König PA-AMP2400-KN Sztereó erősítő 2x120W power amplifier
Sold out: March 18, 2019, 10:57 pm
Search active listings
Brand New
For sale
Magyarország
Description
huendeskes
The amplifier has a semi-professional PA setup, which fits perfectly into a 19" rack.
Flexible use is ensured by various connectors, such as lockable speaker connectors.
Max. output power (1 kHz; THD < 1%):
- 2x 120 W @ 4 ohm
- 2x 80 W @ 8 ohm
Rated output power (20 Hz-20 kHz; THD < 0.5%):
- 2x 60 W @ 4 ohm
- 2x 40 W @ 8 ohm
Frequency range (20 Hz-20 kHz @ 8 ohm): 0.5 dB
Signal-to-noise ratio (A-weighted): > 90 dB
Harmonic distortion (THD): < 0.3%
Crosstalk (1 kHz): > 90 dB
Input impedance: 10k ohms
Input sensitivity: 0 dB
Input connectors: RCA, Jack
Output connectors: Speaker, binding posts, XLR
Cooling: Fan, heatsink
Power requirement: 230V ~ 50/60 Hz
Dimensions (W x H x D): 483 x 88 x 242 mm
19" rack size: 2 RU
Weight: 5.5 kg
19-inch rack: Yes
Material: Aluminum
Input connectors: 3.5 mm
Input connectors: RCA
Input voltage: 100-240 VAC
Connector input: 1x RCA
Connector input: 2x 3.5mm
Connector output: 2x Speakon
Connector output: 2x XLR
Number of channels: 2
Plug: Euro / Type C (CEE 7/17)
RMS: 240 W
RMS output: 2x 40 W @ 8 Ohm
RMS output: 2x 60 W @ 4 Ohm