Energy 12EP400PWD active speaker
Sold out: October 24, 2011, 9:04 pm
Search active listings
Like a new one [used]
For sale
Magyarország
Description
huendeskes
The price is for 1 piece!
Application: Wideband, active, 2-way
System: Wideband
Music Power: 400 W
Frequency response +-3 dB: 50-18000 Hz
Frequency response -10 dB: 40-20000 Hz
Sound pressure (Sinusoidal): 115 dB
Sound pressure (Music): 118 dB
Dispersion above 5 kHz: 75*55 Degrees
Grille: only in front of the woofer
Handles: yes, 2 pcs, on the sides, plastic
Enclosure material: plastic
Covering material: plastic
Construction: driver (tweeter) in horn, bass-reflex woofer
Number of tweeters: 1 pc
Tweeter diameter: 1 Inch
Number of woofers: 1 pc
Woofer diameter: 12 Inch
Usage: can be placed on a stand (socket), can be assembled with a pole
Connectors, inputs: XLR mic/line, XLR link, Jack connector
Amplifier power: 400 W
Amplifier characteristics: analog amplifier, active drive per channel
Limiter: analog, peak limiter
Control options: on/off switch, master level, tone control (bass-high)
Power supply: 230V
Weight (net): 23000 grams
Weight (gross): 25000 grams
Dimensions (net): 415*391*600 mm
Dimensions (gross): 465*435*680 mm