Energy 12EP400PWD active speaker
Sold out: June 19, 2015, 5:11 pm
Search active listings
Good condition [used]
For sale
Magyarország
Description
huendeskes
Price reference: Price per unit
Usage: Full-range, active, 2-way
System: Full-range
Musical Power: 400 W
Frequency response +-3 dB: 50-18000 Hz
Frequency response -10 dB: 40-20000 Hz
Sound Pressure Level (Sinus): 115 dB
Sound Pressure Level (Musical): 118 dB
Dispersion above 5 kHz: 75*55 Degrees
Protective grille: only in front of the woofer
Handles: yes, 2 pcs, on both sides, plastic
Enclosure material: plastic
Covering material: plastic
Construction: high-frequency driver in a horn, bass-reflex woofer
Number of high-frequency drivers: 1 pc
High-frequency driver diameter: 1 Inch
Number of low-frequency drivers: 1 pc
Low-frequency driver diameter: 12 Inch
Usage mode: can be placed on a stand (sleeve), can be assembled with a pole
Connectors, inputs: XLR mic/line, XLR link, Instrument connector
Amplifier power: 400 W
Amplifier characteristics: analog amplifier, active per channel drive
Limiter: analog, peak limiter
Control options: on/off switch, master level, tone (bass-high)
Power supply: 230V
Weight (net): 23000 grams
Weight (gross): 25000 grams
Dimensions (net): 415*391*600 mm
Dimensions (gross): 465*435*680 mm