Energy 12EP400PWD active speaker
Sold out: February 11, 2014, 11:34 am
Search active listings
Like a new one [used]
For sale
Magyarország
Description
huendeskes
1 Energy active speaker for sale due to underutilization!!! Well-maintained condition.
Application: Full-range, active, 2-way
System: Full-range
Music Power: 400 W
Frequency Response +-3 dB: 50-18000 Hz
Frequency Response -10 dB: 40-20000 Hz
Sound Pressure (Sinusoidal): 115 dB
Sound Pressure (Music): 118 dB
Dispersion above 5 kHz: 75*55 Degrees
Protective grille: only in front of the woofer
Handles: yes, 2 pcs, on the sides, plastic
Enclosure material: plastic
Coating material: plastic
Construction: high-frequency driver in a horn, bass-reflex woofer
Number of high-frequency drivers: 1 pc
Diameter of high-frequency driver: 1 Inch
Number of low-frequency drivers: 1 pc
Diameter of low-frequency driver: 12 Inch
Usage: can be placed on a stand (socket), can be assembled with a pole
Connectors, inputs: XLR mic/line, XLR link, Jack connector
Amplifier power: 400 W
Amplifier features: analog amplifier, active drive per channel
Limiter: analog, peak limiter
Control options: on/off switch, master level, tone control (bass-high)
Power supply: 230V
Weight (net): 23000 grams
Weight (gross): 25000 grams
Dimensions (net): 415*391*600 mm
Dimensions (gross): 465*435*680 mm