Sziasztok, Kis tanácsot kérnék, hátha van itt ehhez IS értő.

Sziasztok,
Kis tanácsot kérnék, hátha van itt ehhez IS értő. :-) Nagy lelkesen kaptam asszonytól egy DIY gitárt, amivel nincs is komolyabb probléma, még a hangja se gyehennául rossz, viszont megpróbáltam egyedivé varázsolni egy meggyszín jellegű páccal amire, kb. 1 - 1,5 hét száradás után lakkot fújtam. Noss...kb. 1 év elteltével is ragad...illetve a nyaka is amit nem pácoltam....mit bsztam el? Hogy tudom javítani? Köszi!
    Number of comments - 27
  • 27.

    25. Messius!

    Ez (mármint, hogy a pácmentes nyakon is ragad a lakk) nekem elkerülte a figyelmemet :-)

    Akkor viszont marad a ˝gyári pórustömítő˝ akármi, mint fő gyanusított, ami a pácot átengedte ugyan a testen, de a lakkal összeveszett itt is, ott is......vagy a lakk rossz minősége, amit okozhatott eleve rossz gyártás, meg nem kellően homogén (nem rendesen felrázott palackból kifújt) lakk rétegek felhordása is.... utólag már nehéz megmondani.

  • 26.

    A festék vagy lakk vagy lazúr minősége általában arányos az árával. Vagyis rossz minőségű anyagot használtál. Ha jót akarsz, akkor lecsiszolod, vizes pác perla por akakú dió és bíbor keverék adja a meggypirosat, amilyet akarsz. Utána 2 komponensű műgyanta alapú lakk. Vagy lecsiszolod, lemaszkolod (mert ezzel más biztos nem fog pepecselni) és megbeszéled egy autófényezővel, hogy fújja meg, amikor egy olyan színű kocsit fest. Ez tuti, és szebb lesz mint a gyári, és néhány ezresből megúszod. És gyors lesz a nyak is. Ha festéket, lakkot, lazúrt veszel, sokkal többe van, lehet, hogy nem lesz jó, és egy csomó anyag kimarad. Nekem ez vált be eddig a legjobban. A fényezés egy külön szakma!

  • 25.

    Urak! Felejtsük már el a pácot mint hibaforrást! Egyértelműen le van írva, hogy a pácmentes nyakon is ugyan az a jelenség van!

  • 24.

    A valódi pác, legyen az víz-, vagy alkoholbázisú az nem balhézik semmivel a száradás után. Az oldószere csak azért van, hogy fel lehessen kenni, leginkább ronggyal, szivaccsal bedörzsölni és, hogy beszívódjon a pórusokba. Ha az oldószer elpárolog, akkor ott nem marad hátra egyéb gyanta, műgyanta réteg, mint a festékeknél, lazúroknál, lakkoknál, csak a színezőanyag.Sokkal mélyebben beszívódik, a pigment. Ezért egy pácolt felületet már nem is nagyon lehet utólag lecsiszolni, csak jelentősebb anyagveszteség árán.

    Van itt két video, hogy miként is kell csinálni:


  • 23.

    Szerintem is a két fő gyanusított a felkent ˝pác˝ , illetve, ha az tényleg pác volt, akkor a lakk veszhetett össze a gitárt gyárilag beborító akármivel....

    Egyszer én is futottam bele ˝soha meg nem száradó˝ festésbe....ott vegyi és mechanikai eltávolítás után porózus felületig újracsiszoltam a test faanyagát, majd un. munkapad viasszal kezeltem le. Fasza lett. Keményre száradt (azt hiszem, valami természetes gyanta is van beleoldva az ilyen kemény viaszokba) , és gyönyörűre ért alatta a fa színe....illetve, ha vizes páccal színezel, akkor teljes száradás után az ilyesmi viaszokkal, meg a ˝keményolajokkal˝ az nem szokott összeveszni.....

    Én a helyedben vagy a pácról mondanék le, vagy a lakkról, ha már egyszer ők ketten, együtt így összehozták a legrosszabb eredményt.... :-)

  • 22.

    Nagyon jók a különféle olajak, kencék, viaszok is, de ezeknél feltétel, hogy a kezelendő fafelület pórusai ne legyenek előtte lezárva lakkal, lazúrral. Van aki lecsiszolta a nyakról a gyári lakkot és karnauba viasszal kente le. Átkeményedés után nagyon jó tapintású a felület, könnyen csúszik rajta a kéz. Én is használtam már természetes fára is, gyönyörű selyemfényű felületet eredményez, csak kicsit körülményes a felhordása. Egyszerre csak vékony réteg, a rétegek között megadott száradás után ronggyal polírozni. Ha le van csiszolva a gitártest, akkor a lenolajkence is nagyon jó anyag. Nem drága, természetes tapintású a felület és a pórusokat sem zárja le teljesen. Fogólapra is használtam már, szépen beszívódik a rózsafába, előhozza a színét.

  • 21.

    Nekem több saját pácolásu gityóm van, és anno még itt kaptam tanácsot, hogy ne lakkozzam. Dán olajat használtam több rétegben, rétegek közt 2000-es csiszolóval felhúztam(vizesen persze), gyönyörű a felület, felkeményedik mint a lakk, évek óta tartós, és ahogy lentebb olvastam, nem eszi meg a hangzást. Persze az előkészítés, csiszolás az elején elengedhetetlen. Csak egy ötlet. Nekem bevált.

  • 20.

    Nyugodtan használj very well t. Benzin és olajálló az már bőven referencia egy lakk esetében. Jól bírja a polírgépet is.

  • 19.

    Biztos, hogy pác volt amit rákentél? Mert a lazúrokat is sokan pácnak hívják, holott azok gyakorlatilag áttetsző festékek, pl. Sadolin. Ezek rohadt lassan száradó, amellett puha felületkezelők. Saját magukban is képesek hetekig ragadni, és egyéb lakkokkal meg sohasem kibékülni. A pácokat natúr fafelületekre használjuk, vizes, vagy alkoholos bázisúak nagyon hígak, és beszívódnak a fába. Ha ezeket utána rendes lakkal kezeled, akkor rendesen átkeményedik. A barkács- és festékbolti lakksprayktől sohase várj olyan felületet, mint a rendes ipari nitrolakktól. A kétkomponensű autólakkokkal gyönyörű tükörfényes, polírozható felületet kapsz, de ezek megeszik a hangzást, nem véletlen, hogy minden komoly gyártó nitrolakkot használ. Ez együtt él, lélegzik, öregszik a fával. Vékony rétegekben felhordva, a rétegek között finom polírpapírral (2000-es) csiszolni, majd kétnapi keményedés után polírozni.

    Nem lehet akármire, akármit kenni, fújni, nagyon össze tudnak veszni.

  • 18.

    A lakk volt volt szar. Az előttem szólók szerint le kell szedni, és újra lakkozni. Ha van a közeledben olyan cég aki asztalos üzemek kiszolgálására szakosodott, náluk keress lakkot, ne festékboltban. Ott ipari felhasználású anyagokkal foglalkoznak, teljesen más mint a barkács kategória. A nitrót vékonyan érdemes fújni és több rétegben. A poliuretán, vagy akryl lakk két komponensű azt max 2 rétegben egy alap egy fedő. Közte csiszolni kell nagyon finom papírral. A nitró természetesebb hatású és jobban együtt rezonál a testtel is. A kétkomponensű vastag lakkok hatása kemény üveg szerű felület, és a hang is keményebb pattogóbb lesz tőle.

  • 17.

    Én sima nitro lakkal fújom persze kompresszor al a gityókat és ilyen problémát még nem tapasztaltam...ott a vagy a rétegközi száradással lesz a baj vagy magával a lakkal
    Ui a very well akril egy rakás szar véletlen se vegyél olyat se..csak a nitro lakk.két komponens ill a rally keréktárcsa lakkot ajánlom ha nincs kompresszor.de a rally olyan szinten fel keményedik mint a nitro polírozható;)ha szolnok közelében vagy megcsinálhatom neked:)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 16.

    Azért, mert nem volt lefestve még nem jelenti azt h nem volt alapkezelve.
    Ez okozza az összeférhetetlenséget.
    Biztos vmi nagyongáz (ócó) bevonat lehet amit először csiszolni kellett volna.
    Azért van egy minimális alapkezelés h akik nem festegetik azok se szívjanak.
    A Thomann-féle HB kiteknél erre fel van hívva a figyelem.
    Ha pác is van azt finoman csiszolod (600-800 papir)
    Ha nagyon biztosra akarsz menni akkor kétkomponensű lakk+pisztoly.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 15.

    Ja és a maesrto termékeket felejtsd el, very well t használj!

  • 14.

    Hogy most mit csinálj? Kèszíts magad mellé lakkbenzint, szintetikus higítót és nitrót. Ebben a sorrendben próbáld a szereket hogy melyik viszi le károsodás nèlkül. Lemosod és 1nap múlva újratábla, a többit meg leírták. De ne csüggedj ez már mással is előfordult és nem nagy tragédia. Legközelebb biztos siker!

  • 13.

    A pác lényegtelen , pláne több nap száradás után .
    A lakk amit használtál páncél keménységűre tud száradni ( kötni ) .
    A lényeg , hogy a palackban lévő lakkot jól fel kell rázni ,hogy a hígító összekeveredjen a lakkal, ezt akár tízpercen át lehet ismételgetni . és nem árt meleg vízbe rakni a ( a palackot) használat előtt .

  • 12.

    ...jaja..szerintem is...Próbáltam máson is... de azt gondoltam 1-2 hét száradás után nem fog ragadni, de tévedtem. ;-)

  • 11.

    ˝...illetve a nyaka is amit nem pácoltam....˝
    Szerintem nem a páccal volt gond.

  • 10.

    Utólag könnyű okoskodni de ilyen munkáknál ha nem ismered a lakk/festék/pác viselkedését, érdemes egy próba darabon kísérletezni, gyakorolni (lehetőleg azonos faanyagon). Macerás, hosszadalmas de megéri.

  • 9.

    A pác és a lakk nem fér össze. Másik lehetőség, hogy a lakk két komponensű, de te csak egy komponenst használtál. Végül is mindegy. Le kell szedni az egészet és újra nekilátni. Először egy darab deszkán próbáld ki a pácot és a lakkot felrakni, de minden rendes festék boltban adnak felvilágosítást....

  • 8.

    Szép napot!

    Az a nem mindegy, hogy milyen páccal kezleted a fát. Ha vizes pácot használtál, akkor a lakkod volt döglött vagy nem megfelelő higítót használtál. Általában akkor szokott ragadni a fafelület, ha 1. szintetikus páccal kezelik és arra nem szintetikus lakkot fújnak, 2. ha olajos bázisú a pác, akkor kell egy közbenső réteg ami térhálósítja, de nem mindegy hogy milyen lakkot használsz.
    Ha javasolhatok valamit: én nem tennék rá több lakkot mert nem biztos hogy jobb lesz. Ha végkép nem köt meg akkor érdemes eltávolítani és valami vizes bázisú páccal ismét bekenni ( ilyen lejjegű a diófapác vagy vörösebb színben a mahagóni pác ami vízzel hígitható)
    Például:
    www.zatik.hu
    és száradás után egy vékony réteg nitrolakkot ráfújni.

  • 7.

    Rétegszám szerintem nem lehet gond, inkább attól lehet ha túl vastagon fújtad (ami szemre amúgy nem tűnik soknak). Persze lehet más okai is, a túl meleg idő sem a legalkalmassabb lakkozáshoz, de nem vagyok szakertő. Én régebben jártam így festékkel, azóta sem keményedett ki ahol vastagon fújtam.

  • 6.

    3-4 réteget biztos ráfújtam, rétegek közt 10-20 perc száradással, 30 fok biztos volt. Az udvaron dolgoztam tavaly nyáron. A dobozon lévő utasítások alapján igyekeztem csinálni. Sok a réteg talán? Tudom javítani? ....ötleteim lennének, de jó lenne biztosra menni, nem szeretném még jobban elbszni. ;-)

  • 5.

    Nem fújtad túl vastagon? Retegek között(ha vannak) vártál elegendő száradási időt?

  • 4.

    Ha jól emlékszem: Maestro nitrolakk aeroszol, színtelen, matt. Az maradt meg, hogy olvasgattam előtte és arra jutottam, hogy víz bázisú pácokra, festékekre nitrolakk való.

  • 3.

    Milyen lakkot használtál ?

  • 2.

    :D ...talán nem! Bár picit elbizonytalanodtam most. ;-)

  • 1.

    Tipp: lakk helyett ragasztot fujtal?

GS Active