Laney GH100S - Gitárerősítő
Technical Features (Basic Information and Design)
A tények: 1 csatorna, 100 watt, 4 db El34 végfokcső, 4 db ECC83 előfokcső, Bright, Bass, Resonance kapcsoló, Presence szabályozás, effekt hurok bypass, side chain és insert lehetőséggel és level potival, 4, 8, 16 Ohmos kimenetek.Később átnevezték GH100TI-re amikor Tony Iommy signature erősítője lett, de kívül-belül ugyanaz maradt.
Lévén hogy egycsatornás nem egy univerzális erősítő. Egy plusz csatorna vagy szólókiemelés mindenképpen jól jönne. Ha jól tudom a GH100L fej pont ilyen csak lábkapcsolható szólókiemeléssel, de azt még nem próbáltam.
8
Sound, Audio Characteristics
Metál... nem is. Über Metál! :) A gaint 4-ig tekerve használom thrash és death metálra is. 4 felé csak kísérletezésképpen tekertem eddig. 6-7 felett már kissé mos a hangja szólóhoz épp jó lenne, de ritmusra 4-re van állítva, a szólót pedig megoldom máshogyan. Volt hogy koncerten 2,5-re tekertem a gaint mert kis színpadon közel álltam az erősítőhöz és nagyon gerjedt. Azt kell hogy mondjam hogy ez az erősítő erre van. Biztos lehet rajta könnyedebb stílust is játszani, de ha az ember ott áll előtte gitárral a kezében, az erősítő szinte hívogat hogy tekerjek neki és zúzzak. A hatalmas gain mellé irdatlan hangerő és dinamika is párosul. Másik 100 wattos csöves erősítő mellett ugyanolyan ládával is döngölősebb a hangja. Tranzisztoros és digitális erősítőket minden szempontból alázza hiába 120, 150 vagy 200 wattosak. A master potit egyszer tekertem 5-re és a technikus leüvöltötte a fejem hogy vegyek vissza mert hangosabb mint a főbanda cucca. Jah és nem volt bemikrofonozva, csak 1 db 412-es ládával toltam.Egy idő után cseréltem a végfokcsöveket 6l6-ra, de kissé szőrösödött a hangja, ami nekem annyira nem jön be. A presence potit azelőtt maxra tekerve használtam, de a ˝szőrösödést˝ tudtam kompenzálni úgy, hogy vissza vettem a presenceből 6-ra. Az előfokcsövek már az előző gazdájánál cserélve lettek 12AX7-re, így nem tudom milyen lehetett a hangja gyárilag.
10
Quality, Performance
Gyári beállítások nem nagyon vannak hozzá, én legalábbis nem találtam, de mivel egy nagyon egyszerű fejről van szó, az ember hamar megtalálja a neki tetsző hangot. De kb bárhová tekerem jól szól, csak a torzítással kell óvatosan bánni.Egy csatornás így én használok hozzá néhány pedált. Egy sajátkészítésű jelvágót, ezzel csinálok tisztát és kapcsolok hozzá egy kórus pedált is. Szólóhoz pedig loopba szoktam egy eq pedált kötni. Így mintha 3 csatornás lenne, csak néha macera a kisvasút üzembe helyezése (igazából használok még delay-t, wahpedált és hangerő pedált is ezeken kívül).
10
Reliability and Durability
Az összeszerelésre nem lehet panasz. Made In England, ez sok mindent elárul. Én a harmadik gazdája vagyok, de még nem hagyott cserben. 94-es gyártású a jószág. Ez barátok között is 20 év, de anyagminőség alapján ez az erősítő még a következő 20 évben és utána is ˝egyben˝ lesz. A sarokvédők, a fogantyú, a bőrözés a védőrács, mind-mind ipari felhasználásra készült, vagyis hogy az erősítő gazdája minden este többezres tömeg előtt hajtsa ki 6-8 társával együtt :)Bírja a strapát. Előző tulajai is rendszeresen hordták koncertre, én is, és sosem vittem cserehangszert (mondjuk nem is tudtam volna).
10
General Impressions
Új ára 270.000 volt, akciósan 240.000. Jelenleg a TI fejnek 240.000 a normál ára. Ilyen kategóriájú fejet ez alatt nem nagyon találni.Mint írtam thrash és death metált játszom rajta/vele, más stílusban nem igazán próbálgattam. Igazából tökéletesen elégedett csak a plusz csatorna/szólókiemelés hiánya miatt nem vagyok.
Ha valaki a legbrutálisabb zenékben is helytálló erősítőt keres, és olyasmire vágyik ami kissé elütt a szokásos Peavey/Mesa/Marshall hangtól, akkor ez a Laney nagyszerű választás. Van valami a hangjában amitől mindíg kihallatszik a többi hangszertől a legnagyobb zúzdában is, és annyira karakteres, hogy minden helyzetben felismered és tudod, hogy a te erősítőd szól
8