Fender Modern Player Jazz Bass Satin - Basszusgitár

Price: 174000 Forint (€563)
Release/Production Year: 2012
Place/Nature of Purchase: Eldorádó Hangszerbolt
9.2
Total Score

Technical Features (Basic Information and Design)

A Modern Player Satin Jazz Bass a Fender kínai szériájának a belépő árkategória új darabjának szánt egyik modellje. A gyártó ezzel a koncepcióval próbált közelebb kerülni a kezdő, szárnyaikat bontogató zenészekhez. A ˝Made in China˝ felirat sokakat elrettentett, a széria méltatlan módon feledésbe merült.

A gitár teste éger, a nyak juhar, rózsafa fogólappal (a fekete modell natúr juhar nyakkal szerelt). 22 bunddal kényelmes, vékony, vintage érzetű, és mivel a lakkot nem sajnálták róla, az igazán gyors játékot is lehetővé teszi.

A gitár egy matt (satin) bevonatot kapott, ám a használat során ez felfényesedik. Aki a ˝road worn˝ gitárok rajongója, örömmel fogadhatja, hogy a használat kiemelt helyei e tulajdonság miatt szépen előtérbe kerülnek pár év után, kopottas, rusztikus kinézetet kölcsönözve a hangszernek.

A test formája a hagyományos jazz bass-ek sablonját követi, itt semmi extrát nem ad nekünk a Fender. Ahol a Modern Player először tér el korábbi társaitól, az a Hi-Mass húrláb, amelyet a Geddy Lee sorozatból emeltek át a gitárra. Ez jóval robosztusabb, stabilabb, mint a régi, lemezből hajlított húrláb, ennek megfelelően a gitár is öblösebb, mélyebb tónust kap.

Ám amiben a modern player valódi egyedisége rejlik, azok a hangszedők. A Fender két darab a Roscoe Beck modellből átemelt ˝jazzbucker˝ hangszedővel szerelte a hangszert, ám ezek tetszés szerint felezhetők a plusz hangerőpotinak álcázott négyállású kapcsolóval. A gitár passzív elektronikával szerelt, de a humbucker hangszedőknek hála bármikor elérhető az aktív gitárok ˝bufla˝ hangszíne.

Tekergetni is van mit: a két hangerő-tónus poti mellé a már említett kapcsoló társul, amelynek pozíciói:
1. (lefelé mutató irányba): Dupla-Dupla
2. : (nyaki)Dupla-(Húrláb) Szimpla
3.: (nyaki) Szimpla-(Húrláb) Dupla
4.: Szimpla-Szimpla

A hangolókulcsok a szokásos nagy tollú modellek, ám kicsivel hosszabb szárral rendelkeznek, ami a hangkitartást segíti.
9

Sound, Audio Characteristics

Első kézbevételnél furcsa, kissé ragadós tapintású a nyak, ám ez pár perc alatt egy nagyon kellemes, ˝sosem akarom letenni˝ érzéssé változik. Minden fekvésben kényelmes a játék, a bal kéz is bőven talál helyet a támasztáshoz.

Egy hagyományos jazz bass-zel összehasonlítva a magasai kevésbé csilingelőek, inkább a mély-közép tartományban emelkedik ki, ott viszont nagyon markánsan van jelen. A gitár tulajdonképpen egyfajta átmenet a Musicman és a tradicionális Jazz Bass között.

Mindkét hangszedő 100%-os használata esetén talán a húrlábnak köszönhetően hihetetlen karcos, hurutos, röfögős hangot ad, ha kicsit keményebben nyúlunk hozzá. Véleményem szerint ehhez a hangszerhez felesleges bármilyen overdrive pedál, egy komolyabb kombón is nagyon telt, mégis durva hangot tudunk kihozni belőle.
A nyaki hangszedő egymagában egy kerek, telt, de mégis jól körvonalazható hangot ad, blues rock és old school rock stílusokban szépen megállja a helyét.
A húrláb felöli pickup a klasszikus, közepekben dús, orros hangot adja, ám önmagában néhány helyzetben kevésnek bizonyulhat hangerő-ügyileg.

Ám ekkor lép a képbe a négyállású kapcsoló: egyet kattintva máris megjön a test, egyfajta musicmanes hangzást kapsz, ami minden átszól, kifejező, igazi fúziós hangszín. A húrlábat humbucker módban hagyva a két pickup együtt egy nagyon testes, erős, tökös hangot produkál, ami bármilyen stílusban kitűnő, amely megkívánja a karakteres basszushangot. Ha másért nem is, ezért a konfigurációért már megéri a hangszert kipróbálni.
Őszintén szólva a szimpla-szimpla, illetve szimpla nyak-dupla húrláb kombinációkon kívül mást nem használok, a dupla humbucker variáció már túlontúl testes hangot ad, a nyaki hangszedő pedig szimpla állásban is elég erőteljes, nem szükséges duplázni.

Ami (számomra) a gitár kevés gyenge pontjainak egyike, az az,hogy a két hangszedők arányainak változtatásakor nem hallható tényleges változás, az egyik mindig sokkal dominánsabb lesz, mint a másik. Így nagyjából három tónust kapunk, amit még a kapcsolóval lehet kicsit fűszerezni, ám ez a három is bőven elég, hogy megtaláljuk a helyünk a zenében.

Acélhúrokat használok (D`Addario ProSteels .45), ezekkel a húrokkal nagyon szépen kijön a gitár karaktere, a mélyei pusztítóan prominensek, a vékonyabb húrok néhol kissé halkabbak emiatt, de a pickup süllyesztésével ezen lehet segíteni.

Jó elektromos hálózat esetén teljesen zajmentes, néha az erősítő közelében szimpla állásban hallható minimális zaj.
10

Quality, Performance

Kínai gyártás lévén az összkép nagyon jó, pár aprócska dolog hibádzik, amit könnyen lehet orvosolni.

A konstrukció elég jó, maga a test és a nyak masszív érzetet kelt, érződik, hogy van benne anyag. Az első buliján az egyik hevedertartó csavar meglazult, azt cserélnem kellett egy vastagabbra, azóta teljesen rendben van, nem mozog. A hangolókulcsoknál (valószínűleg egy korábbi sérülés miatt) az egyik toll néha kimozdul, ilyenkor a D hangra berezonál, de egy kis presszúra ezt is megoldja.

Mivel sokat tekergetem a nyaki potmétert számok közben, az azt szabályzó hangerő poti néha berecseg, egyelőre nem látom értelmét cserélni.

A Musicman-stílusú nyakfeszítőpálca-állító kis kerék jól használható, a koptatólap eltávolítása nélkül is remekül beállítható a hangszer. Évente egy-két alkalommal szoktam a nyakat állítani, de nem jellemző a vetemedés, torzulás.

A húrlábon nagyon könnyű állítani, bár igazán alacsonyra nem tudtam még a húrokat leengedni anélkül, hogy ne legyen túl sok a zörgés. Ettől függetlenül jó kis húrláb ez, nem kell félni, hogy egy koccanástól elállítódik.
9

Reliability and Durability

Főleg vendéglátózom vele, 7-8 órákat játszom kisebb szünetekkel, tökéletesen kiszolgál.

Szabadtéren, teremben, hidegben-melegben, száraz időben és esőben is játszottam már vele, nem mászik el, nem hisztizik, teszi a dolgát. Ami kis hibái vannak, azok könnyen orvosolhatók, egyik sem megy a játékélmény rovására.
9

General Impressions

Szerintem elsősorban azok fogják szeretni, akik amúgy is a jazz bass karaktert preferálják, ám szeretnének több fajta karaktert is kapni, mint amit egy ˝mezei˝ jb ad.

Kellő mértékű hozzáértéssel szinte bármilyen tónus, karakter kihozható belőle: James Jamerson, Geddy Lee, Cliff Burton, Norman Watt Roy, Pastorius, Gary Thain, ezeket a hangokat mind megtaláljuk benne (persze ezek a dolgok nem csak a hangszeren múlnak). A humbucker hangszedők nagy mértékben kiterjesztik a hangszer felhasználási körét: zúztam már vele metált is, de big bandben is szépen hozza a walkingot.

Amit szeretek rajta: a megalkuvást nem ismerően dögös hang, amivel nagyon erős alapot lehet adni a zenekarnak.

Amit hiányolok: nem lehet állítani, hogy a humbucker melyik tekercse szóljon szimpla módban. Ha ez rajta lenne, rengeteg féle pickup pozíciót lehetne használni. Valószínűleg a jövőben ezt be fogom építtetni.

Valószínű, hogy egy USA Fenderrel nem versenyezhet, de a maga árkategóriájában remek kis hangszer a Satin Jazz Bass. Sajnos már nem gyártják, de ha használtan meglátod valahol, mindenképp érdemes kipróbálni!
9

Video

    Number of comments - 2
  • 2.

    Éppen nálam van egy ilyen. Gyárilag egy 68 nanós kerámiakondi van benne, ami szerintem humbukihoz élből elég érdekes értékválasztás. Felteszem ez ilyen kompromisszumos dolog lehetett (mármint, hogy a Fender ezt az értéket adta meg) amiatt, hogy JB-re is átkapcsolható a cucc, viszont mivel kínai gyártás maga a kondi is valami kínai alkatrészbeszállító gyermeke szerintem. Az én fülemnek meglehetősen ˝bazári˝ amit elkövet a hangszín poti a humbukik hangjával, de még JB módban sem kimondottan tetszett. Nem állítom, hogy emiatt a 100 Ft-os alkatrész miatt bukott a sorozat, de arra tekintettel, hogy senki nem áll neki egy hangszerboltban kondit cserélni bizos vastagon benne volt a gyengébb eladásokban ez is. Akinek van ilyen és még nem tette meg annak erősen ajánlott kísérletezni más értékű és minőségű kondival tekintve, hogy filléres. Aztán árnyékolás nélküli vezeték megy a jack aljzat felé, aminek a kis fészke ugyan ki van kenve elvileg letestelt vezető (vagy nem) festékkel, de a műanyag fedele belsején nincs semmi, így az tuti nincs testelve. Antennázik is szorgosan, szóval az alapzajt is orvosolni kell a kedves vevőnek utólagosan. Amúgy benne van a Fender a cuccban, csak nem az a kezedbe veszed és enjoy, kicsit foglalkozós. Akik feltartott kisujjal kortyolgatják a teát anno tuti találtak rajta fogást újonnan az üzletben és persze leszólták. Ettől még manapság használtan (főleg ha magadnak csinálod, vagy az előző tulaj már mindent megoldott) lehet jó vétel. Ez a darab, ami éppen hozzám került szépen öregszik, nem tekeredik semerre.

  • 1.

    Köszönöm a sok információt! Szépen megírt, korrekt teszt. Sok ilyen kellene még!