Üdv Mindenkinek!

Üdv Mindenkinek!



Több helyen is láttam,hogy emberek írták:Eddie Van Halen maga mondta egyszer,hogy gőze sincs a skálákról meg a zeneelméletről és csak játssza ami szerinte jól hangzik.



Kinek mi a véleménye erről?
    Number of comments - 43
  • 43.

    Értem,köszönöm a válaszokat mindenkinek!

  • 42.

    A nagy zenészek mind autodidakták.
    Játszd el - tetszik- járj utána a zene elméletben , hogy miért.
    Így tudatosulsz, ami nem biztos hogy jó.

  • 41.

    Ja és én se tanultam soha semmit és nem is vittem semmire a zenével. hahaha......

  • 40.

    Blackmore és Malmsteen se tanult hagyományos értelemben zeneelméletet.
    Azért egyik se sz.r.

  • 39.

    A KRESZ az pont rossz példa. A közlekedés, a legveszélyesebb üzem. Ha ott hibázol, jó esetben mindenki össze szarja magát sz ijedségtől, kellemetlen esetben, meg büntet a rendőr. Tragikus esetben: halál, lelkiismeret furdalás 1 életen át. tehát a KRESZ nem jó példa. De a főzés, más szóba jöhet. Sok feleség jól főz, de még sem mind végzett szakács. Stb. AZ A ZENÉSZ, AKI SZÍNPADON MŰVELI E MŰVÉSZI TEVÉKENYKEDÉST. A YOUTUBE EZT MÁRA MEG KÉRDŐJELEZI, MERT SOK ZENÉSZ CSAK NETEN. LÁTHATÓ. DE KÉSŐBB A SZÍNPADRA KERÜL. A Tátrai Tibor sem járt elmondása szerint iskolába gitárt tanulni. Stb. Szerintem az iskolában, nem tanítanak hülyeséget. Én pl. Szívesen tanulnák JAZZ-T Mestertől suliban. De ezt a tudást, ma már 50% minimum fel leled a neten, és el is sajátíthatod. Vagyis tanulsz, az élet iskolájában. Szép napot mindenkinek!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 38.

    Giterátor
    Köszi a választ!
    Megértettem a lényegét.:)

  • 37.

  • 36.

    NÉZZÜK A NÉPDALOKAT, gyerekdalokat. Hogy kezd el zenélni hangszeren valaki? Kezébe veszi, és használja ahogy tudja, ahogy látta. De mit is játszik? Hát ami a kedvenc dallama, memóriából. Ha sikeresen veszi az első akadályt, a hangszert kezelni is megtanulja, és a dalt játszani is. Általában érdeklődik e témában, vagyis mindenféle ismeretet gyűjt,hall, lát, kipróbál (tanul.) Ha érdekli őt a kotta, megtanulja. Képzeld el azt a ifjút, aki hallásból eljátssza a kedvenceit. Az biztosan nem fog kottát tanulni, mert nem érzi szükségét. Akinek kell a mankó (kotta) az támaszkodni is fog rá. KOMOLYZENE. Tömbnyire, általában kottából játsszák. Pl. gitáros ****

    **** Tehát ő memóriából játszik. Mondjuk ő tanulta a komolyzenét. Na ! Hajduk ezt. Mindenki játsszon zeneszerebtől, így vagy úgy. Engem gitárost, közönséget, csak az érdekel, amit játszik, számomra kedves és élvezhető legyen. NA ÉS EZ A GITÁROS BIZTOSAN NEM KOTTÁBÓL JÁTSZIK, ÉS TANULTA MEG A DOLGOKAT. ***

  • 35.

    Hertelendy Gáborral egyetértve, lehet gitározni zeneelmélet nélkül is, de sokkal egyszerűbbé válik egy csomó minden, ha megtanulod.
    A szabályok azért jók, hogy utána el tudj térni tőle, de ettől még tudni kell.
    (Az autóvezetés sem csak vezetéstechnikából áll, nem mondhatod, hogy a KRESZT nem tanulod meg, mert van aki a nélkül is kiválóan vezet.)
    A kottaolvasást, meg a zeneelméletet pedig ne keverjük össze (kottaolvasás nélkül szerintem tényleg el lehet lenni).

  • 34.

    De akkor neki állok az elméletnek is! :D

  • 33.

    Hertelendy Gábor: Értem!:) Írtam,még korábban,hogy nem értek nagyon a zeneelmélethez (SŐT).Csak nem megy a fejembe,meg nem is nagyon érdekel az elmélet,˝csak˝ maga a gitározás.:)

  • 32.

    biggiant ˝csak utánanézett˝ :D igen :)

  • 31.

    Az én véleményem: az, hogy felemelünk egy híressé vált tehetséget, körbemutatjuk, hogy lám, ő sem tud kottát olvasni és mégis hogy játszik...
    Egy dologra irányul szinte kizárólag: arra, hogy nekem sem kell zeneelméletet meg kottát tanulnom, mert láthatjátok, hogy ő is mire jutott nélküle.
    Ő igen.
    Neked meg tanulnod kell a zeneelméletet, hogy egyáltalán valamennyire is hallgatható legyél, hacsak nem vagy ugyanolyan tehetséges, ami nem lehetetlen, de elég kicsi rá az esély.
    Ha valakinek sikerült komoly elméleti ismeretek nélkül, azért még ne használjuk fel a kognitív disszonanciánk elnyomására.

  • 30.

    Ez így van, legalábbis a 80-as évek elejéig, azóta csak utánanézett! :) Bár Neki minden jól áll!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 29.

    Köszi a válaszokat!
    Csak azért kérdeztem ezt,mert én én szinte sehol nem vagyok zeneelméletben.Egy éve gitározok több tanárom is van,tehetségem nincs :D De jól esik például amikor valami Van Halen dolgot eltudok játszani. =)

  • 28.

    Kovács Róbert László -(az elején a bevágott mindenre azt értem, hogy nagyon sok mindent megtanult eljátszani elmélet nélkül)

    Kicsit félreérthető voltam:)

    Azon nem segít az elméleti tudása, aki csak bevágott minden elméleti dolgot, de semmi érzéke hozzá..az már robot.
    így pontosabb:)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 27.

    Kovács Róbert László Igen ez így ˝igazságosan˝ hangzik :) Köszönöm!

  • 26.

    A zeneelmélet mindenkinek segít, annak aki csak bevágott mindent, annak is akinek van érzéke hozzá, legfőképp annak aki bevágott mindent és még érzéke is van hozzá(ez a legjobb), illetve akinek semmi érzéke hozzá annak a legfontosabb, hogy legalább értelmes hangokat játszon még ha annyira nem is hallja őket! (hallás is fejleszthető) =) A többi nézőpont kérdése, ezt mindenki másképp látja, én pl jobban becsülöm azokat akik tisztába vannak vele mit játszanak és miért(még ha nem is olyan jól), mint aki baromi tehetséges és össze-vissza játszik, mert ő érzi a feelinget.(persze egyik se jó) igazán jó zene nincs egyik a másik nélkül, meg kell találni a kettő között a természetes egyensúlyt, ez persze minden zenésznek máshol van! =) (az elején a bevágott mindenre azt értem, hogy nagyon sok mindent megtanult eljátszani elmélet nélkül)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 25.

    Köszi mindenkinek a válaszokat! :)

  • 24.

    Persze ha fejben is otthon van az ember, az nem árt.
    Feelingről annyit, hogy lehet valakinek érzéke hozzá elmélet nélkül, viszont visszafelé már nem annyira.:)
    Azon nem segít az elmélet, aki csak bevágott mindent, de semmi érzéke hozzá..az már robot.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 23.

    Pap Imre
    ˝előbb volt a zene, és utána jött az elmélet.˝
    Ezzel megmondtál mindent szerintem :)

    Nicki Reckless Igen! :)

  • 22.

    Nyilán a gyapotmezőkön dolgozó feketék, se a konziból kerültek ki:))

  • 21.

    Sziasztok!
    Az átlag hallgatónak, amilyen mondjuk én vagyok, fogalma sincs a skálákról, ezért az a fontos, hogy jó legyen hallani zeneelmélettől függetlenül (hogy kinek mi a jó, az más kérdés).

    Másik, hogy előbb volt a zene, és utána jött az elmélet. Amikor elkészültek az első hangszerek, még nem volt elmélet, azt játszotta a mókus, ami kellemes volt a fülnek. Aztán idővel összeállt a kép, hogy vannak ilyen oktávok, meg skálák, meg akármi, de az már csak a lejegyzetelése annak, ami eredendően működik.
    Szerintem - de javítsatok ki, nem ismerem a zenei történelmet. :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 20.

    Úgy tudtam hogy Satriani volt,de ezek szerint nem :)

  • 19.

    Slashnek nem volt Satriani

  • 18.

    Szerintem Kirk Hammett-nek volt Satriani a tanára.
    Slashnek nem rémlik.

    Én egyébként a Mick Wall-os GNR könyvben olvastam ezt a zeneelméletes dolgot, maga Slash mondta.
    Satrianiról nem esett szó.

  • 17.

    kereszttuz andras és Pásztor László
    Ezt nem tudtam Slash-ről.. :) De neki volt egy nagyon jó tanára,Joe Satriani.
    László,néha születnek olyan szólóim amik nem megírt dolgokból lettek. :) És ez nekem,mint kezdő,számomra nagyon jól esik :D

  • 16.

    Slash-ről írott mondatodat alá tudom támasztani én is :D Múltkor asszem a gitárcentrum készített vele egy riportot és ott mondta el hogy bizony bizony zeneelméletből ő sem a topp :D Tud valamit de nem egy kottafej :D Amúgy én annak a híve vagyok mint minden szólós szerintem (alattam is írták) játszd azt ami jól hangzik. Belülről fakadóan jövő zene, hangok az igazán megérintők szólónál. Főleg amikor gitározol otthon és sikerül elkapni a zene szövetét :D Néha amikor nekem is sikerül egyszerűen libabőrös az ember ettől. Ha sikerül megcsípni pár pillanatot úgy hogy nem előre megírt dolgokat játszol csak pengetsz akkor már sokat haladtál előre az zenében neked szánt úton :)

  • 15.

    Én ugyanezt olvastam pl Slash-ről.
    Fingja sincs a zeneelméletről, mégis k**a nagy gitáros...

    ˝csak játssza ami szerinte jól hangzik˝

    Ez a kulcs!
    Nem is szabad, hogy más legyen a lényeges, csak ez.

  • 14.

    vojnics zsolt Azta! De jó,hogy te ezeket tudod :)

  • 13.



    1.24töl -dur pentaton..mol pentaton ,blues skála..természetes .harmonikus mol.. majd dur skálás menetek...késöbb arpegiok -hármashangzatok ...és igy tovább,persze ez mind Eddies stilusban...

  • 12.

    Laci1950 igen én is hallom néha pl. amikor tappingel az olyan ˝Bachos˝ nem?

  • 11.

    Kovács Róbert László Igen zongorázott(-zik).
    Jó időben jó helyen..hát reméljünk én is majd valamikor jó időben jó helyen leszek :D :)

  • 10.

    Inez Igen még csak 1 éve gitározok. :) Én is pont így gondolkozok,hogy ha számokat tanulok meg,akkor ˝megismerem˝ a gitárt.Most a gitártanárom kölcsön adta a Van Halen for Unlawful Carnal Knowledge eredeti TAB és kotta füzetét. :) Nem ,nem heavy metalt akarok játszani :D (Hanem Halen,Nuno)

    Köszönöm a választ!

  • 9.

    Bach-ot biztos tanult, mert lehet hallani a gitárimprovizációkban a jellegzetes fuga meneteket.

  • 8.

    Szerintem az Eruption-ben határozottan hallatszik, hogy tudja mit csinál! Ill. tudtommal zongorázott is, és onnan is jött neki az ötlet, a ˝tappingeléshez˝. például Hendrix is nagyon is jól tudta mit csinál, ez nem igaz, hogy csak úgy nyomatták és kész..=D hogy ide jutottak az rengeteg gyakorlás, tanulás, kreativitás és talán leginkább szerencse, jó időben jó helyen voltak = )

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 7.

    Kedves Geri!
    Abszolút igaz lehet. Erre mondják, hogy tehetség.
    Kérdésedből ítélve, kezdő lehetsz.
    A komoly tudáshoz mindenképpen hosszú az út, de ezen belül a célhoz a legrövidebb út nem a skálázáson és zeneelméleten keresztül vezet. Ez pedig az, hogy tanulj meg rengeteg zeneszámot korrektül (nem elnagyolva), s ugyanígy szólókat is. Ma már tablatúrás kottát, s hozzá a zeneszámot beszerezni könnyű. A sok sok zenedarabon keresztül a gitár rendszere eléd tárul, anélkül, hogy zeneelmélettel, agyonskálázással gyötörnéd magad. A zenék tanulásából ˝rád ragad˝ a zene lélek oldala is, ami majd megjelenik a saját játékodban is. Menet közben, amennyi zeneelméletből kell, az is rád ragad. Valamint menet közben - azért - célszerű megtanulni a pentaton skála (5 figura), dúr skála (7 figura) ujjrendjét, ez segít a gitár megismerésében, addig skálázgatni őket, amíg az agy memoriterbe beivódnak, de ennyi ebből elég. (nem orrba szájba elölről hátulról középről oda vissza virtuóz módon játszani - ez alakítja ki a haladók fejében a skáladobozokat. Persze, ha heavy metalt akarsz játszani, akkor nem igaz amit mondtam, akkor alulról fölfelé-lefelé, s minden variációban tudni kell)

  • 6.

    brainfart Igen ezt ,hogy a maga a ˝rockzenei gitárszóló˝ igenis legyen improvizatív. dolgot én is hallottam :)

  • 5.

    MolGabi Értem,köszönöm a választ! :)
    Ezt Tátrai Tibuszról nem is tudtam!

  • 4.

    vélemény: bár a zeneelmélet ismerete nem *árt*, a túlzott alkalmazása kelthet olyan hatást, mintha túl gépies vagy skálaszerű lenne a játék.

    sok (frissebb?) zenész úgy gondolja, hogy pl. rockzenében mondjuk pont egy gitárszóló egy előre ˝komponált˝ dallam-menet, én inkább azt a korábbi mentalitást részesítem előnyben, hogy bár bizonyos szólók karakterét, amennyiben az a közönség visszajelzésén is látszik, hogy ezt szeretné, érdemes megőrizni - maga a ˝rockzenei gitárszóló˝ igenis legyen improvizatív.

  • 3.

    Kedves Geri ! Egykori zeneiskolásként sokszor tapasztaltam, és tapasztalom azóta is, aki ˝agyonképzett˝ zeneileg, gyakran elvész az agyalás miatt a zene lelke. Nálam jóval technikásabb gitárosokkal találkoztam már, de nekem mégis az volt az elismerés, mikor egy-egy fellépés után hozzám jöttek oda, hogy mekkora érzés van a játékomban ... szerintem nem kell ezt túl magyarázni. A zene az érzelmek kifejezéséről szól, nem matek, és ahogy vallom, nem verseny és erőfitogtatás. Ezt sajnos sok fiatal ( és nem fiatal ) muzsikus elfelejti.

    Egyébként magyar vonatkozásban Tátrai Tibor sem tud kottát olvasni, zeneelmélettel kapcsolatban sincs igazán rálátása - erről viszont volt egy interjú régebben az M1-en.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 2.

    Köszi a gyors és hosszú választ! :D :) Tamást ismerem fent vagyok a hangmesteren is :)
    Amúgy konkréten én sem hallottam ezt Eddie szájából,csak mások írták,hogy egyszer egy interjúban mondta.
    Én sem vagyok egy zeneelmélet zseni,de hogy őszinte legyek nem is nagyon érdekel a zeneelmélet :D Engem ˝csak˝ maga a gitározás.(és az öröme) :)

  • 1.

    geri sokszor kérdeztél már errefelé, sokszor válaszoltam (ha tudtam érdemlegeset hozzászólni :D). Erre azt tudom mondani hogy nem kell feltétlen zeneelmélet ezekhez. Sokszor úgy írok itthon szólókat hogy berakok alapot és pengetek (felveszem közbe). Lemegy a zene, kezdem elölről. Hasonlóság mindig lesz (lévén nem vagyok egy nagy szólógitáros) de azt tudom mondani hogy változatosság fel lelelhető nálam is és még 1x mondom én se tudok sokat zeneelméletből. Ajánlom figyelmedbe Jónás Tamás cikkeit (itt megtalálod, és hangmester.hu-n is) sokat segített nekem is, egy iszonyatosan rendes, segítőkész ember, nem nézi le a kezdőket, megértő. Kérdezz tőle is bátran szerintem segít neked is. Visszatérve. Eddie lehet hogy ezt mondta (én nem is tudtam :D) mégis bődületesen gitározott. Új korszakot indított el. Azt kell mondjam hogy nem feltétlen kell a tanulás, sokkal inkább tehetség szükségeltetik. Ha érzed belülről a zenét, a váltásokat stb akkor nem kell azon filózni hogy most melyik skáladobozba megyek, honnan jövök mit KELL játszani (alap sémákkal sokszor unalmas lehet egy szóló, Jónás Tamás cikkeiben ezt is megleled :D). NEM, csak simán fogod a gitárt a kezedbe és pengeted. Gary Moore sokszor ˝bővített˝ a szólóin koncerten. Ha megfigyeled sokszor becsukja a szemét és csak penget. Ismered a számot tudod mi jönne de mégis valami mással jön mert azt érzi belül hogy most ez kell ide. Szerintem ezek az emberek zsenik, utánozhatatlanok. 1-2 pillanatot meg tudsz fogni de úgy ahogy ők zenélnek soha nem tudod megcsinálni, mert az összes hang amit lejátszottak azok ők, érzed rajta hogy ki játszik ott egyszerűen hiába perfect a technikád valahogy az a kis morzsa hiányzik belőle. Remélem tudtam segíteni :D Elég hosszú lett ^^

    Eredeti bejegyzés megtekintése

GS Active