Sziasztok szoprán furulya érekelne ,hogy ki mit ajánlana, egy zenekarbeli tagnak van egy Yamaha pár

Sziasztok szoprán furulya érekelne ,hogy ki mit ajánlana, egy zenekarbeli tagnak van egy Yamaha pár ezer forintos de szerintem hamiskás valami jobb minőség érdekel vagy csak a hidegben csúszik a hang??, Tudatlan vagyok .Köszönöm.
    Number of comments - 12
  • 12.

    Rám csak ragadt a cucc, mindig belefutok valamibe, amit meg kell tanulni. De csak addig érdekel, amíg gond van vele, vagy nem értem. Pl. ha egy furulya tiszta, pont nem izgat, mitől. Amikor csináltunk gyerekekkel egy projektben fife-ot, ír furulyát meg kavalt, akkor érdekelt, de csak addig, hogy melyik darab miért lett esteleg rossz, és hogyan lehetne javítani.

  • 11.

    Én viszont ami érdekel, azt szeretem az utolsó atomi részletig megérteni, és ezért olvastam korábban sokat a furulyákról, persze mindig rájövök hogy ez lehetetlen. Főleg ha csak hobbi a zene.
    ˝ott van minden, az indiai sruti hangrendszer a kanyarban sincs hozzá. :)˝
    Na igen, és ezek a növendékek általában rossz akusztikájú helyen tutulnak...

  • 10.

    Igazán engem ezen a szinten nem érdekel, fúvósokon játszom, szaxofon a ˝rendesen˝ tanult hangszerem, van itthon egy halom fúvós, a műanyag, gyári homik közül egyik sem hamis. Szaxofonom volt hamis, meg ott vannak intonálási trükkök, mint minden bonyolult fúvósnál, de a Yamaha szaxik pl. nagyon pontosak. Amim most van, egy 1975-ös amerikai cső, az is nagyon jó, de volt más olyan hangszerem, ami a kukába való volt.
    A mai lehetőségekkel, eszközökkel (számítógépes modelezés stb.) pedig iszonyat egyszerű tiszta fúvós hangszert csinálni, pláne egy furulyát. De akinek nem megy a dolog, az bármin tud hamisan játszani. Érdemes meghallgatni, amikor mondjuk 30, nem zenei általánosaba járó alsó tagozatos egyszerre játszik az egyforma, tökéletes furulyákon, na, ott van minden, az indiai sruti hangrendszer a kanyarban sincs hozzá. :)

  • 9.

    Szerintem mióta nem magának csinálta az ősember, hanem mióta mesterség a hangszerkészítés azóta változik a lyukméret, de tényleg ezt olvastam pár éve hogy kis hamisságot ki lehet javítani.
    www.flute-a-bec.com
    Bocsi csak befúrta magát a gondolat, és ezt gyúrogatom, csak sajnos nincs időm fúrogatni és számolgatni meg annyi fát elpazarolni. ;-(

  • 8.

    Ja, és baromi régen így van. Nekem a legrégebbi Yamaha furulyám 1978-ból való. Ez az Adler meg az 50-es évekből: www.picclickimg.com Már ezen is változó lyukméret van.

  • 7.

    A lyukméret is változik. sc1.musik-produktiv.com

  • 6.

    Jó igaz, persze a historikus meg a népi az más. Talán a 90-es évekig igaz volt amit írtam, mára már biztosan utánaszámoltak a hagyományos lyukpozícióknak, de azért csak bene él az eredeti a barokk vagy germán típusú ujjazat.

    A téma szempontjából OFF: Csak elgondolkodtam: Ha mondjuk 400 Hz körüli hangot fújunk, egy a szélhasítótól a harangig kb 200mm-es hangszerbe, akkor egy teljes hullámra 1/2 mm jut, ehhez képest a hangképző lyukak 4-5 mm-esek, és ahogy megyünk feljebb, a hullámhossz rövidül, a lyukak mérete nem annyira. Szóval szerintem ez kicsit kérdőjelessé teszi a matekból kiadódó lyukpozíciók fontosságát/pontosságát, de lehet hogy tévedek.
    Bár olyat is olvastam hogy először kisebb lyukat fúrt a készítő, és ellenőrizte, és ha nem stimmelt (na ez idevaló szó), akkor utána tudott menni picikét, anélkül hogy eleve selejtet gyártott volna, vagy látható lett volna a javítás.
    Csak a saját pvc fuvolát próbáltam, gyárit nem, nem tudtam hogy ilyen nehéz fújni.

  • 5.

    Nekem van itthon Yamaha furulyám 3, két szoprán, meg egy szopranino (F), meg van egy hibrid Hohner, meg volt egy barokk fogású alt is, nem emlékszem már, milyen márka, talán az is Yamaha. Meg van egy Yamaha fife-om is. MInd tökéletesen tiszta. Félre lehet fújni, mert minden fúvóshangszert félre lehet, de a szabályos használat esetén tiszta (a fizika már csak ilyen, hosszúságok, frekvenciák stb., azok elég kötött dolgok).
    Egyébként a Yamaha fúvóshangszerek mind baromi jók és könnyen intonálhatók, nem véletlen, hogy annyira népszerű a tanuló fuvolák és szaxofonok között is a márka.

  • 4.

    A kislányom furulyával kezdte elsőben, Yamaha furulyát fújt nagyon szép, meleg hangon, az ő ˝sound˝-ja volt a legszebb, még a nagyobbakénál is szebb. A furulya önmagához sosem volt hamis a kezében.

    Aztán fuvolával folytatta harmadikban, több hónapig csak a végét használta billentyűzet nélkül, h egyáltalán meg tudja szólaltatni.

    Mindkettőhöz ˝kell száj˝.

  • 3.

    Sailor: hát, ez nem egészen így van. A pásztorfurulya meg a germán és barokk rendszerű furulyák között (amiknek a másik neve blockflöte) maximum történelmi és működésbéli az egyezés. A mai furulyák lyukkiosztása igen pontosan van kiszámolva, és nem attól hamisak, hanem attól, ha a júzer nem tudja kezelni. Nyilván intonálóhangszer, és lehet a hangon rontani, de tisztán játszani nem nehezebb rajta, mint bármi fúvóson, sőt. A fuvolán nehezebb, nem csak intonálni, hanem a hangot képezni is.
    A műanyagnak nem lesz olyan szép hangja, mint a fának, de ezt a különbséget csak a klasszikus zenészek veszik észre, de nekik sem a hallgatóságuk, hanem a muzsikus. A fa egyértelműen kényesebb, az természetes. Amikor a suliban egy osztálynak én szereztem be a furulyákat, vittem műanyagot, műnyag fejes fa testűt, full fa hangszert és egy full fa mesterhangszert, és a szülőkkel vakteszteltük. A mesterhangszer nyert, de közvetlenül utána a hibrid futott be, és a fa meg a műanyag holtversenyben lett a harmadik, úgyhogy a hibridet vettük meg. (A mesterhangszer 150000 volt, Moeck, az általános iskola 2. osztályban erős lett volna. :))

  • 2.

    A yamahának szerintem sincs baja az olcsó hangszereivel, a drágákkal meg pláne.
    A furulya alapvetően hamis hangszer (akár a gitár is) mert sokáig a pásztorok nem értettek a matekhoz, ezért oda tették a lukakat, ahol kényelmesen le tudták fogni, és az intonációval (fújással) próbáltak pontosítani (gyakorlás!). Ha volt egy sikeres jólbeszélő furulya, akkor mellé tettek egy botot, és átjelölték a lyukak helyét.
    Ha pontos hangszert keresnél egy normál fuvolát ajánlanék, ha jól emlékszem Böhm több mint 10 évet foglalkozott azzal hogy tökéletesítse a hangszert. Hol legyen hengeres, hol kúpos a furat, hol legyenek a lyukak...
    Hát most hogy belegondolok furulyánál lehet hogy a szobaakusztika IS félrevisz, nyilván egy műanyagnak nem lesz olyan szép hangja mint egy fának, de a fa hangszerek meg törnek a sok belefújt párától, ha nincsenek hozzászoktatva...

  • 1.

    Hát, a Yamaha sokminden lehet, de hamiskás nem. Ott a felhasználó játszik hamiskásan sajnos. Mire kell? Barokk, vagy germán fogás? Mennyiért akarsz venni?

GS Active