Sziasztok GS tagok, szeretném meg tudni, kinek mi a javaslata és tapasztalata gitár test ápolásra e

Sziasztok GS tagok,
szeretném meg tudni, kinek mi a javaslata és tapasztalata gitár test ápolásra egy nem lakkos (nem tudom jobban kifejezni ezt) gitártest esetében. Van rajta festés, de nem lakk bevonat, olyan, hogy látszik és tapintható a fa erezete.
Köszi előre is!
Üdv, Attila
    Number of comments - 38
  • 38.

    Csak annyit: a WD40 70%-ban petróleum ☺
    Én a fém részekről a rozsda eltávolítására használom, sikerrel.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 37.

    Pronto-t sem kenek fogólapra, de az legalább bútorhoz van, amit előfordul, hogy fogdos az ember. A WD40 alapjában egy kenőanyag, nem fához. Az, hogy alternatív felhasználási lehetőségei vannak, szuper, de állandóan felhívják a figyelmet, hogy mossunk alaposan (többször is) kezet, ha bőrrel érintkezik. Én mindenhez használom, amit nem fogdosok, marha jó anyag. Még fán is, ahol olyan felület van, ami nem a lakásban bűzölög. Láttam olyan hangszert, ami rendszeresen ezzel volt ˝ápolva˝, kinyitottam a keménytokot, és hátraugrottunk a szagtól. Tiszta szerencse, hogy nem bagózott senki, mert tuti begyulladt volna. :)

  • 36.

    Hát ez rá van írva mindenre is, pl. a Pronto-ra is.

  • 35.

    Domesz Covidos vagy hogy nem érzed a szagokat?

  • 34.

    Egyébként bennem az is kételyeket ébreszt a WD40 ilyetén felhasználásával kapcsolatban, hogy a termékleírásban a belélegzés, közvetlenül bőrrel érintkezés stb. nem igazán ajánlott (védőkesztyű, azonnali szappanos lemosás stb.). Hát, ez egy gitár fogólapnál nem annyira biztató.

  • 33.

    Elhiszem, meg nyilván más az érzékenységünk, de én még egy sima ajtózárnál is napokig érzem.

  • 32.

    Egyáltalán nem büdös tőle a fogólap, mai napig azzal ápolom én is!

  • 31.

    Hát, én nagy WD40 rajongó vagyok, mindenre is jó, de a gitáromra nem kenném rá. A citrusolajra ugyan allergiás vagyok, de inkább tüsszögök pár napig, mint hogy a WD40 penetráns bűzét szagoljam.

  • 30.

    A WD-40-nel kapcsolatban: a Guitarclinicben is azzal csinálja Zoli a fogólap ápolását és tisztítását, és valószínűleg nem ő az egyetlen szaki, aki ezt használja. Az más kérdés, hogy pl. gitár testre, nyakra, bútorra rá merném-e tenni :)

  • 29.

    Erre en-m-wikipedia-org.translate.goog gondoltál?
    Biztos jobb az illata mint a WD40-nek ☺

  • 28.

    WD50-nel még nem próbáltad? :)

  • 27.

    WD40 Ezzel szoktam áttolni az Epiphone Joe Pass gitáromat. Test és fogólap egyaránt.

  • 26.

    Ha jól van megcsinálva, nem ragad, de ha nem, akkor szenvedés.

  • 25.

    Én a teljes nyakat a lentebb említett módon kezelem, mivel egyáltalán nem lakkozott a nyak. Eddig nem tapasztaltam ragadást, kellemes tapintású lesz a felülete.

  • 24.

    A nyakkal óvatosan, mert ha ragadni fog, ideges leszel. .)

  • 23.

    KÖSZÖNÖM az értékes hozzászólásokat!!!!
    Látom, hogy van érdedklődés a téma iránt, aminek szívből örülök, mert nem csak nekem fontos, hogy a hangszerem jól áppolt legyen. A vélemények sokaságából az látszik, hogy mindenkinek van saját bevált módszere, de a wax az ami eredőként kijön a sorok közül. Tegnap átvettem a gitáet beállítás után, és kiderült, hogy a test hátulja fekete vékony nem lakkos festés, a top pedig natúr és nem festett dió. Szóval a wax amit én is megoldáként látok, jól felpolírozva. Egy új infó, állítólag a nyak hátulját is be lehet engedni a fogólapra szánt olajjal (ha nem lakkos és festett), ha jól beszivja, akkor pedig szárazra kell törölni. Ilyet szokott valaki? Vagy ez hülyeség?

  • 22.

    Egyébként meg kell venni egy ilyet, ez kb. leveszi a filózgatási terhet az emberről, mindre rá van írva, mire jó, és mit kel vele csinálni. hangszerbolt.hu

  • 21.

    Én olajként a színtelen fegyvertus balzsamolajat (Balsin) használok gitárnyakra, utána arra megy a vax. Eddig bevált...

  • 20.

    Köszi, utánanézek a ˝kínálatnak˝!

  • 19.

    Nem bonyolult a vaxolás, csak sokan kifelejtik a polírozást. Nem elég csak egyenletesen felkenni. De tök egyszerű művelet.

    Domesz: igen, elég az igénybevett felületeket vaxolni. De a lenolaj tényleg elég büdös és napokg érezhető. A profi asztalosok narancsolajat használnak. Az maga már kész aromaterápia :-) Vaxnak minél keményebb a jó, általában úgy keverik a gyártók. Méhviasz, karnaubaviasz és valamilyen oldószer keveréke (lenolaj, petróleum, vagy citrusolaj) Lehet venni kimondottan bútoripari viaszt.

  • 18.

    Toni L.: Köszi az infókat! Azon gondolkodom, hogy dohányzóasztalnál ha átkenem az egészet lenolajjal, akkor száradás után elég csak az aztal felületet vaxolni, nem?

  • 17.

    Azért a waxolás nem egy akkora mágia, hogy hangszerész kelljen hozzá. Fölkened, állni hagyod, áttörlöd. Ha egyenletesen kened, és gondosan áttörlöd, nem lesz foltos.

  • 16.

    Fú, pedig éppen azon morfondíroztam, hogy én magam is meg tudnám oldani a vaxolást... maradok a hangszerésznél....

  • 15.

    A maximális védelmet az nyújtja, ha a natúr fa első lépésben olajjal van beeresztve, száradás után pedig viaszolva. Az olaj beszívódik a mélyebb rétegekbe is, de a felületen sokkal kevésbé véd. A vax beszívódása minimális, ellenben egy rugalmas, ellenállóbb, szép selyemfényű felületet ad. A kettő együtt a tuti. A Warwick is így csinálja. Első fázisban olajos pórustöltés, majd jön a méhviaszos wax. Olajnak hangszereknél a citrusolajat használjuk inkább. Kellemes az illata, míg a lenolaj is ugyanolyan jó, de az kissé olajfesték szagú. Én régebben lenolajjal kezeltem a rózsafa fogólapokat, de amióta vettem Dunlop fogólap-kezelő citrusolajat, azóta csak azzal kenegetem. Egy idő után, amit nem szívott be, azt le kell törölni.

    A vaxolásnak van egy titka. Ahhoz, hogy szép egyenletes, selyemfényű legyen, a következőképpen kell eljárni. A száraz felületre puha ronggyal, vagy szivaccsal, körkörös mozdulatokkal kell felvinni. Meg kell várni, hogy kissé megszáradjon. Hogy mennyit, ezt vaxa válogatja. A Warwick azt írja, hogy 3 perc, tapasztalatom szerint ez kevés. Akkor jó, ha már az ujjunkkal megérintve nem kenődik. Nálam ez kb. 10 perc volt. Utána polírozni kell, máskülönben foltos marad! Ehhez mikroszálas törlőkendőt, vagy gyapjú polírtárcsás lassú fordulatú polírozógépet szoktam használni. Addig polírozni, amíg egyenletes selyemfényű nem lesz. Ha karcosabb, viseletesebb a felület, akkor többször meg lehet ismételni, de célszerű egy napot várni az újabb viaszréteg felhordása előtt.

    Minél nagyobb a felület, annál alaposabbnak kell lenni. Én vaxoltam már méhviasszal nagyméretű álló, exóta furnéros hifi hangfalakat is ezzel a technikával. Gyönyörű felületet eredményezett.

  • 14.

    Az is jó, csak szerintem nem kell a kettő.

  • 13.

    A lenolaj+vax az nagy szentségtörés? :)

  • 12.

    Az asztalt is le lehet viaszolni. Vagy olajozni. Citrusolaj is jó az ilyen felületekre, beszívja, és nem lesz vele többet gond. Én speciel allergiás vagyok rá, és a Deering banjom ében fogólapja kb. úszott benne, ezért hetekig tüsszögtem a banjotól, de ez senkit ne tartson vissza, mert ritka tünet.
    Nekieshetsz Warwick wax-al is, az meg valami méhviaszos cucc, de van benne beszívódást segítő adalék is.
    Viszont ha ráteszel vizes cuccokat, az látszani fog, akármivel kezelted, csak a mértéke lesz más. Ez ellen van a poháralátét. :)

  • 11.

    Azt elfelejtettem, hogy a leírás szerint indiai paliszander... Vagy mi.

  • 10.

    Elnézést kérek Kattila70-től, hogy ide írom, de engem is érdekelne a véleményetek ebben a témában. Rendeltünk egy dohányzóasztalt, és amikor megérkezett, teljesen ledöbbentem, hogy tök natúr az egész, semmilyen felületkezelése nincsen. Olyannyira, hogy ha ráteszek egy poharat és kicsit vizes az alja, már rögtön szívja befelés a nedvességet, és csúnya lesz... Mivel szokták az ilyet lekezelni?

  • 9.

    A viaszolás lényege pont az, hogy beleül az apró karcokba, pórusokba, feltölti azokat, így fényes lesz a felület. Gondoljunk az autónk lakkozásának wax-szolására. Csupasz fafelülettel ugyanezt teszi, így a nedvességtől, párától, kosz beivódásától védi.
    Bármennyire is szeretett jószág egy gitár, biztos, hogy állandóan kenceficélni kell? Tisztán tartani igen.

  • 8.

    Méhviaszos bútorápolóval szoktam néha áthúzni a rózsafa fogólapot is. Festett testre nem jó. Csak az Sg-n használom.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 7.

    A Warwick wax-al óvatosan, lakkozatlan pácolt felületet megfoltosíthatja csúnyán.

  • 6.

    A wax oda jó, ahol nem zárt a fafelület pórusa. Híg vizes páccal kezelt felületre még jó, de festettre, lakkozottra nincs értelme. Bár sok bútor- padlóápoló is tartalmaz oldott viaszt.

    Ezt a Dunlop cuccot pl. maga a Warwick is ajánlja a felület újrawaxolása, felfrissítése előtt. De csak festett, lakkozott felületeknél elég önmagában, a wax-ot nem pótolja, csak letisztítja a koszt, hogy ne arra menjen az újabb viaszréteg. kytary.hu

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 5.

    A Warwick sok olyat gyárt, ami nem festett, viszont azok nem is színesek, és van hozzá profi viasz, amivel kezelni kell. Ha színes, az mindenképpen lakk, vagy pác, vagy festék, az erezetnek ehhez nincs köze. Viszont a festék, pác, lakk nem szereti a waxot.

  • 4.

    Az, hogy tapintható rajta az erezet, attól még simán lehet lakkozott. Volt mocsári kőris Warwick basszerom, az gyárilag olajozott, utána viaszolt. Ezt nem is lehet mással kezelni. A Gibson LP-m mahagóni teste lakkozott volt de ugyanúgy kiemelkedett az erezete, mint a waxolt Warwick-nak. Lakkozott (matt, vagy fényes) felületre én a Dunlop gitárápolóját használom.

  • 3.

    Pronto bevasarlas.tesco.hu

  • 2.

    Azt szerintem ne vaxold. Sima törölgetés, mint bármilyen festett fa esetén. Bútorápolóval is kezelheted, keress olyat, ami festett felülethez is ajánlott.

  • 1.

    Szia! Van egy kőris Framusom, nincs rajta festés, gyárilag adtak hozzá vaxot, egyszer egy évben átkenetem vele.

GS Active