Szegasztok!
Szegasztok!
A kérdés: Ohmok..., hangszórók..., és hogy jól számoltam-e; meg hogy akkor most hova is?!......? :)
4x12-es ládában lecseréltem az egyik párhuzamos ágban a két hangszórót két 16 Ohmosra. Eredetileg négy 8 Ohmos volt benne. (közbevetem...: most számoltam csak utána: ha 2-2 db 8 Ohmos párhuzamosan van kötve, akkor az eredő az 4 Ohm, ugye?!? Mert a ládán: kívül a csatlakoztatásnál a kis matricán a 8 Ohm volt jelölve mint impedancia... Hm....) Na, de szóval, ha jól számoltam, akkor két 8-as az egyik ágban, két 16-os a másikban, az 10,666.. Ohm eredő. ..jól számoltam?!?? :D
A fejen 4, 8 és 16-os ládakötés lehetőség van. Melyikbe cstlakoztassam így a ládát...?
Előre is kösz a hozzáértő válaszokat! :)
Gergő
A kérdés: Ohmok..., hangszórók..., és hogy jól számoltam-e; meg hogy akkor most hova is?!......? :)
4x12-es ládában lecseréltem az egyik párhuzamos ágban a két hangszórót két 16 Ohmosra. Eredetileg négy 8 Ohmos volt benne. (közbevetem...: most számoltam csak utána: ha 2-2 db 8 Ohmos párhuzamosan van kötve, akkor az eredő az 4 Ohm, ugye?!? Mert a ládán: kívül a csatlakoztatásnál a kis matricán a 8 Ohm volt jelölve mint impedancia... Hm....) Na, de szóval, ha jól számoltam, akkor két 8-as az egyik ágban, két 16-os a másikban, az 10,666.. Ohm eredő. ..jól számoltam?!?? :D
A fejen 4, 8 és 16-os ládakötés lehetőség van. Melyikbe cstlakoztassam így a ládát...?
Előre is kösz a hozzáértő válaszokat! :)
Gergő
Sailor
2019.05.28. 20:03:43Műxik. Ha nem szerkeszted, akkor fog is.
Nem olvastam végig, ma este már nem is fogom ;::( de ha ez egy tetszőlegesen bonyolult hálózat lehet, akkor belül lehetnek olyan hatások elméletileg egy erősítő, szűrő(stb) áramkörben, amiket bizonyos alkatrészek nem viselnek el. Szerintem ez a rendszer működésének vizsgálatára való, mint egy black box model, amibe nem látunk bele, csak a bemenet és a kimenet összefüggését látjuk mint egy egyenletet. Az hogy a valóságban az az alkatrész bírja-e a rá háruló feladatot, az méretezés kérdése, és ha módosítunk bizonyos részeket, amik visszahatnak a doboz belsejébe, akkor új módosított méretezés fogja megmondani, hogy a lent említett 3 lehetőség közül melyik áll fenn.
Szuna Péter
2019.05.28. 19:15:09Ezt most android alatt próbálom, más a link ugyanahhoz a kandós jegyzethez, remélem műxik:
www.google.com
Sailor
2019.05.28. 17:35:11Nem mondtam hogy teljes rajz kell, a fej végfok részéről beszéltem.
Nyilván rajzra sincs szükség ha magán az áramkörön kiigazodik az ember, és látszik hogy az a kondi(stb) milyen és mekkora és hova van kötve.
Egyébként ha utólag szerkeszted a hozzászólásod tönkremegy a link. Én ezt úgy szoktam kiküszöbölni hogy elé és utána is nyomok egy szóközt.
Egyébként én is kiváncsi vagyok, pls a linket még egyszer.
Szuna Péter
2019.05.27. 22:45:24Négypólus elmélet - users.atw.hu
Magyarul nincs szükség erősítő kapcsolási rajzra, ahhoz hogy rizikó nékül illeszteni tudj egy terhelést egy erősítőhöz. Jól is néznénk ki... :)
Néhol blokksémákat szoktak rajzolgatni az erőlködők hátlapjára, hogy tisztában legyél, melyik kimenet hol van a kapcsolási láncban (effektkör, végfok, stb), de teljes kapcsolási rajz az szervizeléshez kell.
Magyarul nincs szükség erősítő kapcsolási rajzra, ahhoz hogy rizikó nékül illeszteni tudj egy terhelést egy erősítőhöz. Jól is néznénk ki... :)
Néhol blokksémákat szoktak rajzolgatni az erőlködők hátlapjára, hogy tisztában legyél, melyik kimenet hol van a kapcsolási láncban (effektkör, végfok, stb), de teljes kapcsolási rajz, az szervizeléshez kell.
Sailor
2019.05.27. 19:50:41(...sajna igazából egyértelműen nem derült ki, hogy most egy ilyen használatnál szétcseszek-e valamit technikailag/szerkezetileg (erősítő és/vagy szórók), vagy sem. :)
Az erősítő kapcsolási rajza alapján egy rádió-technikus-műszerész féle meg tudja mondani, hogy mi fog történni az fej végfok részében vagy a kábelben illetve a hangfalban, és így melyik alkatrész vagy részegység van veszélyben.
Három lehetséges eset van:
a.: valami azonnal annyira felmelegszik, hogy azonnal füstöl.
b.: valami szép lassan tönkremegy.
c.: az erősítő nem károsodik, és akár károsodás nélkül örökké használható marad.
De ezekre csak a konkrét kapcsolás, alkatrészek és paraméterek (ellenállás stb értékek) ismeretében lehet válaszolni. Ezeket a konkrét válaszokat viszont szerintem ˝elriasztotta˝ az a kijelentésed, hogy nem akarsz kísérletezni vagy tönkretenni a fejet.
Én azt hallottam, hogy egy átlag porszívó indításánál a feszültség akár 1000 V-ig is felugorhat, általában egyébként a villamos áramkörök rövid ideig elektromos szempontból túlterhelhetőek, (pl a számítógépeket is tuningolják egyesek) de túlterhelésnél figyelni kell a melegedésre, átütésre hiszen a nagyobb fesz nagyobb távolságokat tud átugorni, csak az alkatrészek nem másznak távolabb egymástól.
De innentől csak saját felelősségre, csak akkor csináld ha TUDOD mit csinálsz. ÉN nem vállalok semmilyen felelősséget... ;-D
Sinkó Gergely
2019.05.24. 23:09:23Péter!
Köszönöm! :) Igen: ez a néhány sor, amit írtál, volt az alábbiak summája, meg a saját számításaim összegzése!
Egy rövid kipróbáláson felül nem is hagytam úgy a ládát; a hangszórókat. (...sajna igazából egyértelműen nem derült ki, hogy most egy ilyen használatnál szétcseszek-e valamit technikailag/szerkezetileg (erősítő és/vagy szórók), vagy sem. :) A hangkép, meg, hogy a szórók milyen hatásfokkal nyomatják, az nem fontos amíg ˝meg nem unom˝, vagy ki nem cserélem véglegesen azonos ellenállású szórókra a másik kettőt is, de javításra kízozni nem szándékozom a cuccom...)
Úgyhogy most a két 16-os hangszóró párhuzamosan van kötve, a 8 ohmos dugaszban használva.
Köszi még egyszer a tárgyilagos összegzést, tanácsot!
G.
Szuna Péter
2019.05.24. 15:54:31Ha jól értem a bekötést, eredetileg 4 db 8 ohm os ból volt a láda 8 ohm eredővel, két 16 ohmos párhuzamos ággal.
Így a csere után 32×16=10,6 ohmos ládát fogsz kapni, ami egy kicsit gyengébben fog szólni a 8 ohmoshoz képest, bár az új hangszórók beleszólhatnak a hangzásba, és ahogy a többiek is írták nem lesz szimmetrikus a hangképe.
Az erősítőt tekintve a 8 ohmos kimenet lehet megfelelő (ahogy eddig is), a 16osba ne dugd semmiképp.
De egy 4 hangszórós ládánál ajánlott egyforma hangszórókat használni, még ha ohmikusan passzol is a láda a végfokhoz.
Talpi
2019.05.20. 22:19:22Nyitott ládáknál alkalmazzák ezt a megoldást a hangkép kiegyenlítettebb lesz. Ott a lökők által keltett nyomáshullámok kevésbé piszkálják egymást.
Sinkó Gergely
2019.05.20. 19:28:33Igen....: ezt nagyon figyelem!
A különböző szórók ötlete kíváncsiság a részemről. :)
Talpi
2019.05.20. 19:05:43A kötözgetésnél figyelj a fázishelyes bekötésre: sorosnál + kerül a - hoz, párhuzamosnál + a + hoz; - a - hoz.
Én zárt ládákba nem szeretek különböző lökőket tenni főleg ha ki vannak hajtva mert összedolgozhatnak, nehezen kezelhetők - ronthatják is egymás hangját
Sinkó Gergely
2019.05.20. 18:36:29A fej Laney GH100L. 100 wattos csöves.
Az első kérdés így már teljesen világos, igazán köszönöm!!!!
A második kérdés igazából csak menet közben (ahogy ez a téma körüljárás alakult...) merült föl bennem és akkor konkrétan:
Az alap terv, hogy négy 75 wattos, 16 ohmos szórót teszek a 4x4es ládába. 1-1 sorba kötve és egy erre párhuzamos ágon 1-1 szintén sorba. ( gyárilag is így voltak benne a szórók) Így a lejjebb megbeszéltek szerint sima ügy 16 ohmos láda lesz. Ennek csatlakoztatása ugyszint sima ügy a fejen.
Na, és arra gondoltam, hogy az egyik sorba kötött két szóró ugyanúgy 16 ohmosokból legyen, de két,
egyenkent 60 wattos.
Nyilván a fejét nem tolom maxra; ez nem is kérdés, meg az sem, hogy kisrádió hangszórókkal machináljak....
A hangképpel variálás az ˝ok˝, de szigorúan tisztázva a technikai hátteret, ahogy itt beszéljük is, mert (ahogy lejjebb írtam is) a cuccom nem szeretném szét....ni.
Talpi
2019.05.20. 18:31:431. A csöves erősítő jobban bírja a kisebb impedanciával terhelést - a Te esetedben 16-ost 10,6 ohmmal. Természetesen nem teljesen kivezérelve.
2. Ismét a Te esetedben nincs gond mert a 100 W-ból 25 W jut egy hangszóróra azt meg mind a 4 kibírja.
Én a fej teljesítményéhez képest minimum 1,5 X nagyobb falat használnák - hozzátenném hogy a nagyobb hangszóróknak általában jobb a hatásfokuk is.
Sailor
2019.05.20. 17:56:05A fej pontos típusát nem tudjuk még mindig...
1: A kisebb impedanciával terhelt erősítő végfoktrafójában nagyobb áram fog folyni, így az leolvadhat.
2: Azonos impedancia mellett a két párhuzamos ágon ugyanaz a feszültség lesz, soros esetben pedig az áram egyezik meg => a ráküldött teljesítmény 50-fifty-be oszlik a két tányér között. (ezmost a 2 hangszórós eset.)
kandras
2019.05.20. 17:39:27hangsúlyozottan nem vagyok szaki, de próbálok (parasztba) választ:
1- erőlködő ˝vége˝ akkor füstöl, ha túl nagy áram indul meg rajt - minél kisebb ohm van ráakasztva, annál nagyobb áram indul. (tehát ha 16ohmos a falad és a 4ohmos lukról hajtod, akkor itt valszeg a fej a 4ohmoshoz illesztett ˝kis˝ árammal akarja mozgatni a 16ost - itt valszeg nem károsodik a fej, de nem nagyon fogja mozgatni a 16os tányérokat - ebben azért kérd ki más tanácsát is, mert saját nemszaki véleményem!)
2-ebben a kérdésben biztosabb vagyok - ha egy 100as fejre 4x25w tányért rárax, akkor valszeg kijön a matek, tehát , ha 60w v. 70w os tányérokat akasztasz rá, akkor azok még max terhelésen is bírni fogják és nem is baj, h túl vannak méretezve.
(de term itt is valszeg az az ökölszabály működik, ha ilyen háziszőttesben gondolkodsz, h a ˝közel˝ kisebb ohmos lukról hajts a ládikót és max 50%-os kakaóval küldjed, így valszeg nagyobb kárt nem csinálsz)
Sinkó Gergely
2019.05.20. 16:07:58Nagyon köszönöm ismételten a türelmes válaszokat! :))
Még két kérdés maradt (vagy hát merült föl közben....:) ) még :
1, ha ez a láda pl így lenne használatban, ahogy először beszéltünk róla, az erősítőbe (csöves 100wattos fej) a 4-8-16 ohmos lehetőségek közül mondjuk a 8asba van téve, akkor mi csesződik szét? Ha nem is ultra pontosan ellenállások és tranzisztorok, pontos áramkörök szintjén, de annál konkrétabban, hogy ˝szét b...za az erősítőt/hangszórót...˝?
Vagy mik a tünetek, hogy gebasz van...?
2, ha két sorba kötött ugyanolyan ellenállású hangszóróval (legyen az itt tárgyalt két 16 ohmos) párhuzamosan kötünk , ugyancsak sorban két 16 ohmos szórót, de! ennek a kettőnek a teljesítmény más, akkor mire számíthatunk? Nem óriás watt különbségűek: az első kettő mondjuk 70 wattos darabonként, a párhuzamosan sorba tettek pedig mondjuk 60 wattosak darabonként. A meghajtás ugyanúgy 100 wattos erősítőről, de messze nem a teljes teljesítményével.
Talpi
2019.05.20. 15:18:09Matematikailag rendben de itt az elektronika törvényei érvénysülnek ahol van még teljesítmény ellenállás és impedancia stb. Valamint akusztika dolgai hangnyomás hatásfok rezonancia is. De apróságokkal ne törődj - majd lesz valahogy. :-)
Wylde
2019.05.20. 14:47:53Szia Gergely!
A párhuzamos ág nekem azt jelenti, hogy ott minden párhuzamosan van kötve. De esetedben két soros ág van egymással párhuzamosan.
Hogy a kérdésedre válaszoljak a matek és fizika szerint ( :-) ): az egyik oldalon 32 Ohm van, ezzel párhuzamosan van egy ág, ahol van 16 Ohm plusz ezzel sorba kötve egy ellenállás (amit nem egy ellenállásból tudsz összerakni. Pl. 15+1 Ohmos ellenállás sorba), az már 32 Ohm. A két 32 Ohm replusza 16 Ohm. Matek szerint okés a dolog. De itt még több tényező is van ám, mint előttem írtál páran.
Az utolsó kérdésed is okés így elméletileg :)))
Sinkó Gergely
2019.05.20. 13:51:09Köszönöm! :)
A segítséget is, a türelmes válaszokat is!
A terv abszolút az, hogy egyformák lesznek.
Még annyi elméleti egésszé tételét a témának egy utolsó kérdésben, hogy jelen feltételek mellett: nevezetesen, hogy az egyik párhuzamos ágon 32 ohm össz van, a másikon 16 ohm össz, a 16os ágra egy 16 ohmos plusz ellenállást téve rendben lennének a fizika és a matek követelményei?
Sőt! Ha ládakialakitás engedné, a 16 ohmos ágra sorba kötve még két 8ohmos, vagy egy plusz 16 ohmos hangszóró kerülne, akkor rendben lenne az érték elrendeződés?
Jelzem megint, hogy ezt csak elméletben kérdezem! :) Ha már érdemben ilyen jól meglódítottuk a témát.....
A segítségét is, a türelmes válaszokat is!
A terv abszolút az, hogy egyformák lesznek.
Még annyi elméleti egésszé tételét a témának egy utolsó kérdésben, hogy jelen feltételek mellett: nevezetesen, hogy az egyik párhuzamos ágon 32 ohm össz van, a másikon 16 ohm össz, a 16os ágra egy 16 ohmos plusz ellenállást téve rendben lennének a fizika és a matek követelményei?
Sőt! Ha ládakialakitás engedné, a 16 ohmos ágra sorba kötve még két 8ohmos, vagy egy plusz 16 ohmos hangszóró kerülne, akkor rendben lenne az érték elrendeződés?
Jelzem megint, hogy ezt csak elméletben kérdezem! :) Ha már érdemben ilyen jól meglódítottuk a témát.....
Messius
2019.05.20. 11:29:40A jövőbeli ˝alapterved˝ a jó megoldás, de addig mehet a két 16-os parhuzamosan kötve. Arra ügyelj, hogy így maximum 150watt a terhelhetőség az eredeti 4hangszórós 300watt helyett. (Persze sosem ˝illik˝ maximumig hajtani!)
A leendő hangszórók vásárlásnál az impedancia és a teljesítmény egyezzen a jelenlegi (16-os) hangszórók paramétereivel!
Sinkó Gergely
2019.05.20. 11:09:40Olrályt! :)) Köszönöm.
Az alapterv az az, hogy mind a négy ugyanolyan 16 ohmos lesz, amilyet szeretnék, de egyelőre kettőt tudtam (nekem) megfelelő áron levadászni. A Mekk mesterezés háttere pedig az, hogy a láda gyakorlatilag eladhatatlan, (ezt gyakorló itt hirdetőknek nem kell részletezni; mármint, hogy vannak ítéletnapig hirdetésben maradó dolgok.. :) ), de!, a hangszórók kelendőbbek kiszedve, láda nélkül. Így aztán lecserélem a szórókat. Egyelőre ez a kettő került hozzám, és úgy gondoltam, hogy esetleg beköthető a két másikhoz (figyelembe véve az ellenállás adatokat...!), és pont a nagy Mekkezést megelőzendő dobtam föl a témát és a kérdést! (...meg hogy azért én sem szeretném szétbasszarintani a cuccomat.. :) )
Úgyhogy, gondoltam, van megoldás..., van gyakorlati tanács, válasz..., ilyesmi. :) És tanulságos lehet, ha más is ilyesmin töri a fejét.
Wylde
2019.05.20. 10:59:47Ha két 16 ohmos hangszóró marad párhuzamosan kötve, az eredő valóban 8 Ohm lesz. Azt nyugodtan használhatod a 8-as kimeneten.
Sinkó Gergely
2019.05.20. 10:57:14Most akkor konkrét hozzászólás..? :)
Wylde...! Igen!! :) Most ez a jelen helyzet, amit utólag részleteztem. Hagyjam-e, vagy sem?
Alább írtam zárójelben egy olyan elgondolást, hogy csak a két 16 ohmosat használnám (75 wattosak/ darab a hangszórók, és egyébként egy 100 wattos csöves fejre lenne kötve. De ˝persze˝ messze nincs csúcsra járatva a 100 wattja!).., szóval a két 16 ohmos párhuzamosan kötve..?!?? annak az eredő ellenállása kereken 8 ohm. Így esetleg?
kadlecsik imre
2019.05.20. 09:40:39Úgy érzem hogy előbb vásároltál mint gondolkodtál, erre Gaben az üvegtigrisből azt mondaná, van két 16ohmos hangszóród? Igen van. Akkor b@szd ki a pics@ba és vegyél bele rendeset. Ez olyan mekk elek amit próbálsz persze sèrtès és megbántás nélkül mondom. Régen én is ilyen voltam de hidd el semmi értelme. Add el és ha a tónus miatt kísérletezel akkor vegyél 8ohmosat. Az való bele.
Wylde
2019.05.20. 09:39:59Az eredeti kommentedből nekem máshogy jött le az értelmezése a kötéseknek. Szóval ha 2-2 sorba van kötve és ezek egymáshoz képest párhuzamosan, akkor a jelenlegi állapot szerint az eredő (16*32)/(16+32)=10,6 Ohm. Így már kijön a matek.
Talpi
2019.05.20. 09:31:29Gergely meg kérdezhetem miért cserélted ki a hangszórókat?
Messius
2019.05.20. 09:27:51Ha valóban így volt kötve akkor jól számoltál! De gyakorlatba javaslom hogy ne így használd! Ha ragaszkodsz a 16-oshoz akkor csak azok párhuzamosan, ami eredőben 8ohm. Na de hogy ne legyen ilyen egyszerű a helyzet, gondoltál a hangszórók maximális teljesítményére? Ugyanis így már kevesebb ˝wattal˝ terhelhető a láda! :)
Sinkó Gergely
2019.05.20. 08:46:36Huhh..., most már igazán kíváncsi vagyok, hogy tényleg mit lehet és mit nem... :) Szóval én úgy jutottam a jelenlegi helyzetig, hogy:
A láda hátulja leszed, a vezetékek nyomán kapcsolási rajz készítés...: ebből egyértelműen 2 hangszóró (8 ohmosak mind gyárilag) az egyik ágban sorban, és 2 sorban a másikban. Na, ezek egyik ágán lecseréltem két 16 ohmosra az eredetieket.
Innen a fizika+matek... (ha jól elevenítettem föl..):
Először kell ugye a soros kapcsolásúak eredőjének kiszámítása: egyik ág: 8+8=16 ohm, a másik: 16+16=32 ohm. Így párhuzamosan van 16 és 32 ohm. Ezután pedig a párhuzamos ellenálások eredő számítása: 1/R= 1/R1 + 1/R2 (és folytatható akárhány párhuzamos ellenállás értékével, de itt két párhuzamos van csak) Szóval 1/16=0,0625 , 1/32=0,03125. 0,0625+0,03125=0,09375. Tehát: 1/R=0,09375 ---> (1/0,09375=R) Így: R=10,666....
(De, nem szeretném a cucc kárára kötni az ebet a karóhoz, úh szerintem kiiktatom a két 8asat és a két 16osat pedig párhuzamosra teszem; és ha jól számoltam, ez pont 8 ohm lesz eredőben. Hmmm...? :) )
Wylde
2019.05.20. 07:45:11Szia!
Ha az eredeti 4 hangszóró mind párhuzamosan lett volna kötve, akkor replusz művelet eredménye 2 Ohm lett volna. Kettő párhuzamosan van és azok sorban vannak a másik kettővel, így jön ki a 8 Ohm.
Csere után a két 8-as eredője maradt 4 Ohm, a két 16-osnak az eredője 8 Ohm. Ezek sorban vannak, akkor 12 Ohm az eredő. De ha netán párhuzamosan lenne a másik párral, akkor sem értem, hogy jöhet ki 10,666 eredő ellenállásnak. (8*4)/(8+4)=32/12.
Én sem javaslom, hogy így használd, de ha igen, akkor a 16-osba.
Messius
2019.05.20. 07:17:23Eltérő impedancia értékű hangszórókat nem szokás összekötni sem sorosan, sem párhuzamosan, sem kombinálva! 4x12-es ládába 4 ugyanolyan hangszóró való(esetleg gyártó eltérhet, de impedancia és teljesítmény ugyanakkora kell hogy legyen mind a négynek)!
Mellesleg a tranzisztoros erősítő is érzékeny az ˝ohmokra˝, főleg ha kisebb értékkel terheled mint amit a gyártó megad! Simán tönkretehető...
kandras
2019.05.19. 23:27:45ha csöves a fej, akkor kényes az ohmokra, tranyos kevésbé, ill a 16ohmosok halkabban fognak szólni - valszeg az eredeti 8ohmosokat kellene ellenállással felvinni 16ohm ra, es akkor parhuzamba a 4db 4ohmos lenne, vagy a páronkent a 16osokat parhuzamba -8ohm - es a ket 8ohmos kört sorba = 16ohm. mondjuk valszeg lesz nagyobb szaki nálam, aki tud a plusz ellenallasokra (müterhelésre) javaslatot adni....
vagyesetleg a 16ost sorba a 8assal = 24, a ket 24est parhuzamba= 12ohm - ezt a 8ohmos kimenetre talan radughatod, de a fej sem fog rendesen dolgozni es a 16osok igy is fele hangeron szolnak...
az utso 5letem : 2db 8ast sorba - igy lesz 3 db 16ohmos ellenállásod es mellé negyediknek egy 16ohmos műterhelés/ellenállás...
valszeg nagyobb szakik megmondják meik a legjárhatóbb ut, valszeg mindegyik elég cseszlovák ...
Flór Gábor
2019.05.19. 23:27:09Ha kell még a fej, semelyikbe. Ha nem kell, mehet bármelyikbe, fizikai kísérlet, mi, menniy idő alatt ég le.
Talpi
2019.05.19. 23:01:22Ez így nem lesz jó a 4 hangszórós ládában csak egyforma impedanciájú hangszórókat lehet beszerelni!