Mi a véleményetek a stúdiókban már eleve pluginnal rögzített gitárokról?

Srácok!
Mi a véleményetek a stúdiókban már eleve pluginnal rögzített gitárokról? Szóval nincs mikrofonozás, csak szoftver!?
Üdv. J.
    Number of comments - 46
  • 46.

    Élőben laptoppal? Ettől már én is elhatárolódom :)

  • 45.

    Ha jó a végeredmény akkor igazából tökmindegy, hogy plugin illetve mikrofonnal van-e rögzítve. Általában érdemes eleve több sávon rögzíteni és a vonalat még reampelni, hogy valóban azt kapjuk amit szeretnénk.

  • 44.

    Hát, nekem az sem kéne a színpadra. Max kottához, de hogy ilyen vackokról menjen a zene, az nekem nem jön be sajnos.

  • 43.

    Gábor! Nem is kell laptop, elég egy iPad is, azon már rajta van az egész ˝világ˝. :)

  • 42.

    Hát, ehhez én már nem vagyok elég modern, az tuti, hogy nem vacakolnék a színpadon egy laptoppal. Baromi kényelmetlen, és iszonyat bénán néz ki. Szerencsére engem ez a veszély nem fenyeget, mert akusztikus hangszerekkel dolgozom, de ha elektromossal kéne, inkább vennék valami Kempert.

  • 41.

    A pluginos megoldast egy-az-egyben lehet hasznalni eloben is, laptop + FRFR hangszorok.

  • 40.

    Szerintem nem más téma, mert a plugin nem csak a megoldásról szól.
    Az más kérdés, hogy sok hangszertulajdonos csak hangonként tudja összerakni a muzsikáját, és az szerintem maxigáz. Nekem az a minimum, hogy a zenész tudjon zenélni. De ha már van egy kész produkció, és ráültetjük a stúdióban a hiper hangszíneket, bizony azoknak élőben is ott kell lenniük, tehát lehet, hogy nem lesz elég az aliexpresszes multi.

  • 39.

    Teljesen más téma, de igazad van Gábor. Szerintem akkor mondhatja valaki hogy tudja az adott darabot, hogyha élőben is megy. Nyilván más a stúdió meg az élő, de elő kell tudni adni. Looperesek sem a memóriakártyáról dolgoznak, hanem élőben loopolják, és jó hallani ahogy felépül a darab, vagy van amikor sávonként újat vesznek fel, és folyamatosan változik a hangulat. Meg egyébként az élőnek meg van a varázsa, és ha történne valami jó látni/hallani, hogy egy zenész élőben meg tudja oldani, innentől már biztosan nevezhető zenésznek valaki.

  • 38.

    Mondjuk szerintem az is nagyon fontos, hogy ami megszólal a lemezen, az szólaljon meg élőben is (kivéve, ha olyan produkció, ami soha nem fog élőben szólni). Mert az azért elég gány, ha a felvételen Santana összes hangszíne ott virít, a színpadon meg egy Orpheus egy Vermonán.

  • 37.

    Se állást foglalni nem akartam igazán, mert mindenki MAGA ismeri az igényeit, sem fokozni a vitát :-(
    Mindenki fogadja el hogy a másiknak mi a véleménye, és VISZONT is, telefont lerakni, gyerünk gitározni!
    Egészségedre Norbert, kibírom a kritikát akkor is ha nem fogod a piára ;-DDD

  • 36.

    Bocsi Sailor, a harmadik stampó 3 millivel félrevitte az ujjam és a zöld helyett a pirosra nyomtam.

  • 35.

    Lóránd! lehet. van akit ez inspirál, van akit elkényelmesít.

  • 34.

    ˝Lóránd! pszichésen nem lesz igényed eltérni a sablontól pluginekkel.˝

    Vagy lehet, hogy pont az a konnyedseg fog teged osztonozni, hogy tobb erositot/hangszorot/mikrofont kiprobalj, ezeknek olyan kombinaciojat (akar egyszerre tobb erosito, tobb hangszoro, mikrofonok) osszehozd, ami a valosagban maceras is lenne, idoigenyes meg baromira draga.

  • 33.

    Millió féle szoftver van, azon belül megannyi erősítő láda, hangszóró, mikrofon, ˝szóba˝ modell van. Honnan fogja tudni a ˝másolni˝ szándékozó, hogy mihez nyúljon? Igen. A másik pedig az ember, a kéz...

  • 32.

    De véleményt mondasz olyasmiről, amit nem ismersz.

  • 31.

    outsider. nem bírálok.

  • 30.

    Szerintem az egyedi hang a zenészből jön. Használhatok én akármilyen Joe Pass plugint, elég kicsi az esélye, hogy ugyanúgy fogok játszani. Nem csak az amit, hanem az ahogy sem lesz ugyanolyan. Viszont, ha nekem van egy egyedi stílusom, és ráhúzok egy nekem tetsző plugint, az nem fog rontani rajta.

  • 29.

    Keve.
    Te bírsz némi tapasztalattal a témában, amit így megbírálsz?
    Mert nekem úgy tűnik nem, inkább a laikus beszél belőled...

  • 28.

    Lóránd! pszichésen nem lesz igényed eltérni a sablontól pluginekkel.

  • 27.

    ˝mikrofonozásnál az egyeditől.˝

    Miert is? Illetve, mirol is van itt szo egesz pontosan, tetszoleges hangszoro+mikrofon elhelyezesrol? Tenyleg ˝egyedi˝ leszek, ha egy etalon Celestion G12+ shure sm57 parost par centivel eltolok a szokasoshoz kepest (ebben is megvannak a sztenderd elhelyezesek)? Fog az olyan szandbeli elterest eredmenyezni, amit EQ-val nem lehet korrigalni?

  • 26.

    Lóránd! lehet. de pluginoknál a sztenderdtől indulsz, mikrofonozásnál az egyeditől.

  • 25.

    Akkor talan visszakanyarodtunk oda, hogy pluginokkal is lehet varialni a szandot, ha a szandek megvan, es meg egyszerubb is. :^)

  • 24.

    Sailor! értelek, tök jó, amit írsz.
    nem volt időm meg kedvem fejtegetni az érveimet, de ahol Te befejezted, onnan már egyszerűen tudom folytatni.
    az a szubjektív véleményem, h mikrofonozva könnyebb egyedit létrehozni és nehezebb másolni valamit, mert pluginek esetében az általad is említett meglévő gyári presetek minősége miatt a felhasználó könnyen azt mondja rá, h ˝jól szól ez, jó lesz így, nem tekergetek˝.

  • 23.

    A témához: általában lehet rögzíteni a nyers gitárt, és viszonylag olcsó reampboxxal reampolható bármikor.
    Találtam egy videót, és azért jutott eszembe hogy írjak és linkeljem:


    A helyzet hogy egy FPGA processzorban digitálisan modellezett áramkör szimulálja az eleve digitálisan keletkezett hangot, amit midivezérlő szólaltat meg. Azt írják, hogy nincs dsp, és persze hogy nincs, mert digitálisan modellezett Hammond van, digitálisan midivel vezérelve. Épp ezért van egy DAC a végén a csövi erősítő. Szóval ez nem csak elektromos hangszer, hanem valójában digitális. És jó a hangja. Szóval a plugines világ tetszhet/nem tetszhet bárkinek, de létezni fog, mert bizonyos esetekben nagyon megkönnyíti az életet. Ebben az esetben az FPGA chipet egy viszonylag nagy arasznyi NYÁK-ra tették, de láttam már akkorát, ami alig lógótt ki az USB portból,
    www.crowdsupply.com
    és szerintem ugyanezt a programot kb képes futtatni. Az ebbe a világba születő, felnövő nemzedék ezt fogja hallani, és nem fogja érteni hogy mért akar valaki 25 kilós erősítőt és 50 kilós erősítőt két állványt, két mikrofont 5-7 kábelt stb cipelni pl színpadra, vagy akár csak raktárból a stúdióba, ha egy kábellel megy a gitárból a kártyába, és szinte tényleg bármit összerak az egeret tologatva. Szerintem is ha az ember rászánja az időt, eléggé hasonlót ki lehet hozni pluginből, azt is meg lehet tanulni, és esetleg nem korlátoz a hardware, mert az ember bármikor új plugint dob.
    Ami nem került szóba: a reklámok. Mivel sokszor fontos a gyorsaság, gyakran gyári presetekkel dolgoznak a zeneszerzők, és ezek valóban sokszor tucathangzások (persze ha a tévé beépített hangszórója szól akkor mindegy is). Azonban, ha kilépsz a gyári preszetek világából szerintem jó és egyéni hangzás is sikerülhet. És tényleg mindenki gondolja át, moziknál is sokszor jól jön hogy nem kell alkalmazkodni zenészekhez a szerzőnek, vannak jó samplek, gitárra, zongorára, és jó pluginek játékra. Mert a játékról sem esett szó, pedig azoknak is fontosak a zenéi, hangjai, effektjei! Ezek mind munkafolyamatok, amikbe jól illeszkedik bizonyos pontokon a digitális feldolgozás és a plugin, és mindenki eldöntheti hogy hol éri meg analóg tehnikát bevetni, illetve digitálisat, mert mást gondolnak erről reklámzeneszerzők, játékfejlesztők, profik, hobbisták. Persze a kérdés direktbe a gitárra vonatkozott, de nekem sikerült jóval tágabb szemszögből átgondolni a kérdést.

    Bocsi hosszú lett...

  • 22.

    Jonas: az már nagyon jó eset, akkor már komoly, figyelmes zenehallgatóról van szó, az pedig nem az átlag sajnos.

  • 21.

    Az átlaghallgató semmit nem vesz észre, jó esetben is kb. annyit tud, hogy a gitár hathúros, a basszus meg négy. :)

  • 20.

    Keve, es mi van ha en a pluginos megoldassal allok neki leutanozni a te mikrofonos szandodat? Szerinted van nuansznyinal nagyobb kulonbseg hangzasban a ket technologia kozott, amit atlag hallgato eszrevesz?

  • 19.

    Manapság minden hang (patch) , legyen az szoftveres, vagy hardveres, mintavételezés útján készül, sőt újabban nagyon korszerű IR technológiával. Tehát adott esetben ő maga is tartalmazza a felvételi környezet össze információját, Pld. egy bizonyos templomi orgona , eredeti környezetben, meghatározott lánccal felvett hangját. Vagy egy a teltházas Royal Albert Hall-beli Gibson Les Paul, Marshall erősítőn , meghatározott módon beállítva és egy bizonyos típusú mikrofonnal, meghatárott módon rögzítve. Pontosan ez segít hozzá ahhoz, hogy nekem ne kell magam oda az összes cuccal bekönyörögnöm, hogy felvételt készíthessek, hanem készen megkapom és itthon elintézem.... Ennél nehezen tudok kényelmesebb megoldást elképzelni. A neten hatalmas piaca van ennek , szerintem nem véletlen.....És ebben tényleg az a szép, hogy mi a Föld népességének zömét kitevő rosszhallásúak, nemigen fogunk tudni köztük nagy különbségeket észlelni.....

  • 18.

    Hát, ebben nem vagyok biztos, hogy egy plugin, vagy mintavett hangot könnyebb másolni. Én szanaszét szoktam tekergetni őket, ha azt valaki lemásolja, egészségére. :)
    De sajnos (vagy nem sajnos, nem tudom) az a helyzet, hogy léteznek olyan programok, hogy betölt az ember egy hangszínt (vagy masteringet, vagy bármit), és lekopizza neki. Úgyhogy ha én nem lennék ilyen önfejű potitekergető, akkor kb. bárkinek a hangszínét le tudnám nyúlni, akármivel vette föl. És a tulaj biztos azt mondaná, hogy nem igazán sikerült, de a közönség meg nem, mert a közönség nem hallja azt a nüansznyit, amit a zenész. :)
    Az egyéniség része nagy mértékben a hangszín, az kétségtelen, de azért az ember, aki a hangszert fogja, fontosabb.

  • 17.

    Pásztor László - azt állítom, h könnyebb a pluginok által létrehozott hangzáshoz hasonlót kreálni, mint a mikrofonnal felvettet megközelíteni. és könnyebb egyedi hangzást létrehozni mikrofonokkal. de ez szubjektív vélemény és ez nem jelenti azt, hogy valamelyik jobb vagy rosszabb.

  • 16.

    Keve: egy kérdés. Miért gondolod hogy a plugin hangzást reprodukálni lehet? Hasonló hangot kapsz, de sosem ugyanazt. IR-t nem tudsz másolni, a mikrofonok pozícióját nem tudod másolni, soroljam? Nagyon sok részből tevődik össze, pont mint a valós hangkeverésnél. Más az interfész, a gitár, a kábel, saját IR vagy valami előre kreált, az EQ beállítás, amp sim stb stb. Írhatod hogy de Te is be tudod állítani ugyan oda a beállításokat, erre azt mondom hogy Te is meg tudod venni ugyan azt a mikrofont, ládát, hangszórót stb. Van pro kontra ez tény, van igazságod, de szerintem túl erős a megfogalmazásod.

  • 15.

    Kala - reprodukálni pontosan ugyanazt

  • 14.

    Keve - mit értesz másolás alatt ?

  • 13.

    Egyetértek Gábor! Én sem fogok negligálni valamit, mert pluginokkal lett felvéve. Pusztán azt fejeztem ki, h mivel pluginokkal könnyen-gyorsan lehet dolgozni, ez azt jelenti, h könnyen-gyorsan másolható is. Mikrofonozni macerás, az nehezebben másolható.

  • 12.

    Én utálok mindent, ami nem eredeti hangszerrel van fölvéve. Ehhez képest ha mutatnak nekem egy zenét, és az rendesen, jó szoftverekkel stb. van megcsinálva, nem fogom tudni megmondani, hogy mikrofonozva készült-e, vagy pluginekkel. Valamint tavaly ilyenkor egy egész színdarab zenéjét készítettük el midivel, pluginekkel, stb. és tök jó lett. Úgyhogy a pofám ugyan nagy, de lényegében úgyis csak a végeredmény számít. :)

  • 11.

    @sakhalin
    Ja. De nem muszáj egyet értenünk. És ha nem értesz egyet, akkor nem kell lefikázni a másikat!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 10.

    .... és akkor még a multieffektek arzenálját meg sem említettük.....

  • 9.

    @KEve....
    ˝ha egyedi hangzást akarsz, akkor mikrofonozz, ha jó a tucat, akkor mehet a plugin.
    Jézusom ez most komoly volt?

  • 8.

    Korábban GX-el kezdtem, csak gitárra az is tök jó volt...

  • 7.

    Nekem Line6 UX1 van, gyári ingyenes POD Farm 1 szoftvert használok, minden benne van ami nekem kell, pedig nyűgös vagyok a hangzások tekintetében... Most készülök UX2-re váltani...

  • 6.

    Köszi, ismerem a szoftokat a Neural Nolly-ját használom is. Igazából csak kíváncsi voltam az általános véleményekre ezügyben.

  • 5.

    Egyetértek Lászlóval.
    Egyszerűbb, és jobb is a végeredmény illetve kevesebb tapasztalatot igényel.
    Áldom a percet amikor átálltam rá.
    Gitárt, basszust más csak hangkártyával és szoftverrel veszek fel...
    Ha kell küldök felvételt.

  • 4.

    Köszi a válaszokat!

  • 3.

    ha egyedi hangzást akarsz, akkor mikrofonozz, ha jó a tucat, akkor mehet a plugin.

  • 2.

    Szia!

    Én évek óta plugin-el dolgozok otthon, sokkal egyszerűbben tudok, szebb, kifejezőbb, tökösebb gitárhangot kicsikarni így, mint a mikrofonozással. Ahhoz hogy miksizéssel is szuper hangot kapj, nem árt egy ISO box, jó mikrofonok és annak a helyes használata. Arról nem beszélve, hogy otthoni körülmények között ha neked a 4x12-es hang tetszik, egy akkora ládát meghajtani, piszok nagy hangerő, a hozzá épített ISO Box meg hatalmas.
    Tudok küldeni neked a saját felvételeimből párat, ha gondolod, hogy meghallgasd milyen a plugines hangzás egy mixben, otthoni házi stúdióban, amatőr gitáros/zenekaros kezéből. Én bátorítalak rá, hogy próbáld ki a Bias FX2-t vagy az STL Tonality ToneHUB-ot, esetleg a Fortin Namless Suite-t. Mindegyikből van ingyenes próba verzió, bazi jó programok, tök egyszerű a használat. Egy szál kábel a hangkártyádba, felkapcsolod a pár stúdió monitorod és mehet a menet. Az biztos, hogy egy profi stúdióban rögzített, mesterien kimikrofonozott csöves kihajtott motyó dinamikáját, ízét nem kapod meg a pluginekből, de még egyszer hangsúlyozom, otthon szinte lehetetlen ilyen hangot kikeverni, nem véletlen hogy ez is egy szakma.
    Nincs műanyag íze az általam említett szoftvereknek, sem sistergés és hasonló finomságok, mint annó amik jellemezték a hasonló szoftvereket. Nagyon jó hangot tudsz kreálni, szinte bagóért, én szeretem a hangját mindegyik szoftvernek. Sok sikert. Üdv Laci

  • 1.

    Nekem jó a véleményem , mert fülre nem tudom megkülönböztetni, de nem is nagyon izgat a kérdés..... Ha jó a stúdiólánc és a felvételt készítőnek jó hozzá az érzéke, mindegy , hogyan csinálja, jó lesz.....

GS Active