menzúra hosszról kérdeznék tőlletek.
Sziasztok.
menzúra hosszról kérdeznék tőlletek. hogy pontosan mik is azok a külömbségek hangzásban meg úgy mindenhogy. a 628,648 meg ugye a bariton de ott láttam hogy több féle van aki már játszott mindhárom menzúráson.szóval úgy minden is érdekelne ezekről :)
menzúra hosszról kérdeznék tőlletek. hogy pontosan mik is azok a külömbségek hangzásban meg úgy mindenhogy. a 628,648 meg ugye a bariton de ott láttam hogy több féle van aki már játszott mindhárom menzúráson.szóval úgy minden is érdekelne ezekről :)
Norbert Nagy
2020.02.02. 23:53:33Akkor most elrontom! ;)
Most szereztem meg az itt hirdetett Schecter S-1 elitet. Vagy orgia volt a gitárvilágban, vagy valami pervi Frankenstein leszármazott tervezte, de a kis korcsban találkozik a
-fender menzúra
-les paul double cutaway forma,
-mahagóni-juhar-rózsafa anyag és építés
-a telecateres testen átmenõ húrozás TOM híddal
-a gótkeresztes pozíciójelölõ a pimpelt csilivili abalone test és nyak kötéssel (binding)
És ha már ennyire nem tudja eldönteni hogy Fender vagy Gibson úton járjon, Duncan Designed felezhetõ humbik.
Naná hogy egy droppolós skandimetálos úriembertõl, 12-54 húrokkal. Nos, alig használt húrt elvbõl nem cserélek, tehát a szokásos végig kvártos e-a-d-g-c-f hangolásomat letekertem egy félhanggal, esz 6-tól e1-ig.
A húrok így elég alacsonyra állíthatóak minimál zörejjel, elég puhán játszhatóak, de egész hangot nyújtani így is horror. Viszont az az esz power chord, na az pusztít. Majd kipróbálom d-rõl
Vincze Patrik
2020.02.02. 15:23:41Idáig nagyon jó kommentek jöttek köszönöm szépen:)
3Negyed
2020.02.02. 15:08:31Mondjuk nekem az a véleményem, hogy majdnem hogy mindegy. Ez azt jelentené, hogy a 25,5˝-os menzurás floyd-os ibanezemen 10-es EB húrt használtam, standard E hangolásban. Gondoltam kipróbálom milyen B normálba hangolva, mintha egy 7-esnek kihagynám az alsó E húrt. Azt tapasztaltam, hogy szinte hozzá se kellett nyúlni még csak a floyd rugókhoz sem. 13-as EB húrkészlettel. A hangja nem hagyott kivetnivalót maga után. Most Drop C-ben van.
Az hogy milyen húron tanulsz szerintem majdnem hogy mindegy. Az ujjbegyedet ugyanúgy szétcseszi :)
Szerintem próbálgasd, ha van rá módod. A húrtéma is hasonló az állandóan felmerülő csöves, vagy modellezős erősítő dilemmához. Ki mire esküszik. Vannak persze alap dolgok, ahogy lentebb is olvastad, de hogy mi jön be Neked, azt csakis Te fogod megmondani. :)
A menzurahossznak inkább ahhoz van köze, hogy minél mélyebb egy hangolás, annál hosszabb menzúrán szólal meg, rezeg szebben a húr. Nem véletlen nem 25,5˝ a basszusgitárok mentúrája. Utána tudsz olvasni, pontosan nem tudom leírni, mert fejből nem vágom. Szal, ha lehangolt metált akarsz játszani és nem bírod a 7-8 húrt, vastag nyak, stb miatt, akkor bariton 6-os.
Van Andertons-éknak is egy videója - bariton vs normál menzúra bariton hangolás témávan.
Bocs ha hosszú lett, de azt írtad minden is érdekel. :)
Sailor
2020.02.02. 14:39:49Tili-toli játék ez, 3 részből áll: húrvastagság, húrhossz, feszítettség.
Ugyanaz a húr mondjuk sztandard E-re hangolva rövid menzúrán puhább (és jobban kileng tehát magasabbra kell állítani, hogy ne zörögjön) és minél hosszabb a menzúra, annál keményebb lesz. A hangja is a feszesség miatt magasakban gazdagodik a hosszabb esetben. Minél lazább a húr ezek a magasok fogynak, a hangerő is fogyatkozik, illetve a hangkitartás rövidül, kábé befullad a hang (ezeket ki is próbálhatod, addig lazítod a gitáron a húrokat, amíg aztán meghallod hogy mire számíts). Azonos húroknál ez egész feltűnő lenne, de ha mondjuk (sztandard E-be) 628-nál 9-es, 648-nál 10-es, 700-nál 12-es húrkészletet teszel fel ugyanabból a típusból, akkor minimalizálódik a különbség. Nyilván ha a baritont kvarttal/kvinttel lejjebb szeretnéd hangolni, akkor annak megfelelően vastagabb készlet kell, mert a húrok már teljesen lelazulnának olyan mélyen.
Norbert Nagy
2020.02.02. 11:43:23Megvizsgálták õk is a húrvastagság témát:
Molo
2020.02.02. 11:35:19Akkor lehet, hogy jobban jártam volna egy rövidebb menzúrás gityóval a tanuláshoz? Egyszer volt egy LP utánzat a kezemben (egy olcsó Cort) lehet, azért éreztem olyan kényelmesnek?
Köszi az infóka Gabet!
-
2020.02.02. 11:29:4210-es stratra is teljesen jó.csak feszesebb lesz mint LP-n a 10-es.Van, aki a 13-ast is felteszi rá, ez a teljesen egyéni része.A rövidebb menzúra kisebb bundtávolságot is eredményez, így javasolják is tanulók részére, mint pl anno a Fender a Jaguart.
Molo
2020.02.02. 11:25:47Tehát jól értem, ha rövidebb a menzúra, öblösebb a hang, és érdemesebb egy kicsit vaskosabb húrszettet feltenni? Játszhatóság, kényelem szempontjából mi a különbség (tudom, ez nagyrészt egyéni)?
Vagyis ne tegyek 10 húrszettet a stratora? (Mondjuk nem is terveztem, csak kíváncsiskodok.)
-
2020.02.02. 10:42:55A PRS gitárok a 628 és 648 közt vannak, a Fender Jaguar pedig szintén rövidebb menzúrás.A Jolana Stratom, ami egy egész jó strat, 660 MM es menzúrát használ.A Fendernek volt egy Short Scale sorozata is, ami megint egy LP-nél is rövidebb hosszt használt, igen ordas hangja tudott lenni :)
-
2020.02.02. 10:37:03A menzúra a húrláb és a felsőnyereg közti távolság.Van ezeken kívül is sok fajta.A Les Paul típusok 628 mm-esek, kicsit öblösebb hangot eredményez, a húrok ugyanezen a gitáron lazábbak, ugyanabban a hangolásban, ugyanazzal a vastagsággal, mint a hosszabb menzúrán.AStratocaster, telecaster 648 mm-es menzúráján az a 10-es húr, ami a Les Paulon jól játszható, nem túl kemény, az a Straton feszesebb, emiatt szoktak egy méret különbséget használni.A strat hangja is emiatt kevésbé telt és öblös.A baritonokat jellemzően vastag húrral, de nem a Standard E hangoláshoz használják, hanem emiatt a jelenség miatt azokban a hangolásokban, amit normál menzúrán olyan laza húrokkal lehet elérni, ami használhatatlan lenne.