Lehet, kérdezett már más is hasonlót korábban, de az is megeshet, hogy simán csak én vagyok béna, mi

Sziasztok! Lehet, kérdezett már más is hasonlót korábban, de az is megeshet, hogy simán csak én vagyok béna, mindenesetre a segítségeteket szeretném kérni. Kb. négy éve költöztem egy újépítésű ingatlanba, amelynek a jelek szerint rosszul oldották meg a szigetelését, tény, hogy szeptembertől májusig magas a páratartalom (még akkor is, ha mindenféle praktikát bevetünk - gyakori szellőztetés, elektromos párátlanító stb. - a páratartalom 70%-os), ennek megfelelően a hangszereim nyaka is folyamatosan elmászkál. Ha utánaállítok 2-3 nap után megint zörögnek a húrok, azt meg külön szeretem, ha egy teljes beállítás után visszahozom a hangszerésztől, és a másnapi koncerten már sz@r. Próbáltam utánajárni, hogy miként orvosolható a helyzet (azt leszámítva, hogy lakást váltok, mert arra nem igazán van keret), és azt láttam, mások főként azért nyavalyognak, mert túl száraz a levegő a lakásukban, és ezért párásítaniuk kell a hangszert a repedéseket megelőzendő…
Találkozott-e valaki közületek hasonlóval - értsd: véget nem érő harc, amelyben az áldozatok a párahatásnak kitett hangszerek -, és mi lett a megoldás? Előre is köszönöm a jóindulatú tanácsokat! K.
    Number of comments - 21
  • 21.

    Sziasztok! Köszönöm mindenkinek a hasznos tanácsokat. Ahogy Messius is írta, a lábazati szigeteléssel van gond. Egy kicsit jobban körüljártam a témát és kiderült, hogy kispóroltak ezt-azt, egészen pontosan a vízszigetelő anyagot (a lábazatra felb@sztak egy 5 cm vastagságú hungarocell szigetelést, hálózták, vakolták, és ennyi). A történeten az sem segít, hogy egy extrém párás környéken lakom, a házunkkal szemben erdő van, és három tó között helyezkedik el az a negyed, ahol lakunk. Az elektromos párátlanító, szellőztetés és társai csak tüneti megoldás, ahogy írta is valaki, de a szellőztetés olykor még káros is, hiszen odakinn is magas a levegő páratartalma a tavak kipárolgása és egyebek miatt.
    Köszönöm a linkeket is, amelyeket küldtetek, tovább tájékozódom az ügyben. Szuna Péter írta, hogy a komolyabb cuccok jobban bírják a párát - igazából pont azért írtam, mert nagyrészt komolyabb cuccaim vannak és épp attól félek, hogy tönkremennek. Most úgy védekezem a pára ellen, hogy néhány hangszerem a feleségem szüleinél van, néhány a próbateremben, és a szükségesekből egy-egy otthon.
    Tomi93, a közeljövőben kereslek majd szigetelés-ügyben. :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 20.

    Ott valamit nagyon elb@ltáztak! ˝Szeptembertől májusig˝(fűtés szezonban) 70% az nagyon magas. A lábazat és/vagy az alap szigetelése(v.hiánya) nem megfelelő, emiatt a falak felszívhatják a talajból a nedvességet ami a fűtés szezonban a melegtől elkezd párologni és mivel kívül szigetelt a fal(ha jól értem), ezért csak befelé tudja nyomni... DE ez csak tipp! Lejjebb már írt egy szakember, én hallgatnék rá!
    A páraelszívó/ablak nyiti-csuki az csak tünetkezelés, de nem oldja meg a problémát. A pára folyamatosan rontja az épületet, az egészségeteket és a gitárokat! Nagyon sajnálom aki hasonló cipőben jár a kontár kivitelezések miatt, amiből manapság akad sajnos elég! :(

  • 19.

    Barlog Károlynak: www.aereco.hu/ ...ha mégis elgondolkozol azon, hogy a szellőzésedet megold, kezdetnek kis szakirodalom, hogy képbe kerülj. Megoldja a te egészségedet és a hangszereidnek is jó lesz. (Otthonfelujítási programba belefér ;) )

  • 18.

    A pára nálunk is gondot okozott, a túl jól szigetelő ablakok miatt, az ablakkeretekre javasoltak szakik légréseket vágatni, ill. a kályha miatt elvileg kötelező is. (Nem használjuk.)

    A hangszereimre viszont szerencsére semmilyen hatással nem volt, és gyanítom a komolyabb cuccok jobban is bírják ezt.
    Próbáld meg lecserélni/kipróbálni másra/mást.

  • 17.

    ja, ez a maximum.
    ha mosás van, akkor kb. 3x megtelik, mire megszáradnak a ruhák. nincs szükség szárítógépre a ventilátoros kombinációval.

  • 16.

    Valószínűleg jó a szigetelés ha magas a páratartalom. Rossz szigetelés miatt inkább hőhidak alakulnak ki. Próbáld meg bukóra rakni az ablakot míg elmész dolgozni.

  • 15.

    Keve ott már valahol csőrepedésnek kell lennie vagy forrásra építették a házat:^)

  • 14.

    Az állandó magas páratartalom nem csak a gitárra ártalmas. Érdemes szakemberhez fordulni. A linken lévő vállalkozást szellőzés témában kerestem meg. Telefonon egyeztettünk a felmérés előtt (ami pénzbe kerül) és meglepő volt, hogy nem akarta rám tukmálni a szolgáltatást, hanem a körülmények megismerése után lebeszélt a szellőzés kialakításáról, mert szerinte nem érné el a kívánt hatást és más megoldást javasolt. peneszmentesites.hu/

  • 13.

    Talpi: kb. 40 litert/nap, egyszerre kb. 5 litert

  • 12.

    Nálunk a higrosztatikus légbevezető sokat segített a párátlanításban.

  • 11.

    Egy kérdésem lenne: a párátlanítóval napi hány liter vizet tudsz eltávolítani?

  • 10.

    Nos saját tapasztalatból lehet tudnék okosat írni, pár jól kivitelezett ingatlan szigetelése után! (Ilyen vállalkozásom van). Elolvasva a gondodat felmerültek bennem kérdések...
    Hol laksz, nem a pontos utca lényeg hanem a környék magassági meg talaj szempontból, ez is csak akkor fontos ha földszint! 1.emelet felett lényegtelen, illetve a tájolás.
    Az ablakok fajtája, itt a pontos típus. (tehát példa GEALAN IQ 8000, 6 légkamrás tok és 6 légkamrás )
    A szigetelés fajtája (Példa phoroterm tégla vastagsága ha abból készült vagy ytong és a szigetelés fajtája EPS+lábazati XPS és a mérete, vagy kőzet gyapot)
    A szigetelés fronton mekkorára padló felől illetve a mennyezet felől?
    Ha társasházban laksz akkor alattad feletted van lakás hogyan helyezkednek el..
    A szigetelés elképzelhető hogy tú jól sikerült gúnyosan fogalmazva, at is érdemes tudni egy kivitelezés előtt hogy akár meg is fojthatod az ingatlant, én például minimum ezeket a tényezőket figyelembe véve szoktam számolni és javasolni.

    Azért jó az újépítésű mert elvileg készült földtani vizsgálat és műszaki dokumentáció, ezekre mind kapsz azokban választ


    Érdekesség képpen, nem jelennek meg az ingatlanban hőhidak. Itt olyan helyre gondolok akár ablak körül szoba sarok stb. hogy lecsapódik a pára vagy akár megindul a penszedés?

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 9.

    nekem ventilátor használata sokat javított a páratartalom csökkentésén és a penészedés elkerülésében. ezt kell nyitott ablakkal vagy elektromos páramentesítővel kombinálni. rövid ideig kell működtetni együtt a kettőt. a ventilátor megkavarja a levegőt és nem ragad be a pára a sarkokba, nem marad fenn a meleg levegő.
    illetve fürdőszobai teregetésnél ajtó bezár, páramentesítő beindít. ami korábban napokig száradt, az egy délután kész volt.

  • 8.

    Az előző házban amelyben laktam, ott is kb, 65-70% páratartalom volt, igaz még csak 2elektromos gitarom volt, de a hangszereim jól bírták. Csak információként írom le, én terveztettem egy komplett pára szabályzó rendszert, amely 105m2 hasznos területnél 350 ezer lett volna 2015-ben. A lakas szempontjából megéri, egyszeri költség, és rendben lesz a lakhelyed, hangszereid. Jelenleg garázsban tartom a hangszereim, nyáron vmikor 40%! A páratartalom, de ez sem okoz gondot, kicsit hangolodnak, de nincs nyakdeformacio stb. Közép kategóriás meg alatta vannak a gitarjaim, szóval nem profi hangszerek. Szóval sztem hangszer szempontjából a 70% páratartalom nem olyan nagy gond. Amúgy meg ha tokban tartod őket vmelyest állandósul a ˝mikroklima˝ odabent:) Üdv.

  • 7.

    Túl jók az ablakok (nem viccelek). Nálunk mindenhol szellőzik sajnos (az ablakkeret), de a páratartalom ideális. Egyszer volt nagyon száraz, a sellak meg is érezte sajnos több hangszeren is. És a szárazság nagyon gáz, ha szétszárad egy gitár, az rossz esetben kuka, pláne az akusztikus. Ez az ablak fölé tehető szellőztető, amit linkeltem, jó megoldás lehet, és talán a legolcsóbb is, szerintem érdemes kipróbálni

  • 6.

    5. Barlog Károly: Szomorú, hátha lesz vmi megoldás.

  • 5.

    Molo, más okot egyelőre nem igazán látok. A gitárjaim nagy részét keménytokban tartom, és a jelenség a fűtési szezon kezdetétől van jelen, amikor a kinti és benti hőmérséklet különbsége megnő.
    Gábor, köszönöm a tippeket! Ilyen párátlanítónk van, és megy szinte folyamatosan. (A 70 százalékot is erről olvastam le.) A szigetelés cseréje lehetne a megoldás, de sajnos egy háromlakásos társasházról van szó, és a másik két tulaj (dacára annak, hogy náluk is hasonló a helyzet) nem járul hozzá az újbóli szigeteléshez. Még gondolkodom a megoldáson, bízom benne, hogy érkezik még pár releváns hozzászólás, ami inspirál a megoldás megtalálásában. Köszi még egyszer!

  • 4.

    Légvonalban kb 150 méter tőlünk az erdő. Voltam ma kint, mindenhol nedvesek a földutak, és a pocsolyák még megvannak. A földszinten 80+ % szokott lenni. És a tetőtérben tartott gitárok bírják (igaz nem hurcolom őket sehova). Amit észrevettem hogy átmeneti időszakokban ősszel amikor hűl de még nem fűtünk, meg tavasszal amikor megjön a meleg, akkor vannak hangolási elmászások, de egyébként nemigen.
    Pár éve nagy kínlódva próbáltam lejjebb vinni szellőztetéssel, naponta 1-2 %-ot sikerült. Hajnalban amikor a leghidegebb van, és a légkörből kicsapódott a pára akkor teljes átszellőztetés, minden ablak maxra nyitva, 15-20 percig, aztán minden becsuk légmentesre. Csak ezt nem lehet egész évben csinálni, pláne nem amikor nyáron kánikulában 26fok a minimum, és a tetőtérben bizony nem akarunk 50 fokot akkor ugye 24 órában van nyitva minden, ősszel meg mint ma délután kb 2-5-ig a meleget szeretnénk beengedni. De mivel nálunk minimális a penész, 10 cm kőzetgyapot szigetelés után a falakon nincs! így hát megbékéltünk azzal hogy ennyi az annyi. Ha nagyon száraz az idő, nem esik, és mindennap fagy olyankor talán 76-ig is lemegy, de már tényleg nem figyelem. Ja és nekem olcsó gitárjaim vannak Hohner classzik, meg koreai BCRich(floydos), de tényleg szobalakók.
    Én úgy tudom hogy önmagában a szárazság nem baj, hiszen a bútorfákat, épületfát is szárítják felhasználás, beépítés előtt szép lassan. Úgy tudom hogy a túl gyors változás a baj, persze akinek hordani kell a hangszert próbára, színpadra annak ez nem vigasz.
    Szintén nem olcsó, de a szénszálas hangszerek lehetnek megoldás ebben az esetben, akár az egész gitár, vagy csak a nyak, esetleg komolyabb merevítőpálca, ajánlani nem tudok, de lehet hogy találsz megfelelő méretű karbon nyakat, vagy egy ugyanolyan nyakba építtetsz karbon pálcát, YT-on láttam már ilyet, de hogy az most maszek barkács volt vagy profi megrendelésre azt már nem tudom.

  • 3.

    Nekem vályoggal nincs tapasztalatom, de a 60% fölötti páratartalom egészségtelen, embernek, hangszernek egyaránt. Molo, lehet, hogy nálad csak kb. 50-60, az kellemetlen az embernek, de a gitárok jól bírják.
    Van amúgy lehetőség páravezérelt automata szellőzés kialakítására, az is egy összeg, de működhet. Nem ismerem, de elsőnek ezt a találatot adta: paramentesites.com

  • 2.

    Nos, én egy nagyon régi építésű vályogfalú házban élek (nem saját, szolgálati), ahol a páratartalom még nyáron is közelíti egy gombapincéét, télen katasztrófális. Küzdünk adohosodással, penésszel is rendesen. De nekem sosem megy el egyik gitárom nyaka sem. Sem az olcsó (5000 ft-os vaterázott) nájlon húros, se a fémhúros akusztik, se az olcsó elektromos (SQ Bullet), se a Fender mexi, se a HB. Sőt, még hangolás sem nagyon mászkál el. Az elmúlt héten nem volt időm gitárral foglalkozni, ma kézbe vettem, a 6 húrból csak az E6 volt kicsit elmászva. A nyári hőség jobban hatással volt rájuk. (Vagy rossz a Boss hangolója, de vannak másikak is, néha összehangolok, és kábé mind ugyan azt mutatja.)
    Talán tokban kellene tárolni és páraszívó géles zacsikkal teletömni.
    Az is lehet, hogy más az oka.

  • 1.

    Az konkrétan tönkreteszi az ízületeket is, meg még ezt-azt. Reklamációról szerintem már lekéstél. Szigetelés, pár milla, és rendben lesz. Vagy reuma.
    Addig meg párátlanító. Hangos, sok áramot fogyaszt, de elszívja a párát. paratlanito.arukereso.hu

GS Active