Legtöbb gitárnak, amivel találkozok nagy a radiusza tehát a fogolap íve.

Sziasztok!

Legtöbb gitárnak, amivel találkozok nagy a radiusza tehát a fogolap íve. Számomra mindig kényelmesebb volt a laposabb fogolap, lehet azért mert klasszikus gitáron kezdtem. Át is alakittattam a gitaromon radiuszt. Másoknak a nagyobb ívű radiusz a kényelmes, vagy miért praktikus? Csak felvetődött bennem a kérdés

További jó napot! :)
    Number of comments - 19
  • 19.

    Vagy lehet külön is venni, aztán olyan messze rakja az ember, amilyenre csak akarja:
    www.aliexpress.com
    De ehhez már nem elég nyakat csináltatni, új test is kell.
    Lehet, hogy belefogok lassan egy gitárépítő projektbe...

  • 18.

    Pl. a Schallernek van olyan húrlába, ahol neked kell bereszelni a húrok helyét, így esetleg azzal lehet machinálni.

  • 17.

    A Big Lou gitárokat ismerem, nekem annyira nem jön be a design, egyébként Kínából veszik a gitárjaikat, saját logóval.
    VIszont a Halo Octavia ígéretesnek tűnik, bár nem olcsó mulatság. Nem tudom, itthon hogyan rendelhető (bár ahogy látom, éppen nincs készleten). Mindenesetre érdekelne egy ilyen.
    Azt azért nem mondanám, hogy bőven van ilyen, kerestem többször már korábban is.
    Mondjuk nyakat lehet itthon is készíttetni, de a híd szinte mindenhol a standard méret.

  • 16.

    www.biglouguitar.com/

  • 15.

    Na...van bőven ilyen gitár,íme egy példa:

    www.haloguitars.com

  • 14.

    +1 a 48mm-es nyakprofil mellett,engem is érdekelne egy ilyen gitár.

  • 13.

    Nekem még a rádiusz mellett itt van a nyak szélesség kérdése is. Miért van az, hogy minden gitárt 42-43 mm-es nuttal készítenek? Nekem mondjuk nincs apró kezem, az akusztikus gitárom (fémhúros, nem klasszikus) 48 mm-es, elektromosban is szívesebben játszanék valami ilyenen. Már csak azért is, hogy nyújtásnál pl. ne érjenek egymáshoz a húrok. De én sokat pengetek ujjal elektromoson is, és tisztábban lehetne játszani, ha nagyobb lenne a húrok közti távolság a hídnál.
    (Ha valaki tud ilyen széles nyakprofilú elektromos gitárt, szóljon. 7 húros nem ér:)).
    A kisebb rádiusznál nekem valóban kényelmesebb a fogás, de megvannak persze az általatok említett hátrányok. Szerintem ez a játékmód megváltozása miatt alakult ki: klasszikus gitáron úgy játszol szabályosan, ha a hüvelykujjaddal hátulról támasztod a nyakat, elektromos gitárt inkább marokra szokás fogni (a hüvelykujj átéri a nyakat, sőt a mély E húron azzal is ér lefogni hangokat, lásd Hendrix, Clapton, stb...). Ha így fogod át a nyakat, akkor kényelmesebb az íves fogólap, az előbbi módszernél meg az egyenes. Talán.

  • 12.

    A nehézségek enyhítésére találták ki a változó rádiuszú fogólapot.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 11.

    Sokat agyaltam már ezen témakörben én is.Ahogy írtad én is klasszikuson edződtem,vagy 25 éve ill. folyamatosan.A mai napig,ha a(nem mintha számottevő lenne) sebességet vesszük figyelembe,azon vagyok a leggyorsabb,és a legtisztább.
    Ami jobban zavar(t),hogy azt a kapaszkodást amit a klasszikus nyakvastagságnál érzek stabilnak,semmilyen 14-16 rádiusszal rendelkező hypervékony nyaknál nem érzek(elektromos gitárnál).Ez már jobban zavar..hiába a laposabb fogólap,mégsem tudok stabilan kapaszkodni benne.Megjegyzem pici kezem van,rövid ujjakkal.
    Ami nagy álom pl.:egy Holdsworth Kiesel,vagy Carvin...20-as rádiusszal,nagyon kíváncsi lennék egy olyan gitárra.
    Valószínű megszokás-gyakorlás kérdése az egész.Akárcsak a húrmagasság témakör...T.Tibusz is sokat gyakorol valami durung hangszeren,kényelmetlen húrmagassággal...azután amikor jól megy rajta az adott téma,akkor jön a hangszere,és már siklik is a keze...,bár ha jól tudom,Ő is alakítgat a gitárjainak nyakán.
    Vagy Malmsteen,akinek a húrmagassága extrém,avatatlan kéznek szinte játszhatatlan,plusz a scalloped...mondom bizonyára elhivatottság,gyakorlás kérdéskörről beszélünk.

  • 10.

    Hát azt hiszem, erről beszéltünk: A gitárt a játékstílushoz vesszük. Sokan talán ezért is tartunk több gitárt....

  • 9.

    Igen, régen nem voltak nagy nyújtások.. De manapság? Nézem ezeket a szép classic player fendereket pl., de hát nem lesznek jók a kicsi rádiuszukkal. ˝Minek? Minek? (mit minek?)˝ :)

  • 8.

    Feltételezem, hogy a vintage hangszerek azon korok hangszereit idézik, amikor még nem volt divat a nyújtán. Ahogy felidézem a Hendrix előtti irányzatokat, az elég ˝egyenes˝ játékstílus ment....Kivétel volt pld. a hawaii stílus, meg néha a country , de arra ott volt a slide.....

  • 7.

    A vintage fendereknek kicsi a rádiuszuk (7,5körül), tehát nagyon íveltek, ezeken talán kényelmesebb az akkordjáték, de a nyújtások felejtősek, mert pl., ha egy G hangot felnyújtanál A-ig egy ilyen gitáron, a húr ˝beleütközik˝ a következő bundba, tehát elhal a hang. Ilyenkor az a megoldás, hogy iszonyú magasra kell emelni a húrmagasságot, de az meg kényelmetlen, Ezért nekem, bármilyen szépek is, nem kellenének ezek a vintage reissue fenderek. A hagyomány teljesen értelmetlen, buta követése. A modernebb fendereken már 9.5 a rádiusz, ezeket már be lehet állítani normálisan, bár éppen hogy csak. A gibsonokon, ibanazeken jó nagy a rádiusz, ott könnyebb a nyújtás, és maradhat az alacsony húrnyomás. Én tényleg nem értem a vintage kis rádiuszt, egy nagy rádiuszú gitáron is ugyanolyan kényelmes akkordozni, és legalább nem hal el a hang nyújtáskor.

  • 6.

    Pontosan, ezért fontos eldönteni, mit akarunk az adott hangszeren előadni és ahhoz választani.... Gondolom , nem véletlenül alakult ki ennyi rengeteg fajta hangszer.... Lassan számon sem lehet tartani....

  • 5.

    ..van még egy praktikus oldala is, az íveltebb felületen a `nyújtás` hamarabb zörög.......!

  • 4.

    Egyébként meg tényleg az van, amit Kala mond :) Minél nagyobb egy kör sugara, vagyis rádiusza, annál laposabb lesz az íve.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 3.

    Attól függ, kinek, attól függ, mire. Ez olyan kérdés, amire nincs válasz. Nyilvánvaló, hogy kényelmi meggondolásból lett ˝domború˝ a fogólap, sokféle játékra sokkal alkalmasabb ez a megoldás, sok másra meg nem. Simán lehet, hogy klasszikus játékra is jobb lenne az ívelt, csak az az évszázadok alatt nem változott, és a klasszikusok a hagyományokhoz ragaszkodnak. Az ember ergonómiailag nem úgy van kialakítva, hogy a szögletes felületekhez alkalmazkodik jobban, így pl. egy nem full egyenes ujjal lefogott barré kényelmetlenebb, mint egy kicsit hajlított ujjal. Meg még sorolhatnám az előnyöket. De ellensúlyként itt van a megszokás: aki lapos fogólapon szokta meg a játékot, annak jó eséllyel az lesz a kényelmesebb. Amit Kala is ír, azok a szempontok is fontosak. Viszont én pl. nem szeretem az lapos fogólapot. A gypsy gitároknak is az van eredendően, mert Maccaferri klasszikus gitáros volt alapjában. Nekem jobban esik a jazzgitárom kicsit íves fogólapja, kíséretre és szólisztikus játékra egyaránt.

  • 2.

    Érdekességnek : gsfanatic.com

  • 1.

    Nem vagyok egy geometriai zseni , és lehet , hogy tévedek, de miután rádiusz a kör közepe és az íve közti távolság, számomra ebből az következik, hogy sugár növelésével a kerület is nő és így az íve laposodik. Persze lehet, hogy a gitáros szakmában ez másképpen van. Hogy ezen belül ki mit szeret, egyéni dolog. Ujjal való pengetésre, akkord felbontásra nekem is kényelmesebb a laposabb, szélesebb nyak. Több a hely a tiszta játékhoz. Vannak erre is megoldások, létezik pld. 46-48 mm-es nyereg ívelt is és még szelesebb lapos is. Fém és nylon húrokhoz is. Minden , mint tudjuk, erősen műfajfüggő és játéktechnikai kérdés is.

GS Active