Epiphone gitárokon ez a fej letörés tapasztalatok szerint minek tudható be?

Sziasztok! Epiphone gitárokon ez a fej letörés tapasztalatok szerint minek tudható be? Konstrukció, anyagminőség, durva használat, balesetek? Én úgy láttam ez inkább a Casinora és Dotra jellemző probléma, a Sheratonnak és a Wildkatnek egyszerűen masszívabb a nyaka? Köszi és kellemes kajakómát mindenkinek :)
    Number of comments - 47
  • 47.

    46. Outsider
    Három: 2 szilva+1körte! :)

  • 46.

    Mivel nekem sosem lesz LP-m, így nekem tényleg mindegy :D
    Nem tudjátok az Explorer nyaka hány darabból van? :D

  • 45.

    Sejjj, de jó szilvapálinkát ittam!!! Igyatok Ti is, oszt tök mindegy lesz hány darabból olcsóbb egy LP nyak :)

  • 44.

    De az is LP legyen!

  • 43.

    Mano. Ezek szerint nem ment át az üzenet. :)

    Koriander.
    Itthon annyiból építenek neked egy egyedi gitárt, amennyibe egy használt LP kerül...

  • 42.

    Nekem is jó a Ford, mi a nyavaját szöszmötölnek egy Rolls Royce-szal?
    A sok apró pluszt mindenhol meg kell fizetni. Itt vannak az előbb linkelt LTD gitárok. Ha kicsit több extrát akarsz, jobb hangszedőt, több, szebb műanyag berakást, szegélyt, vasakat, rögtön duplájába, triplájába kerül, pedig az alap deszka nem változott.
    Ha már a Gibson van a porondon, a gyártás leginkább eltérő része a széria és a custom shop között a ragasztó. Titebond helyett melegenyvet használnak. Az átlagos faragasztó, ha megköt, elég rugalmas műanyag lesz, az pedig tompítja a rezgéseket. Az enyv viszont kristályos, kemény lesz, de macerás bánni vele és még drágább is.
    Sok apróság van amit egy “luxus˝ gitárnál az ember nem feltétlenül vesz észre. A fogólap szegélye rálóg a bundra. Ez a szegély T keresztmetszetű.
    Az egyedileg készített gitárról meg ne is beszéljünk. Egy személynek, az ő elvárásai alapján van legyártva. Másnak ez is csak egy gitár, lehet, hogy nem is jobb mint egy széria darab, de csak ez az egy van belőle és ez adja az értékét.
    A Gibson, PRS, gitárok egyedi értéke is ez a nyak. A tömegeknek jó a Ford is.

  • 41.

    outsider; nem akarunk meggyőzni. De ha biztos vagy, hogy a 2db-os nyak a drágább, szólj a LP copy-gyártóknak, hogy álljanak le és ne szórják a pénzt.....

  • 40.

    Ha beírod a keresőbe hogy ˝broken guitar neck˝ szinten csak Gibson (v. Les Paul) illetve akusztikus gitárok képei jönnek fel.

    Custom shop gitárok túlárazott, gyűjtőknek való darabok. Ráér szöszölni vele a mester... Ráér várni rá a vevő... (Éveket) Meg persze győzze kifizetni...
    (Én egyébként a Gibson-t is túlárazottnak tartom. De ez a szubjektív véleményem. Jackson fanatikus mivoltom ellenére, egyébként az USA Jacksonokat is annak tartom...)

    A fizika makacs dolog.

    A cikkben le vannak írva a dolgok...

    Lehet nem megfelelően fogalmaztam.

    Az egy anyagból faragott nyak több anyag, kevesebb alkatrész, kevesebb munka, kevesebb munkaerő és kevesebb hozzáértés (a megmunkálást illetően).

    A scarf joint-os nyak kevesebb anyag, több alkatrész, több munka, több munkaerő, nagyobb hozzáértést igénylő (a nyak/fej illesztés kialakítása) művelet.

    Az, hogy melyik az olcsóbb/drágább a fenti tételek (munkaerő, anyag) ára határozza meg adott esetben. De almát a körtével nem érdemes hasonlítgatni. A Gibson-t egy kínai gyártóval pl, es ebből következtetni, hogy melyik konstrukció az olcsóbb/drágább.

    Sok esetben mivel a nyakat is fényezik, annyira nem megállapítható minden gitárról, hogy épp milyen technológiával készült.

    Hogy melyik a jobb?

    Részemről én elégedett vagyok a scarf joint-os nem ˝olcsó˝ kategóriás gitárjaimmal (persze kinek most olcsó...).
    Az tény, hogy a scarf joint stabilabb merevebb, mert a fizika tudja a dolgát.

    Egyébként a NatGeo-s videóban mutatták, hogy a nyak nem az egész rönkből készül, hanem a rönk közepét kb eldobják, és marad a rönk 8-10 centis ˝élő˝ külső része amit felhasználnak.

  • 39.

    ˝mutass egy custom vagy akár std. LP-t PRS-t stb.toldással !!!˝

    gsfanatic.com

    Lasd a fej ket szelen. Ha jol emlekszem, PRS-eken is hasonlo a fej, szoval ennyire draga az ˝instrument-grade˝ faanyag...

    Korabban a szalban volt szo az epi LP fejekrol, itt egy foto, amin jol latszanak az illesztesek, emlekeim szerint ˝alap˝ epiknek sosem volt egybenyaka, de tevedhetek...

    gsfanatic.com

  • 38.

    2. megjegyzésem van:
    1. a fa ára a meghatározó, mert pár éve a nemes-fák kitermelését drasztikusan korlátozta egy nemzetközi egyezmény (fentarthat.fejlőd.+ klímavéd+stb) Így az árak az egekben>brazil mahag.=0, rózsafa =???>új faanyagok keresése stb. Persze az anyagok drágulása régi tendencia, nem ma kezdődött. Most ott álunk, hogy pár év múlva =0 lesz a kitermelés és 60-80 évig fog tartani. Most ez valószínűsíthetó.
    2. az egybe-nyakat nem lehet úgy kivágni, mint a matrjoska-babáknál, mert a rönkben a szál-aránya erősen változik. Ha lehetne, azt látnád a videon, hogy beteszik a fát rönkben a Cmc-be és kipotyog belőle 100x X db nyak. Az utolón és az 1-sőn ott lenne a kéreg is. Ehelyett minden 1 db nyak 1 db vastagságból készül>a rönk megfelelő részéből kb. ennyit lehet kiszedni (amikkor a hangszerész válogatott fáról beszél, akkor 1sorban ez az), a maradék megy a lecsóba (vagy epi nyaknak ? stb.)
    Ezért régebben és most az egybenyak minddíg a drága gitárokat jellemezte, (mutass egy custom vagy akár std. LP-t PRS-t stb.toldással !!!) a 2 db-ból lehet, hogy nem rosszabb, de tutti olcsóbb!

  • 37.

    Akkor elvesztettem a fonalat. :D

  • 36.

    Igen, erről beszélünk épp, hogy az alapanyag, vagy a munka kerül éppen többe, vagy egyéb okok miatt gyártják-e egy, vagy több darabból a nyakat?

  • 35.

    [dupla]

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 34.

    ˝Itt van néhány delikvens:˝

    Mind az 5 linken levo gitarnak legalabb ket darabbol van ragasztva a nyaka, ha megfigyeled, a nyak-fej talalkozasnal lejjebb, latszik az U alaku toldas.

  • 33.

    Ha már ennyi munkát beleöltél az infók kikeresésébe, szerinted mi okból toldozgatják?

  • 32.

    Itt van néhány delikvens:

    www.muziker.hu

    www.muziker.hu

    www.muziker.hu

    Olcsó Ibanez egybenyakasak (egyenes).

    Van még Jackson, de az hagyományosan scarf joint.

    Nekem az egykori 1000 dolláros új árú is az.

    200 ezres LTD (ez már nem olcsó).

    www.muziker.hu

    www.muziker.hu

  • 31.

    Olcsó gitárok között LP-ket látok inkább döntött fejjel. Ott legtöbb esetben fényezett a nyak, nem látszik hogy toldott-e vagy sem.

  • 30.

    Igen
    A lényeg, hogy kiveséztük még az idén, holnap meg Buékolunk reggeltől.

  • 29.

    Ja-ja, de inkább már elbeszélünk :)))

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 28.

    Döntött fejekről beszélünk!

  • 27.

    Az olcsó gitárok egybe nyakkal készülnek. Srat, tele stb copy-k. :)
    Mint mondtam, az olcsó gitárok esetében valószínűleg a munkaerő olcsóbb, mint az alapanyag.
    Mondjatok már ilyen olcsó gitárokat, amik ilyenek...
    Lehet én vagyok alulinformált az olcsó gitárokkal kapcsolatban...

  • 26.

    Nyilván hülyeség így tesztelni egy gitárnyakat, de bírja a strapát:

  • 25.

    Amúgy számomra a legértékesebb a quartersawn habos juhar nyak, eszméletlenül nagy a teherbírása, és gyönyörű :) Persze inkább sztratóhoz vagy PRS-hez ideális.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 24.

    Akármekkora nyakat is szembe lehet forgatni a másikkal, ha van megfelelő paraméterű anyagod. Az egybenyakhoz hosszabb egy darabos gerenda kell, mert a ragasztott nyak headstockját ˝hulladékból˝ is meg lehet csinálni. Mi valószínűleg nem leszünk okosabbak a gyártóknál, de gyanítom, hogy ha olcsóbb lenne az egybenyak, akkor az olcsó gitárok is olyannal lennének szerelve.

  • 23.

    De nyilván a Gibson nem azért csinálja így, mert olcsóbb vagy drágább... Elég ortodox a célközönség, nem nagyon vevők az újításokra...

  • 22.

    www.gluedtomusic.com/

    ˝Time, there are extra steps involved in constructing the joint, and it’s a skilled job that needs to be done well to be strong and have a long life.˝

    Nyilván ez más költség a Gibsonnak, és más költség Indonéziában.

  • 21.

    Gyártási hely illetve alapanyag ár függvénye. Az USA-ban gyártott gitárok esetében a munkaerő fajlagosan valószínűleg drágább, mint az alapanyag (mégha jó minőségű alapanyagról is van szó). Az olcsó gitárok esetében a faanyag minősége is gyengébb illetve a munkaerő is olcsóbb. Ugyanazon a szinten kellene vizsgálni.
    Nyilván nem azt kell nézni, hogy szarul (Kínában, legalsó kategóriában) hogy lehet megcsinálni egy toldott nyakat. A Gibsonnak valószínűleg nem lenne olcsóbb toldva csinálni a nyakat. Habár nekik bőven van árrés a gitáron, szerintem még USA munkaerő mellett se 500E Ft egy gitár előállítása.

    Egyébként egy dorongból két nyak is készül, mivel össze vannak fordítva. Ebben a videóban nem látszik, de azt hiszem a NatGeo-s videóban mutatták. Ott mondták a juhar nyakat is. Lehet félrefordították. Mindenesetre elég világos színű volt. Mellesleg a juhar keményebb fa, jobb nyaknak.

    Az én gitárom a 90-es években készült akkor újonnan 1000 USD volt. Quartersawn juhar nyak scarf jointal. Mechanikalag jobb egy scarf joint, ez vitathatatlan.

    Amikor ennyi darabból van összeragasztva egy gitár test is (maradjunk csak az LP-nél), nyak is, szerintem egy scarf joint nem oszt nem szoroz a hangját illetően. Mellesleg vannak csavarozott nyakú gitárok is, ami nem is ragasztott... Ott nem egy a test a nyaknál, nincs összeragasztva, mégis rezonál :)

  • 20.

    Ha így lenne, az olcsó gitárok nem nyaktoldással készülnének. Drága a faanyag, pláne a nagyobb darabok, vékony deszkából meg kevesebb forgácsleválasztással (kevesebb gépidő) olcsóbb megcsinálni. Csak meg kell nézni mekkora gerendákból készül a PRS, meg a Gibson nyak, ebből mennyi megy a levesbe egy strat stílusúhoz képest.
    Drágább gitárokon csak a fej ragasztott megoldását láttam, a toldásos módszert nem. Biztos, hogy a rezgések jobban terjednek a homogén fában, meg tradíciók miatt is tartják meg az egy darabos megoldást.
    Olvastam kicsit visszább, hogy a Gibson LP-k nyaka újabban juharból készül. Hát nem. Néhány típus igen, pl LPJ, de régebben is voltak Custom modelek juhar nyakkal, jellemzően a mahagóni fedlaposak. Ennek elsősorban a hangkép elérése az oka.

  • 19.

  • 18.

    Két alkatrészt kell megmunkálnod külön külön, majd együtt is. Az egybe nyaknál beteszed a tuskót a CNC-be és (leegyszerűsítve 10 perc múlva kész a nyak.
    Az első megoldás több munkaerőt, több időt, több szakértelmet igenyel.

  • 17.

    Miért lenne olcsóbb? Egy egydarabos nyak anyagból a hajlított fej miatt csak 1 db nyak jön ki, a ragasztottból meg kettő. Vagy rosszul gondolom?

  • 16.

    Nem mondanám, hogy az az olcsóság jellemzője. 1 darabból gyártani olcsóbb.

  • 15.

    A fa szálai ( szállító-edények) egymással párhuzamosak futnak. Ezek hajlításra, húzásra teherbíróak. A szálak közt kitöltő-szövet van, ami sokal kevésbé teherbíró. A nyak készítésénél, kivágásánál a szálak tehát párhuzamosan futnak a hosszirányra, mert így igénybevételnek ez felel meg (húr húz, hajlít). DE; a szögben kivágott fejnél a szálak NEM ˝fordúlnak ˝ az új irányba, hanem kifutnak a fej homloklapjára (sok pontot látnánk itt, ha nem volna itt festve vagy furnérozva). ÍGY a nyak és a fej közt nem marad egyenszilárdságú kapcsolat. Kvázi csúszófelület alakul ki. Azok a drága gitárok, aki 1 fából vágják ki a nyakat sajna könnyen törnek, így a Gibsonok is. Az olcsóbbaknál 2 darabból készítik és a ragasztás stabilabb, mint a fa > ezért Epi LP-nyak csaknem ˝törhetetlen˝. Van, hogy gőzben hajlítják az anyagot> ilyen a Sheraton többrétegű, szuperstabil nyaka.

  • 14.

    Az enyém egy esésnél tört el. Igaz nem a fejnél, hanem a nyak felső harmadánál tört ketté.

  • 13.

    Szerintem egyszerűen csak gáz a ˝hagyományos˝ Gibson nyakmegoldás. Haladni kell a korral, ha viszont nem, akkor vagy nem kell verekedni a gitárral, vagy vigyázni kell rá, pont úgy mint az összes többi gitárra :)

  • 12.

    Minél nagyobb annál jobb!!!
    Egyébként ez nem jelenthető így ki egyértelműen, hiszen ez hatással van a behangolásra, arra hogy mekkora erő feszíti bele a nútba a húrt, a hangra is, hogy mekkora erő adódik át a húrról a testre vagy rezonátorra (hangerő, attak, lecsengés). Nyilván a sok pénzért vehető kütyű mellett ennek a konstrukciós döntésnek a fontossága elhalványodik sokak szemében (és gyártani is egyszerűbb egyformákat, vagy kevés félét, mint sokfélét)...

  • 11.

    A Fender mindig az egyszerű (olcsó) gyárthatóságot tartotta szem előtt...

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 10.

    Amúgy az Epi SG is 14°!

  • 9.

    Fender 0 fok. :)

  • 8.

    A Gibson 14° az Epiphone ˝csak˝ 10°. Minél kisebb, annál jobb.

  • 7.

    Persze, a dőlésszög, illesztés, szálirány, anyag mind befolyásolják, de a főbb probléma, hogy ott a ˝legvékonyabb/leghiányosabb˝(állítócsavar kimarás miatt) a nyak.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 6.

    Valahol egyszer már rátaláltam hogy a Gibson milyen dőlésszöget alkalmaz a fejnél. És ha jól emlékszem nem egyforma az epivel. Ettől is függ szerintem milyen könnyen törhet.

  • 5.

    Szerintem a scarf joint jó megoldás több szempontból is. A fa ugyanis egy anizotróp anyag, tehát nem minden irányban ugyanazok a tulajdonságai. Nyilván, ha egy anyagból van, akkor döntött nyak esetében a nyaknál illetve a fejnél kevésbé jók lesznek a mechanikai tulajdonságai.
    A Jacksonok zöme scarf joint-os. Vannak egybe nyakas modellek is, annál már láttam töröttet.
    Persze mindent el lehet törni...

    Pont a napokban láttam a NatGeo-n a hogyan készült adásában a Gibson gyárat. Meglepődtem, hogy már juhar nyaka van a LP-nak. A mahagóni hajlamosabb a törésre.

    Egyetértek a cikkel, a Gibson fogyasztói elég ortodoxok ahhoz hogy bármilyen változtatást elutasítanak élből... :)

  • 4.

    Szerintem nem a gyártó/típustól függ hanem a fej/nyak találkozás kialakításától, ahogy a cikkben is jól látható az ábrákon. Ott a leggyengébb a nyak, ráadasul a nyakmerevítő pálca állítócsavar miatti kimarás(lyuk) is gyengíti. A megvastagított kialakítású kevésbé fog eltörni mint a sima, ha ütést kap.

  • 3.

    Nekem volt több Epim egyiken sem tört a fej jó kérdés hogy milyen behatás éri lehet kevésbé bírja a csapkodást mint egy Gibson

  • 2.

    Íme:
    hazeguitars.com

  • 1.

    A nyak/fej találkozásának (˝forma˝) kialakítása miatt lehetséges. Persze magátol nem törik csak külső behatásra. Vannak ezzel foglalkozó cikkek, ha megtalálom linkelem.

GS Active