Egy gondolat régóta bánt engemet.

Egy gondolat régóta bánt engemet.
Tudjuk hogy az elektromos gitár egy fél hangszer amit egy erősítő tesz teljessé. Mondják, hogy egy közepesen gyenge gitár egy közepesen jó erősítővel jobb hangzást ad, mint fordítva. (na de mi a jó, jobb, hisz ez gyakran szubjektív értékítélet és ízlés)
Ha már erősítő, az a vélemény, hogy a jól kitekert full cső színezi meg, fényezi ki úgy a gitárból jövő jelet, hogy az aztán szép hangként hatoljon a hallgató fülébe és lelkébe. (na de mi a szép, szebb, hisz...)
Egy gyenge szintetizátorról a vak is megmondja, hogy az utánzott hangszer nem valódi. Egy jó szinti már a pengető zörejtől modellezi, mintázza, utánozza a hang megszületését, felfutását, kitartását, lecsengését, néha az átlagos műveltségű zenészfül meg nem mondaná, hogy az valódi vagy szinti, főleg mixben. Aztán ott a synth pad/lead/bass, amiről bárki megmondja, hogy nem valós, mégis szeretjük mint a kopasz csávó a bitsztéket a mátrixban.
Hogy van-e kérdés? Akad. 
-Ti hallotok akkora különbséget egy modellezett clean amp meg egy valódi között mint egy lagzis szinti szaxi, orgona, zongi vagy glockenspiel és egy eredeti hangszer felvétele közt? Elsősorban mixben.
-Ugyanez breakup, overdrive és hi-gain, esetleg pedál modellek használata esetén? Szintén mixben.
-Nem sokan fogunk arénákban játszani és a Szigeten is csak kisszínpadig vitt a karrierem, azt is trombitásként. Klub szinten a közönség hány százaléka fogja amiatt rosszul érezni magát vagy kihagyni a következő koncertet, mert a gitáros csak egy Katanán játszott, vagy ne adj` isten egy Zoomról ment vonalba?
-Az utóbbi 10 évben éreztetek olyan fejlődést a belépőszintű modellezésben, ami indokolná 1 vagy 2 generációval korábbi modellező leváltását, ha az ember csak egy decens clean, breakup és overdrive hangot akar egy wah modell mögött, némi reverbbel, semmi igény az eargazmusra?
-Igénytelen dolog tudni hogy nem a real thing, és mégis élvezni? 
    Number of comments - 30
  • 30.

    De egy cigar boxszal nem csinálnál zenekarban rockzenét, ott nem lenne olyan pozitív. :)

  • 29.

    Egy cigar box iszonyat pozitív meglepetéseket tud tartogatni hangzás terén ugy kb 50 dolcsiér`. Pedig az szörnyű dolog, na az uszadék fa... Seprűnyél? Ááaááá

  • 28.

    Szerintem minél jobb minőségű a cucc minden más eleme, annál jobban kijön a gitár hangkaraktere, vagyis fontosabbá válik a hangszer. Ha az alap induló hang nem jó, akkor abból semmivel nem lehet jót csinálni. Kivéve talán a modellezős hangszerek. :)

  • 27.

    26. Koriander!
    Magam is erre szavaznék :-)

  • 26.

    Én meg azt mondom, hogy a gitár kevésbé fontos, mint ami a láncban utána van.
    Bármennyire is rendszerben gondolkodunk, ha gitárt cserélünk kevésbé fog változni a hangzásunk.

  • 25.

    Szand a kézben...
    Modellezősből rengeteg féle létezik, rosszabnál rosszabbak is. A jobbak amin nem, illetve kevésbé érezhető/hallatszik a különbség azok már többszázezres kategória. Mivel a road-ok kimentek a divatból ergo kevés zenekar engedheti meg magának, hogy kamionnyi marshall fallal érkezzen szép lassan áttér a többség a profilozós, modellezős motyókra. Belépőszintű modellezés terén is van ugrás de mivel belépőszintű ezért az általában rosszabbul is fog szólni mint a komolyabbak. Legfeljebb a hangmérnök fog szentségelni, hogy milyen fos cuccot kell megint hangosítania.:-) De ha Neked ez tetszik és ehhez ragaszkodsz senki nem fogja megkérdőjelezni a művészi szabadságnak ezt a formáját.

  • 24.

    Na azért ne bízd el magadat, az megvan 14,58% is! :)

  • 23.

    Hehe, végre megint leírhatom a kedvenc tételem: Az egészre rendszerként kell tekinteni, melynek bármely eleme befolyásolja az eredményt. :) Szerintem akár a gitár, akár az erősítő gyengébb, ugyanúgy gyenge lesz a hangzás. Hogy mennyire? Ez mérhető? Szerintem minél többet zenél, tapasztal az ember, annál kisebb különbségeket észrevesz - egész a komolyabb halláskárosodásáig! :) Egyébként meg sosem osztottam azokat a vélekedéseket, hogy ˝mit vesz észre ebből a közönség˝. Lehet, hogy elitista megközelítés, de én magamból indulok ki, nem a közönségből. És itt jön az, ami nekem fontos, és igenis észrevehető...a játékérzet, dinamika, és persze a hallható hang. Én érezzem jól magam a színpadon azzal a hanggal. Volt már olyan cuccom, ami visszahallgatva szuperül szólt, de utáltam vele játszani, mert játékra ˝érzéketlen˝ volt. És itt jön az, hogy miért érdemes az újabb modellezőkre váltani. Ezért. Jobban, részletesebben tudják a hangot visszaadni, és ennek részeként a dinamikatartományuk is részletesebb. Egy Kemper, Fractal esetében nagyon közel van az eredmény a valódihoz, bevallom, engem meg lehetne téveszteni vele. Csak egy vélemény még a végére: mostanában az ˝analóg modellezés˝ is eléggé jól megy, én pl. szeretem. Jelenleg két szettel játszom, az egyik egy Rivera kombóból, egy 4X12 Engl ládából és tér és modulációs effektekből áll. A másik egy Tech21 RK5, előtte egy Friedman torzító, utána effektek, és végül egy QSC K8 aktív hangfal. Ha pisztolyt tartanának a fejemhez se tudnék választani a kettő közül, megvannak az előnyeik, hátrányaik.

  • 22.

    Te Csaba. Há tőlem függ. A gityóstól. A többi csak max 14,5799% -ot ad hozzá.

  • 21.

    18. Laca!

    Ahogy a bátyám mondta mindig, amikor gyereket vártak:

    ˝...Mindegy, hogy fiú-e, vagy kislány!
    A lényeg, hogy egészséges fiú legyen!...˝

    Vagy ahogy a nővérem nyugtatott minket, amikor a férfiasságunk mérete miatt aggódtunk:

    ˝...Ne aggódjatok fiúk! A lányoknak a méret nem számít! Csak az a fontos, hogy hosszú legyen és vastag....˝

  • 20.

    Annyira felületes így ez a beszélgetés! Leragadtunk a ˝mitől jó egy erősítő? Csővektől, tranyóktól, IC-ktől?˝ tárgykörénél....pedig ez csak a kérdés egyik fele!!!!

    Szeretnék nyitni egy újabb csapást. Csak hogy kiteljesedhessen a soha végetérni nem tudó vita:
    Mitől jó egy gitár? A fától? Esetleg a fánál korszerűbb anyagoktól? A pickup-tól, vagy legyen más rendszerű a jelátalakító (pl piezo) ? Esetleg az elrktronikától? Az ártôl? A húrtól? A bundoktól?
    A nyereg anyagától (réz, carbon, műanyag, csont, mamut csont?) Esetleg attól, hogy ki pengette előttünk?

    Vagy ezektől csak megmagyarázhatóan lesz drágább egy egy hangszer?

    De megmagyarázhatatlan marad, hogy egy egy nagyon olcsò, csupa olcsó anyagból/alkatrészből távolkeleten összerakott ˝uszadékfa/szemét˝ mitől tud mégis jó lenni, miközben többszázezres gitár tud nemkívánatos/szar is lenni, ha épp nagyon távol áll a mi választékos ízlésünktől?



    Csak mert ezeken olyan régen nem vitatkoztunk már..... ;-)

  • 19.

    Szerintem nem az a lényeg hogy melyikünknek mi tetszik, hanem az hogy a Te igényeidet mi elégíti ki játékérzet és megszólalás terén. Nekem hiába volt több százezres hangszerpark a kezem-ügyébe azon sem tudtam jobban játszani - csak könnyebben, de attól sem nem gyakoroltam többet - a szint maradt :^)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 18.

    Így van, nem az a lényeg, hogy csöves, vagy tranyós vagy mittudomén.
    Ha nem hogy kézzel forrasztott csöves legyen.
    :-)

  • 17.

    Az a lényeg, neked legyen élményed a hangszerrel.
    Egy jó gitárral jobb érzés játszani, mint egy ˝közepesen szarral˝.
    Ugyanez igaz az erősítőre is. Ne más miatt legyen igényed, magad miatt.
    Ami neked kell. Hogy ezt mivel éred el, nem számít.
    A jó, sok esetben nem a drágát jelenti.

  • 16.

    Laca: nekem ebből a szempontból mindegy, ha elromlik bármim, nem tudok hozzányúlni. És mivel egy csöves cucc, bármennyire is egyszerű, sokkal érzékenyebb, lemondtam róla.

  • 15.

    Iszonyat sok szemszögből lehet tárgyalni ezt a kérdést, és ritkán kerül szóba a következő:
    Egy klasszikus, ne adj isten kézzel forrasztott csöves cucc felépítés szempontjából egy rettenetesen hihetetlenül félelmetesen egyszerű szerkezet. Pl egy 3 wattos ˝A˝ osztályos cuccban van jobb esetben három cső. Egy előfok kettős trióda, egy végfokcső, lehet pentóda, sugártetróda, vagy trióda, és egy dióda. Kb 10 fasza kondi, kb ugyanennyi ellenállás, két trafó, meg egy fojtó, de ez nem mindig. Namármost, ha ezt a szerkezetbe bedugod a gitárt, tuti biztos, hogy lefosod a bokád a hangminőségtől. Nincs semmi, csak egy volume, meg egy tone poti.
    Ez a cucc atom robbanás esetén, ha nem az elpárolgós körzetben van, akkor is működik ugyan úgy, mintha csendes esti mise történt volna. Kis kíváncsisággal könnyen karban tartható, javítható. Nekem ez egy hatalmas előny, hogyha baja van, meg tudom állapítani, mi az, és meg is tudom javítani. Igen, mondjuk eddig egyik cuccomnak sem volt baja. Én emiatt vagyok igazából csöves, nem a hangja miatt. Csak bedugom, oszt rnr…

  • 14.

    A jó koncert szerintem olyan, ahol elfelejti a közönség, hogy koncerten van, átlép egy másik dimenzióba. Ezt általában nem a gitárhangzás ér el, kivéve Vai és egyéb gitárvirtuózok. A közönség figyelme kb. 90 %-ban a frontemberre-énekesre öszpontosul. Öreg zenészek azt tartják, hogy ma a közönség nem is hallgatja, hanem nézi a zenét. Szóval tapasztalatom szerint nem a csövön vagy a tranzisztoron múlik az egész, hanem az előadók egyéniségén, kisugárzásán.
    A kérdésre visszatérve: klubban csak gitár+multieffekt+vonali kimenet használunk (ki a fene cipeli a dögnehéz csöveseket, különben sincs elég hely), próbateremben csak csöves+analóg kisvonat. Vagy a másik megközelítés: Blues/rock csöves+analóg modern pozene: digitális effektek tömege.

  • 13.

    Az elmélkedésed egy ősi vitatéma alapkérdésére vezethető vissza: Csöves vagy félvezetős erősítő? Erősítő esetén a cél, hogy a (felerősített) kimeneti jel ˝karaktere˝ a lehető legjobban hasonlítson a (hangszerből jövő) bementi jelre. Azért csak hasonlít mert minden esetben torzítást visznek a jelbe, annyi különbséggel, hogy a csövesnél harmonikus torzítást ami az emberi fül számára kellemes, ellenben a félvezetős esetében.
    Nem véletlenül használnak stúdióban még mindig csöves erősítőket, profi stúdiómikrofonokkal.
    De abban az esetben/esetekben amit te említettél, (klubszinten, mixben, stb.) ennek nincs akkora jelentősége, közönség fele meg pláne, maximum akkor ha nincs kihangosítás+kontroll és a saját cuccod szól a közönség felé, meg persze a saját füledbe!
    Manapság csak ámulok és bámulok, hogy hová fejlődött a modellezés! Abszolút nem mondanám igénytelenségnek ha ez is tetszik a fülnek. Én csőpárti voltam mindig és már az is maradok, de megemelem a kalapom a fejlődő modellezés előtt!
    Úgyhogy Norbi megint mormolhatod esténként elalvás előtt, hogy: nem kell több gitár, erősítő, effekt, pedál, szoftver....már van elég! :)

  • 12.

    Gyenge hangszer sztem jó motyón is szarul szól. Végigjártam a szamárlétrát, a Jolanától a mostani Blade-emig, hihetetlen milyen különbségek lehetnek azonos márkájú gityók között is.
    És persze sokszor a nüansznyi különbséghez egy jó motyó kell.

    A modellezéssel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni, ill. amit tapasztaltam az az, hogy stúdióban is, élőben is komoly szintre jutott a technológia. Sztem ezen fölösleges rágódni, azelőtt is volt pro/kontra vélemények más témákban, kinek mi a jó, mi az ami bevált. Milyen szállítási igények (pl. repülő) vannak, stb...

  • 11.

    a korg ax300g/30g-je még most is jól megszólal. Csak kettő kell belőle akkora a lag a patchek váltása között, hogy érdemesebb looperba bekötni kettőt.
    Amúgy meg lehet hallani a különbséget a modellezett és az analóg cucc között, de hogy akármelyik is jobb a másiknál, teljesen szubjektív. A közönséget meg hagy ne közvéleménykutassam már, hogy mit preferál. Analóg, vagy modellezős.
    Régebben is írtam már, hogy egy fan se fordult szerintem ki a Meshuggah koncertről, amikor meglátták, hogy Vetta fejjel nyomulnak.
    Azon kell játszani, aminek a hangja tetszik, oszt kalap kabát.
    fejlődés persze hogy van a modellezés között, de ugyanúgy ízlés kérdése.

  • 10.

    gsfanatic.com

    Ez nagyon hasznos.

  • 9.

    Voltam olyan Mobil koncerten ahol fölösleges volt a végmotyó,mert akkora cuccot raktak föl hogy ki sem kellet hangosítani.Csak az éneket kellett kirakni.

  • 8.

    Vagy legalább te jól érzed magad. A közönség meg oldja meg. :)

  • 7.

    Ezért kell egy jó alap a hátad mögé,mert ha szar a hangosítás akkor is oké vagy.

  • 6.

    Ja, és még valami: egy rossz keverés a legprofibb cuccból is képes pocsék hulladékot csinálni.

  • 5.

    Persze én arról a koncertről és felvételről beszélek, ahol a technikusi munka optimális. Ha nem az, hanem kizárólag magadra számíthatsz, akkor minél élőbb, jobb minőségű (analóg) vagy újabb, fejlettebb (digitális) valami, annál jobban fog szólni.

  • 4.

    A kollégám küldött egy videót amiben még azt is leszimulálták hogy szőnyeg van a gitárláda alatt kerekek nélkül.Na hagyjuk már.Ki a franc fogja azt hallani egy koncerten.

  • 3.

    Senki, soha nem fogja meghallani a különbséget a koncerten, maximum te a színpadon. Ha te nem hallod, a közönség tuti nem. Egy tisztességesen elkészített mixben pedig ugyanúgy nem. Én az első szólólemezemen játszottam egy blues harmonikás számot, de tiszta hangszínnel. megkértem a hangmestert, hogy tegyen rá egy ˝csöves˝ erősítő hangot, milyen lesz. Én nem mondanám meg, hogy az nem egy igazi kombón kijövő hang, hanem egy digitális effekt, úgyhogy valószínűleg más se.
    Csináltam egyszer vaktesztet, csöves, nem csöves, modellezős, stb. kombókkal, ugyanazzal a gitárral és gitárossal, és többen, hallgattuk, profik, amatőrök. Aki eltalálta, mi szól, az is bevallotta, hogy tippelt.
    Amikor te játszol, hallani fogod. ha inspirál a jobb, érdemes váltani. Ha nem inspirál, nem érdemes.

  • 2.

    Irigyellek hogy csak egy gondolat bánt :^)

  • 1.


    Régi téma.A modellezett mindig hasonló, de ugyanolyan nem lesz.A Kemper, a Helix, meg hasonlók igen jók, vagy a Fraktal.De mindig más lesz.Nekem van, hogy a modellezett tetszik jobban, van, hogy a csöves.Más a kettő, de mindkettő tud jó leni.Általában hallok különbséget, kevés kivétellel, élőben pedig minden más kicsit.

GS Active