Belekezdenék egy DIY gitárba, és ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy megfelelő méretű fa táblát a t

Üdv! Belekezdenék egy DIY gitárba, és ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy megfelelő méretű fa táblát a testhez honnan tudnék bszerezni? (Bp-en vagyok) Vagy mindenképp több léc összeragasztásából illik megcsinálni?
Nézegettem online az opciókat, csak ilyen 2-3cm vastagságig találok fát pl Obiban...
    Number of comments - 17
  • 17.

    Volt már 1-2 fás projectem itthon, és most is lenne más a gitáron kívül is, úgyhogy lenne helye a szerszámoknak igazából, csak eddig mindig kölcsön cuccokat használtam, mert meg akartam úszni a költekezést. :)
    Mondjuk a felsőmaróban már nem vagyok annyira biztos, hogy sokat használnám, lehet körbekérdezek, hogy van-e valakinek kölcsönbe az ismerősi körömben.
    Köszönöm a többi ötletet is.
    Még agyalok, hogy mi legyen, de lehet az lesz a vége, hogy veszek valami strat kitet (vagy egy olcsó használt stratot) és átalakítom olyanra, amilyenre szeretném.

  • 16.

    Ha már szerszám, régen a Lidl Parkside-jai nagyon jók voltak. Most vettem egy dekopírt, drágább is, rosszabb is mint volt.
    Elkurvultak, ez van :)

  • 15.

    Biztos te is láttad a Knoxville diy guitar videókat, 80-90 fontba kerül a szett . Nem csinálnak belőle titkot hogy miből van a test. Nyakkal szerelvényekkel, mahagony testtel is láttam az ebay-n. Csak nézd meg hogy egy fedlapos a kész új Knoxville gyári gitárt mennyiért árulják ezen az oldalon,70 rugó. Azt a kékes színűt simán bevállalnám. Pláne a videóban szereplő erősítővel-amit persze sötét homály fed.

  • 14.

    Az OBI sajátmárkás cuccai (LUX) meglepően jók, nekem maró, dekopírfűrész, fúró stb. olyan van, eddig bírták, de az is csak akkor éri meg, ha amúgy sem baj, ha van otthon. (Bár, hogy a marót mikor fogom legközelebb használni...)

  • 13.

    Még egy tanács az eddigiek mellé: ha nincs sok gyakorlatod a fával dolgozásban, érdemes olyasmin gyakorolni, amiért nem akkora kár. Pl. én a lányomnak sámlit csináltam a tetőfelújításból megmaradt anyagokból, gyalulás, csapolás, faragasztás, illesztés, mindent visz. Egyébként egész jó lett (a barkácsba raktam fel képet pár hete), de azért a csapolások illesztése nem hangszer minőség elsőre.
    Szerszámok: érdemes keresni a középutat, ha nagyon ostondit veszel, szívni fogsz. Engem az első lombfűrészem nem egyszer toporzékolós sírásküszöbig kergetett. Szúrófűrészből hobbizni nem kell a Makita, de azért egy Einhell minimum legyen (nekem azzal már másfél tetőfelújítás kész :D). Mini gyalut vettem 7000 forintért a KIL-ből, bár még nem használtam, de jónak tűnik. Nem találtam meg, hol, de láttam múltkor 20mm-es minigyalut 90 ezer forintért!!! Na az már csinálja meg helyettem ennyiért a testet! :D

    (Ja, mellesleg én szövegelek az olcsón gyakorlásról, az első csontnyereg készítésem és cserém a fő Peavey-men volt, ami a gyárilag beragasztott nyereg kiszedésével kezdődött...hála Istennek, jó lett :) )

  • 12.

    Kb 6-7 éve mikor kezdtek gyűlni a különböző alkatrészek- kisebb -nagyobb átalakítások maradékaként- bennem is mocorogni kezdett a kisbogár : építsünk gitárt ! Akkor úgy gondoltam , ismerve egy asztalost aki konyhabútort készített egyedi megrendelésre, hogy a tömörfa munkalap kiesőrészéből, ami a klf kivágás után marad -pl. mosogatók, főzőlapok- lesz a test. amit amugy vagy eltüzelték a műhelykályában vagy a nagyobb darabból vágódeszkát csináltak. 3.7 -4 cm vastagságban gondolkodtam.
    A veszek két deszkát és 2-3 évig lesulyozva szárítom megoldást hamar elvetettem.
    A festett gitároknál az a baj hogy nem tudod mi van a festék alatt. A hagszergyártók is levállogatják.
    Vagy alkalmazd a Herley Benton módszert : nagyon vékony furnér ami csodaszép , ápol és eltakar.
    Ha szép rajzos kőrist szeretnél egyszerübb egy leharcolt olcsóbb gitárt megvenni, vagy kintről rendelni, aminek szép mintázata van.
    Én a nyaknál akadtam el, de ott végleg.....
    Néha -néha beleolvastam a gitárbarkácsba de mindig az jött ki : EGY gitárhoz megvenni csak az alapvető szerszámokat, + viasz, festék , lakk, + alkatrészek stb nem éri meg. Ha meg mindennel szaladgálsz valami mesterhez pláne. Egy kisebb házfelújítás után pedig már volt egy két szerszám itthon.
    A gitárépítős videókon meg minden olyan ˝ so easy ˝.....

    Ha ˝HOBBY ˝ - ahol egy idő után már nem számít a ráfordítás - idő , pénz , miegymás -akkor az teljesen más. Hiszen az alkotás öröme -és az idő múlása - feledteti mindezeket....

    Én pecázok is, minden évben odaszórok a halaknak egy Fender stratót. Már két botot is építettem....Új értelmet nyert a vörös bor kulturált fogyasztása. Csak a dugó miatt....

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 11.

    Budapesten ha jól tudom vannak órabéres műhelyek ahol a szerszámokhoz értő melósok is vannak és segítenek ha kell. Egy cimborám mesélte, ő ilyen helyen csinálta az egyik gitárját (árakról nem tudok mit mondani). Aztán szerzett be saját eszközöket, mert amúgy is kellett neki más munkákhoz.

  • 10.

    Nekem 8 éve a fiam csinált így gitárt, egy stratót, hogy a test volt saját (Zatik), a nyak DR Parts, és nem volt itthon kb. semmi szerszám. Azóta már van, 100-nál többe volt. :)

  • 9.

    Ha nincs szerszám otthon (dekopírfűrész, maró, szorítók, ráspoly, reszelő, egy normális munkaasztal, amihez rögzíteni lehet stb.), gondold jól végig, mert ezek beszerzése egy gitár ára. A rendes faanyag is drága, még a Zatikban is. Síkba csiszoltatni műhelyben érdemes, és az is pénzbe kerül.

  • 8.

    Köszi szépen a javaslatokat, a Zatikot mindenképp megnézem!

    Leirom, hogy tulajdonképpen hogyan indult nálam a dolog: Először az volt a terv, hogy veszek valami olcsó leharcolt strat-ot (vagy külön nyakat/testet), aztán szép lassan mindent lecserélek/modolok rajta, amolyan hobby-projectként, gyakorlásnak, stb.
    Aztán ha már úgyis újrafesteném majd, akkor legyen már egy nyers test, amiről nem kell festéket kaparni, és majd csak pácolom, meg áttetsző bevonat, hogy megmaradjon a fa mintája. De az online beszerezhető nyers testek a videok alapján nem túl alkalmasak erre. Pl. 3 fadarabból vannak, és az egyik szélső sötétebb a többinél. Ez így áttetsző páccal nem nézne ki jól. Bár ez az olcsóbb ˝gyártósori˝ gitárokra is igaz lehet.
    De akkor gondoltam veszek egy fatáblát, és kivágom belőle a testet. Az így valóban nem volt meg nekem, hogy a legtöbb test min. 2db fából készül.
    A nyakat mindenképp készen vettem volna, de attól tartok a jelenlegi cuccaimmal a testet sem tudnám tisztességesen megcsinálni. Pl. ragasztáshoz nem ártana néhány szorító, és nem biztos, hogy úgy ráköltenék, hogy többet utána már lehet, hogy nem fogom használni őket.
    De még alszom erre egyet, lehet az lesz a vége, hogy GSről nézek majd használt testet...

  • 7.

    A Gitárbarkács fórumban gsfanatic.com van a 3997-3998-as kommentem, abban van fotó a gimis tanítványom gitárjáról. A fogólapon kívül, amit a Kil.hu-nál vett, minden a Zatikból van, bár elég sokat válogatott hozzá.

  • 6.

    Milyen fajta fában gondolkodtál ? A nyakat te csinálnád ?

  • 5.

    Időnként itt a GSF on is hirdetnek jó testet!

  • 4.

    Fészen van egy gitárkészítõk nevü csoport, gs-hez hasonlóan kedves csapat, õk is gyakran ajánlják a Zatikot, érdemes benézni.

  • 3.

    Az OBI nem árul hangszerfát. Azt vagy rendelni kell (nem olcsó), vagy valami jobbféle fatelepről venni jó minőséget (pl. a Zatikban lehet vadászni egész normális anyagokat is).

  • 2.

    Én itt a budakalászi Zatikban vettem kőrist meg mahagónit. Azért kell válogatni, mert meg vannak casvarodva. A mahagóniből egy kalimbát már csináltam, az frankó lett :) De olyat, hogy test egy darabból,na az nehéz lesz, én mahagóni középpel, kőris oldalakkal tervezem. Illetve a nyak készítéshez elég speckó szerszámok (és tudás) kell, nem elég egy felsőmaró. Persze nem akarlak lebecsülni, én magam úgy döntöttem, az vásárolt lesz, a testet csinálom saját kézzel.

  • 1.

    Zatik az üllői úton. Online is rendelhetsz, de úgy drága lesz, meg nem árt megnézni mit is veszel.
    Kicsit még azért ásd bele magad a témába, mert amit leírtál abból azt szűröm le, hogy kell még egy kis ismeret, hogy ne kuka legyen az eredmény.

GS Active