Atomháború!

Atomháború! Lövészárkok! Menekülés!
Szóval basszuserősítők, ládák, kombók, satöbbi, minden...

Őszinte leszek: mostanában kezdtem el gondolkodni basszuscucc vásárlásán és bár jó ideje vagyok itt regisztrálva meg nézegetek ezt-azt-amazt, most jöttem rá, hogy ebben a témakörében bizony olyan hülye vagyok, mint egy darab tégla.

Egy szó mint száz, bármilyen jellegű felvilágosítást szívesen várok, mert ahogy elnéztem márkák szempontjából teljes hidegzuhany ért (most nem kezdenék el sorolgatni neveket, de példának okáért elvileg a Trace Elliot elvileg egy korrekt brit márka, viszont szégyen gyalázat, eddig valamiért szinte egyáltalán nem hallottam róla), de számomra még az is fura felismerés volt, hogy a gitárerősítőknél bevált 12-es hangszóróknál sokszor a kisebb 10-eset használják a basszusos kollégák. (Hogyhogy? Miért?) (Mondom, tényleg teljesen sötét vagyok - remélhetőleg nem sokáig.)

Szóval... Ki mire esküszik? Fej-láda vagy kombó? Egyszer 15 vagy sokszor 10? Tweeker, azaz magassugárzó kell-e - pláne hogy sokszor csak vonalba van lekötve a basszus? Esetleg ha merészebb az ember, akkor mikrofonozással már más a szituáció? Milyen márka? Milyen márka semmiképpen sem? (Az sem gond, ha ritkán és nehezen lelhető fel.) Ha fej-láda, akkor az ohmoknál, wattoknál mire figyeljek?
Ha valaki megkérdezi, hogy mi a célom, akkor fogalmam sincs. Pláne ami a stílust illeti. Azt tudom jól, hogy ami mindenre jó, az semmire se, ergo ilyen átmeneti megoldással inkább nem élnék, abban már biztos vagyok.
Szóval mindenki elmondhatja a véleményét - sőt örülnék neki, ha mindenki elmondaná a véleményét -, hogy kinek mi vált be, ki szerint jó az x-y cucc a rockra, a z-zs meg a metálra, satöbbi.
(Talán annyi az elképzelésem, hogy itthon korrekt hangon tudjak gyakorolni, meg ha valami csoda történik, akkor ki tudjak állni kis színpadra. Elvileg ez egy 1X15-ös kombóval már lehetséges. De lehetséges hogy ez hülyeség és tévedek.)

Előre is köszi minden választ és segítséget! Béke!
    Number of comments - 14
  • 14.

    Sziasztok!

    Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszát! Bocsánat a pöcslámaságomért, hogy ennyi idő után reagálok, csak meg akartam várni a későn érkezőket, aztán megcsúsztam az időbeosztásommal, aztán elfelejtettem ezt a bejegyzésemet, aztán tralala-tralala... Itt vagyok.

    A lényeg: még egyszer ezer köszi mindenkinek, sokat segítettetek és még egyszer bocsi!

  • 13.

    Itthon nekem basszusra is tökéletes volt a Line 6 UX1...

  • 12.

    Érdekes lehet: www.guitarworld.com
    Én basszussal játszogatni guitar rig-füles, gitár multieffekt-füles vonalon szoktam, néha esetleg kiküldtem a tranyós 2x8˝ 40w gitárerõsítõre a jelet ha itthon jammelgettünk. Azóta a fiam kapott egy olcsón talált hiwatt B15˝ 100w kombót.

  • 11.

    sokkal olcsóbbat... egy kínai hi-fi fülest, meg LD-Systems Mei 1000 G2 rádiós motyót használok (minden körülmények között és méretű színpadon kiszolgált eddig kifogástalanul). elhiszem, hogy jók ezek a shure dolgok (tényleg jók, kipróbáltam), de nem hallottam a sokszoros árkülönbséget a kettő között. ahogy írtad is, arra kíváló, hogy bele van keverve minden amire szükségem van, és mindenkiből mindent kristály tisztán hallok. pontosan ezért van. a mély frekvencia mint lábdob, illetve a bassszus alja behallatszik a fülesen keresztül is a P.A.-ból, a többi meg sokkal tisztább és érthetőbb mint ha lábmonitort meg fej+ládát használnék. nem csak hallom, értem is mi történik a színpadon, és még meg sem süketülök. abban is igazad van, hogy egy fülhallgató nem úgy szól, mint egy 610-es láda, nyilván ahhoz képest vékony hangja van, de nekem a monitorozás arra kell, hogy halljam mikor mi történik. kifelé kell hogy jól szóljak a közönség felé. elvileg nekik szól a zene... itthon pedig nem fülhallgatót, hanem fejhallgatót használok, annak már értékelhetőbb a hangja. nyilván a nadrág szára attól sem lobog, de engem ez már nem érdekel. elengedtem. hallottam már olyan zenekart, aki elektromos dobbal jött meg modellezős gitár előfokpedállal, úgy szóltak mint az álom, meg hallottam olyat aki nagy analóg vasakkal jött meg akusztikus dobbal, aztán kifelé szarul szólt. szerintem ez ma már kicsit ilyen ego kérdése, hogy ott kell tornyosuljon a drága és marha nagy cucc, me majd az megmutatja... egy nagyszínpad esetében a közönség semmit nem fog hallani abból a szandból, amit te hallasz a basszus ládából, fedettpályás eseményen meg ha van rendes P.A. (szubokkal) az ugyan úgy megoldja, ha nincs, akkor meg a lábdob fog eltünni egy rendes basszus cucc mellett a zenéből, úgy meg szerintem nem sok értelme van az egésznek. hiába szól jól a basszus, ha pl. elveszik a lábdob. én inkább viszek beltéri buliba komplett P.A.-t hogy az egész zenekar jól szóljon kifelé, mint nagy basszus meg gitár cuccokat, amin max az az egy hangszer fog jól szólni, nem a komplett zenekar. az már csak kellemest a hasznossal, hogy minél nagyobb a ˝csend˝ a színpadon, annál tisztábban és jobban szól a zene kifelé, meg annál inkább nem gerjed, búg, sípol semmi... egyszóval azért elég nekem ez a megoldás, mert inkább P.A.-t cipelek, ha már vinni kell valamit, meg mert elfogadom, hogy nekem elég a füles, kifelé meg jól szól. ha saját magam komfortját nézem, valóban jobb egy 2x10+1x15, vagy egy 610, de inkább összességében próbálom nézni. remélem érthetően írtam le, és hangsúlyozom, ez saját véleményem, nem a tuti-t mondtam meg, és véletlenül sem szeretnék megbántani senkit, akinek a véleménye ettől eltér! az enyém csak egy sok közül....

  • 10.

    Zoli, milyen fülmonitort használsz? Én Shure-okat próbáltam, SE212, SE535, az utóbbi mellett döntöttem, de láda nélkül még ez sem igazán ütős, nem tudok olyanról, akinek csak fülesmonitor elég basszusra. Arra viszont kiváló, hogy bele van rakva az egész banda, és mindent be tudsz állítani wifis keverőnél telóról, mixer applikációval.
    Eleve a füleses basszushang nem hasonlítható egy bármilyen ládához, vagy hangfalhoz (itthoni gyakorlás), csak akkor használom, ha nem akarok zavarni.
    Ezért meglepő, hogy neked elég egy előfok-füles rendszer.

  • 9.

    Szerintem érdekes videók, elsősorban a basszgitárra kihegyezve mint a fejekre ládákra:



    Én úgy vettem észre, mivel a basszushoz általában nagyobb teljesítmény szükségeltetik, és így nagyobbak és nehezebbek lennének az erősítők és a ládák, hogy sokkal kevesebb kombót gyártanak, inkább két darabban árulják a gyártók a cuccaikat. Azt nyilván megjegyezném, hogy nem ugyanazok a tizesek kerülnek basszládákba mint gitárládába, nyilván ezek hangolva vannak gyártásilag. Érdekes a 2. videóban említett nyaki szedő hozza az igazi mélyeket, de ilyen szedőelrendezést a valóságban ritkábban látni/hallani a standard preckó, jazz-bass, vagy MM mellett.

  • 8.

    szia! nekem volt elég sokféle motyóm (márkát illetően is), kombók, fej+ládák, 4x10, 1x15, 6x10, 4x10+1x15... otthonra a legjobban a fejhallgató (előfokpedálból) vált be (alacsony hangerőn is ragyogóan, részletesen kihallani mindent), koncertekre meg előfokpedál+fülmonitor (ez persze feltételez egy normális minőségű P.A. rendszert a helyszínen, amivel a klubbok kisebb hányadában találkozom sajnos, de mivel van saját, így nekem ez nem probléma). mondhatnék konkrétumokat aminek tetszik a hangja, pl. EBS TD660 fej+proline 610 láda, viszont!!! ha kihangosítják nagyszínpadon vonalból, minek cipelem a 60kg-os ládát? ha kis kocsmában játszom, másik véglet, megint felesleges a 60kg-os láda... a másik, hogy egy ilyen fej+láda árának töredékéből vettem az előfokpedál+rádiós fülmonitor kombót. koncerten szerintem monitorozás szempontjából a fülmonitort nem lehet összehasonlítani semmilyen más megoldással, így ha bedugom a fülem, felesleges hogy ott legyen mögöttem bármilyen kombó vagy fej+láda. hangosításnál én még személy szerint nem találkoztam olyannal, hogy mikrofonozták volna a basszus ládát (tudom, hogy létező jelenség, de ha van D.I. kimenet a fejen, szerintem sosem fogod tudni meggyőzni a hangtechnikust, hogy bemikrofonozzon egy bassz cuccot...) ahogy lentebb is írták, ízlés dolga, kinek milyen cucc hangja jön be, volt több ashdown, ampeg, warwick, gallien-krueger, hartke cuccom, rendszeresen játszottam koncerteken EBS -eken, mindegyiknek más miatt tetszett a hangja. irány a hangszerbolt, be kell dugni ugyan azt a gitárt 10 különböző erősítőbe, és próbálgatni... véleményem szerint ha van kedved sokat költeni, raktározni, cipekedni, akkor 610, vagy 2x10+1x15, meg egy komolyabb fej, ha nem akarod annyira túltolni, akkor elég egy kéthangszórós kombó is, ha legtöbbet szobában használod, nem akarsz kicsinálni mindenkit magad körül, nem szeretsz cipekedni, akkor meg előfokpedál és fülhallgató...

  • 7.

    Ez a centiméterezés szerintem csak a normál hangszórókra áll. A neodimiumos hangszórók jóval kisebb méretben is kiadják azt a mélyet, amit a normál cuccok (persze kell hozzá egy jól épített láda is), tehát egy 10-es neodimium, vagy több kis 8-as, netán 5-ös ugyanazt tudja, mint a nagy (csak méretben és súlyban is kisebb). Nekünk nincs gondunk se a kis PJB mélyeivel, és nem volt előtte az AER Amp One egy darab 10-esével se, pedig nagybőgő megy rá, ott azért erősen kell, hogy alja legyen.
    Nyilván nagy stadionban jól esik a nagyobb felület, de az azért ritkább történet általában, hogy a Wembley-ben játszunk. :)

  • 6.

    Őszinte leszek, sose használtam 1×15ös ládát. 410esem volt sokáig, de gerincügy miatt túladtam rajta, inkább két kisebb ládára váltottam (210+112) ami logisztikailag is nyerőbb (volt hogy két távoli helyszínre kellett 2 cucc és repültünk hogy átérjünk). Szabadtéren meg egymásra pakolom őket, ha kell. De pl. fülmonitort is használunk másfél éve, az újabb fejezet...
    Hangzásban a 10es ˝kicsik˝ sokkal többet adnak, főleg középben és agresszívebb, gyorsabb soundot adnak. A 15ös ugye a mélyekhez kell, de a legtöbb helyen a PA és a subok nekem elég alját adnak, nem hiányolom különösebben. Főleg hogy sokszor magam pakolok. :D Az 112esem kicsit több mélyet ad, jól kiegészíti a 210et.
    Voltam olyan próbateremben, ahol 210es kombó+115 láda volt felrakva, hát az azért megdörrent... Flea-nél (és sokaknál) a 410+115 ös stackeket látni, nagy produkcióban én is ilyet választanék, feltéve ha nagy színpados az ügy. Az mindent lefed, és persze felülete is van.

    Neked elég nehéz tanácsod adni ennyi alapján, műfajilag meg végképp nem kell motyóhoz kötni (a legtöbb cuccból sokféle sound kihozható), az inkább hangszerkérdés sztem. De leginkább kézben kell legyen... :D
    Ha nagyrészt kis helyeken játszanál, ahol nincs PA/vagy karcsú, akkor ajánlott a 15ös, vagy 212es, a 10esek nem adnak túl sok mélyet. Vagy akkor egy 410es nagyobb láda, nekem GK RBH410em volt, évekig használtam, nagyon szép hangú, és ütős szörny volt.

    Próbálgatni kell, ill. összehasonlítgatni a különböző motyókat, márkákat, olyan mint a hangszer - inkább szubjektívek a tapasztalatok, mindenki másra esküszik. Erről regényt lehetne írni...

  • 5.

    Egyre több basszeros ismerősöm, aki rendszeresen lép fel klubokban esküszik a csöves fej + láda kombinációra. Ládából 4x10 + 1x15. Ha kisebb buliba mennek elég csak az 1x15-ös ládát vinni. Viszont van 1 aki meg vagy 15 éve egy behringer bx 1200-at használ próbákon, koncerten egyaránt egy Ibanez btb405-el és sosem volt rá panasz ( mármint a basszer megszólalására, de műszakilag sem )

  • 4.

    A mi basszereink (egyszerre mindig csak 1 volt természetesen), többféle cuccal tolták. Érdekes módon volt 4x12 láda is, jól szólt. Mostaninak egy régi Echolette csöves feje van, egy másik vintage ládával. Baszott jól szól. Ajánlom figyelmedbe még a Prolude cuccokat.

  • 3.

    Ha meg nincs elég zseton: www.thomann.de

  • 2.

    De a Trace Elliot és a Gallien Krueger és a Markbass cuccok jól szólnak. Egy fontos, 100 Watt alatt bele se kezdj, ha színpadra is vinnéd. www.thomann.de
    Vagy ez a láda www.thomann.de ezzel a fejjel: www.thomann.de
    Vagy: www.thomann.de

  • 1.

    Nem a méret a lényeg, ma már legalábbis. Persze a felület mindig fontos, de nem feltétlenül szükséges. Ha nem akarsz megszakadni a cipelésben, de jó hangot akarsz, akkor nézz körül a Phil Jones cuccok között. Ez mindenre is elég: www.thomann.de , de a a kistestvére is elszólogat normál zenékben: www.thomann.de

GS Active