Arról szeretnék informálódni h milyen módokon lehet kihangoaitani egy akusztikus gitárt.

Sziasztok!

Arról szeretnék informálódni h milyen módokon lehet kihangoaitani egy akusztikus gitárt. És hogy ezek között milyen különbség van? (Például elektroakusztikus gitarnak van eleve beépített rendszere, vagy mikrofon stb)

Köszönöm szépen a segítséget!!
    Number of comments - 19
  • 19.

    Az mindig érdekelt, hogy valaki hogyan talál rá egy olyan üzenőfali bejegyzésre, amihez a kérdező sem szólt hozzá másfél éve.

  • 18.

    Az elektroakusztikus gitárnak van minimum egy hangszedője, sőt általában a gitártesten egy kis kezelőpanel is, de ez nem elvárás. A legpraktikusabb az énekcucc keverőjére rádugni, de ha nagyon igényes vagy, akkor lehet venni akusztikus gitárkombót.

  • 17.

    Igen, a BOSS jó, de nekem a Digitech is tetszik, bizonyos telt zenei környezetben szerintem senki nem mondja meg, hogy adott esetben egy LP hangját hallja....

  • 16.

    Barnabás nem jelzett vissza, hogy a nagy témakör mely része érdekli inkább, így tényleg mentünk a saját beszélgetésünk útján...
    De az jutott még eszembe, hogy ha a piezó hangja nem tetszik, akkor vannak akusztikus gitárhang modellező cuccok pl boss acoustic simulator vagy D-TAR mama bear.

  • 15.

    Nem értem ezt a sok gerjedéses kommentet, a kérdés nem erről szólt.
    Akusztikus gitárba lehet beépíteni piezzó hangszedőt egy kis ügyességgel házilag is. A YOUTUBE-on nagyon sok oktatóvideo van a témában. A húrláb alá szokták berakni, de ha nem vagy biztos benne, hogy meg tudod csinálni, inkább bízd szakemberre! Ha nem szeretnéd az értékes gitárodat összefúrkálni, akkor olyan készletet kell vásárolni, amihez olyan csatlakozó kimenetet adnak, amit az alsó hevedertartó helyett kell felszerelni. Ezután több lehetőség van. Lehet szerelni a gitártestre elektronikát, ami esetleg egy hangológépet is tartalmaz és van benne hangrőpoti, esetleg Equvalizer (mély, közép, magas szabályzó potik) és általában egy gerjedésgátló, fázisfordító kapcsoló. Ha csak símán a kivezetett piezzójelet használod, akkor lehet hozzá beszerezni jó minőségű akusztikus gitárpedálokat, (pl.: ZOOM A3) és utána PA énekcuccra kötni, de lehetséges a piezzó jelét pedállal, vagy pedál nélkül egyenesen egy akusztikus gitárkombóba dugni. Ezekben általában többféle effekt is megtalálható, sőt nagyobb részükben van mikrofon bemenet is, amire köthetsz pluszban egy gitármikrofont, amit a gitárod elé teszel egy állvánnyal, de igény szerint énekmikrofont is lehet rákötni és már kész is az egyszemélyes zenekar (onemann band).

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 14.

    Igen vannak ilyen áramkörök (Behringer Shark DSP 110; Fbq 100 stb) csak sajnos a hosszan kitartott hangokat is gerjedésnek értékelik és kiszűrik.
    Ebben az esetben; mint már mások is írták, a hangolható és állítható jóságú lyukszűrők és a a parametrikus EQ-k a használhatók. Egyes akusztikus kombókban pl. Roland AC sorozat, beépítve is van automata-kézi gerjedésgátló szűrő amik a mechanikus rendszerekben (húr, test, terem) jelentkező kiemelt frekvenciákon a kombók erősítését csökkentik a visszacsatolási szint alá.

  • 13.

    Talpi! Én nem értek hozzá, de mintha valami ilyesmi lett volna az egyik Digitech Vocalist pedálomban is. Az , ha jól emlékszem, egy mikrofonnal figyelte gerjedési frekvenciákat és finoman leszabályozta a megfelelő, szűk sávot , így füllel ezt nem is igen lehetett hallani.

  • 12.

    Urak!
    Egy számtalan részből álló összetett mechanikai és elektromos rendszer működését szerintem csak együtt lehet értelmezni és nem a részelemeket kiemelni. Minden összefügg mindennel -együtt rezeg- csak nem egyforma mértékben. A rezgő rendszereknél a pozitív visszacsatolás megszüntetése a lényeg; azt kell csökkenteni különböző úgy elektromos mint mechanikai módszerekkel.

  • 11.

    Kedves Sailor!

    Azt hiszem, hogy egyrészt elbeszéünk kicsit egymás mellett, mársészt meg nem értünk mindenben egyet, de ettől a kölcsönös tisztelet még megvan, úgy hogy ehelyt ezt itt most le is zárhatjuk.
    Egy jó sör mellett még lehetne persze kicsit fizikázni... ;oD.

    Sok sikert! :o)

  • 10.

    Sailor: Ott a pont ! Volt Fernandes Sutainerem, az pont ezeket a fizikai jelenségeket használja is a hangok megnyújtásához....

  • 9.

    Lala:
    Az akusztikus visszacsatolás igenis a rezonátorüregen keresztül hat, az akusztikus visszacsatolás ugyanis a hangszóró által rezgésbe hozott levegő visszacsatolása a rezonátortestben (vagy mikrofonban esetleg mindkettőben).
    Akusztikus kihangosításról szólt a kérdés, a Les Paul esete a szintén a hangszóróban lejátszódó rezgésből adódik, csak azt a hangszórómágnes, és a mágneses dinamikus hangszedő visszacsatolása okozza. Ez piezóra vagy mikrofonra (réztekercsre vagy aranyréteges membránra) nincs hatással, viszont mágnesezhető húrokra lehet, ha az ember a kelleténél közelebb van a mágneshez. Metállatkodás közben tényleg van aki közelíti a hangszerét a full stackhez, hogy besípoltassa.

    Szóval a levegő rezgés mellett - IGAZAD VAN - a húrokon keresztül mágneses visszacsatolás IS lehet, DE ne keverjük össze a kettőt (én is egy kalap alá vettem de fizikailag más szakterület).

    Nem kötözködésképpen, csak én szeretem a valóságot ismerni, és az alapján dolgozni, hobbizni...

    Kellemes gitározást mindenkinek!

  • 8.

    A rezonancia frekvencia hatásának egy régi klasszikus példája. Többek között ezért nem engedi a katonák masírozását sem a hidakon.

  • 7.

    Kedves Sailor,
    Ha a gerjedést nem a húrok, hanem a rezonátortest berezgése okozza, akkor egy tömör mahagóni Les Paullal elég nehéz lenne ezt előidézni, mégis gyakran előfordul...
    Maradjunk annyiban, hogy bármi amit be lehet rezgetni, az be is fog rezegni, kérdés, hogy akarjuk-e...

    Sok sikert! :o)

  • 6.

    Gumipalacsinta:
    stageshop.hu

    Megfordult a kezemben olyan is amibe bele volt építve egy mg. pickup - két légy egy csapásra :-)

  • 5.

    Ha asszonyverést is alkalmazol, tehát dobolsz a gitár testén, azt mikrofonnal lehet visszaadni. Mágneses vagy piezo esetén előfordulhat hogy ezek a hangok egyáltalán nem hallatszanak, vagy teljesen más hangszínnel szólalnak meg. A húrok csapása viszont általában jól hallatszik.

    Lala: A kihangosított hang a rezonátortestet rezgeti meg, ez okozza a visszacsatolást, gerjedést.

    Előfok pedálokon vagy akusztikus kombóknál tényleg hasznos funkció a notch filter vagy anti-feedback -nek is nevezett gerjedésgátlás. Ezt a funkciót gyakran tartalmazza a beépíthető fedélzeti előfok is.

    Alapvetően 2 lehetőség van, hangszedő vagy mikrofon.
    Mikrofon lehet a gitárba építve, vagy a gitáros előtt állványon, ilyenkor gyakran alkalmaznak 2 ritkán 3 mikrofont. (mikrofonos esetben könnyű a gerjedésbe belefutni) A hangszórók kitekerésénél érdemes önkontrollt gyakorolni, és nem túlhangosítani. Házi megoldásként én már láttam erősebb papírt/kartont a hanglyuk elé ragasztani a Lala által említett gumipalacsinta helyett. Kis teremben/színpadon érdemes a hangszórók elhelyezésére is figyelni, fal mellet jó helyen vannak, hiszen ha távolabb vannak a faltól, nem csak a direktbe gerjedhet, hanem a falról visszaverődve is. Kis teremben a kihangosítás is felesleges lehet, és a kombót az ember maga mögé teszi a fal mellé, és az beszólja a termet.

    A hangszedőknek a fent említett akusztikus dobolás hátrányai mellett előnye hogy jobban lehet mozogni a hangszerrel, és nem gerjednek.

  • 4.

    Az akusztikus gitárok kihangosításánál a legnagyobb probléma a gerjedés.
    Annak idején, amikor a jazz zenekarok korát éltük (1920-as, 40-es évek) a gitár mindig csak egy halkan szóló, háttérhangszer volt, mert akkor még csak dobozgitárokat gyártottak, és nem tudták sehogy sem megoldani a gerjedési problémát. A hangszer akkor került előtérbe igazán, amikor Leo Fender bácsi kitalálta a tömör testű lapgitárt.
    A gerjedés akusztikus visszacsatolás, ami annyit tesz, hogy a gitár által keltett hangrezgések átmenvén az erősítőn, és megszólalván a hangszórókból, visszajutnak a gitárhoz és újra megrezgetik annak húrjait.
    Ha ez fázisban történik, akkor a húrok erősebben kezdenek rezegni a hanghatástól, és a dolog addig erősödik, amíg meg nem szűnteted.
    Ha ellenfázisban találkoznak, akkor a gitár sustain-je elvész és lecseng a az egész viszonylag rövid időn belül. Az, hogy a két jelenség közül melyik következik be, azt nagymértékben befolyásolja, hogy a hangszóróhoz képest éppen hol állsz, és hogy melyik hullámhosszú (frekvenciájú) hang éppen milyen fázisban jut vissza a gitárhoz.
    A jelenség csökkentésére az akusztikus gitár hanglyukába gumifedelet szoktak rakni, a fellépő és a mikrofon elhelyezését, illetve a hangerőt és a hangszórók irányát gondosan meg szoktál választani, (nem túl egyszerű feladat).
    A piezzo hangszedők nem közvetlenül a húroktól, hanem a gitártesttől, a húrlábból veszik át a mechanikai rezgést, és azt alakítják elektromos jellé. Nagy különbség ez a mágneses fluxus változásait érzékelő hangszedőkhöz képest, mert a piezzoval így nylon húros gitárt is lehet erősíteni, illetve tulajdonképpen bármilyen mechanikai rezgést végző tárgyat. Ezét a piezzoval szerelt gitárok nem annyira érzékenyek a gerjedésre, főként, ha még a hanglyuk is be va dugva.
    Azon felül, amit Talpi írt alább, az akusztikus előerősítők (a jobbak) nem csak a megszólalásban (szép hangzásban) segítenek, hanem tudnak még két dolgot:
    Lehet rajta egy gomb, amivel ellenfázisba állíthatod a gitárból kimenő hangot (elektromos jelet) amivel eleve kiütheted a gerjedést, illetve
    Lehet még rajta valamilyen lyukszűrő, vagy többsávos equalizer, amivel meg ki lehet szűrni azt a frekvencia tartományt, ahol a leginkább gerjedni hajlamos a rendszer.
    Egyébiránt egyetértek @arabesquekel, hogy ha a gitár saját hangját akarod hallani, akkor mikrofonozni kell, de mint tudjuk, az nem túl kényelmes és nem egyszerű feladat, főként, ha hangosan kell szólni egy teremben...

    Sok siker! :o)

  • 3.

    Van olyan elektronika amiben a két módszert ötvözik: piezo és mikrofon is található benne arányuk tetszés szerint állítható. Volt egy Artec rendszerem ami még mg hangszedőt is tartalmazott; ki lehetett keverni egy az akusztikus megszólalásra emlékeztető hangot és természetesen nagyon mást is ízlés szerint. A piezo rendszerek megszólalásán sokat segíthetnek az erre gyártott előfokok - BOSS AD, Fishman Aura stb.

  • 2.

    Szia, a beépített rendszertől is függ, hogy mire használható.Általában ha csak piezo-s az elektronika, akkor koncertre teljesen használható, de azért nem ugyanazt a hangot kapod mint a gitár natúr (kierősítetlen) hangja. Cserébe viszont nem gerjed úgy mint egy mikrofon.Stúdiófelvételhez mindenképpen a mikrofonos megoldás az ajánlott, sokkal realisztikusabb hangképet eredményez.

  • 1.

    Erre bőven találsz információkat a neten, de itt a GS-en is, sokat foglalkoztak már vele. Alapvetően sok minden múlik azon , milyen gitár, milyen módon és célból kívánsz hangosítani. Ennek túl sok módja van, ahhoz hogy itt részletesen le lehessen írni. Főbb módozatai: Akusztikus gitár mikrofonnal, akusztikus gitár gyárilag, vagy utólag beépített piezo, vagy mágneses hangszedő rendszerrel. Mindegyiknek meg vannak az előnyei és a hátrányai.

GS Active