Ingyér még a só is édes, modják.

Ingyér még a só is édes, modják. Egy kitelepülésen elvittem az egyik gitárom gyorsbeáll|tásra egy valódi hangszerészhez. A húrnyomás magasabb lett, de legalább zörög is. Engem meggyõzött, ezután is inkább magamnak csinálom :)
Ki járt még hasonlóképpen?
    Number of comments - 31
  • 31.

    Duplum

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 30.

    Szürreális születésének iratai megsemmisültek, az öregek homályos emlékei önellentmondásokban kavarognak, de igen, itt van velünk a Tökfõzelékember! Üdv néked!
    Naná hogy nem volt behangolva, az a kókler hangszerészmester még a húrokat sem rángatta meg rendesen, hogy kinyúljanak.

  • 29.

    A nyak görbületének precíz beállítása az lehet egy akár többhetes procedúra is, azokon a gitárokon, ahol nem bi-flex a merevítőpálca. A bi-flex-nél mindkét irányba feszít, állít a csavar, ott nem a húrokra van bízva a nyak homorítása, ott ahogy beállítod a felhangolt húrokkal, jó esetben úgy is marad. A másiknál lassú a folyamat, mert állít egy kicsit az ember és idő kell ahhoz, hogy a húrok feszítése miatt beálljon. Közben folyamatosan változik. Ellenőrzés, majd újra egy negyed fordulat, majd kivárni amíg ismét beáll. Napokig biztosan nem mókol rajta egy hangszerész. Láttam olyant, ahol állított a nyakon a szaki, majd ránehezedett kissé, rásegítve a beállást. De ő profi volt, tudta, hogy mennyire szabad feszegetni.

    Ezért osztom én is azt a véleményt, hogy az alapbeállításokat célszerű megtanulni. Ha csak egy másik húrt rakunk fel, akkor már jó eséllyel elmegy az intonáció, ha vastagabb, vagy vékonyabb, akkor utána kell állítani a nyakgörbületet, húrmagasságot, a tremolót stb. Néhány perces procedúrák ezek. Kivéve, ha Floyd Rose rendszerű az a tremoló, mert azt valami ritka aprólékos, szöszölős munka nulláról beállítani.

  • 28.

    Na igen, még egy gondolat. Ha végképp hangszerésszel akarja beállíttatni az ember, talán érdemes olyanhoz vinni, akinek elég nagy neve van ahhoz, hogy nagyon kontár munkát ne adjon ki a kezéből, még ha drágább is, mint a ˝cimborám ismer egy jó hangszerészt˝.

  • 27.

    én egyszer úgy jártam, hogy hót elrontotta a hangszert az illető ˝mester˝ (szerintem a drakula volt ő inkább), de egy felháborító végeredményt képzeljetek el, és amire gondoltok, szorozzátok meg kétszázzal! a nyak úgy görbült, mint honfoglaló eleink íja (a magyar botcsinlta hangszerészek nyilaitól ments meg uram minket), kontakthibás lett a jackajzat, a hangszedő hang helyett értelmetlen sípolást adott ki magából, és a hab a tortán csak most jön.

    BE SE VOLT HANGOLVA!!!!!!!!!

    ;(((

    gondolhatjátok, hogy nem fizettem ki. még mit nem.

    sőt, amikor eljöttem, még el se oldoztam a 20 méter magasban lengő trapézről, ahova mindkét kezénél és mindkét lábánál fogva odakötöztem. lócitrommal is meg akartam dobálni, de ezek a nyomorult cirkuszos népek pedánsabbak mint egy porosz katonatiszt. csak oroszlán állt a rendelkezésemre, de azzal meg nehéz lett volna eltalálni, ahogy leng ide-oda az a kontár.

  • 26.

    Bundcserére elvittem egy országosan elismert hangszerészhez a ˝főnököt˝, mert azt még nem csináltam, és tervben van egy leronyolt bullet vásárlása, amin nem sajnálok gyakorolni. Beállítva kaptam vissza, de nem volt elég alacsony a húrok fekvése, a nyakon is lehetett még pontosítani. Ezután többször állítottam rajta, kb. hetente egy keveset, mire nekem tökéletes lett (E1: 1,36 ; G: 1,55) előtte kb 3-4 tizeddel magasabb volt minden, és túl volt homorítva a nyak. Nekem az a meglátásom, hogy az úriember legalább úgy, vagy sokkal jobban is be tudja állítani a gitárt, mint én, de nem foglalkozik annyit vele, mint az, aki használja, bár én mindennel hajlamos vagyok túl precízkedni. Szóval a beállítást mindenkinek érdemes megtanulni, senki nem fogja olyan alaposan belőni, mint a tulaj, ha szán rá időt.

    A barkács már más kérdés, a bundcseréről feljebb írtam, a csontnyerget marhalábszárból nem tétel megcsinálni jóra, csak odafigyelés kérdése, a hangolókulcs cserénél azért kellett a nyugodtság, meg a kollégám, aki fogta a testet fixen, míg a fejet fúrtam :) A Tracerhez nem volt nyakpálca állításhoz kellően rövid 1/4˝-os kulcsom, és nem volt kedvem várni, hát csináltam 6-os betonvasból meg 8-as csavarból. Szóval próbálkozzatok bátran, jó móka és hasznos. De érdemes egy olyan gitáron, ami nem nőtt a szívetekhez és olcsó :)

  • 25.

    Természetes, hogy a bundok síkjának ellenőrzése is szerves része a beállításnak. De síkolni csak akkor kell ha valóban szükséges. Nem törvényszerű, hogy egy új gitárnál is be kell csiszolni a bundokat. Feleslegesen nem kell elcsiszolni a bundokból egy tized mm-t sem, kopik az majd magától is. Van az ellenőrzésre egy egyszerű módszer, két perc alatt le lehet csekkolni. De ha mégis kell, maga a síkolás sem ördöngősség, max. a végén le kell profilozni a bundokat, de ehhez azért már célszerű egy profilozó reszelő. Én az ebay-en vettem egy elég profit, 3 féle bundméretre jó és kaptam hozzá fogólap védő acéllemez maszkokat is. Többször használtam már, tökéletesen meg lehet vele csinálni otthon is.

    De nyilván nem buzdítanék arra senkit, hogy minden gyakorlat és célszerszám nélkül nekiessen a gitárjának, de egy időszakos szerviz, nyakgörbület, intonáció, tremoló beállítás, húrmagasság, hangszedő magasság állítás azért nem egy nagy kaland és ott még kárt sem nagyon tud okozni az ember, ha ésszel csinálja, max. még jobban elállítja :-)

    Én betegesen maximalista vagyok ezen a téren, hosszasan és nagyon alaposan állítgatom, ennyit nem tököl vele egy hangszerész az biztos. A rutinja és tapasztalata miatt valószínűleg gyorsabban dolgozik nálam, de az én időmbe belefér és szeretek is foglalkozni vele.

    Aki nem ért hozzá, az vigye hangszerészhez, mert azoknak is élni kell valamiből :-)

  • 24.

    Egy új hangszer beállítása síkolással kezdődik, még akkor is ha több százezres (nyílván nem mesterhangszerről beszélek, hanem úgy az általában a szériában gyártottakról). Ha nincsenek síkban a bundok, akármilyen csodaméricskéléssel sem fogod tudni jól belőni, de ha valakit nem lehet erről meggyőzni, akkor tényleg nem kell a hangszerész :)

  • 23.

    Én is úgy gondolom, hogy kicsit túl van misztifikálva a gitárbeállítás, mint technika. A mai internetes világban könnyen hozzáférhetők a hivatalos gyári beállítási paraméterek, technikák. Egy újabb gityónál kiindulásnak mindig azt állítom be, aztán próbálgatom és közben finomítom, a saját stílusomhoz igazítom. A gyári értékek csak arra jók, hogy nagyjából minden a helyén legyen, de nem kell hozzá ragaszkodni.

    Nem igényel speciális, drága szerszámokat, eszközöket. Az amerikai gitároknál gyakran nem metrikusak a csavarok, oda kell az inch-es imbuszkulcs, de néhány száz forintért lehet kapni azt is. Egy kápó, csavarhúzók, imbuszkulcs, dugókulcs készlet, tolómérő, hézagmérő, ezekkel nagyjából minden elvégezhető. Én biztos, hogy nem fizetnék tizen-huszonezret egy beállításért. A lelkiismeretes hangszerész legalább utána leültet, hogy próbáld ki és igazít még rajta, ha valami nem tetszik. De enélkül ugyanaz, mintha megállnék a bolt előtt és kérnék egy farmert. Az eladó meg kihozna valamit, ami szerinte nekem jó lesz. Én meg fizetek, próba nélkül hazaviszem oszt majd meglátjuk...

  • 22.

    Hogy nevezünk egy tökéletesen behangolt elektromos gitárt?
    Oximoron

    Mi az első jele annak, hogy hallucinálsz?
    Ha azt hallod, hogy két gitáros egymáshoz képest behangolva játszik.

    Mennyi ideig tartja a gitár a hangolást?
    Kb. 20 percig, vagy amíg hozzá nem nyúlnak.

    Ollóztam pár zöngeményt a nem egzakt tudományról mint a gitár hangolás :)
    Nehéz mesterség, tiszteletem azon keveseknek akik értik és mívelik.

  • 21.

    Szerintem ez az a kérdés, amit pro és kontra meg lehet támogatni, vagy le lehet fikázni.
    Egyrészt a hangszerészek között is létezik jó, meg kevésbé jó. Másrészt az valóban nem megvetendő, ha a beállító művész tisztában van azzal, hogy mik az igényei a zenész úrnak. Az idő pedig mint tudjuk pénz. Egy jó beállítás nem 5-10 perc, (igaz nem is két hét)
    aki pedig azt gondolja, hogy a hangszerészet az nem szakma, az téved. Sok mindent én is állítgatok, hiszen 50 év alatt elég sok tapasztalatot képes szerezni az ember, de van amit nem babrálok, mert tudom, hogy akár kárt is tudok okozni a tudatlanságommal. Szóval aki úgy érzi, hogy szüksége van hangszerérszre az vigye bátran, aki meg azt gondolja, hogy nála jobban senki nem tudja beállítani a hangszert, az állítgassa magának.
    Nyilván aki használja az tudja eldönteni, hogy a végeredmény milyen.

  • 20.

    Egy fontos dolgot ne hagyjunk szem elől téveszteni: van aki műszaki antitalentum és az Isten mentsen meg a jó szándékú de buta emberekről :^)

  • 19.

    ˝Lorand: Úgy segíthet, hogy egyszer kell találni egy neked megfelelő beállítást, után az összes hangszeredet be tudod úgy állítani, nem kell vele bindzsizni, csak lenézed a vonalzóról.˝

    Igen, csak ami az egyik gitaron jo allapotu nyakkal-bundokkal mukodik, az a masikon csoroghet egy profi bundegyengetes nelkul. Akkor meg eleve egyszerubb, ha eleve ugy allsz hozza, hogy a leheto legalacsonyabb hurallast probalod, amin a te stilusoddal nem csorog es kijon a szand, szoval feelingre es nem konkret szamokra.

  • 18.

    No.
    Én nem jutottam el oda, de ezek szerint megérte.

  • 17.

    #15: Nyilván, minden gitár másféle beállítást kíván. De a gitár egy szerelem. Nehogy már ne tanuljam meg személyre szabni. (Tudom, idealista vagyok.)

  • 16.

    #14. Én egyetemen, informatika szakon voltam olyan előadáson, ahol a tanár nem tudta teljes képernyőre nagyítani a prezentációt (F11). Haza is mentem, aki ilyen hülye, nekem tuti nem tud újat mondani.
    De azért a hangszereknél idegesít, ha valaki nem tudja fölhúrozni, vagy behangolni (dolgoztam hangszerboltban, hoztak be gitárt, hogy hangoljam föl...).

  • 15.

    Van ebben a személyre szabott beállításban valami: nekem a Guitarclinicben Zoli csinált egy 1,3 mm/1,8 mm húrmagasság beállítást az elektroakusztikus gitáron. Elektromos gityókat megszégyenítő eksön lett, mert gondoltam sportosat kérek, ha már egyszer megkérdezte. El kellett ˝rontsam˝, mert nem volt elég erős a hangja, viszont baromi kényelmes volt, az tény. Ma már tudom, hogy annál a gitárnál azokkal a húrokkal az 1,5 mm/2 mm az ideális számomra. De ehhez azért tudni is kell, hogy mit akar az ember. Szóval Norbi, megérdemelted :)

  • 14.

    #7 Voltam egy előadáson, ahol egy doktornő (utólag mondom) elég jó előadást tartott lézeres műtéti megoldásokból, de lemerült az elem a lézeres mutatóban, azt nem tudta kicserélni az előadás elején. Szerintem én tudom hogy merre tekergessem a saját gitárom csavarjait. ;-) Ha nem, akkor irányváltás...
    én mindig kelet (Mekka) felé szoktam tekergetni...

  • 13.

    Lorand: Úgy segíthet, hogy egyszer kell találni egy neked megfelelő beállítást, után az összes hangszeredet be tudod úgy állítani, nem kell vele bindzsizni, csak lenézed a vonalzóról.

  • 12.

    Ezért kell megtanulni a beállítását a hangszernek, mert csak én fogom tudni, mi a nekem megfelelő, vagy egy olyan profi, aki pontosan érti, mit kérek. Utóbbi profik léteznek, de egy beállítás miatt fölösleges őket zargatni.
    Ehhez képest sokan még felhúrozni sem tudják a hangszerüket.

  • 11.

    ˝Én vettem egy gitárok beállításhoz szükséges fém anyagú, méretekkel beosztott kis segédeszközt, amit magam használok a beállításokhoz!˝

    Egesz pontosan hogyan segit a konkret ertek ismerete?

  • 10.

    Így érthetőbb.
    Mint Sailor Írta ˝A beállítás ˝névre˝ szól˝ és ezt be kéne tartani!
    Van egy nagyon jó basszusgitáros barátom aki ért a hangszerekhez is ő mondja ˝ezt nem neked állítottam be˝ mert én elég durván pengetek - persze mert nem tudok gitározni(se) :^)

  • 9.

    Hát az úgy volt Talpi mester, hogy egy meg nem nevezett rendezvényen egy valóban profi hangszerész ingyen beállított pár hangszert, gondoltam kipróbálom, így az enyém is köztük volt. Nyilvánvalóan egészen más lett volna az eredmény a mühelyben, az idõt valóban rászánva, de gondoltam, hogy aki tud, az bárhol és gyorsban is tud.
    De mindenképp megerõsített abban, hogy továbbra is mindenkinek azt fogom javasolni, hogy csinálja magának, én is azt fogom.

  • 8.

    Norbi nem értem hogy adod a tanácsokat te meg máshoz viszed?

  • 7.

    ˝csavarokat tekergetni szerintem nem bonyolult.˝ ez igaz de nem mindegy hogy merre

  • 6.

    Igen. Mindenkinek más a kényelmes.

  • 5.

    A beállítás ˝névre˝ szól, de inkább a kézre állítás a jobb kifejezés. Én régen valahol úgy olvastam hogy ismerni kell a zenészt és a játékát/zenéjét is hogy megfelelő legyen a beállítás. Viszont úgy gondolom ahhoz hogy az igény és a szolgáltatás találkozzon nem feltétlenül szükséges, de biztos nagyon sokat segít. Biztos úgy gondolta hogy csendes-ülős gitáros vagy aki szempillarebegtetésssel penget, de mi ezek után tudjuk hogy téped a húrokat edzett titánkarmokkal. ;-)
    ui.: így legalább tudod értékelni a saját ráfordított időt, hiszen tényleg olyan lesz amilyen kell.
    ui2.: és amatőrkén én nem költök ilyesmire, meg gépész vagyok, csavarokat tekergetni szerintem nem bonyolult.

  • 4.

    Én úgy gondolom, hogy a profi hagszerészek egy amatőr zenésznek csillagászati árakon dolgoznak! Ők a profi zenészeknek lettek kitalálva, igazából szerintem nekik dolgoznak! Én vettem egy gitárok beállításhoz szükséges fém anyagú, méretekkel beosztott kis segédeszközt, amit magam használok a beállításokhoz!
    www.stewmac.com

  • 3.

    Én beállítás miatt még soha nem vittem hangszerészhez, de amikor valami miatt vittem, és beállítva kaptam vissza, az mindig jó volt. Viszont nem adom a hangszerem akárki kezébe.

  • 2.

    És gondolom nem ingyen rontották el! Szerencsére nekem nincs negatív tapasztalatom, igaz magamnak javítok/beállítok én is. :)

  • 1.

    ˝ valódi hangszerész˝ .. mármint , hangszerész a szakmája ?

GS Active