Még egy kis Brexit.

Még egy kis Brexit.... Hát nem nyugodtam meg. Olvastam róla egy keveset. Egyértelmű, hogy először is a kapcsolatba lépő partnereknek regisztániuk kell az Economic Operator’s Registration and Identification (EORI) rendszerébe. Minden tétel át fog esni vámvzsgálaton, ami idő, munka , pénz. Ennek során igazolni kell , hogy az áru eredete UK, ami sajnos a hangzsereknél az esetek zömében nem állja meg a helyét. Az így közvetített áru, vámköteles lesz.....
    Number of comments - 17
  • 17.

    Ne is idegesíts, a vagyonszerzési illeték, az valami hihetetlen.
    Amikor megveszek valamit az adózott jövedelmemből (meg kifizetem az áfát (újabb adó), majd évente különböző adókat fizetek rá folyamatosan), ami abban a pillanatban 10 %-ot veszít az értékéből, hogy kihozom a boltból, és 10 év alatt meg kvázi lenullázza magát, és ezt hívják vagyonszerzésnek, meg vagyonosodásnak... Na, remélem, kizárólag ilyen vagyont szerez egész életében, aki ezt kitalálta. Legalább nevezzék máshogy, hogy ne legyen ilyen idegesítő. (Mondjuk a vámot meg nem is lehet máshogy nevezni.) Az áfa is rablás, meg többszörös adózás, de legalább a neve nem vérlázító.

  • 16.

    Miért ? Az autóvásárláskor fizetendő , vagyonszerzési illeték talán nem az ? És még hány ilyen van ? Az adó adójának az adója és az annak befizetését terhető tranzakicós izé......

  • 15.

    Attól, hogy régi, még pofátlan. :)

  • 14.

    ugye rosszul értem, és nem az lesz h Kínából rendelve egy 300 HUF-os mütyürt 15000 HUF vámot számolnak fel július 1-től?

  • 13.

    No de Gábor, a vám végülis pont egy ilyen több évszázados útonálló intézmény; neki hatalma van (erőszakszervezetekkel), mi meg fizetünk, függetlenül attól hogy éppen feudális, kommunista, teokratikus vagy demokratikus mázzal bekenve.
    Hogy az alapdíj drága a vám/áfaértékhez képest? Mint a Csala Zsuzsás bohózatban az icipici orosz adóvevőről - csak az akkumulátora (hátizsák) ne lenne ilyen kurva nehéz! Vagy mint a magyar bankok nemzetközi utalásánál az `x ezrelék+8(vagy 5)€`, ne adj isten a `minden megkezdett óra kifizetendő` típusú márkaszervizben kicseréltetni egy helyzetjelző izzót.
    De a lassan kifutó kínai vám és/vagy áfa mentes kiskapunál sem volt arányos a Postán a 3500huf+3hét vagy a DHL 6000huf ügyintézési díj, amikor 1 euróval átcsúsztál a 22/37 eurós értékhatáron. Gyakorlatilag megkét-háromszorozta a közterhet.
    rendeljkinait.hu/

  • 12.

    Kereskedelmi vámeljárás ilyen baromi drága? Ennyi pénzért más ember dolgozik. Komolyan, mint amikor az útonálló nem enged tovább, csak ha fizetsz...

  • 11.

    Tovább vizsgáltam a kérdést, végül is tök mindegy , mi az áru eredete a terméklnek a vámeljáráson át kel esnie, melynek egy eleme az eredeti igazolása. Tehát amennyiben az igazol eredet elapján közteher mentes is lehet az import, a váeljárás költségét alaphangon akkor is meg kell fizetni, ami most alaphangon 15 ezer forint. Arról nem beszélve , hogy miután az egész folyamat nem eljárásmentes és aurtomatikus, természetesen további pénz, idő, fáradság. Nem éri meg. Tehát mindkélt fél számára járható út lehet a árucikkek tömeges bevámolása egy EU területén elhyelyezkedő átemelő raktárba.Ez is költség , de nagy mennyiség esetén fajlagosan jobban szétteríthető

  • 10.

    Normálisabb angol cégek nem dolgoznak így, minden ˝sajátjuk˝, saját garanciával, supporttal, gondolom, ez csak úgy lehet, ha ˝honosítva˝ vannak az áruk. Rendeltem egy cuccot (pontosan azt, amit a kínai nem küldött el ebayről, mert hosszú lett volna várakozás), nyomokban sem tartalmazott Kínát (és kétszerannyiba került :)).

  • 9.

    Ez így van, kivéve ha reexport ügylet keretében értékesítik tovább és akkor nem ˝vámkezelik angollá˝. De nem ez a valószínű.

  • 8.

    Viszont valahogy Angliába is be kell kerüljenek az áruk, tehát a származási eljárást, vámolást le kell folytatniuk a cégeknek, amikor hozzájuk beérkezik a hangszer. És onnantól angol.

  • 7.

    A Gear4Music termék sem lesz feltétlenül származó, ha a Távol-Keleten gyártatják, sőt valószínű, hogy nem. A származási szabályok a legbonyolultabb részét képezik a vámjogszabályoknak, ez mindig így volt, ma sincs másképp. Első sorban az előállítás helye határozza meg a származási országot, az említett cégnek le kell folytatnia a származási eljárást minden termékére, ennek eredménye sok mindentől függ (származónak tekinthető alkatrészek aránya, megmunkálások aránya stb).

  • 6.

    Én gyorsan rendeltem egy BMG Rhapsody-t az szerencsére december 30-án megérkezett UK-ből.

  • 5.

    Eszembe jutott a régi pártgyűlések valamelyikén elhangzott bölcselet: ˝Elvtársak ez az irány nem jó, vegyünk egy 360 fokos fordulatot!˝

  • 4.

    Majd szép lassan kiderül minden.....Addig meg tolják át a német raktárba!

  • 3.

    Nekem ma megjöttek a pengetőim, amit tőlük kellett rendelnem, mert legközelebb csak az USA-ban van, az meg még gázabb. Ezt is másfél hónapja rendeltem, ez már majdnem aliexpressz sebesség, pedig még csak nem is vámköteles (és még tavalyi feladás, akkor még EU volt, és amikor postára adták, még nem volt náluk határzár az új vírusverzió miatt). 10 darab hüvelykujjas, úgyhogy egy ideig elég lesz, aztán amikor beáll a rendszer, meglátom, érdemes-e még tőlük rendelni. Én szerencsére nem kereskedem velük, de pár dolog volt, ami tényleg csak náluk volt, ha elviselhetetlenné válik a vásárlási folyamat, az mindenképpen szívás.
    Kereskedői szempontból meg tragikus.
    Viszont, ha egy cég ott berendel dolgokat, és továbbadja, akkor az áru eredete már UK, abból a szempontból, hogy ő megfizette rá a vámot, áfát, és kereskedik a saját cuccával. Tehát szerintem ez nem lehet gond. A sajátmárkás cuccoknál meg pláne, egy Gear4Music termék az az övék, tök mindegy, hol bérmunkáztatnak.

  • 2.

    Igen: ˝Elvtársak! Ezt (is) elkurtuk!˝

  • 1.

    Nos, eddig sem vettem semmit Britaniából, de félő így is marad. Bár engem ez nem nagyon érint közvetlenül, de a Gyalog galopp kedves jelenete jutott eszembe: Hülye angolok, angol hülyék. Most már egyre többen jönnek rá.

GS Active