Szevasztok!

Szevasztok!
Valaki urott már fejest a ˝compensated nut˝ (kompenzált/utánigazított felső nyereg) témába? Nem rég láttam egy juhtúb videóban és most kicsit alaposabban ránézve a dologra egy sor kérdés felmerül. Nem is vágom annyira az angolt, hogy perfekt értsem, de azért világos a nagyja. Ez a muki pl hiteles és alapos a videója, meg a honlapja nyomán nekem..:

guitarnutcompensation.com/
Itt a videóban amikor mutatja a kiindulási helyzet eltolódásait a második bundnál lefogva a húrokat sorban(0:40 től kb)..., szóval itt mi a kiinduló húrbeállítás/húrbehangolás vajon? Mondjuk: hogy az üres húr és az oktávnál nulla eltolódás legyen, és így lefogva a második bundnál az adott húrt, nézi hogy milyen eltolódás van...?
Az egyértelmű a honlapjáról is, meg a videó alatti hozzászólás/válaszokból is, hogy bár van gitártípusonkénti kompenzált nyereg forma, de ez csak kiinduló lehet és mindenképpen az adott gitárra kell kimérni pontosan. Viszont találni az nagy piacon kész kompenzált nyerget. Ez valami ultimate mindenhol tök jó nyereg? (Ezt megint videók alatti kommenteknél többen igazolják, h évek óta ezzel van a gitárjuk és teljesen remek.)
Az is kiderült az írásokból, hogy számít a hangolás, a húrvastagság, húrmagasság....; ami nem is meglepő, viszont a másik oldalról a kérdés, hogy innentől fogva (ha megcsináltatsz egy ilyen nyerget...) felejtős a másmilyen húr használat, vagy egy más hangolás...? (Pláne mindkettő egyszerre...)

Szóval van erről gyakorlati tapasztalatototk, hogy jó-e, vagy sem..., vagy ilyesmi? :)
Előre is kösz,
Gergő
    Number of comments - 54
  • 54.

    Hogy miért fogok olyat venni? Emiatt pl.:

  • 53.

    Már nem használok kompenzált szemöldököt, mert amennyit az egyik akkordnál javít a helyzeten, ugyanannyit ront egy másiknál.
    Nem veszek egymillás, gyárilag kompenzált nutos MM-t sem, pont emiatt. Ha egyszer majd valamikor lesz gitárra egymillám, (vagy kettő) veszek egy görbebundosat.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 52.

    Vááááóóó!!! :))
    Köszönet kedves Zoli! :)
    A kérdésem/téma felvetésem mögött csak ennyi kíváncsiság állt azok felé, akiknek van/volt ilyen, és a kérdést most nagyon-nagyon lecsupaszítva, hogy előbb nyúlsz-e a kompenzáltért ha játszol, gyakorolsz, vagy az akármennyi előnyével jól be is szűkíti a ˝haszálhatóságot˝ és nem lesz nagykedvenc belőle? Valamint: ha költség vonatkozást nem veszünk, megcsináltatnád-e több gitárodon, vagy sem? :)

  • 51.

    CN-ről (kompenzált felsőnyereg) már van tapasztalatom, görbebundról még nincs, de előbb-utóbb lesz majd egyszer talán valamikor.
    A poszter kolléga szépen megfogalmazta az aggályait, mind jogos. És ugyanez a helyzet a görbebundossal is, nem változtathatsz húrvastagságot pl. Lesznek következmények.
    A hangzás tisztaságának a legmagasabb foka amikor pl. egy VN (vonós négyes) játszik.
    Egy hozzászóló kolléga írta, hogy ha valaki kompenzált nyereggel szerelt gitárt használ, akkor meg kell kérni a zenekar többi tagját is, hogy ők is olyat használjanak. Ez igaz is, meg nem is. Elvileg tehát beszállhatsz a vonós négyesbe is a gitároddal, akár szólógitárral, akár mondjuk egy Western-gitárral, majd a többiek mennek utánad, és jó az úgy. És most is számtalan zseni játszik olyan zenekarban, ahol van gitár is, meg szinti is. Jó az úgy. Nagyon sok jó zene született kompenzálatlan gitárral. Többen írták, hogy a G húrt picit lejjebb szoktuk hangolni. Ha a dalban van open E-dúr, akkor ez alap. Főleg, ha 9-es húrkészletet használok. Más hangnemben meg máshogy kell kompenzálni.
    Egy jól beállított gitár nagyon közel áll a TT (True Temperament) hangzáshoz. Adam videójából az derül ki, hogy itt-ott még jól is jön az a kis eltérés. Pl. amikor jó irányba csal a gitár, és így közelebb áll a kívánatos VN-hangzáshoz.
    A poszter által idézett video szerintem kicsit megtévesztő, bár első ránézésre nekem is hitelesnek, meggyőzőnek tűnt. Akkor kezdtem gyanakodni, amikor vettem drágább hangolókat, és elkezdtem utánajárni a dolognak. Az első bundot valami miatt nem méri a video-n. Méréseim szerint az egyes bund némelyik húr esetében hamisabb kompenzált nuttal, mint anélkül. Ha ezt a video készítője is tudta, erről miért hallgatott? Ez rontaná az üzletet? Lehet, egyébként, hogy említette, csak nekem nem jó az angolom és így elkerülte a figyelmemet. Valaki egyébként említette is már, hogy mi van a többi bunddal?
    Fogalmam nincs arról, hogy az a több tucat gyárilag kompenzált nutos, acélbundos MM gitár milyen mérési eredményeket adna ha egyszer engedélyt kapnék méricskélésre kedvenc hangszerboltomban (C. tér). Nem fogok olyat venni szerintem soha. Nem csak a milla körüli ár miatt, hanem most már tudom, hogy bizonyos hangnemek esetében kifejezetten ront a helyzeten a CN.
    Ha valakit zavar az a kis eltérés, be kell állítani a hangszert. Nem csak az oktávot és nem csak a nyakat, az is nagyon fontos, hogy a felsőnyereg ne legyen egyik húrnál se túl magas, meg ne is csörögjön. És egy jól beállított gitár annál tisztább, minél vastagabb a rajta lévő húrkészlet. Akinek meg még ez sem elég, a műanyaghúros hangszer mindig sokkal tisztább(nak tűnik) valami miatt.
    (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy már létezik olyan szinti, amelyik képes szinte tökéletesen megközelíteni azt a bizonyos tökéletes hang-magasságot, de abban az üzemmódban mindig be kell állítani a szintin az aktuális hangnemet is.)

  • 50.

    Nyilvan nincs ilyen hangszerem, de mivel a gitar szamomra is, mint sokak szamara itt a forumon pl munkaeszkoz, azonnal megvennem ha szuksegesnek ereznem. Pont az ellenkezojet tapasztalom egyebkent, bar en pop zeneben mozgok foleg. Nem hogy tokeletesebb gitarsavra vagynanak a producer kollegak, hanem altalaban olyan instrukciokat hallok hogy kicsit jatszak mar pontatlanabbul, mintha egy tini vibe-olgatna de nem nagyon tud gitarozni :-) na jo ez a veglet, ezen en is ledobom a lancot. Viszont azert irom le, mert van abban valami, hogy a gitart ma a hangulata, vibe-ja, karaktere miatt jatszatjak fel elo zenesszel. Azert hogy ize legyen annak a savnak. Nem azert hogy ugy szoljon mint egy vst plugin. En ezt tapasztalom, bar nem biztos h ez kepezi le az altalanos igenyeket, sot :D

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 49.

    Van amúgy valakinek ilyen göcsörtös bundos gitárja? Csak mert olyan ez, mint amikor a tinik azon lamentálnak, hogy a vörös bögyös, vagy a szőke faros-e a jobb. Az ˝öreg˝ meg viszi a barna farost, oszt tök jó neki úgy ahogy van :)

  • 48.

    Őszintén nem emlékszem, hogy a korábbi évtizedekben ezek a kérdések ekkora port kavartak volna fel. Itthon meg pláne.....Persze, milyen jó lett volna egy kompenzált, multiscale, vagy fanned Cremona, Jolana, Musima, Orfeus, esetleg szegedi gitár.......Szerintem a 99,9 % megelégszik a hagyományos hangszerekkel.....Nem érti és nem is érdekli ez a problémakör. Ráadásul a rossz hallásba sokkal kevésbé lehet beledögleni, mint a COVID 19-be.

  • 47.

    Igaz :D bar az a wierd nagyterc, kimerve 14 centtel magasabban szol, mintha pontos lenne. Na mindegy kar ragozni. Oszinten megmondom, latom hasznat annak a megoldasnak, de foleg mint akkordhangszer pl. Szamomra a gitar inkabb szolohangszer, valoszinuleg ezert sem kulonosebben zavar a lebeges... Egy hangszernek jol jon egy gocsortos is egyebkent:D

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 46.

    Nem azt mondják, hogy hamisak, hanem hogy ˝wierd˝. :D
    Igazából szerintem aki a gitározásban túljutott az első 3 akkordon, az így szerette meg a hangszert, ezzel a beépített hibával. Kiemelik a videóban a lebegést, ami a gitár természetes kísérőjelensége. (akinek fizikaórán kimaradt: az a jelenség, amikor egymáshoz nagyon közeli frekvenciák periodikusan hol kioltják, hol felerősítik egymást. Mint egy tremoló effekt). Ez a hagyományos gitárnál megvan, a göcsörtösnél nincs.

  • 45.

    Az a megteveszto ezekkel a gocsortos megoldasokkal, hogy az emberek azt hiszik, ha ilyen kanyargosak a bundok, akkor az mar biztosan 100% pontos hangkozoket ad. Pedig nem, meg csak akkor tartunk a kiegyenlitett hangolasnal, amit szinten megszokni lehet csak, de kozel sem tiszta. Egy jo fulu zeneszt ugyanugy zavarhatja (Pl Adam Neely kijelenti a lejjebbi videon hogy a nagytercek eleg hamisan szolnak rajta.)

  • 44.

    Szerintem.... A végkifejlett alapján fenntartom - tök hülyeség .
    1. ˝Ez a muki pl hiteles és alapos a videója˝ szerintem nem alapos, én inkább egy japánt látok benne ˝furi kamu muki ˝-t. Ugyanis hogy a felsőbb bundokon mi az eredmény azt sötét homály fedi....Mint írtam magamat idézve : ˝el kell ismerni lehet benne valami, hogy a kompenzálás okozta menzura rövidítés a fogott húrokra is hatással van. Kérdés hogy ez a ˝jobbítás˝ lineárisan hat minden következő hangra, vagy valamely görbe mentén egy bizonyos pont után rontja azokat.˝ -azaz a felsőbb szekcióban teljesen szétesnek a hangok egy húron illetve a többi hurokhoz viszonyítva.
    2. A kédésemre : ˝ha ez tényleg ilyen jó nincs a Tisztelt társaságban valakinek ilyen gitárja ?˝ Nem jöttek tömeges válaszok : Nekem is van tök szupi, király, sirály, meg ilyenek.....
    3. Az elmult hetven-nyolcvan év fejlesztéseiben voltak ilyen olyan megoldások erre a problémára , de egy sem oldott meg igazán semmit.
    A klf görbített bundozás ? Anno jó pár éve amikor elöször megláttam nekem egyből az villant az eszembe mi van a nyújtásokkal,amikor estenként az e vagy h húrt g vagy D magasságába kellene feltolni ?
    4.Korábbi mentorom - aki sajnos már nincs köztünk-mikor hasonló kérdésekkel bombáztam, mert vettem egy szintetizátort ˝looperként˝ csak ennyit mondott rá: Inkább gyakorolj , hülyeségekkel ne foglalkozz, a gitárt oktávra hangoljuk.
    Most hogy az utolsó marék puskaporomat is ellőttem, nyugodtam lőjetek....

  • 43.

    Igen, de azt is kimondjak, hogy a tercek hamisak rajta. :-)

  • 42.

    Pont ezt a Paul Davids videót akartam linkelni, ha már a számítógépbe épített kémprogram nekem is felajánlotta.
    Ez alapján (is) van létjogosultsága. Jól szól. Máshogy. de a végén azért kimondják, hogy nagyon fasza, de azért maradnak a hagyományos gitárnál.

  • 41.

    Igen sokszor en is igy teszek! Mindenesetre teny es valo, kiegyenlitett hangolasu kornyezetben, a gocsortos bund kozelebb lesz a megoldashoz, ezt abszolut el kell ismernunk! Viszont az is teny, hogy hiaba a kiegyenlitett hangolas, a gocsortos bundokon is egy nagy terc 14 centtel magasabb mint kene, egy kisterc meg 16 centtel. Boven eleg ahhoz hogy hamisnak hallatszon, foleg studioban.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 40.

    (amúgy pl. stúdiózáskor már rég rászoktam, hogy feljátszás előtt SOHA nem a komplett gitárt hangolom be. Azaz nem az üres húrokat. Hanem mindig az adott fekvésben, az adott hangokra inkább. (ha olyan a szólam)

  • 39.

    No- ez a kanyargós bund elég érdekes és szemléletes valóban.. Jól kifejezi, hogy mi lenne a tökéletes (kiegyenlített) hangolás az egyenes bundosan ˝feltalált˝ gitáréhoz képest. Egyben megnyugtató. Hogy nem te tévedtél egész életedben, hogy alapból hamis a hangszered, ha korrigáló ˝segéd-praktikák˝ nélkül csak simán egyenesen befogsz egy akkordot.
    Mindegy- akármennyire görény ez a görbe bund, eléggé beszédes..
    Oké- most már gitárosként temetnek el, maradok is annál (minden hozzávalójával) és imádom is. De néha-néha irigyeltem a vonóshangszeresek atom-szép és pontos lehetőségeit a finomhangolt és érzéki hanghoz. És nem csak azért, mert nem kell kiegyenlítettben játszaniuk.
    Jól mutatja a különbséget amúgy a viola de gamba nevű középkori bundos vonóshangszer. Rögtön hallhatóan egy szegényes sound pl. a gordonkáéhoz képest. És hallhatóan hamiskás.
    Ja- amúgy ez a jó szó. A bundos hangszerek ˝hamiskásak˝..

  • 38.

    Erdemes megnezni ezt a videot:


    Bizonyos akkordok, kifejezetten hamisan hangzanak a gocsortos bundos gitaron. Ki is mondja egy ponton az Adam, hogy a nagyterc hangkozok nagyon furan szolnak, pedig elvileg az a nyak lenne a tuti.

  • 37.

    Soha nem fogsz tokeletes megoldast talalni erre a problemara. Ennek az oka nem a gitar, hanem a fizika maga. Hangszerenkent is szamtalan hangolasi modszer letezik, kezdve a tiszta hangolassal, amikor alaphangnemben minden hangkoz tiszta, de mas hangnemekben mar hamisak a hangkozok, folytatva a ma altalanosan hasznalt kiegyenlitett hangolassal, ami mar alapbol nem tartalmaz tiszta hangkozoket, megis a mai hangszerek nagyresze ezt hasznalja. Kiegyenlitett hangolas mellett egy compensated nut hamis lesz, hiaba szol a gitar onmagaban szinte tisztan. Raadasul meg a ‘gocsortos csodak’ is csak kiegyenlitett hangolast eredmenyeznek, ami ha igy van, nem tartalmaznak egyetlen valoban tiszta hangkozt sem. Csak mivel egyforman (kiegyenlitetten) “hamis˝ nem tunik fel, de akinek jo fule van, bizonyos hangkozokon, bizonyos hangszinekkel ugyan ugy hallja h idegesitoen hamis. Es az egeszet tetezi, ha mas hangszerrel jatszol egyutt, mert peldaul egy digitalis zongorat ugy hangolnak, hogy a kiegyenlitett hangolashoz kepest a melyebb regisztereket egyre lejjebb hangoljak a kiegyenlitett rendszer szerinti hangmagassagukhoz kepest, az egyre magasabb regisztereket pedig egyre feljebb a kiegyenlitetthez kepest. Valamiert a zongorakat is igy hangoljak evszazadok ota. Ez csak azt mutatja, hogy a ful barmilyen hangolast meg tud szokni es jora tudja azt hallgatni.
    Egyebkent meg a gyakorlatban a gitarral nem az szokott lenni a problema hogy onmagaban hamis, hanem az, hogy azonos voicingokat esetleg unisonokat jatszol mas hangszerrel es a masik hangszerhez kepest hamis a gitar. Ha nem szoloban zenelsz, csak az a megoldas ha ugyan azt a hangolasi rendszert hasznalod mint a tobbiek.
    En studioban dolgozom, minden egyes felvetel eltero, neha egy zongorara kell gitarozni, neha egy sampling loopra, neha masik gitarra, neha ezekre egyutt, ez mind mind mas hangolasi rendszer, barmikor barmi szolhat hamisan egymashoz kepest. En egyszeruen ha azt hallom h amit jatszom nincs egyben az adott zenei kornyezettel, fulre vagy hangologeppel kompenzalok. Soha nem mondtak olyat hogy hamis a gitarsav amit feljatszottam.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 36.

  • 35.

    Egy nagynevű felhasználó! Külön tetszik az egyik beírás, miszerinl: ˝Kifizettem az fogólapot, tehát használni fogom az egészet˝


  • 34.

    :) ...szóval messzire vezet a téma..., de az a helyzet, hogy beleértve engem is a mondatok itt most egyelőre úgy kezdődnek, hogy ˝Szerintem...˝, meg ˝Úgy gondolom hogy...˝ ahelyett, hogy ˝Az a tapasztalatom ahogy ilyen kompenzált felsőnyerges gitárt próbáltam/van nekem...˝ :)
    De így látatlanban sem tudom aláírni, hogy ne lenne igenis gyakorlati haszna. És most ne rögtön az jöjjön hogy ez is biztosan eltérést mutat a megfelelő hang irodalmi frekvenciaértékéhez képest....; de ne mondjátok már, hogy a gitárok nagy-nagy részénél egy ilyen kaliberű akkord tisztaság teljesen általános a fogólapon szinte bárhol, mint pl ennél a Gibson SG-nél (3:50-nél kzdődően):


    Én itt láttam először ezt a felsőnyereg dolgot és szerintem meggyőző és elgondolkodtató.
    Az pedig szerintem, hogy hallod az eltolódást egy kijátszott akkordban és igyekszel megtalálni a minél pontosabb beállítást, az igenis nagyon gyakori igény. És egyáltalán nem túlokoskodó, vagy ˝technoidióta˝ hozzáállás kérdése. Még ha nem is tudod magad megoldani, de érzed(=hallod), hogy a hangzat nem az igazi.
    Egy másik ˝vetülete˝/oldala ennek az igénynek az a svéd mókamiki, aki azt mondta egyszer csak, hogy b@xódjon meg a beállíthatatlan gitár és húronként nekifogott kijelölni a pontos hangértékeket és ugye ott is van a köztudatban a temperament bundos nyak. Valójában ez is megérne egy új témaindítást és kicsit félve hozom ide, nehogy elvigyen a jelen témától, de ez a ˝hallom-nem hallom˝; meg ˝senki sem hallja úgy sem˝ hozzáállás idekéri! :)
    Szóval ez egy vakteszt és azt próbáltatja ki a hallgatóval, hogy hallható-e a különbség (kb 1:55-től):

    Ne mondjátok már, hogy nem azonnal csodálkoztok el ti is, amikor a tök tiszta akkordsor hallatszik, és csak én lennék, aki magamban rögtön mondtam, hogy ez egy QQjó és szép hangú (=pontos) gitár; legyen bármelyik is....: és mikor megmondja, h melyik számú hangminta volt a temperált nyak, persze hogy az.

    Szóval tényleg nem halljátok az óriási különbségeket? :)

    Persze itt még egyszer jelzem, hogy a fő kérdés részemről a felsőnyereg korrigálás, mert úgy fest, h a klasszikus, meg kb akármilyen játékstílus az ezzel tartható meg; nem úgy, mint a bundok változtatásánál... :)))

  • 33.

    A nejlonhúros nem annyira hamis, mint a fémhúros.

  • 32.

    És akkor még a klasszikus gitárokról nem is beszéltünk. Ott legtöbb esetben még a húrláb nyereg sem kompenzált :)

  • 31.

    Az én logikám szerint valódi változást csak a húrláb és a kompenzált bund okozhat. A nyereg kompenzációja maximum akkor, ha adott gitár alapból úgy van kitalálva, tehát úgy lesz jó (l.pl. MM). Nem hiszem, hogy a Guild jazzgitárom, ami hangológéppel (nem ilyen übercsillivillivel, mint a videóban, hanem normállal) tökéletes (pedig még a húrláb sem állítható, kompenzált ugyan, de egy fix jazz láb), egy kompenzált nyeregtől nem romlana el úgy, hogy vagy üreshúrra, vagy bundra kéne hangolnom, vagy faragtathatnék bele új húrlábat.

  • 30.

    Lóri: egy MM-nek mindenhol pontosnak kell lennie :)

  • 29.

    Nekem van egy ilyen music man-em, nagy kulonbseget nem erzekeltem, bar en botfulu vagyok. :D Illetve, bizonyos akkordok hamisan szolnak, de bizti, hogy nem ilyen egyszeru a helyzet, valoszinuleg en nezek/hallok be valamit, de meg nem volt idom alaposan utanajarni, majd egyszer leellenorzom hangoloval...

  • 28.

    Bár én az ellenkező álláspontot képviselem, de el kell ismerni lehet benne valami, hogy a kompenzálás okozta menzura rövidítés a fogott húrokra is hatással van. Kérdés hogy ez a ˝jobbítás˝ lineárisan hat minden következő hangra, vagy valamely görbe mentén egy bizonyos pont után rontja azokat.
    De ha ez tényleg ilyen jó nincs a Tisztelt társaságban valakinek ilyen gitárja ? A klf videok szerintem nem biztos hogy a valóságot mutatják.

  • 27.

    Lorand: behangolod az üres húrt a rövidebb menzúrához, hamis lesz mindenhol. Nekem volt rossz nyergű gitárom, vagy üreshúrra, vagy fogott húrra lehetett hangolni. Ki kellett cserélni a nyerget. Adott húrhossz rezgése számít. Abban a pillanatban, hogy lefogsz egy barrét, vagy netán fölteszel egy capot, kuka az egész kompenzált nyereg.

  • 26.

    ˝Ez kizárólag az üres húrnál számít˝

    Szerintem nem, ugyanis ha lerovidul a menzura egy bundnal, de ugyanarra a hangra van hangolva a hur, akkor az osszes bundnal csokken a hang frekvenciaja, nem?

  • 25.

    Tóth Z. Kár mert szívesen megnéztem volna. Ha egyszer mégis rászánod az idöt, légy szíves tedd közzé itt az eredményt. Biztos nemcsak engem érdekelne.

  • 24.

    (Bubu99-r.) Ja, azt nem mondtam, hogy meg is csináltattam, annál lustább vagyok..:)) De volna értelme.
    Pár éve épp magamtól jutott eszembe, hogy így kéne egyet barkácsolni rajta. Aztán láttam, hogy csinálják is. Sőt - tényleg- gyárból már így jön ki pár gitár.
    De amúgy idevág még egy körülmény- pont ezzel függ össze.
    Nem véletlen az, hogy (idővel) nem úgy hangolsz, hogy az eggyel vastagabb húron fogsz egy kvartot felfele és ahhoz az üres vékony húrt. Mert inkább vagy fülre becsavarod rögtön, vagy üveghangokra, stb..
    Ez pont ezért van.

  • 23.

    Ez kizárólag az üres húrnál számít, tehát akkor, ha valakinek vacakul van megcsinálva/beállítva a gitárja, és nem tudja behangolni rendesen, viszont rengeteg üres húrt használ. Abban a pillanatban, hogy bármelyik húrt bárhol lefogod, az lesz a mérvadó. Emiatt vannak a göcsörtös bundos csodák, Szerintem borzalmasak, de biztos van, akinek bejön.

  • 22.

    Ez igaz. Én is motoroztam.Talmácsi is jobb egy Kómár mopeden is.

  • 21.

    Én motorozom is. Ott is ez megy. Milyen dobot, kütyüt, akármit tegyek rá. Szerintem meg meg kell tanulni motorozni (gitározni)! Persze ez a legnehezebb. Egy igazi gitáros egy darab sz. ron is jobb, mint Te egy csodahangszeren. Bocs :-)

  • 20.

    Most azon tűnődtem mert valaki már utalt erre nagyjából,hogy akkor van-e értelme a felső nyereg kompenzációnak,ha mittom én lefogok egy C-mollt barréban. Ugye ott már nincs üres húr pengetve.

  • 19.

    Azt látom, hogy pl. a Music Man gitárok esetében gyárilag ilyen compensated nuttal szerelnek sok gitárt. Nem tudom, miért van ez, talán őket kellene megkérdezni erről. :)

  • 18.

    Ezen gondolkodtam én is, hogy Hendrix. Abban az évtizedben azt sem vette volna észre senki, ha hangolókulcs sincs a gitáron.

  • 17.

    Én nem foglalkozom ezzel, imádom Hendrix-et. ;)

  • 16.

    Szerintem egy adott húrra nézve, egy adott húrhosszúság adja ki valamely hang rezgésszámát. Ezt az adott húrhosszt ráhelyezzük egy fogólapra- amelynek kiosztását már volt idejük az elmúlt 70 évben kialakítani, a különböző menzúrákra nézve -Nem tudom, de rövid elektromos gitáros időszakomban 7 gitárom volt és nekem az A húr volt a legstabilabb, E D e kb egyforma g és h voltak problémások. Általában a finom állításvégző babák 2x3 előremutató állásban vannak. Tóth. Z által belinkelt képen elég érdekes a piramis alaku kompenzáció. Kiváncsi lennék hogy a gitárján a nyaki kompenzáció hátul milyen változásokat okozott.

  • 15.

    Mindennek csak akkor van értelme, ha a zenekarban mindenki megcsinálja. Ha nem, akkor egymáshoz képest lesznek elcsúszva.

  • 14.

    Tóth Z. Ha neked úgy működik akkor biztos így van. Tudnál küldeni privátban egy képet a a gitárod nyakáról és a hídról , ha elküldöm az e-mail címem ?

  • 13.

    Nem hülyeség, hidd el. Okkal csinálják. Nem lesz tőle full korrekt a hangolás, de kompenzál valamit.
    Mint mondtam, pl. az üres g húrt én már ősrégtől mindig lentebb hangolom zsigerből. Mert az azon lefogott h hang mindig fentebb szól- hamis (legalábbis a Fendereknél). És hogy ne kelljen már eleve kompromisszumosan hangolni, azt csak így lehet megoldani.
    img.audiofanzine.com

  • 12.

    Szerintem TÖK HÜLYESÉG ! A húr hosszát elől kompenzálni ??? Egy ˝ Technoidióta ˝ agymenése. A gitár nem lehet teljesen pontos ez alap. A 0-ik bundot tehát a nyerget a hangolókulcsal lehet beállítani, de mivel a bundozás ˝csal ˝ az oktávpontosságot a hurhosz finombeállításával lehet a nyeregnél szabályozni. Minden húrcsere után ellenőrizni kellene, pláne ha a vastagság változik. Pl 9es-ről 10-re váltasz, de a különböző gyártók azonos kategóriájába tartozó hurok között is van különbség. Visszatérve : ha elől kompenzálod a hur hosszát például az A húrnál. Megpengeted - jön az A hang 440 Hz. DE!!!!!!! Ráfogsz az első bundra, majd tovább 12-ig. Ha jön az oktáv, akkor ez annyit jelent hogy a hurhossza megfelelően van beállítva. Ez a lényeg. De ha az első bundot fogod . mi értelme van az elötte levő kompenzált nyeregnek , mikor a rezgés a fogott bund és a híd között jön létre ????? SEMMI !!!!! A lényeg az adott tipusú / vastagság, gyártmány, anyagminőség / húr megfelelő hossza.
    Amúgy a finomságokról nem is beszéltünk pl hőmérséklet, Akkor pl 2-3-4- vagy 5 celsius fokonként csináltatsz új nyerget? Vagy a húr folyamatos nyúlásához -ami az idő előrehaladtával sajnos jelentkezik, megint új nyereg ?????

  • 11.

    (persze nem teszi a hangszert ez a nyereg önmagában pontossá. Csak kicsit kompenzál, jó irányban csal..)

  • 10.

    Ja- jogos igény sajnos a bundos hangszereknél.. Nálam is felmerült már, hogy kéne..
    Mondjuk ott kezdődik az ügy egyáltalán, hogy minden kiegyenlített hangolású hangszer élből hamis valahol.. Így a zongora is. De aztán egy kicsit is magas húrállású és nem vadiúj húrozású gitár főképpen.
    Én azt hiszem, sokszor tudattalan vibráto mozdulatokkal kompenzálunk. Nem is vesszük észre- megszoktuk.(persze lefele csalni meg nem lehet..) Meg aztán már eleve a hangolásnál is apró tudattalan csalások.. Én pl. a g húrt mindig kicsivel lentebb hangolom már élből.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 9.

    A videón szereplő fickót azért szívesen tesztelném überhangológép nélkül. Hallod hogy hamis? Nem hallod? Akkor miről is beszélünk?

  • 8.

    Egy teljesen fix húrlábas gitárnál esetleg lehet, hogy segít valamelyest a kompenzált felső nyereg használata, de egy állítható húrlábasnál nem értem mi értelme van, mert ha a babák állítasa nem elegendő a pontos oktávolásra, akkor ott valami el van cseszve. De csak szerintem :)

  • 7.

    Ráadásul ezeknél a ki-be faragott nutoknál, hajlított bundoknál nem is úgy van, hogy csak úgy elkezdesz mindenféle hangnemben pötyögni, mert egy viszonylag félreeső hangnem kanhangjainak {alap, terc, kvint okáv) hangközei egy gyakoribb hangnem viszonylag irreleváns hangközeire esnek, ami egy ilyen spécizett beállításon ahogy esik, úgy puffan. Szűkítések, bővítések dettó. Vagy ülnek, vagy nem, de inkább nem. Nem egy univerzális hangszer, a kvintkört körbejátszó progrockgitárosoknak nem ajánlott.
    Lehet, hogy én vagyok a tufanoid, de engem nem zavar, hogy nincs temperált hangzás. Sőt, továbbmegyek. Szerintem egymillió laikus (azaz nem zenész) hallgatóból 999999 észre sem veszi, a maradék egy talán, de őt sem hiszem, hogy zavarja. Ezeket a hangszereket a hangszerészek leginkább azért készítik, mert ezzel a kihívással szembe akarnak nézni. Valós igény nincs rá, tömeges meg még annyira sem.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 6.

    Azert irtam hogy elvben lehet, csak ha meghallgatod a vilag legtehetsegesebb hegeduseit, nem jatszik senki Hz-re pontos hangokat. Szinte csak elektronikus hangszerek kepesek erre a tisztasagra. De ezzel nincs is baj. Akinek abszolut hallasa van, tudja h nem egy konkret frekvenciaszamot hall bizonyos zenei hangnak, hanem egy kisebb frekvencia tartomanyt az adott hang korul, mar annak a hangnak hallja. Ebbe belefer a kiegyenlitett hangolas, de a gitar normal hangolasa is.

  • 5.

    A vonósokkal miért nem lehet tisztán játszani? Nem temperáltak ott fogod a hangot ahol akarod pl. két egész hang között annyi köztes hangot fogsz és ott ahol tetszik.

  • 4.

    Sziasztok, ha jól tudom a legtobb hangkelto eszkozzel csak elvben lehet tisztan jatszani, a gyakorlatban mindig hamisak egy kicsit. A vonosok jo pelda erre, de barmelyik hangszert mondhatnam szinte. Az elektronikus hangszerek kepesek erre a tisztasagra, de azert tegyuk hozza, hogy az is csak kiegyenlitett hangolast eredmenyez, az oktav 12 egyenlo reszre valo osztasaval, ami egyebkent az oktavon kivul egyetlen mas tiszta hangkozt sem tartalmaz, es az elteresek hallhatok is, csak a mai zeneesztetikai felfogas szerint ez elfogadhato. Szerintem a zenenek ez adja az egyik báját, raadasul ha megnezzuk a termeszetet, pl egy napraforgoban a magok egyertelmu matematikai szabaly szerint sorakoznak, megsem tokeletesen szabalyosak. Vagyis ezzel csak azt akarom mondani hogy ilyen a vilag. Ettol fuggetlenul, el tudok kepzelni olyan szituaciot, ahol egy compensated gitar nagy segitseg lehet, pl olyan zenei kornyezetben ahol a gitaron kivul minden hangkelto eszkoz pontosan temperalt (elektronikus zene) es kifejezett cel hogy a gitar belesimuljon a zenebe, ott nagy segitseg lehet. (Bar en szemely szerint azt latom, hogy az elektronikus zeneszek is egyre inkabb probalnak kilepni a “kocka˝ hangzasbol, minden lehetseges modon.) Szep napot mindenkinek!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 3.

    Én csak annál a gitárnál csinálnám meg a ahol zavaró a hamisság.
    ˝hogy innentől fogva (ha megcsináltatsz egy ilyen nyerget...) felejtős a másmilyen húr használat, vagy egy más hangolás...?˝ Ha valami változik másfelé lesz nem tiszta.

  • 2.

    A jó minőségű füldugó kétségtelenül egy gazdaságosabb megoldás :-)

  • 1.

    Nekem nincs ilyen, nem is volt, csak belebeszélek. :) Volt már a kezemben mindenféle szupertisztára hangolt gitár, még összevissza görbített bundos is, és megmondom őszintén, nem ébredt igényem rá. Ha valakinek olyan kínosan jó a hallása, hogy a gitárok minimális eltéréseit is meghallja, és zavarja is, annak segíthet (ismerek ilyeneket, amelyikük nem tud ezen túllépni, egy szenvedés az élete, mert mindenhol, mindenki hamis egy kicsit), de én pl. teljesen jól elvagyok a normál húros hangszerekkel.

GS Active