Zajos a gitár :( Valami nem stimmel az elektromos hálózattal?

Zajos a gitár :( Valami nem stimmel az elektromos hálózattal?

A setup a következő:
- panel lakás
- gitár bedugva egy Focusrite Scarlett gitár interface-be, ami usb-n megy a laptopba (software-es amp), ami be van dugva a konnektorba.

Probléma: zajos, sistereg, gyakorlatilag élvezhetetlen a játék.

A zaj megszűnik szinte teljesen ha hozzá érek a jack aljzathoz vagy a húrokhoz.

Továbbá, teljesen megszűnik a zaj, ha átmegyek a másik szobába és a laptop aksiról működik.

Volt valakinek hasonló problémája?
Mivel lehet a baj?
Meg kéne nézetnem villanyszerelővel?

Előre is köszi a segítséget!

Zsolti
    Number of comments - 25
  • 25.

    Péter ha zavar igen szüntesd meg, válogass: www.victofon.hu

  • 24.

    Köszi Talpi. Én is az életvédelem miatt kérdeztem, a próbateremebe maga a zenekar a zajforrás, amit nem kell megszüntetni. :)

  • 23.

    Ha a fűtésrendszer normálisan van kivitelezve a zaj problémán javít de ha nem akkor a készülék meghibásodása esetén máshol is okozhat áram ütést.
    Az érintésvédelmet nem a gitárosok zajproblémáinak megszüntetésére találták ki hanem a nevében leírt életvédelemre.

  • 22.

    Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de a téma komoly, így inkább felteszem. Az ilyen épületekben lévő fűtésrendszer azért földelve szokott lenni, legalább is a felsőbb már modernizált szinteken. Ehhez lehet csatlakoztatni a védőföldet a pincében?

  • 21.

    Fun Thomas azért hozzátenném a pontosság kedvéért hogy az olyan villamos berendezést amelyik 3 pólusú (védőérintkezős) dugvillával van szerelve védőérintkező nélküli dugaljból használni tilos és életveszélyes. Általában a használati utasításban le is írják - igaz azt meg kevesen olvassák el. Védőérintkező nélküli dugaljból csak a kettős-szigetelésű masina mehet.

  • 20.

    Van Péter. Ha raktár, pince stb, akkor nem muszáj vésni. Be lehet műanyag kábelcsatornában is vinni a kábeleket, vagy ha nagyon retek az a helyiség, akkor még az sem szükséges. De véleményem szerint, még a hagyományos, régi módszer is mehet ilyenkor ha költségkímélés a cél: vagyis a földbe levert acélrúd. Régen ez volt a védőföld és még ma is működik a dolog. Sokan elfelejtik, hogy ami ma szbvány és előírás, az 50éve még egyáltalán nem volt kötelező és nem is kötelező átalakítani ezek a régi épületeket védőföldesre. A védőföld kötelezősége csak az új építésű épületek esetében kötelező, enélkül nem veszik át az épületet (műszaki átadás)

  • 19.

    Felénk elég sok légópincének , raktárnak épített helységet használnak zenekarok próbateremnek. Mivel ezek is nagyon régi épületek a védőföld megléte nem mindenhol biztosított vagy esetleg elöregedett. Van valami olyan megoldás amivel az ezer éves elektromos hálózat átalakítása és az épület szétvésése nélkül lehet a védőföldet kiépíteni?

  • 18.

    De,egyértelmű voltál. Ahogy a szabvány is egyértelmű erre vonatkozólag.

  • 17.

    Lehet nem voltam egyértelmű. Magamról volt szó. Írtam, hogy a régi lakásomban nem volt védőföld és ugyan ez volt a hiba. Egy 50-es években épült lakásról volt szó, ahova nem vitték be anno a védőföldet. Az egész lépcsőházban nem volt, egy lakásban sem. Ebbe a lakásba én nem akartam beletolni sok százezret és pakolni, takarítani, hogy az összes szoba, összes falát szétvéssék. Kaptam ajánlatot, nem éltem vele, mert nem akartam megtartani a kecót. Szóval ha 60évig nem vert agyon senkit az áram az egész lakótelepen, akkor én, aki eleve vigyázok és figyelek, csak nem pusztulok bele a rövid idő alatt, míg ott lakom (gondoltam magamban), ezért nem csináltattam meg. Majd az új lakó, ha akarja... Még tovább megyek: Édesapám 1978-ban újonnan átadott panellakásában sincs védőföld és szerencsére ott is túléltem a gyerekkorom a testvéremmel együtt, valamint az egész lakótelep megúszta élve. Az albérlet, ahol később laktam, (10emeletes panelek) szintén védőföld nélkül voltak. Sok ezer ember egy lakótelepen. Szóval mindenki döntse el, hogy akar e védőföldre költeni egy albérletben, vagy egy befektetési célból használt lakásban, vagy sem. Egyén függő. Én nem költöttem és bocs, ha félreérthető voltam. Ha a kérdést feltevő hasonló cipőben jár, netán még a szüleivel él és nem vezetik be a szülők védőföldet a lakásba, akkor üzenem, hogy legyen óvatos és emellett az első kommentemben leírtak alapján tudja a zajt megszűntetni.

  • 16.

    Védőföldelés elsődleges célja az érintésvédelem! Érthetőbben: az ÉLETEDET mentheti meg! Ezt nagyon sokan sajnos nem veszik komolyan. Ha a védőföldelés szabványosan ki van építve a lakásban, utána érdemes csak keresgélni a zajforrásokat!

  • 15.

    FunThomas! A védőföld nem éri meg???? Ezt remélem, nem gondoltad komolyan!

  • 14.

    Ha nincs védőföld a lakásban, mint anno nekem a régi lakásomban, akkor az árnyékolás nem a probléma megkerülése, hanem a megoldás. Persze be lehet vinni a védőföldet is, de abből elég sok hangszer ára kijön+pakolás+takarítás. Nem éri meg!

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 13.

    Sziasztok! Köszi az eddigi reakciókat.

    Nos, kihúztam mindent elektromos cuccot a lakásban, lekapcsoltam minden lámpát, de nem segített egyáltalán.

    Próbáltam másik laptop töltővel, nem segített.

    Az elektromos hálózat 2015-ben volt felújítva, a konnektorokban ott vannak a földelés csatlakozók, de nem tartom kizártnak, hogy gányolva van ott valami a háttérben. Annyira meg nem értek hozzá, hogy leellenőrizzem a földelést. Van rá valami egyszerű módszer? Vagy inkább szakember csinálja?

    Közben találtam egy konnektort a lakásban, ahol a zajszint kb felére csökken.

    Az árnyékolást én is fontolgatom, de jelen esetben ez inkább a probléma megkerülésének tűnik. Persze, ha nem lesz más opció...

    Üdv,
    Zsolti

  • 12.

    Van védőföld a lakásban vagy csak fázis és nulla?

  • 11.

    Érdekelne hogy megoldódott-e a probléma? sikerült rájönni honnan a zaj?

  • 10.

    Én minden ilyen esetben azzal kezdem, hogy krokicsipeszes vezetékkel csatlakoztatom a rendszer valamelyik fém elemét a konnektor földeléséhez. Abban az esetben segít nekem a legtöbbet, amikor a redszer minden eleme izolált (ne adj` isten kapcsolóüzemü} tápról kapja az 5 és/vagy 9 voltot. Ilyen a gitár -> zoom g1/g3 -> nux looper -> aktív pc hangfal motyó. Ilyenkor nincs más útja a zajt jelentõ áramnak, csak a mi habtestünk (ezért is csendesedik ha megtapizod), vagy az ˝átszivárgás˝ a jelútra.
    Nálam a laptopból táplálás ugyanígy csökkenti a zajt, gondolom a földelés valahol kapcsolódik az AC és DC oldalakon.

    Amúgy (mivel másik szobában és akkuról elhallgat) érdemes megnézni a kapcsolókat-konnektorokat. Gané munka miatt több konnektorom és kapcsolóm melegedett-áthúzott-leolvadt. Az meg távolról a szikratávíró rokona.

  • 9.

    Nemtom. Nem ismerem az említett hangkártyát, de nekem zéró zaj jut el a kártyáig a hálózatból. Ez nekem nonszensz... Ha kombóról, hangfalról lenne szó akkor érteném, de így nem áll össze a kép.
    Az általam említett laptop töltős téma se az UX-en keresztül jött, hanem a PA-n...

  • 8.

    Én annó azt vettem észre ha olyan konektorról ment az erősítő ahova több cucc be volt dugva, akkor zajosabb volt. CRT monitor és PC azok többnyire erős zajforrások voltak.

    Én Line6 UX1-el tolom itthon. Ami zav van, az az erősítő szimuláció zaja :D
    Ha teszek rá zajzár szimulációt, megszűnik.
    Fura hogy neked hangkártyán keresztül zajos.
    Ilyet sosem tapasztaltam, pedig kb 8 éve tolom ezzel a cuccal.

    A laptop töltője viszont gyanús.

    Ha jól emlékszem volt olyan, hogy felvételnél gondot okozott a másik gitáros laptopja. Amint átdugtuk egy másik konnektorba a töltőjét, megszűnt a zaj.

    Cserélj töltőt szerintem.

  • 7.

    Egy rendes árnyékolás segítene. Nekem ugyan ez volt az egyik hangszeremel és árnyékoltam rézfóliával a teljes üreget, valamint a koptatólap belső felét is (stratocaster). Az üreg árnyékolását egészen peremig csináltam és azon még 1-2mm-t kihajtottam, vagyis amikor a koptatólapot ráteszem, a két fóliaréteg összeér. Ahol nem teljesen találkoztak a fóliák (sarkok, nehezen hozzáférhető helyek), ott vékonyan kiforrasztottam a pontokat, hogy ne legyen sehol megszakítva az árnyékolási kör, így amikor a koptatólappal ˝le van zárva˝ az egész elektronika, az valójában egy Farraday kalitka. A zaj 90%-ban megszűnt. Ami maradt az a normális single coil zaj, amit egy kihalt erdő közepén is hallani akkumulátorról használt cuccokkal. ;-)

  • 6.

    Én is használok panellakást. Jó soundja van. Egy ideig a 4.-en toltam, de a 3.-on sem rossz a hangzás... ;)
    Alap a jó soundhoz egy jó panel...

  • 5.

    Köszi az eddigi válaszokat.

    Ez a setup még nem működött zaj nélkül. De mintha egyes napokon kevésbé lenne zajos.

    Nyomtató nincs, viszont jópár elektronikai cucc be van dugva, pl TV, wifi router, Xbox.

    Este megpróbálok minden mást kihúzni.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    Nálam akkor zajosabb a hálózat, ha megy a mosógép. Ha a húrokhoz hozzáérsz és elhallgat, az lehet a gitáron belül is test probléma, de ha aksiról működtetve a laptopot nincs ez a jelenség, akkor mégis inkább a hálózati feszültségből eredhet. Próbáld meg, hogy semmi más ne legyen bedugva abba a konnektorba.

  • 3.

    Nálunk van egy-két olyan LED-es világítótest, ami a hangszedőt zavarja , sőt a konyhai pultvilágítás a URH rádióadásba belerondít.....

  • 2.

    Ezekkel a feltételekkel, ugyanazon a konektoron eddig zajmentesen működött, vagy még nem használtad ezt a ˝setup˝-ot itt?

  • 1.

    Szia! Csak egy tipp: ha van nyomtató a közelben akkor húzd ki az elektromos hálózatból, és nézd meg hogy megszűnik-e a zaj. Én konkrétan hónapokig nézegettem, és nem értettem honnan jön a zaj mire kihúztam a nyomtatónkat és láss csodát csend lett!
    Én ilyesmi területen keresgélnék a helyedben először! Üdv

GS Active