Amatőr kérdéssel fordulok hozzátok, de érdekelne a rackelés.

Sziasztok!

Amatőr kérdéssel fordulok hozzátok, de érdekelne a rackelés. Pontosabban, hogy ha egy rackben van elő és végfok valamint multieffekt akkor a torzítás kizárólag a multiból jön vagy a végfoknak is van külön torzítása? Valamint használtok e rack mellé erősítőfejet vagy csak a ládára van szükség az elő és végfok miatt? Hogy kötitek össze, ilyenek. Ugy a komplett téma. Köszi az oktatást!
    Number of comments - 7
  • 7.

    Köszi a válaszokat srácok! Egyenlőre maradok a multi + kombómnál. Csak érdekelt a dolog mikéntje :)

  • 6.

    Adamn!: Az, hogy tesz-e valaki a rack-be feje(ke)t, az kb. igény kérdése és visszajutunk oda, hogy mit akar kihozni a motyóból, mit szeretne hallani amikor játszik rajta. Van aki a fej előfokát, van aki csak a végfokát és van aki az egész fejet használja a rack-ben. Az elsőre jó példa Mick Mars rig-je. A külön előfok mellett három különböző fejet is használ, de mindháromnak csak az előfokát. A második verzióra tökéletes példa az általad felhozott Dave Murray 2006. Ha jól megnézed, akkor láthatod, hogy a 2003-as rig-hez képest csupán annyi a változás, hogy nem a 9200-as végfok hajtja a ládákat, hanem a két JCM2000-es végfoka. Oda is van írva, hogy a JMP az FX Return-ökbe csatlakozik, tehát a JCM-eknek csak a végfokát használja. A harmadik verzióra így kapásból: Kerry King. Ott az egész fej megy és az is hozzájárul a torzítási szinthez. A Gers-ét nem ismerem, majd ránézek, oszt írok róla valami okosat, ha tudok:). Azt sem árt figyelembe venni, hogy ezek a rack-ek profi zenészek cuccai. Ők megengedhetik maguknak, hogy azt rakjanak a rack-be amit csak akarnak, akár több előfokot meg fejeket is. Átlag, magunkfajta gitárosoknak szerintem nincs szüksége ilyen szintű technikára és a nagy többség anyagilag sem engedheti ezt meg magának. Nem kell ezt túlgondolni, túlbonyolítani, ha mindenképpen rack-ben gondolkozol (külön előfokkal), akkor rakd össze az első hsz.-emben, másodiknak felvázolt verziót, a gitár meg a multi közé meg dobj be esetleg egy jó wah pedált. Előfokból meg effekt-processzorból(multi) lehetőleg MIDI-vezérelhetőt válassz és az előfok is legyen programozható. Az egészet megfejelve egy MIDI-vezérlő pedállal több mint elegendő hangzást hozhatsz ki a felszerelésedből.

  • 5.

    gyakran van olyan, ha szerkeszted a bejegyzésed utólag, akkor a link tönkremegy!

  • 4.

    Csoli: Igen konkrétan a Maiden révén láttam egy képet Janick Gers rackjéről (www.petecornish.co.uk ) valamint egy másikat a szinpad mellett ahol még 2 jcm800as virít fölötte. Ezért vetődött fel bennem a kérdés valamint sosem használtam processzorokat meg fokokat csak erősítőt multival. Viszont Murray 2006osához már 2 db jcl2000res is oda van csapva. Ezért nem tudok eligazodni ezeken a komoly cuccokon.

    Smallslayer: pénz hiányában még egyik sem, de koncert szempontból érdekel a téma. Ha egy elő és végfokom van valamint közédobnék egy tc vagy marshall efx procit akkor lényegében csak láda kell hozzá ha jól értem

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 3.

    A torzítást az előfok vagy a multi fogja adni. Ha teszel be előfokot akkor elsősorban az - lényegében pont azért szereled be, hogy ne (csak) a multi torzítóját vagy szimulációit használd. Összekötni elég sokféleképpen lehet, ezt elsősorban az befolyásolja, hogy milyen multit választasz. Két legegyszerűbb bekötési mód: előfok nélkül: gitár->modellezős multi(ebből nyered a torzítást és erősítő szimulációkat is használhatsz)->végfok->láda; előfokkal: gitár->multi (előfok elé való effektek- kompresszor, wah, torzító, stb.)->multi loopjába bekötött előfok->multi előfok után való effektjei(modulációk, kórus, visszhang, zengető)->végfok->láda. Az utóbbi lényegében annak a rack-es változata, mint amikor összekötsz egy multit és egy fejet négykábeles módban. Ezen kívül még kb. millióféleképpen lehet összekötni a cuccost attól függően, hogy milyen rack-es eszközöket választasz, illetve mit akarsz kihozni azokból. Gitárgeek-en nézz szét(jelenleg: guitar.com/rigs), sok érdekességet fogsz látni. Iskolapélda egy viszonylag egyszerű verzióra: Dave Murray 2003 (itt fordított a helyzet, az előfokba-JMP1 van beleloopolva a multi-JFX1).

  • 2.

    Rackes csöves elő és végfok mellé NEM kell külön erősítőfej!
    A multiban ezek szerint modellezős torzított effektek is vannak?
    Szerintem csöves előfokra rákötni a modellezős multit és úgy összehangolni egy egészséges torzított hanghoz őket nem egyszerű dolog. Ha ezt mind összekötöd és valamelyikhez van lábkapcsolód akkor TE ki tudod választani, hogy melyik adja a torzított hangot. Otthonra felvenni akarsz velük vagy koncertezésre akarod őket használni?

  • 1.

    A PA célú végfokok általában tiszta hangúak, főleg a digitálisok, tehát nem változtatja a hangot, ami bemegy az jön ki csak hangosabban. Keverőerősítőkben is a végfok rész, illetve aktív PA hangfalakban tiszta az erősítő.
    A csöves végfokoknak van hatása a hangra, de ezek csak inkább meleg, vagy analóg hangzásúak, tehát csak kicsit befolyásolják a hangérzetet finom szaturációt, a fülnek kellemességet, természetességet adnak a hanghoz.
    Ahol a végfok erősen torzíthat az a gitárhoz/basszushoz készített fejek, főleg a master hangerős fejek/kombók, ahol a végfok után még van lehetőség a kitekert és ezért erősen torzító végfok után a hangerőt emberi szinten tartani.

    Ízlés és elhatározás kérdése, hogy a rack-ba teszel-e fejet, végfokot és csak ládát használsz mellette, illetve ha nem teszel akkor használhatsz kombót, fej+ládát, vagy aktív PA ládát.
    Ja és egy csomó fejet kihoznak kombó és rack formában is(pl van itt az oldalon egy MESA basskombó az pl ilyen de az ashdown mag sorozat is)

GS Active