Színpadi monitor ládából mekkora teljesítményű kell?

Színpadi monitor ládából mekkora teljesítményű kell?
Gondolom nem kell akkora teljesítmény, mint kifelé, mivel közvetlenül előtte áll az ember...
Hangos Metal zenéről lenne szó, már ha ez számít. :)
    Počet komentov - 32
  • 32.

    Van egy ilyenem: gbmedia.azureedge.net
    Úgyhogy, ha netán nincs cucc, vagy elszáll valami alap, stb., egy csatornára köthető 4 dolog. Párszor kihúzott a csávából (pl. az említett múzeumnál a kis ZT-n ment trombita, gitár, harmonika, meg egy ének).

  • 31.

    Gábor. ˝Csatornaelosztó keverő˝ alatt mit értesz?

  • 30.

    saszi: Azért ez elég fura gondolat, hogy az amatőr megkap mindent, a profi meg akkor sem, ha a szerződésben leírják. Nekem amatőrként és profiként is van sokféle tapasztalatom, de olyan tapasztalatom csak külföldről van, hogy biztos lehettem benne, hogy minden lesz, ahogy kell. Itthon a komolynak számító rendezvényeken is ért meglepetés (mint pl. az alább említett). És ez pusztán a szakmaiság hiánya. Mert van cuccom, de nyilván nem viszem, ha a helyen azt mondják, van hangosítás, nem kell cucc, és még ridert is kérnek.

  • 29.

    Azokban az időkben mi csak a zene szeretete miatt játszottunk, gázsi eszünkbe sem jutott, egyszerűen szerettünk zenélni. Saját hangosítás is volt, bárhová mentünk mindenhol minden segítséget megadtak. Később, amikor pénzért játszottunk, oda már saját ládákat vittünk, nem is kértünk. Mivel ez eleve megállapodás alapját képezte. Talán az amatőr mivoltunk miatt kaptunk még mindent

  • 28.

    Ebben az országban nem. Én játszottam úgy Múzeumok éjszakáján (ami azért nem egy gagyi kis klub, hanem komoly országos rendezvény), hogy nemhogy kontroll nem volt, hanem nem volt olyan hosszú kábele a ˝technikusnak˝, ami elért volna a vonalkimenetből a pultig, és fél órát mászkáltunk a szervezővel múzeumban, mire találtunk egy hosszabítót, amivel áramot tudtunk csinálni a színpadon. Valamint 1 darab mikrofont hozott az ember. Pedig a szerződésben komplett hangosítás volt (tech ridert is kértek). Ha nincs ott 300 ember, hazamegyek, így megoldottuk alapokról, állítólag jól szólt, de azért elég ideges voltam. Úgyhogy a kis klubokat meg ehhez mérd. Én pl. nem indulok el mikrofonok, plusz kábelek és csatornaelosztó keverő nélkül otthonról, a legnagyobb bulira sem. Max nem kell, de az még mindig jobb, mintha kéne, és nincs.

  • 27.

    Hát kaptunk is, mivel ahol színpad van ott hangosítani is szokták.

  • 26.

    Kérni mi is mindenhol tudunk. Max nem tudnak adni. :)

  • 25.

    Monitor ládákat mindenhol tudtunk kérni amúgy, soha nem volt ezzel probléma. Amikor az akusztikus projektet csináltuk, vettem egy 100 wattos olcsó aktívat. A mai napig megvan , bár már rég nem használtam.

  • 24.

    Amikor magunkat hangosítottuk általában 3monitort használtunk plusz a dobosé. Az énekesnek így is gondjai voltak .. Mondjuk nem egy helyben ácsorgó zenekar voltunk így picit nehezítette a dolgozót. Mi gitárosok inkább a saját cuccunkat lőttük úgy be hogy hallja mindenki, elölről meg az ének basszusgitár, vokál, szinti hegedű

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 23.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 22.

    Közben gondolkodtam.
    Egyébként egy Behringer PMX2000 a cucc.
    Aktív illetve passzív monitor is szóba jöhet.
    Aktívnak előnye, gondolom én, hogy külön lehet szabályozni a hangerejét, a különböző további fűzött ládáknak.
    Csak olyan esetben jöhet szóba a cucc, mint saját hangosítás, ha a dobot nem kell hangosítani (arra nem vállalkoznék, még ahhoz kevés lenne a csatorna).
    De egyébként is, ha kontrollra is szeretném használni, akkor még szükség volna pluszban legalább 2 mikrofonra (2 gitár, a basszus mehet vonalból).

    Tehát főként olyan helyeken lehet reálisan használni, ahol egyébként nem kell hangosítás (éneket kivéve).

    Korábbi dobosunk csinált olyat, hogy koncerten ő bemikrofonozta magának a gitárokat, és egy kis keverőről beküldte magának fülesbe. Ott nem volt hangosítás, minden alapról ment.

  • 21.

    Szia!Jó lenne tudni mi a meglévő cucc!
    Van-e keverőtök, vagy azt a helyen, ahol felléptek, fogják biztosítani mindig.Ha van keverő, akkor tök jó a monitorláda és be lehet variálni azt, amit csak akarsz bele.Nekem volt már 30w-os Kustom kombó is kisebb színpadon a monitor, Vox Ac30, rendes dob, elég hangos dobossal, billentyűvel és basszerossal.Nekem a 30w-os tranyós volt bemikrofonozva.Fixen, olyan 100főt fogadó helységben, (ülőhelyeken).A PA teljesítménye 2000w volt, ha jól emlékszem.De gondolom Ti nem ilyen kis helyre és nagyobb hangerőre terveztek.Amit Gábor mond, a 100w-al nagyon nem lőhettek mellé!

  • 20.

    Mondjuk ebben az esetben ne vedd figyelembe, amit írtam. Ha egy kontrollban van minden, és nem lehet igény szerint kérni, melyik közreműködőből mennyit szeretnél hallani, akkor lényegében mindegy. Vegyél egy jó hangos ládát. Cuccfüggő, hogy aktív, vagy passzív legyen, lényeg, hogy 100 watt fölött, és szélessávú (különben a basszus szétviszi). Meg hasznos, ha döntött, nem kell aláépíteni állandóan. Mondjuk, valami ilyesmit vennék: www.thomann.de

  • 19.

    Meglévő cucchoz lenne zenekari kontroll.
    Nyilván csak akkor, ha szükség van rá.
    Előnye a kontroll ládának, hogy nem csak nekem lehet kontroll, hanem a mellettem állónak is :)

  • 18.

    Hát nem ezt mondom én is ? De senki nem használja a monitorját... Süket fülek....

  • 17.

    Persze olyasmi mellett érvelek, amit nem használok, úgyhogy nem vagyok azért totál hiteles. :) Ki kell próbálni.

  • 16.

    Wylde: nyilván, a közeli terhelés veszélyes- ha túltolják. De jelen esetben egy hatékony megoldás lehet, mert nem lesz a kis helyeken akkora hangerő, amekkora nem kell (a színpadi hangerő nem adódik hozzá az egészhez), tehát máris csökken a halláskárosodás esélye, valamint kisebb helyet foglal, és nem gerjed egyáltalán. (Valamint nyilván nem napi szintű használatban lesz, vagy ha igen, akkor az egy baromi híres zenekar, és nem merül föl a kérdés, mert a személyzet megoldja.) Nagyszínpadon meg el lehet dönteni, mit akar az ember.

    Persze az a nem mindegy (és nem derült ki), hogy ez a kontroll valami személyi cucc lenne, vagy a saját zenekari PA-hez méretezett. Mert ha személyi, akkor egyértelműen pénzkidobás, minden hely, minden helyi cucc más, más hangerő, más színpad, más lehetőségek (pl. elcipeled a kontrollodat, aztán nincs monitorút a pulton,vagy két lépés hely van színpadon). Úgyhogy igen sok tényező van, amit mérlegelni kell.

  • 15.

    Nem volt rajtam a fülesem....De ne is eröltesd, nem vagyok extrém metálrajongó, a túl hangos zene meg irritál, igaz, csak 50 éve....:-)

  • 14.

    Kala.
    Úgy látom nem ˝ment át˝ :)
    Nem erőltetem.

  • 13.

    Gyerekek! Túl feketén-fehéren láttok mindent! Mindent lehet használni, csak meg kell tanulnia módját, ésszel kell csinálni! Ennyi! A metálról csak annyit, hogy láttam pár olyan bandát élőben , akik tényleg azt hitték, attól szólnak keményen, hogy nagyon hangosak. Na attól én nem csak hallás-, de agykárosodott is tudok lenni! A létező legrosszabb megközelítés... Az a dobos , aki nem tud feszesen , keményen megszólalni , csak ha veri , mint az barom, body-ból, azt meg egyszerűen nevezzük technikátlannak! Persze tudjuk , hogy némi ˝anyagi˝ támogatással a reggae bizonyos fajtái is jól tudnak szólni. Legalábbis új hisszük....

  • 12.

    Szerintem, a fülmonitor nagy hátránya, hogy hamarabb okoz halláskárosodást, mint egy kontroll láda. Bár nyilván nem 1-1 alkalomról beszélek, de akiknek ez a hivatásuk, azoknak nem mindegy. Nem tudom, hogy vannak-e erre nézve statisztikák, de érdekelne, amennyiben igen.

  • 11.

    Na, ha olyan hangos lesz a kontroll, hogy a zenekar felől a falról jön vissza, és hangosabb lesz, mint a PA, a hangzást dobhatjátok a kukába. Merthogy a kontrollnak pont az a lényege, hogy mindenki mást, más hangerővel szeretne hallani. Ha a saját cuccod előtt állsz, azt tuti nem fogod visszakérni kontrollban, mert minek, viszont a sokminden mást meg igen. Tehát az arányok elmennek a kukába a kontroll esetén. Ha ez elnyomja a PA-t, akkor nézhetitek (vagyis ti nem, nektek jó lesz, csak a közönségnek szar). Tudom sajnos, hogy itthon sokszor már annak is örülni kell, ha van egyáltalán kontroll, nemhogy még igényei is legyenek az embernek, mit kér bele, és ezért telibeverik a kontrollba a PA hangzást, de azért ne a legaljához igazodjunk.
    Szerintem az az optimális, ha a színpadon nem a halláskárosodást súroló hangerő van, hanem olyan, ami még éppen kényelmes mindenkinek. Persze, ha már süket a zenekar, mindegy. :) Ezért praktikus a fülmonitor. Szerintem mű hangzása akkor lehet, ha csak az van, és nincsenek erősítők a színpadon. De egy hangos zenekar mellett pont arra jó, hogy kicsit erősítsen azon, ami nem annyira hallatszik neked (pl. ének, messzebb álló ritmusgitáros stb.) A saját kontroll viszont macera, mert nem igazán tudod belőni a méretét, minden hely más, és ha kis helyen játszik az ember, az sem mindegy, elfér-e a színpadon. (Arról nem is beszélve, hogy kis helyen tuti gerjedni fog a hangos kontroll).
    Szerintem akkor jársz jól, ha kölcsönkérsz, és próbálgatsz. hamar ki fog derülni, mi jó neked, és azt kell venni.

  • 10.

    Úgy értettem, hogy igazából Metal zenét nem lehet halkam játszani. Minden a dobostól függ. Halkan pedig nem lehet ilyen zenét dobolni. Meg kell ütni rendesen, hogy dinamikusan szóljon, itt nem lehet mismásolni... Oda kell neki b#szni. Míg egy jazz-blues dobos el tud szüttyögni a seprűjével meg ilyesmi, erre itt nincs lehetőség, mert elvész a döge az egésznek, ki lesz herélve...
    Aranyos pl ez a Meytal Cohen is meg minden, de töketlen az egész. Lehet csak a felvétel nem adja át (nem hiszem egyébként), de dinamikátlan az egész. Jó, csaj, nem tudja (nem?) úgy megütni (megrúgni) a dobot, mint egy fickó. Nekem inkább vizuális, esztétikai élményt nyújt a csaj, mint zeneit :D
    Még hát visszatérve a hangerőre. 4x12 ládából is nehéz halkan szólni. Nekem így sosem volt rá igényem. :) Nem a hangerő a cél, ez csak úgy adódik, a szükséges ˝rossz˝ :)

    Jól illusztrálja a dolgot, amikor nem Metal zenészek játszanak Metal zenét. Talán vmelyik Megasztárban volt vmi élő zenekari aláfestést, talán Lukács Petáék toltak vmi Pokolgép számot vmelyik ˝sztárnak˝. Hangra biztos megvolt (darabra) minden, de iszonyat fosul szólt az egész, és azért nem lehet teljes mértékben ráfogni a TV felvételre, illetve az adottságokra...
    Sokan azt gondolják, metal-t játszani könnyű, de ez inkább úgy igaz, hogy szarul játszani könnyű... Egy laikus (értsd stílusban nem járatos) azt mondhatja rá hogy szuper, de egy metalhead megmondja hogy szar volt... Akár még egy olyan is, aki nem zenész. Sőt. Ha nincs benne szív, dinamika, erő (hitelesség), akkor az onnantól fos.

    Nem vettem szívemre ;)

  • 9.

    Fülmonitorhoz annyit hozzátennék hogy gitározás terén szerintem elveszíted az ˝élményt˝. Plusz a füled is rongálja elég rendesen, viszont dobolásnál szerintem a fülmonitárnál jobb nincs, lévén minden előtted van, mindent látsz, a ládák előre szólnak, így csak magad hallod ahogy püfölöd a pergőt meg a cineket, kell egy fasza mankó a gitároktól és a bassz gitárról. Viszont gityónál egy szóval nincs maga a natúr erősítő hang a fülmonitorba, mint amikor beállok szembe a cájggal, kizoknizom a hangerőt, belehúzok egy D dúrba és remeg a mennyezet (bár én nem az méghangerőtfelfele típus vagyok). Minden a füledbe szól, nincs meg az igazi színpad érzet (szerintem). Én amikor használtam akkor műanyag volt az egész zene. Nagyon jó is lehet, nem mondom hogy nem mert mindent hallasz az apróságokat is, vannak szituk amikor tényleg jó dolog. Mivel írtad hogy hangos zenét toltok alapból (amit nem pártolok és nem igazán értek, de ez egy saját vélemény, ne vedd magadra! ) szerintem egy kontroll ládával előtted jobban jársz, ja és azt ne felejtsétek el ha lesz kontroll a PA halkabb kell hogy legyen, a hangerővel tuti mennetek kell lefele, lévén a zenekar felől a falakról jön majd vissza a kontroll hang, és a gerjedésre is figyelni kell : ) Ha engem kérdezel, én a kontrollra szavazok.
    Üdv

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 8.

    A puding próbája.... Mindenki másképp csinálja ( hogy klasszikusokat idézzek)

  • 7.

    Ugyanaz, mint amikor zenét hallgatsz fülessel. Nyilván a külső hangokat nem zárja ki teljesen, tehát fogod hallani azt is, ami a színpadon szól. Ha valaki használ fülest, vagy pláne otthon gyakorol vele, hamar megszokja, és akkor nagyon jó. Én nem használom, egyrészt, mert nem játszom hangos zenekarban, tehát fölösleges, másrészt érzékeny a fülem,nem nagyon bírom a füldugót, de próbáltam egyszer kétszer, és ha tudnám és kellene, használnám. Számomra hiteles emberek (ismerőseim) többen használják rendszeresen, és esküsznek rá.

  • 6.

    Szerintem egy jcm800 egy 412-vel visszaforgatva pont hozna a szinvonalat monitor fronton is.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 5.

    És milyen egy ilyen fülmonitorral gitározni? Nyilván azért magamat valamennyire szeretném hallani, és nem feltétlenül monitorból. Próbáltam egyszer pl füldugóval gitározni, nem tudom már milyen indíttatásból, de az fos volt :)

  • 4.

    www.gear4music.com

  • 3.

    Szerintem kis klubban még hangos zenekarnak is elég a 100. Nekem volt 40 watt, az nagyon sovány volt, pedig ne metált nyomtunk. Amúgy minél hangosabb, annál jobb, nem kell azt kicsutkázni, és legaláb nem esik szét a hangkép. De szerintem fülessel jobban jártok, ha megszokod, annál jobb nincs. Nem gerjed, azt kérsz bele, amit akarsz, olyan hangosan, ahogy neked jó, és jóval kisebb helyet foglal, mint egy kontrolláda.

  • 2.

    Egyelőre csak elméleti a kérdés :)
    Kis klubbulikra gondoltam. Nyilván nagyobb helyeken van hangosítás.

  • 1.

    Azért ez jelentősen függ attól, hogy mennyire hangos a színpad, meg mekkora a cucc. Én 100 Watt alatt nem is kezdenék bele, de nagyon sokmindentől függ. Nem gondolkoztál esetleg füles monitoron? Akor lehet szaladgálni bármerre, és mindegy, mekkora, mert a füledbe szól.

GS Aktívny