szeretnék egy próbatermet csinálni ahol felvétel lehetőséget is biztosítani akarom.

szeretnék egy próbatermet csinálni ahol felvétel lehetőséget is biztosítani akarom.
analog megoldáson gondolkozom. dob erősitő minden bemikrofonozva keverőbe küldve onnan egy külső hangkártyába onnan fire wireön keresztül pcbe. jol gondolom én ezt? tök amatör vagyok sajnos hozzá.. viszont szeretném én mindezt nagyon jó minőségben elérni. Ti mit ajánlotok
előre is köszönöm a választ
    Počet komentov - 41
  • 41.

    Dobos Máté - Igen észrevettem, de én igyekszem széles körök segítségére lenni, és nem jellemző rám az ártó szándék. Ezért is lehetek itt több mint 10 éve. A társadalom igénye széles palettán nyugszik, amibe belefér a kínálat 80-90 %-át képviselő ˝kínai ócskaság˝, amikor a pénztelenség dönt és belefér a több ezer Eurós drágaság is. A fát meg akkor is ki fogják vágni , ha fejünk tetejére állunk is. Legfeljebb a kínai gitár csinál belőle, amit meg itt kivágnak, megy kandallóba.....:-)

  • 40.

    A többieknek is hála..

  • 39.

    Kala- Őszinte leszek nagyon nagyon meg van a véleményem arról amit képviselsz itt a GSen, és őszinte leszek utáltalak amiatt hogy a sok sok ˝nemtúljót˝ árulod, de le a kalappal a segítőkészséged miatt. Remélem befogadja ezt a balliberális róka lelked. Ez vicc volt.. Rendes voltál, sokat segítettél. Köszönöm..

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 38.

    Ha nagyon pici a helyiség, és nem extrém halk a gép (az enyém pl. fúj, csatog, zúg rendesen, jó, megvan hozzá a kora is...) akkor akármelyik miksibe beleszólhat, különösen a kondikba. Aztán azzal szarakodni, hogy a pont összevissza zúgó számítógépet szűrögetem, hát, utálnám.

  • 37.

    Egyébként most olvastam a napokban a firewire max 4,5 m kábelt enged, azt nem ellenőriztem lehet e hosszabbat venni , de wiki szerint így van.

  • 36.

    Naigen! Az egész beszélgetés arról szól hogy az élet nem egyszerű. Nyolc csati felett adat bővítő kellene. A nyolc csati meg 5 dobmiksivel pont szűkös.
    De ne már, bemikrofonozott dobba vagy a grillcloth-hoz nyomott mikrofonba belejátszik a ventilátor, ezt nem lehet az input gainnel kijátszani? Ezt még nem próbáltam, de ha így van az szívás.

  • 35.

    Nem tudom, megvan-e a Saphire, de az egy kis cucc. Hiába megy bele a keverőbe a dob, meg a többi holmi, a Pro40 csak 8 jelet tud fogadni, úgyhogy, ha elszúródik a dob beállítás, és ott figyel egy sztereo sávon egy rossz dob, kuka az egész.
    És akkor még tényleg nem tudjuk, mi van a teremmel, mert ha pl. egy helyiségben van a PC meg a felvétel, az onnantól kuka. Én építettem pár éve hangtalan számítógépet egy hifi fejlesztőnek (nem értettem, pontosan minek, úgy tűnik, csak azért, mert idegesítette a zúgás :)), na, nem két fillér volt, de nem is zúgott semennyit. Viszont ha fölpörögne némi ventillátor egy halk résznél a felvétel közben, engem tuti szétvinne az ideg.:) Tehát, ha PC, az alapból külön terem, avgy nagy távolság.

  • 34.

    Sailor - Bocsi! Én meg nem vettem észre, hogy a Saffire 40 sokbemenetes intgerface. Ez esetben valóban minden azon múlik, a rendszer bír-e megfelelő prociidőt biztosítani a befutó összes jelnek. Ha nem, sajnos szétesik az egész.

  • 33.

    Én úgy értettem Máténak már megvan a Saffire és a PC,
    egyébként mint a helyesbítéséből kiderül tényleg csak felvenni szeretné a dolgokat, igen Máté az a legegyszerűbb amit Gábor leírt, és úgy gondolom a hozzászólásaidból hogy neked az lenne a legmegfelelőbb.
    de Máté több kérdést is tett fel,
    ...és a teremről még mindig semmit nem tudunk, bár ha nincs visszahallgatás akkor persze kisebb a jelentősége, mintha van PA vagy monitorozás.

  • 32.

    sailor: De ha mondjuk valóban nem érdekli az egész, ezzel a leírással jól el is ijesztetted. :)
    Ez marha egy macera annak, aki nem szereti, nem akarja igazán csinálni. Én tanultam egy csomót, értek is hozzá nagyjából, informatikát tanítok, tehát az sem áll tőlem távol, mégis a harddisket szeretem jobban, mert baromira nem akarok ezzel foglalkozni, pláne, hogy amikor felveszek, az esetek 90%-ában zenész is vagyok. Tehát, az előre beállított rendszerben megnyomni a gombot nekem bőven elég. Nem fagy le, nincs latency, igaz, korlátozott számú csatornát kezel, de pont akkorát vettem ami nekem elég. Arra, hogy rögzítsek valamit sávonként, kiváló. Keverésre is lehet jó, demó szinten, komolyabb dologra meg ki lehet írni gépre, és akkor jön az, amit leírtál. De lehet, hogy Máténak az már nem is kell.

  • 31.

    Visszatérve a lényegre (13 hsz.):
    Minek is a keverő?
    Úgy értem ha adott a Saffire.
    Hangszerek/ének => Saffire pro 40 => erősítő PA/monitor...
    A gépen (ha bírja és a szoftver sem korlátos) felveheted a Saffire összes bemenetét, keverheted effektezheted (ha bírja a gép) ezeket is rögzítheted, mixeket, submixeket készíthetsz, pl készrekevert dobsáv, kíséret, vokálok stb, és mindet rögzítheted, és bármelyiket küldheted a kimenetekre.
    Ha tetszik külön a hangszereket újra keverőbe (ez a minek kategória jelen esetben) vagy a többféle mixből bármelyiket PA-ba vagy monitor submixeket a zenészekhez...
    Nekem Core2 4G ram wave fájlokból kb 64 sávot bírt effektezni.
    Ha külön tárolón van a rendszer és a felvétel helye, akkor szerintem nem lehet baj egy nem összekuszált rendszernél mondjuk ugyanez 32 sávos felvétellel együtt.
    Persze itt jön szóba a csúszás, monitorozásnál nem késhet a jel... Ezt ki kell tapasztalni, hogy mit bír a rendszer az interface a szoftver, a gép...

  • 30.

    Még ez Zoom minta!

  • 29.

    Ja, akkor félreértettem.

  • 28.

    Gábor! Talán félreérthető volt ! A zenekar a 70-es években működött, de akkor nem készült használható felvétel. A volt zenésztársak, barátok ebben az évtizedben (2012-13) összeálltak és felvették az akkori számaikat. Tehát ezek a pár éves felvételek.

  • 27.

    Kala: a felvétel tényleg jó. De az biztos, hogy nem 70-es évek. :) Ha Zoom, akkor inkább 80-as (különös tekintettel arra, hogy a Zoom 83 óta létezik :)).
    Nekem van egy kis 4 sávos Zoom felvevőm, még SmartCardra vesz, hihetetlen minőségben. Csak a kapacitás gyenge sajnos, köszönhetően a SmartCardnak. Meg a 4 sávra csak külön lehet fölvenni, ami nem előny. Viszont a holmi önmagában egy komplett stúdió, effektekkel, mindennel.

    De igazán mindig, minden az emberen múlik. A régi lemezeket is egytelen mikrofonnal vették föl, úgy voltak a térben elrendezve a zenészek, hogy jók legyenek az arányok, a szólisták meg előreléptek, amikor a szólójuk volt. Így vette föl a Lady in Red lemezét a Hot Club of San Francisco, érdemes meghallgatni, nagyon komoly lett. www.amazon.com

  • 26.

    ˝Embör köll oda! Ahogy megbeszéétük! Megyünk mind a nyócan˝ :-) A felvétel tényleg jól sikerült.

  • 25.

    Voila- Zoommal !

  • 24.

    Végül akkor itt a nagy kérdés, mivel kezdje? Egy multitrack-recorderrel ? Öcsémék, miután a 70-es években erre nem volt lehetőség, felvették a számaikat egy Zoom felvevővel és a felvételek annyira jók lettek (talán a vokál kicsit halk - Ahogy Gábor is írta, az szinte mindig szívás), hogy még profik is megkérdezték , melyik stúdió csinálta. És valóban itt jön be az emberi fül, az arányérzék, jó ízlés stb.melyek nem az eszközön múlnak ....

  • 23.

    Egyébként, ha nincs rá korlátlan összeg, akor a legjobb alapokkal kezdeni. Annyi és olyan cuccot venni, amire van pénz. Aztán mindig a leggyengébb szegmenst cserélni. Nekem pl. az volt a szerencsém, hogy társasházból költöztem családi házba, és emiatt a paravánjaim már megvoltak. (Valahogy gyakorolni kellett, és szaxofonozni nem nagyon lehet csöndben.:)) Így tulajdonképpen csak a helyiséget és technikát kellett hozzárakni, ami fokozatos fejlődés, sosem áll meg. Persze, ha az elején lett volna mindenre pénzem, akkor könnyebb lett volna, de pl. a mikrofonok beszerzése egy külön műfaj, mert nem mindig kell többszázezres cucc a jó hangminőséghez. Úgyhoyg kb. úgy indultam neki, hogy nem akarok vele foglalkozni, de aztán kénytelen voltam megtanulni egy csomó dolgot, amire alapból nem is voltam kíváncsi. :)

  • 22.

    Igen, én is a 19. válaszra céloztam, az már az épület kialakítása szintjén is drága dolog. Amúgy meg KALA válasza, hogy kel valaki, aki csinálja, szintén fontos és sorsdöntő. Ha csak visszahallgatásra kellene felvétel, akkor elég lenne kicsapni egy ZOOM H1 digitális rögzítőt. De abban a pillanatban, ahogy hozzá kell nyúlni valamilyen eszközhöz, akár felvétel akár utómunka céljából, valakinek érteni is kell hozzá legalább a felhasznált eszközök szintjén. Nálunk én vagyok ez az ember és hidd el, ha utómunkázható felvételt akartok, jár annyi feladattal mint egy bandatagnak a zenélés. Azon kívül pedig mire minden a helyére kerül, úgy tekintesz rá, hogy ha bárki hozzányúl bármihez, azt nem tolerálod. Kik mennének oda? Bárki, vagy csak egy-két bizonyos formáció? Ha bárki, akkor bárki hozzányulhatna a technikához? Ez nem működne, akkor kellene egy állandó technikus. Ha meg jó minőségű felvételt kell készíteni utómunkára, akkor ez már nem próbaterem, hanem stúdió, tehát kell egy hangtechnikus aki működteti. Amúgy jó ötlet, én támogatom. El kell kezdeni ha van rá forrás, aztán bele lehet jönni. Hajrá! :-)

  • 21.

    Még egyszer átgondolva, egyre több aspektus merül fel... Amit Gábor ír tök jó, de az adott projekt elkészítéséhez hányféle ember, hányféle hozzáállása, képessége ad hozzá és befolyásolja azt. Kezdve a zene fajtájával, a hangszerelésen át egészen a színpadi és stúdió rutinig..... Igen összetett feladat ! Hajrá!!!

  • 20.

    Gábor jól írja ! Amit megspórolsz a keverőn és egyebeken, a a HD-recorderre költöd, azokban ellve benne van a keverő, effekt stb. és kész ˝végterméket˝ képes kiírni , többféle formátumban. Magyarul szinte a teljes munkafolyamat egybe van sűrítve. Akkor viszont az általad elképzelt megoldás eredeti felejtős. Persze egy többmikrofonos sáv elkészítéséhez ( pld. dobszerelés , zongora, stb.) akkor is kell keverő.

  • 19.

    Amit Kala ír, az a top level, én utoljára olyat a régi Magyar Rádióban csináltam, a 22-es, meg a 8-as stúdióban, az a legdrágább megoldás, amikor mindenkinek külön kis kuckója van. De az a legjobb is.

  • 18.

    A legegyszerűbb és használható módja a harddisk-recorderes felvétel, ahol az erősítők vonalazva vannak (amivel sajnos elvész a hangszín egy része, tehát utólag kell a ládahangot generálni), a dob és az ének pedig paravánozva. A következő, amikor minden mikrofonozva és paravánozva van, itt viszonylag nagy a helyigény. Aztán lehet úgy is, hogy ha elég nagy a hely, hogy minden úgy megy, mint egy koncerten. Tudom, nem mérvadó,mert se erősítők, se dob, de ez a felvétel pl. egy Korg harddisk-el készült, élőben, csak utómunkázva van:

    Akusztikusnál nem kell nagy hely, mert a mikrofonok nem hallatszanak át anniyra, de elektromosnál nagy a hangerő, ott mindenképpen nagy az áthallás, tehát az utólagos hangszínezés és az arányok állítása elég macerás Merthogy ugye bármit hangosítasz, hangosodik vele minden, ami a mikrofonjába beleszólt.
    Én live felvételt úgy csinálnék, hogy harddiskbe minden, mivel fix a hely és a cucc, be is állítanám fixre a dolgokat, és az adott bandához finomítanék kicsit mindig, de az utómunkát a minimálisra csökkenteném. (Csináltam is már ilyet, csak nem fix helyen, az énekkel volt a legtöbb macera.)

  • 17.

    Igen ! Ha zenekar nem egyszerre szeretné az egészet felvenni, akkor minden jelforrásban külön sávra kell kerülni, azaz a zenészek egyenként feljátsszák a saját szólamukat. De mivel valamire kell tudni játszani, először fel lehet venni egy alapot, pld. dob és basszus és utána jönnek a többiek. Vagy mindenki nyomja egyszerre és abból készül egy sáv de nagyon jól kell tudni izolálni. De az elég macerás , hogy mindenki egyszerre nyomja, annyiszor, ahány sáv készül. Ha ti. pld.az egyik trombitás elrontja , megy újra az egész. Ha viszont izolált sávban van, elég neki újra fújnia. A zenekar haza is mehet, mert többiek már ott vannak a többi sávon és azt hallva készül az ő sávja újra.....A sávok arányai , az effektezés mint mehet utólag is.....

  • 16.

    jobbat kérdek
    mi a legeselegegyszerübb de mégis használható hangot produkáló módja a live felvételnek, ugy hogy egyesével felvéve utómunka is lehessen.

  • 15.

    Kala- Itt akkor arra gondolsz hogy gyakorlatilag külön külön legyenek az egyes sávok felvéve, így ha mondjuk uszik a dobos lehet után állítani.. jol értem?
    ha igen és egyszerre az egész zenekar játszik és nem egyesével veszik fel őket, akkor mi ennek a technikai háttere

  • 14.

    Dobos Máté - Ahogy lentebb írták, ez a dolog többféle felállásban működhet. Ha PC-ben vagy Apple-ben gondolkodsz, fontos, hogy egy megfelelő teljesítményű, másra nem használt, stabil gép legyen. Nincs bosszantóbb dolog, mint amikor felvétel közben csuklik a gép.....Az utoljára leírt konfiguráció esetében , ha jól értettem 1 TAKE = 1 sáv, magyarul az éppen rögzítésre kerülő jel a keverő kimenetén jelentkező összekevert jel lesz, amit sok szempontból már nem lehet változtatni. Szerencsésebb, ha minden forrás egy külön sávba fut, mert akkor teljes utómunka végezhető.

  • 13.

    Kala válaszára annyit hogy tök igazad van a dologban, egy dolog h rögzítem a hangot, összrakni valaki más fogja, aki ellentétben velem valóban ért hozzá.

    Csupán rőgzíteni szeretném a dologot, megint más h amatör modon masteringelem ha az eszem elér odáig, nyilván mint mindent ezt is tanulni kell... egy tök egyszerű dologban gondolkoztam.
    dobot vagy 5 miksivel, gitár bőgő, ének, szinti bele keverőbe, onnan egy Saffire pro 40-be, pc be egyenlőre igy gondoltam, legalábbis a technikai hátteret... jól gondolom?

  • 12.

    kadlecsik imre - Teljesen jól mondod, a fokozatosság elvén működik a dolog. Én vagy 20 éve kínlódok vele , de messze vagyok attól, hogy elégedett legyek....

  • 11.

    Sztem meg tok jó ötlet, az ember nem úgy kezdte hogy lejott a fáról és megepitette a mikrocsipet, hanem folyamat tanult, segítség nélkül. Viszont ez az oldal tele van hozzáértő emberekkel szerencsére, tanulj tőlük, néha sértegetnek,azt a részt ugord át. Az ötlet kiváló, ha jól tudom ilyen létezik, talán silent stúdió a neve. A lényeg hogy a dolog minőségi legyen idővel és fogadd meg az öregek tanácsát.

  • 10.

    ... és az egész egy kalap szamócát nem , ha nincs meg hozzá az az ember , aki az egészet képes jó minőségben egy kész zeneművé összegyúrni ! A magyar konzervzene zöme ezen bukik meg. Önjelölt ˝hozzáértők˝ csinálják! Olyan is !

  • 9.

    Van egy Phonic Summit 16 savos DAW . Egyszerre 16 sávot tud felvenni, Daw ként bevinni. Itt hirdetem nagyon áron alul.

  • 8.

    Ha pc van, vegyél egy jó hangkártyát, sok bemenettel, keverő nem igazán kell, mert az szoftveresen megoldható. ha szereted tologatni a gombokat, akkor kell valami külső DAW vezérlő, de az meg megint a jó ég tudja, mennyi egy jó, nekem nincs.
    A szűk keresztmetszet megint a mikrofonok, kábelek: ez, ha mindent külön akarsz, vagy azt szeretnéd, hogy együtt, bemikrofonozva tudjanak játszani az emberek, akkor fél millánál kezdődik.
    Ha csak azt szeretnéd, hogy live felvételt lehessen csinálni, azt 2-4-6 ügyesen elhelyezett, jó minőségű kondimiksivel és egy akusztikailag jól megcsinált teremmel meg lehet oldani.
    Ha nem érdekel a szakma, akkor viszont azt mondanám, vegyél valami ilyet: www.thomann.de
    Ezzel megvan egyben minden, van elég csatorna, live-ben keversz és rögzítesz, és készen is van. Ettől persze mikrofonozni sé kábelezni kel, de ott meg is áll a dolog.

  • 7.

    köszönöm a válaszokat.
    mondom a storyt.
    helyzet az hogy az évek során egy egész komoly gyűjteményem lett régi erősítőkből, és kezdett már öncélúvá válni a dolog. ekkor jött az ötlet hogy csinálok egy próbatermet ahol mindenki kedvére zenélhet az aranykorból származó hangszereken. ma reggel beszéltem egy ismerőssel és meséltem neki a dologról és mondta h tök jó ötlet főleg ha rögzíteni is lehetne. nagyon nagyon távol áll ez az egész tőlem. a Fender gitárokról és régi erősítőkről mindent tudok, de erről semmit.. viszont kedvet kaptam hozzá, és beláttam hogy valóban hasznos lenne. csupán addig akarok ellátni hogy a népek vissza hallgathassák magukat, esetleg egyenként felvenni a hangszereket és utána összerakni. nem tudom,, formálódik a gondolat bennem. tudom hogy ez egy szakma, és őszinte leszek nem is annyira érdekel maga a stúdiózás, viszont az hogy rögzíteni lehessen a dolgot nem vetem el.
    mondjátok mi a ráció, van e értelme egyáltalán gondolkozni rajta mik a lehetőségek.
    egy keverő nyilván kell énekre, pcm van nem is rossz, egy külső hangkártya meg egy elérhető valami.
    az is lehet rosszul gondolkozok. ezért is kérem ki a véleményeteket.
    EWR köszi ezt a gyenge poént ;) számod kérlek írd meg mert szeretnék csináltatni veled valamit.
    várom a gondolatokat.

  • 6.

    Mit is szeretnél pontosan? Próbatermet, ahol a próbát lehet rögzíteni visszahalgatási célzattal? Vagy egy stúdiót, ahol szeparált sávokban történikik a felvétel? Minden tekintetben hatalmas kölönbségek vannak. Amúgy ha van hangszer alap és ez csak egy próbaterem, akkor nem kell keverő, csak egy jobb fajta külső hangkártya, elérhető áron, mondjuk egy TASCAM US 1800. Ezzel szeparáltan tudod rögzíteni a mikrofonok jelét, de az áthallás miatt (hacsak nem mindenki másik szobában van) utólagosan vágni és sminkelni csak igen csekély mértékben lehet. Viszont jó minőségben sávonként így már tudsz rögzíteni mindenkit egy utólagos keveréshez, mert ugye a dobszettnek nem árt több miksi.
    Ha csak sima próbafelvétel, akkor egy sztereó csatornán két nagymembrános kondenzátor miksit bedobsz a terembe és az nem hazudik.
    Amúgy a minőségnek a hangszerekés erősítők után a mikrofonválasztás lesz a következő záloga.

  • 5.

    Szerintem erre ne mlehet mit válaszolni. Ez egy picit összetettebb mint, hogy le lehessen írni. Ahogy előttem is írták nem csak annyi, hogy összedugok mindent aztán kész is. Mennyi mikrofon, milyen mikrofon, mekkora terem, milyen erősítők, milyen keverő, milyen hangkártya, milyen hangszínek, stb. stb. Ha az a cél, hogy amit a próbateremben kitaláltok témákat azt akarjátok rögzíteni akkor inkább írjátok le kottába. Vagy vegyétek fel a hangszereket külön sávokba majd mixeljétek egymásra (dobot meg midivel).

  • 4.

    Ó, én sokmindenről nem szóltam, csak az arányok érzékeltetése miatt emeltem ki a minimális mikrofonigényt.:) Én itthon vettem föl a legutóbbi 5 lemezemet, de dob nélküli kvartett, maximum kvintett felvételek, és harddisk-recordert használok, ez jelentősen lecsökkenti a költségeket.

  • 3.

    Én is tök amatőr vagyok de egy időben sokat olvasgattam utána.
    Láttam olyat hogy egy dobszerkót 24 mikrofonnal vettek fel. 2 sztereo szet az egész szerkóra, az egyik szűkebb, a másik extraszéles hangzást ad, az elhelyezésüktől függően. Választhatsz, hogy intro/outro/bridge/verse/refrain alatt melyiket kevered, és még az összes dobokból/cinekből melyiket hangsúlyozod, azt keverheted hozzá. Persze tudom, hogy ez a maximalista megoldás, de néha a dal igényelhet ilyesmit. Iylen sokmikrofonos környezetben mindenképpen jó hangszigetelés kell. Én számításba venném a triggereket is, nemtom hogy a dobosok szeretik-e, de midire akár saját hangokat is felvehetsz, akár az adott szerkót egyenként felvételezve akár 1 mikrofonnal (persze bocs ez nem próbatermi hanem studió amiről írok). Gábor talán a kábelekről nem szólt, de ha beszorzod az minimum kb 50 kábel. Tényleg kérdés hogy mennyid lenne rá. És határ tényleg csak a csillagos ég.
    Próbaterembe kb 10-miksi (vagy szinti esetén csatorna) vagyis egy 10-12 sávos keverő és felvevő elég lehet.
    Azt nem írtad hogy a terem adott-e!

  • 2.

    Egy hét alatt elég messzire jutottál a polipkábel-készítéstől.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 1.

    Ezt nem hívják analóg megoldásnak, mert a felvétel digitális lesz, az analóg megoldás az a szalagos magnó. Nem attól analóg valami, hogy mikorofont hazsnálsz.
    A firewire miért kell? Igazán egy lejárt szabvány, persze, jó volt anno, de ma már azért komoly sebességgű USB-k vannak, nem kell a firewire.
    Alapból az a kérdés, hogy mennyit szánsz rá, mindig ahhoz képest lehet kihozni az optimális felszerelést. Mert amit leírtál, feltételez egy sokcsatornás pultot (minimum 20), egy sokcsatornás hangkártyával, meg egy komolyabb számítógéppel. Normál dob esetében kb. 10 mikrofon, ha két erősítő van, akkor az 12, plusz ének, vokál, az 17, hangszigetelés, paravánok stb. ez nem nagyon áll meg 2 milla alatt, és akkor nagyon finom voltam, és igen kedvezményesen vásároltam. (ha a 17 mikrofont veszem, már az minimum fél milla, és akkor nem vettem csúcskategóriát).

GS Aktívny