Lehet, sokak számára triviális dologgal jövök, de belevágtam életem első DIY szettjébe.

Sziasztok!

Lehet, sokak számára triviális dologgal jövök, de belevágtam életem első DIY szettjébe. Tudom, ezért már önmagában sokan elátkoznak, de szeretnék magam csinálni valami játszható gitárt, ami nem kerül sokba. (Egy drága gitárral elkezdeni barkácsolni, nem jó opció, teljesen nulláról elkészíteni pedig nem tudom. Sem szaktudás, sem műhely.)

Persze utánaolvastam sokfelé, határozott elképzeléseim is vannak.

A kit egy strat, hársfa test, juhar nyak és fogólap. (A vas benne változhat, nem is ez a kérdés.)

A testet egy kemény viasszal akarom kezelni, ami ag egy sötét antik színt ad a fa erezetének megtartásával. Ez elvben zárja a pórusokat, színez és egy sima matt felületet ad.

Első kérdés, hogy kell-e ezt még lakkozni. Elsősorban nem a matt-fényes a kérdés, hanem az, hogy szükséges-e a lakkozás.

A másik - és nagyobb -, hogy a juhar fogólapot elég-e olajjal kezelni (citromolajra gondolok). Olvastam olyat is, hogy a juhart lakkozni kell, nem elég neki az olaj.

Ekkor ugye nem a fogólapot maszkolom, hanem a bundokat, és így lakkozok.

Második kérdés:juhar fogólap: lakkozás vagy olajjal kezelés.

Harmadik kérdés: a lakk milyen kéne, hogy legyen?

Bútorokat, miegyebet barkácsoltam, ezekre vizesbázisú parkettalakkot kentem, de ez ecsetet jelent, nem szokták polírozni...

Jó ez a lakk, vagy a másik opcióként látott autólakkot használjam? (Spray, polír)

Minden véleményt jó néven veszek, aztán persze csinálok, amit én akarok! (Ha elszúrom, majd lesz valami...)

Előre is kösz a segítséget mindekinek!


Gábor
    Počet komentov - 8
  • 8.

    Igen, ilyet láttam, és ez kell az olajos ápoláskor is ezek szerint?

    Hol vegyek tru oil-t, gunstock oilt?

    Fegyverboltban láttam fegyvertusra való olajat, színtelent és színezettet is,

    Ez lenne az?

  • 7.

    Szia Gábor!
    A bundok maszkolása nagyon egyszerű és kb. 15 percet vesz igénybe.
    Sima maszkolószalag kell, a papír amit a festők is használnak.
    Felragasztod a bundra, szépen rányomogatod és egy szikével körbevágod a bund széleinél. Ezután csak lehúzod a szalagot és a bundon ott marad a maszkolás.

  • 6.

    Szia Dénes!

    Bocs, csak most olvastam, amit írtál.

    A neten láttam, csak nem tudom, pontosan mi, illetve hogy hol milyen néven lehet beszerezni. Ha jól értem, akkor egy faegyvertus kezelő olaj. Fegyverboltokban árulják?

    Nagyon szép, fényes felületet ad, ahogy néztem polírozás nélkül is, mindenki azt mondja, hogy könnyű használni.

    A nyakon, a juhar fogólapra is jó?

    A bundokat maszkoljam, vagy valahogy távolítsam el utólag róluk?

    A vaxra is lehet használni, vagy mással kell színeznem alá?

    Ha van ilyen tapasztalatod, oszd meg velem, láégy olyan jó!


    Kösz!

    Gábor

  • 5.

    Én TRU-Oil-t használtam - gyakorlatilag gunstock-oil. Olaj ez is, csak nem oldószeres, kikeményedik. Nem reped, nem sárgul, de nem is lakk. :)

    Nagyon jó cucc. Youtube-on egy csomó video, hogy mit/hogyan kell/lehet vele csinálni.

  • 4.

    Sziasztok!

    Köszönöm a válaszokat, tanulságosak.

    Olajos kezeléseket láttam, de én most egy sötét testű, világos nyakú gitárt, szeretnék, a fegyverolaj meg nem ilyen. :) Lehet, másik cuccra kipróbálom.

    A juhar fogólap lakkozása nekem kicsit bonyolultnak tűnik. Tudod, vagy kimaszkolom a bundokat, vagy valahogy leszedem a lakkot róluk utólag, de ezt nem tudom, hogyan...

    A waxot kipróbáltam, csináltam egy kb 10 cm-s les paul gitárt (Persze csak a test és a nyak, ez lóg a szélvédőről...) Azt kezeéltem ezzel, nagyon egységes, sima matt felület lett. Ezek szerint kár lenne rá lakkozni. Egyébként uilyet is láttam párat, nagyon jól néztek ki, csak azt nem tudtam, önálóan is elég-e.

    Azt hiszem, akkor megvan a megoldás: Wax a testre, K2 lakk a nyak hátuljára és Haboil olaj a fogólapra. Jól fog kinézni!

    Köszönet a segítségért, lassan neki is állhatok!

  • 3.

    Első válasz: nem kell lakk a viaszra.
    Második válasz: szerintem elég a megfelelő olajos kezelés, bár a citromolaj nem tudom jó-e azt még nem használtam, asszem a kezeletlen fát szokták vele kezelni hogy ne koszolódjon, és nagyon kevés kell belőle.
    Lakk fényes és kopik, az olajozott is kophat, de mivel az olaj mélységében beszivárog a felületbe, nem lesz olyan látvány mint a lakknál, hogy hiányzik a lakk, hanem csak kopott kicsit gödrös lesz a felület, de homogén anyagnak tűnik, könnyű utánpótólni ha szükséges.
    Ilyet használtam: habiolpal.hu
    színtelent, és most mint látom már van negyed literes kiszerelésben is aminek elégnek kell lennie pár teljes gitárra. Van használati útmutató is a linken megtalálod, ami nagyon fontos, hogy felkeni az ember, és két percig hagyod hogy a fa beigya, és utána a felesleget LETÖRÖLNI, így lesz olyan sima amilyennek lennie kell(amilyen a fafelület). Ja és olvasd át hogy mit tud a termék.

  • 2.

    Én a testet és a nyakat is fegyverolajjal dolgoztam meg, teljesen jó lett. Nem hiányzott neki a lakk. Gyári nyakról le szoktam csiszolni finoman a lakkot, és annak is olaj! Nem ˝ragad˝, mint a lakk, könnyebb rajta szólózgatni. Youtube-on rengeteg videó van fenn. Juhar fogólapot még nem próbáltam.

  • 1.

    Nekem nincs annyira sok tapasztalatom gitárkészítésben, csak felújítást csináltam, csinálok. Nem vagyok biztos benne hogy a viasz nem szól e majd bele a test rezonanciájába. A juhar nyakat általában lakkozni szokták, és a keményebb fát( rózsa, ében, paliszander) szokták olajozni ha jól tudom. A lakk amit én használtam 2k-s autolakk. Kemény és kevésbé sárgul be az idő során.

GS Aktívny