Azzal a kerdéssel fordulnék hozzátok, hogy vettem egy vadiúj Epiphone LP Custom-ot és a vastag E húr

Sziasztok! Azzal a kerdéssel fordulnék hozzátok, hogy vettem egy vadiúj Epiphone LP Custom-ot és a vastag E húr a 3.ill. 4.bundfogásnál picit erősebb pengetés esetén rezonál. Tudom, hogy ez az info így kb. semmit nem ér, viszont talán még annyit tudok írni, hogy ha lefogom az 1. bundnál és a 17. bundnál akkor a húr végig fekszik az összes köztes bundon. Szerintetek, z így oké ill. hogy tudnám laikusként leellenőrizni, hogy kell-e húrmagasság-beállítást végezni? Sajnos hangszerész nincs a közelemben akinek megtudnám mutatni.
Elnézést az amatőr kérdésért de idáig csak akusztikus gitárom volt, és kb. 4 hónapja (kb. 20 év után) elkapott a ˝gitározhatnék˝, és ez az első el. gitárom. A válaszokat elore is köszönöm!
    Počet komentov - 28
  • 28.

    Sose késõ még egyszer leírni ugyanazt ;)

  • 27.

    Szia. A nyak nem akkor jó ha tökegyenes. Kell, hogy legyen némi homorulat benne, többekközt azért, hogy ne zörögjön! Tehát engedni kell rajta! Üdv!

  • 26.

    Én is osztom Gábor véleményét, a húr abszolút egyéni ízlés és játékstílus kérdése. Teljesen felesleges ezügyben másokra hallgatni. Én a Gibsonon 10-est használok, de a Fender Strato-n imádom a 11-est. Volt haverom, aki nem értette, hogy a francba is lehet ilyen vastag húron játszani, míg én meg a 9-est nem bírom.

    Van aki imádja a pacalpörköltet, én meg sugárban hányok tőle. Ergo nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a pacalpörkölt finom. De azt sem, hogy szar :-)

  • 25.

    Tényleg Lóránd, most hogy írod én is emlékszem hogy az lp menzúrás ibanezemen a 10-52-t le kellett eresztenem 432hz-re.
    Mostanában 9-46-ot használok strat és lp menzúrán is, e-a-d-g-c-f hangolásban és strat menzúrán fél hanggal lentebb is. Nekem jobban kontrollálhatóak így a mély húrok.

  • 24.

    Mondjuk én nem vagyok villanygitáros, de mindig olyan húrt tettem föl, ami nekem bevált. Mit érdekel engem, ki, mit használ? Kipróbáltam ezt is, azt is, most már pontosan tudom, mit szeretek, és pont tojok rá, mit ˝szoktak˝. :) (OFF: Baromira nem szoktam megnézni a lájkokat, de vajon a 19. hozzászólásomban mi lehetett, ami valakinek nem tetszett? :))

  • 23.

    Ja es 10-46 meg straton is elfogadhatatlan lenne nekem sztenderd hangolasban, meg ha nem elixir is. :D

  • 22.

    ˝ Ezzel kapcsolatban, azt mondta, hogy inkább a köv. cserénél 10-52 vegyek mivel LP, és a 10-46 inkább strató-hoz szokta ajánlani, persze hozzátette, hogy így is korrekt a húrválasztás.˝

    Nekem LP menzuran a 10-46/52-es Elixir hurok nagyon feszesek, egy fel hanggal le kellett hangoljam, hogy elfogadhato legyen a feszesseg. Az Elixirek erezhetoen feszesebbek mas markanal. Sokan hasznalnak 9-42-est is LP-n, az is mukdhet, ha sikolva vannak a bundok, nincs minimalis csavarodas/vetemedes sem... Jimmy Page LP-n 8-3x-es szettet hasznalt. Minel vekonyabbak a hurok, annal nagyobb a kilengesuk, amikor megpengeted es annal hajlamosabbak csorogni, alacsonyabb szettel valoszinubb, hogy magasabbra kell allitani oket.

  • 21.

    Jahh.. új húrokat (Elixir opti 10-46) vittem magammal, mivel már telefonon keresztul mondta, hogy a gyári húrok eleve ˝sz@rok˝. Ezzel kapcsolatban, azt mondta, hogy inkább a köv. cserénél 10-52 vegyek mivel LP, és a 10-46 inkább strató-hoz szokta ajánlani, persze hozzátette, hogy így is korrekt a húrválasztás.

  • 20.

    Sziasztok! Ma átestünk a ˝műtéten˝ :) Kb. ugyanazt mondta-csinálta a hangszerész amit írtatok. Nagyon rendes volt, elmagyarázta, hogy ha a jövőben ilyen probléma adódik, akkor a nyakpálcán finom mozdultakkal (főleg türelemmel) hogyan-merre lehet álltani. Ezenkívül beállította a humbuckereket is. A gitár szerinte nagyon is rendben van, viszont a gyári beállítás az elég ˝trehány˝, de ezen nem kell kiakadni szerinte, mivel sokkal drágább gitroknál is hasonló a helyzet. Köszi srácok mégegyszer a tanácsokat. Valószínűleg nem ez volt az utolsó kérdésem, annál is inkább mert segítőkészek vagytok! :)

  • 19.

    Ha van lehetőség, nézd meg, mit csinál. Mivel 100 km, gondolom, megvárható a meló (remélhetőleg csak egy beállítás). Jó eséllyel persze soha többet nem kell a nyakhoz nyúlni, ha nem váltasz húrméretet, de azért jó, ha látod, hogy kell.

  • 18.

    Sziasztok! Köszi a tanácsokat! Sikerült találnom egy hangszerészt kb. 100 km-re tőlem. Állítólag nagyon érti a szakmát. Holnapra kaptam időpontot. Majd beszámolok, hogy mire jutott(unk) :)

  • 17.

    Az a baj ezzel, hogy ha soha nem csinálta az ember, még nem tudhatja, megy-e neki. Én kénytelen voltam megtanulni, meg kézügyességem is akad, úgyhogy most már kisebb-nagyobb javítások is mennek, de azért komolyabb gonddal hangszerészhez viszem a cuccokat. Emlékszem az első nyakbeállításomra, levert a víz (mondjuk nem is volt mássegítségem, csak a 10x10-es cetli, amit a gitárhoz adtak). Ma már persze, vannak jó videók, leírások, de ha csak egy kicsit is bizonytalan vagy, inkább vidd műhelybe.

  • 16.

    A nyak ívét kell beallitani, való túl egyenes. Ajánlom Kovács Zoli, gitár clinic.

  • 15.

    ˝Sajnos az új hangszerekkel nekem is többször volt problémám, és nem is mindig a nyakbeállítással...˝
    Ez nagyon sokszor így van. De tisztában vagyunk azzal, hogy egy milliós hangszernél belefér az árba a gyári finombeállítás, az alaposabb ellenőrzés, az olcsóbbaknál nem ˝pazarolják˝ rá a munkaórát. De még ha be is lövik alaposan, az is csak egy átlagos paraméterekre történő gyári beállítás, ami nem mindenkinek felel meg. Továbbá a világ másik feléről érkeznek, lehet, hogy hosszú hónapokat esetleg éveket várnak egy raktárban, változnak a környezeti viszonyok, páratartalom, hőmérséklet és ezek hatására el is állítódik idővel. Amíg a gitár fából készül, addig ezzel számolni kell.
    Ezért is célszerű megtanulni az alapbeállítást, így nem kell mindjárt hangszerészért kiáltani, ha megsüti a nap egy szabadtéri koncerten, vagy más húr kerül rá, vagy változik a hangolás.

  • 14.

    Sajnos az új hangszerekkel nekem is többször volt problémám, és nem is mindig a nyakbeállítással...

  • 13.

    De az is lehet, hogy tűzoltásként az is elég, ha az E6 oldalán egy kicsit emelsz a húrlábon. A húrláb alatt mindkét oldalon van egy ricnis peremű tárcsa, a tengelyén néha bevágás, vagy imbusz nyilás, ezzel emelj egy kicsit a húrlábon.
    De egy precíz beállítás egy többlépcsős protokoll, az az igazi, ha azon végigmész. Ha úgy döntesz, hogy megpróbálod, akkor én leírom pontosan, hogy mit kell (én mit szoktam) csinálni, megadom a Gibson által ajánlott gyári mérési értékeket is. De feleslegesen nem koptatnám a billentyűzetet.

  • 12.

    Ha van némi műszaki érzéked akkor nem kell félned, hosszútávon jobban jársz ha megtanulod! Persze van akinek abszolút nincs érzéke a műszaki dolgokhoz(húrcserére is szakihoz viszi a hangszert), amivel nincs baj mert nem vagyunk egyformák, ez esetben tényleg a szakembert kell keresni!
    Új hangszerekhez szoktak adni még leírást is a helyes beállításról ami kiindulási alapnak jó, de persze ahogy elöttem írták rengeteg infót találni a neten és segítünk mi is!
    Egy dologra kell csak figyelned, hogy a nyakpálcát ne tekerd túl, ezenkívül nem nagyon tudsz kapitális serülést okozni gitár beállításnál!
    A nyak, húrmagasság, oktáv beállítás mind türelemjáték, de idővel bele fogsz jönni!
    Kezdésnek teljesen lazítsd le a húrokat és ˝nézz bele˝ a nyak síkjába, hogyan áll. Ha egyenes vagy domború akkor szinte biztos hogy ez a hibaforrás.
    Sok sikert kívánok!

  • 11.

    Az én gépemen úgy látszik, mintha valami gond lenne a link beszúrással, megpróbálom mégegyszer: diystrat.blogspot.com

  • 10.

    Aki még nem próbálta, annak egy gitár beállítás elég misztikus dolognak tűnhet, de azért ez nem olyan bonyolult dolog. Ha ésszel csinálja az ember, akkor nem lehet kárt tenni benne. A leírás alapján én is a túl domború nyakra tippelek. A nyakfeszítő pálcával ez könnyen beállítható, de az fontos, hogy egyszerre max. 1/4 fordulatot állíts csak a csavaron. Ha az angollal elboldogulsz, akkor itt van egy Les Paul beállítás: diystrat.blogspot.com

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 9.

    Szerintem adtak hozzá egy imbuszkulcsot. Húrokat meglazítod, negyed fordulat a pálcán óramutatóval ellentétes irányban (rendesen beledugva!), felhangolod, másnap még egy negyed ha nem lett volna elég.
    Persze igaza van a többieknek hogy egy jó hangszerész csodákra képes a játszhatóságon, de ez nem az a probléma ami miatt utazni kell.

  • 8.

    Köszönöm srácok a tanácsokat! Mivel új gitárról van szó és nem is volt valami olcsó, én félek hozzányúlni nehogy elbarmoljam. Szóval keresek egy szakit itt nálunk (Szlovákia).

  • 7.

    Ja-ja. Ha nincs tapasztalat, akkor tényleg hangszerész kellene, esetleg meg is tudja mutatni, hogy mi a gond!

  • 6.

    Szia! Mivel azt írtad hogy első elektromos gitárod, így tapasztalat hiányában én a helyedben elvinném egy hangszerészhez aki az igényeidnek megfelelően csinálna egy teljes beállítást (oktáv, nyak stb.). Ez teljesen természetes még egy vadi új gitárt is érdemes elvinni egy szakemberhez aki beállítja úgy hogy minden a helyén legyen. Pl Kovács Zoli Guitarclinic. Nyugodt szívvel ajánlom, nagyon korrekt és profin dolgozik. Én is a világ végén lakom szóval átérzem a helyzetet. Egy jól beállított gitárral egész más élmény játszani. Szerintem megéri a ráfordítást. Remélem tudtam segíteni. Üdv

  • 5.

    Keress egy hangszerészt távolabb, inkább egy kis utazás, mint egy tönkretett gitár.

  • 4.

    Helló!
    Ahogy már írták is neked, a nyakpálca állítást próbáld meg először! Itt egy videó róla, ami szerintem világosan , ábrával is mutatja, hogy mi is történik ilyenkor. Az elején azzal kezdi a szaki, hogy mennyi sok kuncsaftja nem mer a nyakpálcához nyúlni, pedig nem is olyan mumus a dolog. :)


    A másik videóban egy merészebb attrakció van a húrcsörgés kijavítására, de ez előtt azért érdemes átgondolni a teendőket. :)


    Azért persze érdemes rászánni további videókra is időt, hogy ráhangolódj a probléma megoldásra egyedül magad. :)
    Szerintem....
    Gergő

  • 3.

    Az első érintőnél és az utolsó érintőnél a húrt egyszerre lenyomva a 8. érintőnél kell mérni a húrtól való távolságot, ami 0,25 mm legyen. A Te esetedben valószínű, hogy a gitárod nyaka domború, vagy sík egyenes, ezért állítsd a nyakpálcával homorúvá oly mértékben, hogy a fenti értéket kapd. Fontos még, hogy a nyak rádiuszának megfelelően mindegyik húr egyforma magasságban legyenek az érintőktől.

  • 2.

    Loránd Komáromi - Köszönöm a választ. A vékony E-nél is hallom.

  • 1.

    ˝Tudom, hogy ez az info így kb. semmit nem ér˝

    Eleg jol leirtad a problemat, csorgo hur...

    ˝a lefogom az 1. bundnál és a 17. bundnál akkor a húr végig fekszik az összes köztes bundon.˝

    Ez nem oke, a kozepen kell lennie kb 1mm-nyi tavolsagnak a bund es hur kozott, ezt altalaban a nyakallito palcaval lehet allitani, lazitani kell rajta, hogy homoru legyen a nyak. Van rola csomo leiras es video,˝gitar palca beallitas˝-ra keresve talalsz leirast, olvasd el (es szivleld meg!) alaposan a leirast, ezzel tonkre lehet tenni a nyakat...

    A vekony E hurnal is ez a helyzet? Ha nem, a nyak vetemedett... Meg az is lehet, hogy van par magas bund amig sikolni kene, bar ennyire durva kulonbsegek a bundok magassagaban nem szokott lenni.

GS Aktívny