Kicsit amatőr a kérdés, de most összezavarodtam.

Sziasztok!

Kicsit amatőr a kérdés, de most összezavarodtam. Szeretnék kérni tanácsot Noise gate -ügyben. (nevezzük zajzárnak) Szóval az a helyzet, hogy a pedál láncom így néz ki jelenleg: (egy nagyon kicsi reverb már a kombóból) hangoló - wah - overdrive - distortion. És ennyi. Strat típusú single coil-os gitárom van, és a múltkor egyesével végignéztem, a vezetékek jók, egy kis zaj jön a konnektorból meg hogy kicsi a szoba, mindenféle kütyü van ott, de nem vészes az alapzaj, alig hallható. Pedalboardról mennek a pedálok, mind true bypassos, egyenként mind közel vagy teljesen zajmentes. Viszont a lánc végén ott figyel a TC electronic Dark Matter torzítója, ami elég nagy zajt generál, PLÁNE ha az előtte lévő kevéske gain-el rendelkező overdrive-al megboostolom. Na most. Szeretnék venni egy zajzárat, eddig abban a hitben voltam, hogyhát a hangoló elé/mögé kellene mennie, mert ugye le akarom választani a gitárom jelét a zajról. De azt is olvastam, hogy amögé a pedál mögé kell tenni, ami a zajt generálja, jelent esetben a Dark Matter mögé, tehát a legvégére. Segítene valaki, hogy akkor most mi az igazság? Tranzisztoros Frontman 212R-em van, így nem vagyok benne biztos hogy az elejére kellene tennem, szerintem az a csöves kombóknál/erősítőknél szükséges nem? Illetve ha esetleg venné a fáradtságot valaki, hogy válaszoljon erre (amit előre is köszönök szépen), még egyben megkérdezném, hogy tervezek venni egy Eq pedált is, azt hova tegyem majd? hangoló után zajzár elé?
    Kommentzahl - 16
  • 16.

    Hat igen, sajnos sok minden lehet, vegig kell zongorazni. Jelenleg en is pedalzajokkal kuzdok, de talan sikerult megtalalnom a gocpontot.
    Az nem tudom, volt-e a tanacsok kozott, hogy csak 9V os elemrol hasznalva probald meg, de az is segithet az aram-problemakorben.

    A kabelezessel kapcsolatban pedig a fontos revelacio (szamomra legalabb is), hogy mem csak a minoseg szamit, hanem a kabel hossza. Hosszu kabel->kevesebb jel->tobb zaj.

    Sok sikert, es jelezz majd, hogy mi lett a vege.

  • 15.

    @TG: Hm.. Ez érdekes kis videó, nem is gondoltam volna. Mindazonáltal ahogy írtam is végigmentem a vezetékeken egyenként, és a pedálokon is egyesével, majd két pedál, három pedál, négy pedál.

    Ráadásul összesen 4 pedálról van szó, amiből a wah nincs is bekapcsolva folyamatosan, meg a hangoló se..tehát összesen egy overdrive meg a Dark Matter már zajos, de önmagában a dark matter is az, lehet hogy hibás :) Nem a hangzásvesztés a gebasz, hanem a zaj. Jó minőségű kábeleket használok, a pedálok közötti patch kábelek is direkt jó minőségűek, nem a legolcsóbb gagyik.
    De most hétvégén próbán megnézek pár dolgot még, lehet az elosztó is szar, vagy túl közel vannak egymáshoz az elektromos dolgok, vagy... nem tudom.. De köszi :)

    Alább jó sok mindent írt mindenki, ideje kipróbálgatni is

  • 14.

    Az sem feltetlenul jo, ha mindened true bypass. A kabel hossza is szamit ilyenkor. Ha tenyleg jok a pickupjaid, akkor probald meg rovidebb kabellel csak kulon a dm-et bekotni. Itt nalam okosabb emberek elmondjak, hogy miert nem jo a csak true bypass:




    Szoval mielott uj pedalt veszel, erdemes az elottem szolok javaslatait egyenkent vegigprobalni, es en a kabelezessel is futnek egy kort ilyen szemmel.

  • 13.

    Szerintem ahány ember annyi helyre tehető. Mit akarsz emelni? A tiszta hangodat és úgy küldöd a torzításra vagy a torzított hangodat emeled? Illetve mivel emelsz? Ugyebár boost-ot lehet egy eq-val is elkövetni. Én magamnak úgy építeném meg, hogy ha overdrive-al boostolok akkor a torzítóm után kötném be, hogy a torzított hangot boostolja. De ez én vagyok.

  • 12.

    a booster többnyire a torzsító előtt van, tudnillik az boostolja....

  • 11.

    Egy booster igazándiból hangerőt emel, ezzel olyasmi feladatot lát el, mint a drájv/torzító gain potija, így helye van drájv/torzító vagy a kombó előfoka előtt. Így a boostert beállítva az ember kapcsolhat kétféle drájv/torzítási fokozat között.
    Előfordulhat az is hogy hangszínezni akar az ember, és ilyenkor a különböző treble/mid ritkán bass boostert alkalmaz, ezzel a drájv/torzítás is más jellegű lesz.
    másik feladat lehet, amikor akkordozik az ember akkor nem használja, viszont szólózás esetén az ember kiemel, ez tipikusan clean booster és a drájv/torzító után jöhet.

  • 10.

    20 körül kapni (van amikor olcsóbban is) Boss NS2-t ami rendelkezik loop-al. Mindig azt használtam és nagyon megbízom benne. Arra viszont figyelj, hogy mit veszel. Ugyanis van a Noise gate, noise suppressor, noise reduction, stb. stb. Mindegyik máshogy csökkenti a zajt. Én mindig úgy kötöttem be, hogy hangoló-wah-eq után, torzítók loopban, majd az egész végén a delay-reverb, stb. Nekem működött így.
    (A másik meg csak kérdésként, ebben én sem vagyok otthon, de a boost-nak használt overdrive-ot nem a torzító után kellene tenni? )

  • 9.

    Tápellátáshoz elég lesz egy elosztó (polip) kábel.
    A ˝visítás˝ nem gerjedés inkább? Mert akkor állj messzebb.

  • 8.

    próbáld meg ˝2pickup köztes állásban˝ a gitárt (pölö nyak és középső) - ilyenkor amolyan humbucker szerű zajtalanabb forrást kapsz. hangolót és ami nélkülözhető, azt vedd ki a körből. ha még ezek után is nagyon zajos, akkor bele kell nyugodni, hogy a 2 torzsító nagy alapzajt csinál. a zajzárak többsége egy bizonyos jel (zaj)szint alatt ˝letilt˝, de magát a zajt nem szünteti meg, csak ˝szétkapcsolja˝ a kört. ez sajna lecsipkedéseket, kelllemetlenségeket tud okozni, vagy valami nagyon drága cuccot kell venni, amivel megmarad a kellemes játékélmény.... sorry, ez van...

  • 7.

    Köszi a hozzászólásokat, kicsit kezdek jobban elkeveredni.. :D
    Nyaknál noiseless Fender pickup van, ott is nagyon zavaró zaj keletkezik de csak ha a Dark Mattert bekapcsolom nagy gain-en. (kb 3 óránál már elég durván nyomja). Végigmentem egyesével a pedálokon, ellenőriztem a kábeleket is, utána szép sorban egymás után kapcsoltam őket és minden új pedál után leellenőriztem a zajszintet, de csak akkor keletkezett ˝elviselhetetlen˝ zaj, amikor az utolsó pedált bekapcsoltam, ami a DM. Ha csak az előtte lévő Joyo vintage Overdrive-ot nyomom be (igaz kis gain-en, de az csak arra szolgál, hogy kicsit ˝szőrözze˝ a tiszta hangot, meg boostolNÁ a Dark Mattert, ha szólónál kicsit ki kellene emelni a gitárt), az egy teljesen elfogadható zúgolódás, nem gáz, azzal ki lehet békülni, de a DM bekapcsolásakor a visítástól a berregő zúgáson keresztül minden van egyszerre. Ha eközben játszok valamit, teljesen artikulált torzított hangja van, ott nem zajosodik be, úgy alapból nagyon tetszik a pedál hangja, csak nehéz használni, nem kapcsolgathatom ki-be állandóan amikor épp megállok egy kicsit a játékban.

    Áramellátásról csak azért írtam, mert Warwick pedalboard-om van, és 5db 9 voltos, meg egy 12 voltos dugaljzata van, és az EQ-val együtt már 6-ra nő az ellátandó pedál száma. Mondjuk tehetek bele elemet is, de akkor meg..... mehetne minden elemről.
    A műanyag behringerrel az a bajom, hogy volt egy OD-m régebben, ugyanez a műanyagházas.. hát féltem rálépni.. meg valahogy nem volt meggyőző egyáltalán a hangja, lötyögős volt a poti, rossz hozzáérni is. Inkább elkerülném, bár ettől függetlenül lehet jó a zajzár pedáljuk. De szerintem keresgélek előbb másfelé..

  • 6.

    én először minimum az 1ik pickupot (nyilván amit legtöbbször torzítasz a tc-vel) kicserélném single méretű, de noiseless pickupra. szntem ezzel nagyjából meg fog szünni a problémád. ill esetleg a hangolót kötheted fx send-re - azzal is nyerhetsz egy kis zajmentességet és kisebb áramfelvételt.

    1ébként˝ nagy˝ gitárosok is küzdenek a zajjal - állandóan csavargatják a potit dal végén, v csendesebb részeknél - nézz meg pölö egy garym úr (rip!) élő felvételt!

  • 5.

    A Behringer NR300 épp loopos, más (pedál-) zajzárjuk tudtommal nincs is.
    Az erősítő fx loopja másra való - persze kötheted oda a zajzárat viszont ezt az ˝áramellátási gond˝-ot nem értem.

  • 4.

    A zene művészet éppen ezért a pedálok sorrendje ízlés dolga, persze vannak szokásos elrendezések. ;-)
    Ami a gate-et illeti, a zaj keletkezése után tenném, hogy a zaj ne haladjon tovább a többi pedálba/kombóba. Pl a TC jó minőség, valószínűleg nem keletkezik benne zaj, csak a beérkezőt továbbítja.
    Arra figyelj, hogy a gate hangerő alapján működik, ez azt jelenti, hogy ha szól a gitár, akkor közben a zaj átjut, és halkan szólni fog a gitár hangja mellett, csak akkor zár le a ˝kapu˝ ha a gitár nem szól, és így a szünetekben nem lesz zaj.
    A drájvok és torzítók kompresszálják a hangot, ez azt jelenti, hogy a gitár és a zaj hangereje közötti különbséget csökkentik, kb hangosítják a zajt, ezért ezek elé tenném a zajzárat. De ha a többi pedálod is csendes, és a hangszedőkből jön a zaj, akkor rögtön a gitár után.
    Javaslom, hogy saját gitárral próbáld ki esetleg a zajzárat a boltban, vagy ha interneten rendeled 14 napig visszafizetik a pénzed(elállhatsz a vásárlástól), és bármilyen sorrendben kipróbálhatod persze vigyázni kell hogy ne amortizáld le a pedált, és visszafele a futárköltséget bukod csak az akción(nézz utána még vásárlás előtt, hogy az adott boltban hogy intézik ezt).
    Ha a gitár után közvetlenül van a zajzár, én utána tenném az eq-t, bár analóg pedálnál ez nagy valószínűséggel mindegy.

  • 3.

    Ó..köszönöm. Letekert hangerőpotinál közel nulla zaj van, akkor elsőnek mehet is a gate. És az EQ mehet akkor a végére. Köszönöm szépen, nem igazán tudtam kibogozni, hogy akkor mikor hova érdemes tenni, de így világos. És persze senki sem szeretné lecsapatni a kitartott hangok végét :) Viszont a loopos zajzárra most nem nagyon van pénzem, marad valami egyszerűbb, ami nem a műanyagházas Behringer :)

    A kombón van azonban FX loop. Oda esetleg nem lehetne bekötni a zajzárat? Csak mert áramellátásbeli gondjaim lehetnek most számolgatom, és ha oda is beilleszthetném, akkor nem lenne vele gond, van ott egy kis elosztó elrejtve az erősítő aljában.

  • 2.

    Végezd el a következő tesztet: dis, od bekapcsolva, gitár-hangerő letekerve. Ha így nincs (vagy nem jelentős a) zaj, akkor gate a gitár után.
    Ha így is zajos, akkor mag a dist után, de akkor elég sokat fog vágni a lecsengő hangokból.
    Vagy léteznek loopppal rendelkező zajzárak, akkor bemenetre gitár, kimenetre erősítő, fx-lánc meg a loopba.
    EQ tipikusan az od / dist után, de persze ez nem szentírás.

  • 1.

    :D a konnektroból nem jönnek zajok, csak.. úgy értem hogy egy alapzaja van az erősítőnek, valószínűleg a konnektor földelése vagy a környező eletromos dolgok miatt..

GS AKTIV