Marshall JCM 2000 DSL 50 - Gitárerősítő-fej
Características técnicas (información básica y diseño)
Fullcsöves erősít-fej by Marshall made in UK. Teljesítmény 50W. 4db ECC83, és 2db EL34 csővel rendelkezik. Ládakimenetek 4, 8 ,16 Ohm. ha egy ládát szeretnénk használni, vagy külön két 4 vagy 8 Ohmos párhuzamos kimenet, két láda bekötéséhez. Rugós zengetővel rendelkezik. Méretek: 748 x 297 x 214 mm, súly: 19 kgTovábbi be és kimenetek:
Input, Chanel sw, Reverb sw, Send, Return (jelszint kapcsolóval)
Állítási lehetőségek:
deep kapcsoló, presence, mély közép, magas potik, tone shift kapcsoló, reverb A, reverb B potik, Chanel B volume, gain potik, LEAD 1, 2 kapcsoló, Chanel A volume, gain potik, clean,crunch kapcsoló.
9
Sonido, características de audio
Alapvetően nálam egy amerikai Fender stratocaster sandard szól rajta, de jártak már itt jobb-rosszabb LP kópiák is. Az összehasonlításhoz két Tokai LP kópiát vettem alapul.Hangszín:
A szokásos presence, treble, middle, bass potik mellett szerepel egy deep és egy tone shift feliratú kapcsoló is. A deep lényegében egy alsó tartományban dolgozó boost kapcsoló, míg a tone shift átkonfigurálja a tónus potméterek működését. A lényeg, hogy ennek a segítségével, a middle csökkentésével tudunk ˝scooped˝ hatást elérni.
A hangszín szekció globálisan mindkét csatornára vonatkozik, tehát nincs külön állítási lehetőség, amire még visszatérünk.
Zengető:
Egy klasszikus analóg rugós megoldás van a fej dobozának aljába építve, ami a zengetés mértékén kívül más beállítási lehetőséget nem ad, de szerintem minden erősítőben elférne egy ilyen, mert jó hangja van. A zengetés mértékét mindkét csatornához külön potméterrel állíthatjuk és lábkapcsolóval vezérelhetjük.
Tisztától a zúzdáig:
CLEAN: A tiszta csatornán viszonylag tág spektrumban lehet állítgatni az erősítőt. A saját meglátásom az, hogy bár megkapjuk a csöves erősítőktől elvárható karaktert, de valahogy túl semleges. Ennek előnye is van, bátran lehet effektekkel szórakozni, nem lesz ˝túl sok˝ az erősítő saját soundja.
CRUNCH: Ez egy nagyon jó kis cucc. A tiszta csatornánál van egy crunch kapcsoló, de ez a beállítás csak a tiszta csatornára vonatkozik és nem a torzítottra, tehát nem kapcsolható pedállal. Ezzel a beállítással megkapjuk azt a karaktert amit én személy szerint a CLEAN beállításból hiányolok, de ha a kettesnél tovább merészkedünk a gain potival, akkor már kimondottan crunch tónust kapunk, ami szerintem kétségtelenül jól áll ennek az erősítőnek. Ha feltoljuk a gaint, akkor lényegében az történik mint egy régebbi csöves erősítőnél és máris lehet ˝shapeingelni˝ a gitárral ez erősítőt. Nem véletlen hogy az a neve, hogy classic gain.
LEAD 1,2: A torzított csatorna rendelkezik egy lead1,2 kapcsolóval, ami váltási lehetőséget ad egy JCM 800-hoz hasonló tónus és egy magasabb szintű középen boostolt torzított hangszín között. A váltás csak az erősítő előlapján lehetséges, lábkapcsolóval nem. Alapvetően megcsinálja amire tervezték, mocskos csöves lead hangot is be tudunk állítani, de ha olyanunk van, akkor blúzolhatunk is kövéren. Metálos körökben nem vagyok jártas. A single coil kicsit problémás, nekem nehezen sikerült olyan tónust kidolgozni rajta ami szerintem jól áll a stratnak. Ez persze szubjektív. Nem is nagyon használom a lead csatornát. De a Tokai LP kópiák olyan szépen röffentek rajta különösebb állítgatás nélkül, hogy az az érzésem támadt mint ha erre tervezték volna és az ember egyszer csak vágyat érez, hogy így rokkoljon és csak is így.
VISZONT!?!? Mivel a hangszín szekció beállításai egyszerre érvényesek mind az A mind a B csatornára, nem tudjuk kompromisszummentesen használni az erősítő mindkét csatornáját. Ráadásul a két csatorna között legalábbis az én gitárommal jelentős a tónuskülönbség azonos potiállásokkal. Vannak megfejtések a világ minden táján, de ebbe most nem mennék bele.
LÁDÁK, HANGERŐ, KARAKTER: 1960A fél stack felállásban is bőven ellátja az erősítő a feladatát, hangerővel soha nem volt gond, azonban a négy hangszóró egy hangosabb felállásnál már valahogy nem szól kiegyenlítetten a tiszta csatornán. 1960A és 1960B full stack felállásban már semmire nem lehet panaszunk, Ezt fullon meghajtani még nem volt merszem, de a tiszta hangok hangosan is tisztábbak nyolc hangszórón. Mondják, hogy az A és B láda között van tónuskülönbség, de én személy szerint ezt nem teszteltem, alapból meg nem tűnik fel.
9
Calidad, rendimiento
Rengeteg anyag van benne.Nem annyira jó mint a régebbiek háromszor ennyi pénzért, de lényegesen bizalomgerjesztőbb mint az újabbak, mert bár nyák van benne, de azon nincsenek javíthatatlan, pótolhatatlan, vagy éppen kicserélhetetlen áramköri elemek.
A legegyszerűbb lábkapcsoló alkalmazható a csatornaváltásra és a zengető ki/be kapcsolására, semmi spéci csatlakozó meg ilyenek, ez nagyon jó.
A zengető szépen szól és külön állítható a csatornákon.
A loop jelszintje állítható, de láttunk már kapcsoló helyett potmétert erre a célra, az talán hasznosabb.
A külön eq jó lenne, de ez régi cucc, mások voltak az igények.
9
Fiabilidad y durabilidad
Szeretni kell, ápolni kell és lehet használni. Javítható darab néha enni kér, de a csövesek világa már csak ilyen.9
Impresiones generales
A Marshall JCM 2000 DSL 50 a fent leírtakat tudja, aki ilyet keres, az választ valamit ezzel az erősítővel, de azt minden körülmények között hozza a JCM 2000. A digitális kütyükkel némely esetben nem szól szépen, de úgy tudom ez nem csak a JCM hibája. Én nagyon szeretem, nem gondolom, hogy valaha meg szeretnék válni tőle, sőt, vennék másikat is, hogy legyen végre külön eq a lead csatornán. :-)10
-
2018.11.28. 17:23:04Igen, tőle hallottam a midi rendszervezérlő létezéséről is, már én is azt használok pár éve. Persze a kísérletezés nem áll meg soha. :-)
Messius
2018.11.27. 23:07:49Sajnos a linket képtelenség betenni az eredeti szövegbe...
Messius
2018.11.27. 23:06:33www.google.hu
Messius
2018.11.27. 22:45:47Igen ezt már én is néztem de nem moddolnék én sem egy gyári állapotú Marshall-on! Amúgy szerintem nem túl gyakori a clean/crunch váltás zenélés közben, úgyhogy nem okozhat gondot odamenni a kapcsolóhoz ha váltani kell. A hangerő különbségre meg egy hangerőpedál vagy esetleg eq pedál a megoldás.
Kis trükközéssel elég sokminden kihozható a DSL-ből, íme egy hasznos link:
www.google.hu
Köszönet Vámos Zsoltnak! ! !
Kis trükközéssel elég sokminden kihozható a DSL-ből, íme egy hasznos link:
https://www.google.hu/amp/s/gitar.blog.hu/2010/04/13/gitar_eromu_epites_vamos_zsolt_gear_1%3flayout=5
-
2018.11.27. 20:43:31Itt egy opció:
www.gsharp.co.uk
Nem merültem bele, hogy mennyire korrekt a dolog, de elvileg szerintem is lehetséges a frontkapcsolóból lábkapcsolót kivezetni. A hangerőszabályzásról nem tudok mit mondani, de az biztos, hogy én nem kókányolnék bele egy ilyen fejbe.
Messius
2018.11.27. 12:04:40Kiemelésre a számomra teljesen megfelelő módszert még keresem. Próbálkoztam boosterrel, od pedállal, eq pedállal. Ezekkel inkább a bemeneten kísérleteztem, bevallom az effekt loop-pal keveset próbálkoztam. Ami a leginkább ˝gond˝ ezzel az erősítővel hogy a clean és a classic gain váltás között lényeges hangerőkülönbség van ami pl. játék közbeni váltást nem teszi lehetővé. Vagy akár ha az egyik számhoz tiszta gitárhang illik, a következőhöz meg crunch hangzás akkor tekergetni kell hangerőt, nembeszélve arról hogy lábkapcsolóval ez a funkció nem kapcsolható csak a fejen. Bár a tiszta csatornát ritkán használom, így ez a kompromisszum belefér és a hangzás potól mindezért. :)
-
2018.11.27. 07:19:09Folyamatos a próbálozás. Leginkább simán ˝végfoknak˝ használják az ilyen erősítőket, csak hát akkor bukom a classic gain lehetőséget, ami pont egy lényeges dolog lenne egy ilyen válastásnál. Persze így boardból (nem kompromisszummentesen) négy kábellel nagyjából mindent meg lehet oldani, a kiemelést is. De ezen csak effekt level kapcsoló van, nem poti, amit írtam is, hogy annyira nem oké. Marad a soul food :-)
JnCon
2018.11.26. 19:10:32˝Kíváncsi vagyok akinek ilyen erősítője van, hogyan oldotta meg a szóló kiemelést!?˝
Az effekt loopba lehet kötni boostert, vagy ha csak kisebb mértékű emelés akarsz, egy patch kábellel összekotöd a send és return csatikat, az erősítőn pedig feltekered az effekt levelt és lábkapcsolóval kapcsolod (bár a DSL-nél nem tudom, hogy az effekt loop kapcsolható-e lábbal). Nekem TSL 60-nal működött így.
Amúgy hangzás szempontjából nem a nyákos, vagy point-to-pint építés fog sokat számítani, sokkal inkább a kimenő trafó mérete.
És ez sajnos a JCM szériában elég alulméretezett, de lehet upgrade trafót venni hozzá, mondjuk jó drága.
-
2018.11.05. 08:56:11Van némi felár abban, ha az ember legendákat vásárol. Technikai értelemben persze van különbség több szempontból is, ezért szerintem, ha nagyon össze akarnánk hasonlítani a két darabot, akkor a JCM 2000-nek csak a classic gain módban történő működését vetném össze a 800-aséval. Az én nagy álmom a 71-es plexi lead ha már legendás őskövületet kellene venni autó helyett. Lehet, hogy rossz a következtetés, mert nem jártam utána, de a nyák léte, vagy nem léte az erősítőben lényeges különbség árkategória szempontjából, nyílván mivel ezek eredetiben vintage darabok.
Messius
2018.11.04. 21:18:13És ne feledkezzünk meg az ár/érték arányról ami szerintem nagyon jó ha valaki ˝Marshall sound-ban˝ gondolkodik! Kicsit túlzásnak tartom az árkülönbséget pl. egy JCM800-hoz képest ami közel fél millió HUF, annyival viszont nem jobb, persze ez csak az én szubjektív véleményem. :)
-
2018.11.04. 19:33:00Kicsit félve írtam meg, hogy talán le leszek oltva, de köszönöm a visszajelzést, akkor nem csak én látom így. Vannak akik meghekkelik a kapcsolót, elvileg lehet moddolni, hogy a lead clean helyett crunch clean legyen a lábkapcsolóból, de nagyon hozzá kell nyúlni. Egy időben játszottam a gondolattal, hogy veszek egy ilyen kitet, de végül maradtam a pedáloknál vagy a gitár jelszintjével való klasszik túlvezérlésnél a crunch cstornán. Igen, azt a crunch hangot rögtön megszerettem, már az elején.
Messius
2018.11.04. 19:01:38Üdv! Nekem is van egy ilyen erősítőm és talán az utolsó típus a JCM sorozatból ami hozza a dögös ˝Marshall hangzást˝. Nagyjából hasonlóak a tapasztalataim mint amit írtál. Én főleg bluest, r&r-t, classic rockot játszok Telecaster-el. A tiszta csatornát is használom de főleg a crunch csatornát aminek imádni való a hangja! Ez a hangzás az egyik oka, hogy én sem tudnék megválni tőle. :)
Hátrányként én is a csatornák közti ˝váltást˝ tudnám megemlíteni: Tiszta és crunch között lábkapcsoló lehetőség nincs(csak a fejen van kapcsoló) és sajnos hangerő különbség is van átkapcsolásnál(jó lenne még egy volume poti). Az ultra gain csatornára váltásnál(ez már lábkapcsolható) pedig nem csak több gain-t ad hanem teljesen megváltoztatja a hang karaktert, ˝metálosabb˝ lesz, ami miatt szóló kiemelésre nem annyira jó legalábbis az én esetemben. Kíváncsi vagyok akinek ilyen erősítője van, hogyan oldotta meg a szóló kiemelést!?