Fender Hot Rod deville 410 - Gitárkombó
Características técnicas (información básica y diseño)
3x ECC83s, előfokcső, 2x 6L6GC vékfokcsőLáb kapcsolható clean-drive-more drive
rugós zengető
bright kapcsoló
effekt kör
2, bemenet,
4 db 8 Ohm eminence special design 10˝ hangszóró, párhuzamos-soros kötés így 8 Ohm
2 kimenet
10
Sonido, características de audio
Már készítettem egy gyors tesztet erről az erősítőről, azonban tovább gyűlt a tapasztalat az évek alatt, mindenképp meg szeretném osztani azokkal, akik hasonló erősítőben gondolkodnak.A hangzás egyik legfontosabb eleme a 4x10˝ nyitott hátú elrendezés. Ennek köszönheti, hogy a kombó extra hangos. Ezt mindenképp ki szeretném emelni, mert annó azért választottam, mert csak egy pici plusz hangerőre volt szükségem a marshall mg 50 dfx-hez képest. Ez nem egy kicsit hangosabb kategória. Ez egy színpadi erősítő.
Továbbá a 10-es hangszóróknak köszönheti, hogy elképesztő sok magasat, hasítós clean rock n’roll szólókat lehet kicsalni. Mivel 4 darab van benne, a mélyeket is ki lehet emelni, ha arra lesz igény. Igazi faldöngető rock riffeket kínál ilyenkor.
Szerintem másik kulcs alkatrész a 6L6GC végfokozat csövek. Ezeknek köszönhető, hogy a clean csatorna valóban tiszta kb 60% hangerőig. Azt garantálom , hogy csak kíváncsiság miatt fogod ekkora hangerőn kipróbálni. Azt is max 20 másodpercig. Ja, metálos vagy? Na akkor is. Fájni fog a füled. Továbbá a végfok csöveknek köszönhető, hogy drive, more drive módban, ˝kis˝ hangerőn ki lehet hajtani az előfokot. Valóban, nagyon kevés torzítást ad hozzá kicsi master hangerőn a végfok. Azonban, ha kihajtod a végfokot (sose fogod ezt se megtenni) olyan őserő jön ki az erősítőn, hogy csoda, hogy el nem pattog.
Nagyon fontos a leendő vevőnek a következő, csövesekre jellemző tulajdonság. Jelentősen változik a hangkép a volume, gain, és master hangerő tekergetésével. Ezeket felfele tekerve dúsul a hangzás középben, majd mélyben. Vicces jelenség továbbá a színpadon, ha két szám között teléről les paulra váltasz. Közönséget úgy melbetossza az iszonyat sok mély(gyakorlatilag nem kapnak levegőt), amit a tele kívánna, ilyenkor hátraszaladsz, leszedegeted a mélyet, majd kell neki egy pici hangerő is, hogy a kevesebb magasat meg közepet azért ki lehessen hallani, de hirtelen megint sok lesz a mély…
Aztán, hogy ezt elkerüld legközelebb, veszel egy EQ pedált, hogy elintézd az egészet egy kapcsolással. De amit beállítottál a próbateremben, az most a fellépésen köszönő viszonyban sincs a korábbi önmagához, az eltérő akusztika miatt…. Persze azért nem ilyen sarkos a valóság, de adj magadnak egy kis időt, mire kiismered az erősítőt, mert meglepetéseket tartogat, mivel ugye ez egy analóg csöves cucc. Szerintem ez lehet az oka, hogy olyan misztika lengi körül ezt a technikát. Mintha tényleg lelke lenne a berendezésnek. Ja és ha négy %-on használod az erősítőt, akkor másfél óra alatt az anódok is bemelegednek, meg a trafók is, és, erre csak onnan jössz rá, hogy a zenekar többi tagja próbálja feltekerni a cuccát, de már nem tudják hova. Te meg a fülzúgás mellet látod, hogy artikulálatlanul torz fejjel tátognak feléd a többiek, és mutogatnak az erősítőre. Digitális után ne ezzel kezd az analóg felé közelítést. Még el is kedvteleníthet. Próba teremben is sok, otthon meg felejtsd el, hogy valaha is ezen fogsz gyakorolni. Még csak a konnektorba se fogod bedugni, ha mégis kipróbálod, tuti két év felfüggesztettet kapsz. Persze tárgyalás előtt vagy 2 hónapig előzetesben leszel.
Találtam egy jó kis modifikációt, ami rendesen megdobta az erősítő kezelhetőséget, amit magam építettem be. Ez pedig egy master volume, és egy negatív visszacsatolás állító potméter. Na végre így ki lehet hajtani az előfokot nagyon szépen, úgy, hogy nem tépi le a zenekar fejét. Kihajtott clean: nagyon finom tökéletes acdc hangzás. Visszacsatolás? Na ez sajnos ha leveszed, kicsit növekedik az erősítés, de dúsul kicsit magasban meg középben, les paul-hoz nagyon jó, hogy ne horpadjon be a mellkasod a sok sok dübörgéstől. Azt ígérték, hogy vintage erősítő jellegű lesz a hangzás, ha ez az, akkor sikerült. Ha koppra letekerem a negatív visszacsatot, akkor nincs hatása a prescence potinak, ami mellesleg igen hasznos, ha csak egy tekerővel akarom a fent említett gitárcserét abszolválni. Nagyon finoman lehet az arányokat változtatni vele.
10
Calidad, rendimiento
Fender minőség, giga masszív, b*szott nehéz berendezés, nem fogod rendszeresen hazacipelni a próbateremből. (papíron 23 kg, mérlegen 30kg) Szerintem 3-4 generáció kiszolgálására megfelelő lehet. Majd nyögdíjason tuti ezzel fogok zenélni a kortársaimmal valami csehóban. Bár nem tudom, hogy fogom odavinni, addigra szétcseszi a derekam.Ez már nem fért a hangzáshoz: ha nem hasít a les paul, pedig most épp szeretnéd, nyomd be a bright switch-et. Elégedett leszel. Nagyon praktikus. Nagyon csilingel majd:-)
Továbbá, ha V3 helyre ECC82s-t teszel, feldúsul a hangzás mélyben, bright switch hatástalanná válik. Sokáig azt hittem rossz a kapcsoló, de egyszer visszacseréltem a csövet ecc 83s-re, mire újra hatásossá vált a kapcs..
10
Fiabilidad y durabilidad
1993-as az erősítő doboza, benne a pecsét. Az erősítő 2003-as. Bias beállítás gyerekjáték, mindent megtalálhatsz hozzá a neten. Blues junior próbája során jöttem rá, hogy ezt a hangzást kerestem világ életemben. Sem minőségben, sem teljesítményben nem okoz csalódást, ha blues, country, rock&roll-ban gondolkozol. Tartósság? Szerintem az unokáim is ezt fogják használni, és tuti hogy koncerteznek majd vele. Megvásárláskor gondok voltak a reverbel, picit rátekertem már attól iszonyat recsegést produkált. Több ˝szakember˝ megnézte, mondták, reverb erősítő, kondi, tengeri herkentyű baja van, 40 000 ből biztos kijön a javítás. Na mondom én is megnézegetem, kiszedem a reverb tankot, legalább már tudom hogy rögzítik, megtisztítom a csatlakozókat, ilyesmi. Visszaszereltem, semmi baja...Tartósság részhez hozzátartozik, hogy viszonylag egyszerű a felépítése, neten megvannak a kapcolási rajzok, meg a nyáklapok, szóval, kis türelemmel minden hiba megkereshető, ha van. Emiatt is imádom ezt az erősítőt.
10
Impresiones generales
Képzeld el, hogy ott áll a terem közepén. Közelebb mész, körbejárod, megcsodálod a forgató gombokat, bekukucskálsz a csövekhez, megnyomogatod a feszes szövetet, végighúzod a kezed a mittudoménmilyen tolex bevonaton. Elégedetten legörbíted majd a szádat, és bólogatsz. Bekapcsolod a fökapcsot, már a bekapcsolából érzed, hogy nemsokára nem szarral fogsz gurítani. Kinyitod a tweed tokot, kiemeled a bigsbys 1957-es telét, nyakadba akasztod, bedugod a kábelt. Mivel olvastad ezt a tesztet, ezért még mielőtt bekapcsolod a standby-t, lehalkítod. Ahogy kattan a kapcsoló, vészjósló nagyon halk dübbenést hallasz a hangszórókból, basszus!, de le van tekerve. Gyorsan letekered a tele hangerejét is. Adsz egy kis hangerőt a clean-nek, Pici a gitár hangerőre. megpengeted, azonnal meghallod, hogy na ez egy igazi fender cucc. Hangosítasz, és élvezed, hogy nem csak a füleddel hallgatod a játékod, hanem a bőröddel is, meg a tüdőddel is, ha ráülsz, akkor a seggeddel is.Booster pedálon már nem fogsz gondolkozni, esetleg valami torzítón, hogy pici hangerőn is tudj szépen rotyogtatni.
24 éve gitározok, 12 éve elektromoson.
vintage Telecastert
les paul-t bigsbyvel
les paul P90 hangszedővel, nagyon szeretik egymást! Zseniális cucc a P90, és nagyon kidomborodik ezzel az erősítővel minden előnye. Azt mondod zúg. Igen zúg. De ha kipróbálod magad, át fogsz gondolni mindent, amit a hangszedőkről gondolsz. Olyan fény van benne, meg olyan dőg, hogy ááááá, basszuuuus, mi eeeez? Hát P90 és hot rod deville.
Blues, country a kedvencem, de hát most komolyan, ezt a blues és country hazájában tervezték. Bár véletlen választottam ezt az erősítőt, később láttam a brosúrájában, hogy country-ra javasolják telével.
10