Szimpla pedál, vagy multieffekt?

Üdvözlök mindenkit!
Szimpla pedál, vagy multieffekt?
Ezt a kérdést sokan felteszik maguknak és egymásnak is a zenészek.
Csak azért dobtam fel a témát, mert egy elég tapasztalt zenész ismerősöm azt mondta két nappal ezelőtt, hogy: ˝aki a multieffektből nem tud igazi gitárhangot elővarázsolni, az nem ért hozzá˝
Nekem más a véleményem! Szerintem a multiknál pont az a gond, hogy a gitár elveszíti az igazi karakterét!
Én mindkét megoldást használom, függően attól, hogy hol kell használjam, de az igazi, komoly gitár sound szerintem az analóg szimpla pedálokkal érhető el!
Üdv. mindenkinek!
    Número de comentarios - 12
  • 12.

    Gergő kérdésére válaszolva: Szerintem nem túrja szét. Egy régi 4 csöves Peavey Rockmastert kötöttem egy régi tranyós Marshall fej elé. Pedáljaim egyelőre kénytelen voltam direktbe kötni a Rockmaster és a gitár közé mert az R.m-hez kapott pedál csatit és reverbet kapcsol nem pedig külön effekteket. A hangzással így is megvagyok elégedve. Most még elég egy clean/drive kapcsolási lehetőség mert a két cuccot jól összehangoltam egymással. A pedáljaim a következőek sorrendben: Joyo Eq,Visual Sound chr,BOSS BF-2 flng,Marshall EH-1del és Morley class wah. Kell ennél több?

  • 11.

    Hali!

    Szerintem mindkettővel lehet csinálni komoly gitársoundot :) A multikból nehezebb kitekergetni a jó hangzást, jobban kell érteni a hangszínekhez - cserébe sokkal változatosabb hangszíneket lehet velük kihozni. Némelyik multiból pedig egyenesen lehetetlen jó hangzást kitekerni. Sok gitáros nem akar ezzel babrálni, nem akarja ezt megtanulni; nekik jobb a csöves cucc. Nincs ezzel semmi probléma, jobb gitározni mint tekergetni a gombokat.

    Nade a csöves cucc magában még nem elég. Adam Jones (Tool) pld. több erősítőt használ, mert az egyikből jó magas jön ki, a másikból meg jó közép, és ő mindkettőt hallani akarja.

    Hallottam már olyan csöves cuccot egyébként, ami nem tetszett, meg olyan multit is, ami jól szólt. Általában a multik élőben véreznek el, ha az ember nem tudja, hogyan lehet testet kitekerni a hangzásba - mintha a csöves erősítő 3D hangot csinálna, a multi meg 2D hangot.

    Egyébként én multi + csöves erősítő kombinációt használok; a hangzás és a rugalmasság most egész jó.

  • 10.

    Ferenczy Gergő, szerintem hozzá ne nyúlj a Laney-hez,az úgy jó ahogy van...elé pár kis pedál aztán mehet. A mi gitárosunk egy Boss Me-50-nel használja,és egy saját készítésű ládával...tök egyedi a sound. Tehát fillérekből is lehet egyénit csinálni...Lényeg,hogy a Te fülednek jó legyen...és illeszkedjen a közös zenétekbe...

  • 9.

    Ízlések és pofonok... Az egyiknek tetszik, a másiknak nem. Vannak bizonyos ˝élettelen hangú˝ multik, az tény. Kérdés, hogy tudom-e velük modellezni a lejátszandó szám gitárkarakterét. Én elég sok élő bulin játszom, minden stílusban, és egy Vox Tonelab LE gyakran vonalból is hozza az általam elvártakat. Alaptétel, hogy a gitáros mindig hangos. Ezzel sokan szembesülünk a beállásnál.Ezért kis hangerőn kell olyan karaktert nyújtani, mintha nagy cuccon játszanánk. Vastag, kompesszált hangra van szükség. Erre jó egy kis (csöves) kombó pár pedállal vagy multival a return-be-kötve. A többi beállítás kérdése. Úgyis kihangosítják. Persze egy profi hangszer is kell hozzá. Az az elsődleges. Kb. 5-6 jó hangszínnél nem használ többet az ember. A többire ott a kéz. Nagy színpados bulin a pedálsoros variáció mellett teszem le a voksom. De tudnék ellenpéldát is említeni. Meglepően jó soundokat lehet hallani egy-két arcpirítóan olcsó multiból/setupból. Abszolút igazság nincs. Lehet milliós cuccból is fostos soundot csinálni, és fordítva.

  • 8.

    Nem feltétlenül kötelező az effekloopba kötni bármit is.
    A lényeg inkább az, hogy a modulációs effektek a pedálsor végén legyenek, különösen a delay, amit mindenképpen a legvégére köss!
    Üdv.

  • 7.

    Erre az örök kérdésre szerintem az is-is és az attól függ az örök válasz. És tényleg. Egy Axe FX II vagy valószínűleg az új Line6 Helix már azt az utat követik ki, amikor a legjobb stompbox pedálok egymásután kotése helyett a muktieffekt már képes ugyanazt a hangzásminoseget és dinamikát hozni, sőt attól sokkal többet is. A jövő biztosan a muktieffekté, és a stompbox pedálok mrgmaradnak a kézműves manufakturak gyongyszemei. Szerintem legalábbis.

  • 6.

    Köszi, viszont nekem régi erősítőm van: Laney Sound, amin még nincs FX loop. Érdemes lenne kialakítatni műszerésszel, vagy ilyen régi erősítőt fölösleg bántani, ha amúgy eredeti mindene?

  • 5.

    Az analóg pedálok semmilyen kárt nem okoznak a csöves hangzásban!
    Azért annyit jó tudni, hogy az effekt loopba a modulációs effekteket érdemes kötni! ( főleg a delayt)
    A torzítókat pedig az erősítő és a gitár közé!

  • 4.

    Ott van a cím alatt pedig, egy üres mező, Hozzászólás címen.

  • 3.

    Köszi a tanácsot. Oda hogy lehet írni? Nem találok hozzászólás gombot, felületet.

  • 2.

    Van ilyen fórum, szerintem több értelme van ott folytatni, vagy oda átvinni ezt a témát, talán többen tudnak érdemben hozzászólni: gsfanatic.com

  • 1.

    Nekem nincs sok tapasztalatom multikkal, de ami van azt megosztom:
    Két-három olcsó multim volt (Korg AX3G, hasonló digitech). Azért vettem, hogy ne csak a gitárerősítő egy tiszta csatornája legyen. Hát... Volt benne száz féle effekt, erősítőmodell, torzító, ládamodell. Szóval sokféle hangzást tudott papíron. Gyakorlatban mind ugyanaz a műanyag, élettelen hangzás. Aztán erősítőt cseréltem, Marshall 15DFX beépített torzítóval, reverb, delay, chorus, chorus-delay. Ennél több nem is kellett, otthoni gyakorlásra kíváló erősítő.
    Aztán zenekarosdi, nagy csöves cucc, és most megint az a problémám, hogy azért valami plusz effekt kéne.
    és szerintem minden gitáros problémája: egy analóg pedál árából lehet venni egy olcsó multieffektet. Pedálból meg legalább kéne torzító,chorus, delay. És itt már hatalmas különbség van árban multi és sok pedál között.
    A komoly multik más kérdés, azoknak tényleg jó hangjuk van (pl. én egy boss studio pro-t volt szerencsém hallani).
    Viszont ha valaki jó hangzást akar elérni, akkor sokat kell rákölteni. És akkor tényleg mindegy hogy 5-6 pedál, vagy egy komoly multi. A jó hangzásho sajnos rá kell költeni 50-100 forintot.
    Viszont ha valaki csak maga otthon gitározgat, nincs fellépés, zenekar, akkor tökéletes egy 10-15e forintos kis multi is. ezekbe mind van erősítő, ládamodell is, így ráköthető otthoni hifire, így a gitárerősítő árát is meg lehet spórolni. Persze azt ne várja senki, hogy úgy fog szólni mint egy 412 stack, de a pénztárca nagy úr.
    Szerintem először azt kell eldönteni hogy mire kell, aztán hogy mennyit szánsz rá.
    És a végén kérnék egy kis segítséget: A Vox Tonelab ST mennyire használható koncerten. Azért tetszett meg, mert előfokcsöves, de ha valaki tud jobbat hasonló árkategóriában, azt megköszönöm.
    Mi a véleményetek a ,,analóg pedál szétbaxa a csöves hangzást, ha nem effekt loopba kötöd?
    Bocs, hogy ilyen hosszú lett.

GS Activo