Szerintem egy sokat kibeszélt témát feszegetek, de érdekelne egy - két dolog az ohm témakörben.

Sziasztok !
Szerintem egy sokat kibeszélt témát feszegetek, de érdekelne egy - két dolog az ohm témakörben. A gyakorlatban nézve pedig, erősítő kontra hangfal. Van erre valami aranyszabály ? Lenne egy Vermona kombóból szépen átalakított 212 láda, és igazából valami csöves cuccal kéne meghajtani. A ládában 2 db 6 ohm-os hangszóró van és hosszú távon gondolkozva , hogy ne csinálja ki egyik a másikat, egy párt szeretnék neki. Gondoltam egy kis Orange csöves erősítőre pl, de az van ráírva, hogy 8 Ohm. Gondolom az erősítőnek min. 6 Ohm-nak kellene lennie. Segítségeteket előre is köszönöm.
    Número de comentarios - 23
  • 23.

    Mivel mostanában - érintettség okán- nálam előjött a téma, gondoltam beteszem ide is, hátha segít valakinek:
    For tube amps a low mismatch is typically safer than a high mismatch. The opposite is generally true for solid state amps.
    A vonatkozó írás itt is megtekinthető, érdemes megnézni:
    www.thegearpage.net/

  • 22.

    Köszönöm szépen az összefoglaló magyarázatot.

  • 21.

    szigetigabor4!
    Nagyon jól leírták a lényeget, de az utolsó kérdésedből még bizonytalannak tűnsz! Ezzel semmi baj mert nem mindenki tanult elektronikát. A 212 és a 412-es láda elnevezésnek jelen esetben nincs köze ahhoz, hogy hány ohm-mal terhelhető az erősítő.
    212= két darab 12 colos hangszórót jelent, 412 = négy darab 12 colos hangszórót jelent egy adott ládában.
    A hangszórónak van teljesítménye(watt) és van impedanciája(ohm) ami a két legfontosabb érték az erősítőhöz való kiválasztásnál. Az erősítőnek is van max teljesítménye és illesztési impedancia értéke. Utóbbinál erősen javasolt az azonos értékre való törekvés! A teljesítménynél pedig fontos hogy a hangszóró nagyobb teljesítményű legyen mint az erősítő!
    Ezek alapján a két 6 ohmos hangszóródat bárhogy variálhatod, sajnos a 8ohmos Orange-hoz nem fog stimmelni és a teljesítmény szempontjából sem jó (feltételezve ha a Vermona hangszórói 15wattosak), mert az Orange Micro Terror 20wattos teljesítményű(feltételezve hogy erről a tipusról írtál), tehát ha csak egy hangszórót kötsz rá könnyen kinyírható, ha párhuzamosan kötsz kettőt akkor teljesítményben már elég(bár határeset), viszont ohmikusan nem megfelelő, mert 3 ohm lesz az eredő impedancia ami ugyebár nem 8ohm!
    Lényegében ismételtem amit a többiek már leírtak, szakmai szempontból senki sem fogja jószándékkal javasolni ezt a párosítást. Ha még mindig van kérdésed tedd fel nyugodtan, megpróbálunk ügyesebben magyarázni! :)

  • 20.

    ˝szigetigabor4 ˝ .. Na , ilyenkor érezhető az üzenőfal lényege és a profik jelenléte .. Talpi ,Pomázi I. .. otthon vannak a szakmában .. Köszönet nekik ( másoknak is ) a segítséget .. :)

  • 19.

    Lehet a láda 212 is, csak az impedancia meg a teljesítmény passzoljon

  • 18.

    Köszönöm. Akkor a kis Orange csöves erősítő , jobb párosítás egy normál 412 ládával, vagy ez a másik véglet ? Sok ilyet írnak.

  • 17.

    Csöves cuccnál a kimenőtrafó illesztve van standard ellenállásokhoz (4,8,16 ohm általában) Ha ettől eltérőt kötsz rá, az a hangképben biztos bele fog szólni, plusz ahogy előttem írták vagy a hangszóró vagy az erősítő láthatja kárát. Azt se felejtsük el, hogy csöves cuccnál érdemes(kell) túlmértezni a hangszóró teljesítményét (min 50%) az erősítőhöz képest, különben hamar elköszön. Nekem a 20w-os cumón 60W-os a speaker, biztos ami biztos :)

  • 16.

    Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítségét, esetleg ha valaki még tud okosságot ez ügyben szívesen veszem. Pomázi Ignác, nagyon eltaláltad , hogy miből is készült ez a láda. Talpi, tényleg Vermona a 6 Ohm-os hangszóró, de én szerintem, nem rossz cucc.

  • 15.

    Leírásod szerint egy REGENT 300 K dupla hangszórós kombóból kiszerelt hangszórókról van szó. A hangszórók típusa RFT L 3401, műszaki adatai szerint 12, 5 W-osak és 6 ohmosak. A hangszórók párhuzamosan kötve illeszkedtek a tranyós erősítőhöz, így az összteljesítmény 25 W 3 ohmon.
    Ha csöves erősítővel akarod meghajtani a 212-es ládát, akkor azt 25 W-nál semmiképp sem nagyobb teljesítményű és max. 4 ohm kimenetű erősítővel teheted meg, persze ez sem tökéletes megoldás.
    Megoldás az egy hangszórós csatlakozás is 8 ohm esetén, de az minimális teljesítményt eredményez, s az is előfordulhat, hogy kinyírod a hangszóród.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 14.

    Leírásod szerint egy REGENT 300 K dupla hangszórós kombóból kiszerelt hangszórókról van szó. A hangszórók típusa RFT L 3401, műszaki adatai szerint 12, 5 W-osak és 6 ohmosak. A hangszórók párhuzamosan kötve illeszkedtek a tranyós erősítőhöz, így az összteljesítmény 25 W 3 ohmon.
    Ha csöves erősítővel akarod meghajtani a 212-es ládát, akkor azt 25 W-nál semmiképp sem nagyobb teljesítményű és max. 4 ohm kimenetű erősítővel teheted meg, persze ez sem tökéletes megoldás.
    Megoldás az egy hangszórós csatlakozás is 8 ohm esetén, de az minimális teljesítményt eredményez, s az is előfordulhat, hogy kinyírod a hangszóród.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 13.

    A Vermona gyártott 6 ohmos hangszórókat, nekem elég sokat tekertek át 8 ohmosra - sikerrel, még most is szólnak.

  • 12.

    ˝A két hangszóró azonos pólusa van összekötve, a-- és a ++, és az egyikből van kivezetve. Akkor elméletileg párhuzamosan van kötve, így akkor elméletileg nő az ellenállás , így elméletileg a kis Orange 8 Ohm-os erősítő tökéletes hozzá. Jó a gondolatmenet ?˝

    Nem.
    A párhuzamos kapcsolás stimmel, de ilyenkor (két azonos ellenállás esetén) FELEZŐDIK az eredő ellenállás, azaz 6 ohmos hangszórók esetén 3 Ohm lesz. Ha már itt tartunk: biztosan 6 Ohm? Nem túl szokványos...

    Továbbá: félvezetős erősítőkre igaz, amit Gábor írt, azaz a terhelő impedancia ne legyen KISEBB, mint az erősítő névleges impedanciája (alulterhelés).
    Csöveseknél bonyolultabb a helyzet; alapvetően törekedni kell a terhelés és a kimenő trafó azonos impedanciájára, de a csövesek még mindig jobban viselik a túlterhelést (tehát kisebb terhelő impedanciát) mint az alulterhelés (ennek szélsőséges eset, amikor terhelés nélkül, járatják az erősítőt.)

    Ha tehát BIZTOSAN 6 ohmosak a hangszóróid, és BIZTOSAN 8 Ohm a csöves (!) erősítőd kimenete, akkor a ˝viszonylag legjobb˝ megoldás, ha az egyik hangszórót kikötöd, és így használod.

  • 11.

    Tehát, a 8 Ohmos erőlködő csak akkor mehet a 2x6 Ohmra, ha az sorba van kötve, tehát 12 Ohm lesz. Ez persze teljesítménycsökkenést eredményez. Csöves cuccoknál vannak még különböző szabályok, amiket érdemes betartani, csak nem emlékszem, mi, majd valaki talán beírja.

  • 10.

    Nem jó. A 2x6 Ohm párhuzamosan kötve az 3 Ohm. Rosszul írtam az első hszben, mindjárt javítom.

  • 9.

    ˝ szigetigabor4˝ .... A hozzászólásoknál már nem tudsz fotót felrakni , linket viszont igen .
    Javaslom írj egy új fórumot az üzenő falra , akkor adja a ˝ fájl kiválasztása˝ - ablakot , és mehet a fotó .
    Nem kell megijedni, a többiek látják , hogy ez a folytatása ennek a fórumtémának .

  • 8.

    Szia, ha a két hangszóró sorba van kötve, az ellenállás értékük összeadódik és a vezeték az egyik negatívjáról és a másik pozitívjáról jön a csatlakozóhoz. Ha párhuzamosan vannak kötve akkor az ellenállásuk - egyforma hangszórók esetén - feleződik. Különböző ellenállás értékű hangszórók párhuzamos kötése esetén az eredő ellenállás alacsonyabb lesz a körben lévő legkisebbhez képest is. Párhuzamos kötés esetén bármelyik hangszóró negatív és pozitív oldaláról mehet a 2 vezeték a csatlakozóhoz. Nekem így rémlik.

  • 7.

    A két hangszóró azonos pólusa van összekötve, a-- és a ++, és az egyikből van kivezetve. Akkor elméletileg párhuzamosan van kötve, így akkor elméletileg nő az ellenállás , így elméletileg a kis Orange 8 Ohm-os erősítő tökéletes hozzá. Jó a gondolatmenet ?

  • 6.

    Szerintem nem lehet. Nézd meg a hangszóró csatlakozóját. Rá van írva, hogy - vagy +. Az a lényeg, melyik van összekötve. Ha a - és +, akkor soros.

  • 5.

    Lehet ide valahogy képet felrakni ?

  • 4.

    Itt vannak a kötések. Mindegyik olyan lesz ránézésre, hogy össze van kötve a két hangszóró, és egy drót megy az aljzathoz. :) A + és - sorrend nem mindegy. -- és ++ a párhuzamos. -+ és -+ a soros. subvoice.hu

  • 3.

    Bocsi, párhuzamosan.

  • 2.

    Lefényképeztem amikor készült. A képek azt mutatják, hogy a két hangszóró össze van kötve vezetékkel, és az egyik van kivezetékelve a jack aljzathoz. Magyarul , ha jól állapítottam meg, akkor sorba van kötve . A hangszórók egyformák.

  • 1.

    Aranyszabály: nagyobb Ohm-os hangfal köthető kisebb erősítőre, de fordítva nem. Aztán persze ez bonyolultabb ennél, de ez az alap. A 2x6 Ohm attól függ, sorba van-e kötve (összeadódik az ellenállás), vagy párhuzamosan (csökken az ellenállás). Sorba csak azonos ellenállású hangszórókat szabad kötni, párhuzamosan mindegy. Ha jól emlékszem, de majd valaki nálam okosabb kijavít, ha nem.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

GS Activo