Szeretnék bővebb szakmai információt szerezni a gitárokban alkalmazott pickup bekötések elméletéről,

Sziasztok!

Szeretnék bővebb szakmai információt szerezni a gitárokban alkalmazott pickup bekötések elméletéről, főleg a fázisfordítás/humbucker bekötések mikéntjéről. Elméleti szinten, amatőrként érdekelne a dolog, szeretnék többet tudni a témáról. Keresgéltem a neten, de részletes és főleg magyar nyelvű leírást nem találtam. Ha valaki tud ilyet és megosztaná a linket, nagyon megköszönném!
    Número de comentarios - 5
  • 5.

    Igen, sikerült válaszolnod! :-) Hálás vagyok érte!

  • 4.

    A szégyelled magad erős kifejezés, hiszen mindenki üres fejjel születik, és tanulni kell a dolgokat, ha sikerült válaszolnom örülök.

  • 3.

    Sailor, nagyon szépen köszönöm! A magyarázatot és a linkeket. Az alapokkal tisztában vagyok, csak a fázisfordítás mikéntje volt rejtvény számomra. De a harmadik linked szépen, szájbarágósan szemlélteti a dolgot és pont erre volt szükségem. Szégyellem magam, hogy nem tudtam ezeket, pedig így már érthető és nem is olyan bonyolult. Mégegyszer nagyon szépen köszönöm!

  • 2.

    www.fralinpickups.com
    talán ezen a képen jól látszik: a mágnesek ellentétes pólusa mutat felfelé a húr felé, a tekercselés iránya is más, Hot a jel, amit bekötünk, Ground pedig a földelésre megy.
    Tudom angol, de jók az ábrák, és talán azokból is érthető.
    www.fralinpickups.com/

  • 1.

    Valóban az elmélet érdekel?
    hu.wikipedia.org
    A pikupok általában mágnes(ek) köré tekert tekercs(ek). A mágnesezhető húr megváltoztatja a mágneses mezőt, és feszültséget indukál.
    A baj az hogy nem csak a húrok rezgése indukál jelet a tekercsben, hanem a minket körülvevő világ: háttérsugárzás, villamos vezetékek, ezer elektromos kütyű. Ezeket újabban igyekszenek minél jobban leárnyékolni, én láttam olyat hogy a tv-hez túl közeli hangfal elszínezte a képet, ma már szerintem nem találnánk olyan új készüléket amivel ez így lenne.
    Kétféleképpen lehet ez ellen védekezni, árnyékolás (elektronika és hangszedőüreg és koptató), a másik pedig az úgynevezett szimmetrikus / balanced módszer (amit mikrofonoknál is alkalmaznak).
    Szimmetrikus jelvezetés: a két tekercset fizikailag úgy helyezik el, és tekercselik, és kötik a kimenetre, hogy a két hangjel fázisban erősítse egymást, a tekercs által felszedett zaj pedig kioltsa magát.
    Konkrétan humbukernél két tekercs van. A tekercseket, mágneseket, és a bekötést, (Nem találtam jó ábrát, és ezt nehéz szavakban leírni) úgy valósítják meg fizikai elhelyezésükben hogy fordított jel keletkezzen rajta. Viszont a zaj ugyanaz a környezeti zaj lesz mindkét tekercsben, majd a másik tekercsnek nem az elejét, hanem a végét kötik be, így dupla fordítással a jel a két tekercsről fázisban erősödve jön le, a zaj pedig a kioltó/destruktív interferencia fázisában, tehát eltűnik.
    A bekötések szerintem már a gyakorlathoz kapcsolódnak, és gyártók honlapján is, és a gugolóban is sokat lehet találni (PU wiring), némelyiken a tekercsek külön is ábrázolva vannak.

GS Activo