Mit gondoltok a kombó vs fej+láda kérdésről?

Sziasztok!

Mit gondoltok a kombó vs fej+láda kérdésről? Magam végigjártam a kombók aztán fej + 212, 412 láda vonalat, de most, hogy nincs semmim az egy szál LP-on kívül, szeretném a véleményeteket kérni. Nem vagyok benne biztos, hogy a fej + 412 volt a legüdvözítőbb cuccom, ezért ötlött fel bennem a kérdés. Otthoni gyakorláshoz és fellépésre kellene valami.
Ami az én tapasztalatom..:
Pro: Egy 1x12-es kombó praktikus, jól hordozható, hangszóró csere nem drága (ha kell) és kihangosítva bármire elég lehet.
Kontra: Kis felület.
Pro: 212 és 412-es láda plusz fejek jól kombinálhatók, variálhatók. Nagyobb felület, nagyobb hang, teljesítmény.
Kontra: Cipelés, hely. Több kábel. Talán még amit én tapsztaltam, hogy lustábban szólnak a 412-es ládák kisebb hangerőn.

Várom minden fórumtárs véleményét akár szorosan, akár érintőlegesen kapcsolódik is a témához.
    Número de comentarios - 25
  • 25.

    1x12 vagy 2x12 megfelelősége a hangszóró teljesítményétől is függ.
    nekem 2x12 van, de 50W-os hangszórókkal.

  • 24.

    Véleményeitek alapján a kombó mellett döntök azt hiszem... ˝Sajnos˝ működnek még a reflexek és mindig visszatérek gondolatban egy jó fej + láda pároshoz. Van néhány fej amit szívesen használnék, de akkor megint oda lyukadnék ki ahonnan elindultam. Nagy láda, fej, pedálok, kábelek. Pedig tudom, hogy nem ez az irányom.
    Laci amit írt a nagy felület kis hangerővel kapcsolatban, tökéletesen egyetértek. Nagy hangerőn tényleg nagyon jók a nagy ládák és a fejek, de nekem erre nincs szükségem és nem tudom kihasználni a kvalitásaikat.
    Most kombó mustrában vagyok. Nézem itt a GS-n is meg máshol, de még nem tudom merre induljak. Néztem modellezős csövest, full csövest, 1x12-öt, 2x12-őt. A hangzásvilágom inkább a 80-as évek vastag hasrd rock/heavy metal világa, southern rock/blues. Vagyis egy jó rockos kombó kellene.

  • 23.

    Háát, én már játszottam nagyszínpadon H&K Tubemeister 18-cal Erdélyben...Jeff Beck számot is toltunk. Piszok jó volt a hangosítás, így bent is és kint is szólt, ahogy kell... De itthon is játszottam így,és a technikus dícsérte a soundot. Minden a hangosításon múlik. A nagy felület kis hangerő kombináció nekem nem jött be. Azon kívül a legtöbb technikus itthon letekerteti a hangerőt bent, amit megértek. Szerintem is elég 20-40 w cső. Ha voksolni kéne, én kombó plusz kiegészítő láda összeállításban gondolkodnék. Az kompakt, jó mindenhova. Hacsak nem a Whitesnake-hív a gitárosi posztra. Ott nem mernek beszólni, hogy hangosan nyomod a 100-asokkal :-)

  • 22.

    Szia, ha van 100 km energiád nálam ki tudsz próbálni jó pár kombinációt. 1x12 fullcsöves kombo dean markley, peavey, 212 carvin láda csövessel, 212 tranyóssal, 1x12 fender kombo előfokcsővel és szerintem utána sejteni fogod hogy mit akarsz. Szívesen látok bárkit akinek a zene az élete része.

  • 21.

    Bryan Adams valszeg nem kemperezik.. Sokkal inkább használ Vox AC30-at.
    Szerintem az a cucc ami `mindenre jó`, az igazán semmire se..

  • 20.

    Keve! A közönségnek nincs izlésformáló ereje. Csak valami jóra vágynak. Hogy ezt egy Kemper-en vagy egy full csöves rendszeren kapják, mindegy. Nekik a lényeg, hogy jól érezzék magukat.
    A 2019-es Bryan Adams koncerten egy szál motyót nem láttam a színpadon. Fogalmam sincs min játszottak, de q..va jó volt. Nem! A divatot, a hangzást a zenész teremti meg. A mulatóst pedig meghagyom a szoftverhibás BMW-seknek. ti. : Ha megszólal a kocsiban Bódi Guszti, lemegy az ablak. Peace.

  • 19.

    Doki! a közönség sok mindent nem hall meg! ha a közönség lenne a mérce, akkor mindenki mulatós popot játszana. de értem mindkét fél logikáját (bár nincs akváriumom). :)

  • 18.

    Üdv, érdemes lehet elgondolkozni még egy attenuatoron a fej és láda közé, azzal alacsonyabb hangerőn is jobban ki tudod tekerni a csöves fejet.
    Én is hasonló problémakörben voltam (otthoni szobagitározás vs. zenekaros próba), végül vettem egy Orange Rocker 15 Terror fejet, ez 15W - 7W - 1W - 0.5W lépcsőfokokban felezhető, így otthon is tudom használni egy 1x12-es ládával, és a próbateremben is egy 4x12-essel. Akár hasonló felezhető fejek körül is érdemes lehet körülnézni.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 17.

    Ránéztem erre a HB FRFR ládára. Nem olyan régen egy fórumon sokat beszélgettek a hagyományos, értsd csöves fej + láda, PA rendszer vagy a modern digitális, modellezős cuccok a jobbak? Nem alakult ki közös konszenzus,de a lényeget az élő környezetben próbálták megtalálni. Az lett a vége, hogy koncert környezetben már senki nem hallja a különbséget digitális vagy analóg instrumentek között. Egy aktív koncertezős srác azt írta, hogy azért a fül stack szerinte mindent visz, de ezt mint zenész mondja és a közönség szerinte tényleg nem hallja meg a különbséget. Viszont installációban már nem vitás, hogy melyik rendszer a jobb, kényelmesebb?
    Én a magam részéről maradok a hagyományos zenecsinálásnál. Gitár, csöves cumó és rákenroll. Bár látom, hogy miben jobb és merre megy a digitálsi, modellezős zenélés, én mégis úgy érzem, hogy ezekkel a hagyományos eszközökkel több közöm van a zenéhez. Olyan mint amikor felhúzod az órád, nem pedig csak rápillantasz a digitális kijelzőre.

  • 16.

    FRFR láda plussz multi gond letudva.Ehezz költség még egy jobb minőségű IR pack( Agyári láda szimulációk ált.kuka).Klubozni nagyobb koncertekre is bőven elég manapság

  • 15.

    Messius.: Nem elkanyarodva a témától, néha nagyon nem találkoznak az elképzelések a valósággal. Mindig Marshall párti voltam, de valahogy nem akart soha összeállni a hang. Illetve ha összeállt, az elég sok ba....kodással járt. Míg az Orange-on feltekertem a gaint, hangerőt és kész. A Marcinál sokkal többet kellet szöszölni. Ez valahogy mindig elvette a kedvem tőlük. De ez csak az én véleményem. Tudom, hogy a fél világ meg a másik fele Marshallokon játszik, de én ezt tapasutaltam.

  • 14.

    Nekem a próbára-koncertre full stack az alap!
    Ha próbán fel tudom tekerni 5-re a 100W fejet, akkor koncerten nehogymár ne lehessen..
    Otthon meg kombó és kész!
    Különben sem praktikus 1 cuccot hordozgatni mindenhova..

  • 13.

    a kombó hangját minden koncerten egy kicsit finomítani szoktam a hely követelményeinek megfelelően.
    amúgy én itthon akusztikusan játszok az elektromos gitáron. Jan Garbarektől hallottam, h évekig egy süket szobában gyakorolt, mindenféle effekt nélkül, a legapróbb csikordulás is hallatszott, aztán amikor színpadra lépett, szárnyalt...

  • 12.

    Zoli! Pont ilyen véleményeket is szerettem volna látni. A tapasztalás nem pótolhat semmit. Régóta csak 412-es ládáim voltak, így elszoktam a kombók hangjától. Otthoni körülmények között belőtt hang sohasem vált be a színpadon és ahogy írtad is. A gitárnak nem szabad a bőgőssel ˝versenyezni˝. Köszi.

  • 11.

    Amit én tudok erről tapasztalásból:
    A zárt láda kiegyenlítettebb frekimenetű. Kivéve, hogy a négy hangszórósoknak sokszor van egy (szerintem) felesleges alharmonikusa, ami nem kell a gitárba. Ebből a szempontból jobb (azt gondolom) egy két hangszórós, kisebb űrméretű. Másrészt az kisebb felület a besugárzás szempontjából.
    A kombó frekimenetében több meglepetés lehet, de ha jól eltalált a méretezés, stb., akkor kiváló.
    És amit pluszban ad a zárt ládához képest, hogy körsugárzó. És tök mindegy, hogy egy, vagy két hangszórós, egyáltalán nem számít. A színpad minden pontján szépen hallod. (míg a zárt láda sugárzási felülelét tényleg csak a hangszórószámmal lehet növelni. A ˝toronyépítés˝ sajnos nem csak a látvány miatt indokolt)

  • 10.

    Meg tudlak érteni, én is csőpárti vagyok, de sajnos otthoni gyakorlásra kénytelen voltam megalkudni. Koncert, próba csak cső! Ha klasszikus hardrock, akkor nálam a Marshall fej+láda a nyerő, persze ez szubjektív! :)

  • 9.

    Nos azt hiszem kommentjeitek alapján felül fog kerekedni ˝vájtfülemen˝ a józan ész és a praktikum. Milyen király mikor az ember kiáll egy half stack elé és lehúz egy irgalmatlan riffet! De azt látom, hogy minden előnye ellenére több is vele a nyüg.
    Messius: Csöves cuccban gondolkodom mindenképpen. Szeretem a hangjukat. Ezzel nőttem fel. Pár hónapja volt szerencsém egy Kemperhez. Nagyon sokoldalú, de amikor az Orange fejet beindítottuk mellette, nem volt kérdés melyik a jobb... nekem. Egyébként max. 50W-ban gondolkodom. Kalsszikus rock/hard rock a zeném. A modellezős cuccokat eddig elkerültem, de hát mit tegyek? Én még az analóg világban készültem.

  • 8.

    amikor egy beltéri koncerten a sztereó 4x12 ládámnak csak az egyik oldalát használva eltakartuk egy szerszámosládával a még működő 2 hangszóróból az egyiket, akkor döntöttem el, h 4x12 túl sok.
    most egy 60W-os 2x12-es csöves kombóm van, ez 25 kg, de ketten viszonylag kényelmesen tudjuk mozgatni.
    Kékesi Zalán azt mondta, h ő azért váltott Kemperre, mert vegyesen voltak fellépései nagyszínpadon, kisszínpadon, színházban, stadionban.
    bár van az effektutamban egy Line6 M13, de nem szeretem a digitális megoldásokat, mert a hangszerészem azt mondta, az analóg cuccokat a végtelenségig lehet szervizelni, a digitális pedig előbb-utóbb elektronikai hulladék, de mielőtt bárkit is megbántanék ezzel megjegyzem, h ez szubjektív. :)

  • 7.

    Szia!
    Attól is függ, hogy csövesben gondolkozol vagy félvezetősben. Az előbbinél nem hiszem, hogy van jó megoldás otthoni és koncert körülményekre is. Ha ragaszkodsz a csöves hangzáshoz akkor érdemesebb két erősítőben gondolkodni: kisebb koncertre, klubokba 20-40 watt körüli csöves már bőven elég, szerintem több szempontból ideálisabb a kombó(persze a hangzáson lehet vitatkozni a fej+4x12ládához képest). Otthoni gyakorlásra meg lehetne egy modellezős kombó. Persze ez a megoldás drágább.
    Ha nem ragaszkodsz a csöves hangzáshoz akkor szintén a modellezős kombót javasolnám, nagyobb teljesítményűt, teljesítménykapcsolóst, ami ideális az otthoni (halkabb) gyakorlásra is. Például: Katana.
    Milyen műfajban zenélnétek, mert az is egy szempont lehet az erősítő választásnál! ?
    Ja és hogy a konkrét kérdésre is válaszoljak, ˝Mit gondoltok a kombó vs fej+láda kérdésről?˝
    Ha van rá lehetőség, mindkettő kell! ! ! :)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 6.

    Én használok csöves kombót kispedálokkal és modellezős cuccot is (helix)
    Ha most vennék, akkor egy kis méretű, max. 15-20 W-os csöves fejet keresnék ahhoz pedig lehet bármilyen ládát, akár többet is. Próbára, klubba 1x12, nagyobb színpadra sem kell szerintem több 2x12-nél, az még egyedül is cipelhető és a pultban sem csapja ki a hisztit, hogy hangos a színpadon. Bár nálam már az 1x12-es kombó is kiveri sokszor a biztosítékot a technikusoknál.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 5.

    Sokan gagyinak tartják a Bugera cuccokat. Egy párszor játszottam egy barátom V22-es kis csöves erősítőjén amibe rakott az eredeti helyett egy Celestion Greenback-et 12˝ Iszonyat hangzás, és otthonra is jó gyakorolni. De van nagyobb testvére is ha kevés lenne. Ja és nem horror ár.

  • 4.

    Nálam 10 kiló a lélektani határ, annál nehezebb cucchoz nem nyúlok. Régebben emelgettem mindenféle rémséget, de rájöttem, hogy nem kell az nekem.

  • 3.

    A Nagy koncert szinte kizárva. Inkább kisebb színpadok és főleg ritmusozás néha szólókkal tarkítva. Ez már olyan hattyúdal féle. Viszont szeretem a szép telt, egész hangokat. Egyébként nekem is volt itthon 100w fej meg 412-es láda, de már az is hangos volt a családnak amikor bekapcsoltam on-ra a power gombot.
    Gábor véleményére reagálva.: Nincs roadom, de ez is közrejátszik valamelyest a hezitálásomban. Láda -> kétkezes, fej -> egykezes, táska a kábeleknek, minden apró kütyünek -> egy kezes, állványok, egyebek 1 -> kezes. Mondjuk az erőnlétemmel nincs baj, de így 50 felett már nem nekem dolgozik az idő. :)

  • 2.

    Egy fesztiválon tapasztaltam hogy a kevesebb néha több. Pár metál és rockbanda annyi alapot fölpakolt hogy ki sem kellett volna őket hangosítani. Marshall, Randall hegyek. Azután jött egy feldolgozásokat játszó zenekar. A két gitáros talán 40w-os Line6 kombóval nyomta. Sokkal jobb tisztább és érthetőbb volt az egész. Nem feltétlen kell a nagy cucc. Mondom ezt én akinek a szobába 100-as Marshall van 4x12-es A ládával. Én egy jó csöves kombót vennék ha koncerteznék. Különben meg most a vonalból való gitározás a menő. Ahhoz meg csak egy jó multi kell.

  • 1.

    Ez szerintem fizikai állapot és koncertezési körülmény kérdése. Ha nagy színpadokon játszol, és kell a felület, mert hangos a zenekar, és erős vagy, esetleg van roadod, akkor a 4x12. Ha nem hangos a zenekar, és/vagy kis színpadokon játszol, és/vagy nem vagy erős, akkor bőven elég egy kombó. Amúgy meg az ideális a mindkettő, de csak akkor, ha van olyan hely, ahol valóban érdemes föltenni egy 4x12-es ládát.
    Én mondjuk nem vagyok mérvadó, mert sosem játszom hangos zenét, de a könnyű mobilitás híve vagyok, és sosem volt roadom, tehát, ha hangos zenét játszanék, akkor sem volnék hajlandó leszakadni a cuccolásban.

GS Activo