Idioma

Ändere auf Deutsch.     Deutsch Change to English     English Cambiar a español     Español Átváltás magyarra     Magyar Zmeňte na slovenčinu     Slovenský

País

Moneda

Emaj7

Sziasztok!

Én még elég kezdő vagyok, még csak nemrég óta tanulom a gitárakkordokat. Van az Emajor7 (csatolok képet melyik), és az én kezem, ujjaim nem bírják átérni azt, ha egy bundot ki kell hagynom. Nagyon fáj utána az ujjközöm, és az ujjam is elcsúszik a húrról. Más is van itt, (nő, de akár férfi is) akinek szintén van ilyen problémája? Hogyan lehet ezt kiküszöbölni?
    Número de comentarios - 80
  • 80.

    Köszönöm mindenkinek. :)
    Nagyon nagyon szeretném Steve Stevens (Billy Idol gitárosa) tudását :D dehát az nyilván nem most lesz. Meglátjuk mit hoz a jövő. Legalább a motiváció az megvan.

    Sok éve tanultam gitározni tanárral, talán 2 évig. De az már elég régen volt, úgyhogy konkrétan most újrakezdtem. Így mindent újra kell tanulnom.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 79.

    Szerintem vannak olyan kéztechnikai/testi adottságok, amik hiányában bizonyos gitár akkordok nem foghatók le. Ezt saját tapasztalatból tudom. Ha az ujjak nem hosszúak, egyenesek és hajlékonyak, akkor egy tanár sem tud ezen sokat változtatni. Ha valaki nagyon fiatalon kezd el gitáron gyakorolni, akkor nagyobb esélye van, jó adottságok kifejlesztésére. De nincs gond, bizonyos akkordok felső fekvésben könnyebben lefoghatók!

  • 78.

    76. Lorand Komaromi 2024.12.17. 21:11:25
    Köszönöm, őket nem ismer(t)em.

  • 77.

    62. Lorand Komaromi 2024.12.17. 17:53:21
    ˝Tudod folyamatosan elemezni, ellenorizni es finomitani a technikadat, ...˝
    az analitikus szemlélet az emberek jó részéből hiányzik, szerintem,
    és ott van a csapda is, hogy azt hiszed jól csinálod, és később kiderülhet, hogy valamit teljesen ˝félreértettél˝, ˝rosszul˝ gyakoroltál be, nem tudsz rá ˝építkezni˝, stb.

  • 76.

    Nincs gyujtemenyem, de pl. Justin Guitar, Steve Stine, Ben Eller videoi jo kiindulopont.

  • 75.

    70. Lorand Komaromi 2024.12.17. 20:23:42
    ˝Rad bizom a keresgelest. Nem vagyok tanar, akinek fizettel a szolgaltatasert. :D˝
    komolyan kérdeztem, egy jó linkgyűjtemény mindenkinek hasznára válhat,

    több előfizetésem is volt (itt, a gs-en publikáló tanárnál is), az internet ˝előtti˝ korszakban több VHS-en elérhető anyagot is megvettem (ezek talán már mind fent vannak a neten is, így nem nekem kell digitalizálnom őket :)),
    értem azt, hogy manapság az online tanítás jóval előbbre jár(hat), mint a szalagos/dvd-s/bd-s világ, de szerintem a közvetlen kapcsolat nagyon sokat jelent,

  • 74.

    Tori, gyakorlás, elszántsàg kèrdése. Minden másra ott a gitártanár. ;)

  • 73.

    Hú, valóságos ak kordon. Kötött fogások.

  • 72.

    Nyilvan nem linkkuldessel probaltam egyenlove tenni a tanar melojat.

  • 71.

    ˝Nem vagyok tanar, akinek fizettel a szolgaltatasert.˝
    És ez egy óriási áldás mindenki számára. A tanár amúgy nem linkeket küld, ahhoz elég egy mezei nethuszár is. A tanár megnézi, mit csinálsz, és kijavítja a hibát. Ezért kell fizetni, akinek a linkekért kell, az nem tanár, hanem kókler.

  • 70.

    ˝Kérlek, akkor küldd a linkeket! Köszönöm.˝

    Rad bizom a keresgelest. Nem vagyok tanar, akinek fizettel a szolgaltatasert. :D

  • 69.

    60. Lorand Komaromi 2024.12.17. 16:54:35
    ˝szbzs, szerintem te meg sosem nezelodtel gitaros anyag temaban a neten. :^)˝

    Kérlek, akkor küldd a linkeket! Köszönöm.

  • 68.

    Akkor ezt megbeszeltuk. :^)

  • 67.


    .

  • 66.

    64. Igen, olyasmiben nyilvánítasz határozott véleményt, amihez láthatóan lövésed sincs. Ha ez ilyen egyszerű lenne, az egy szép világ lenne. De nem ilyen. Neked így működik, örülj.
    Részemről nincs tovább miről vitatkozni, ennél meddőbb dolog a világon nincs, mint magyarázni valakinek, akinek a témában tudása nincs, ellenben meggyőződése van. Igazad van, a tanárok hülyék. A tanulók is hülyék. Én is hülye vagyok, nem értek hozzá.

  • 65.

    ˝Szeretné csinálni, és rosszul érzi magát, hogy nem megy.˝

    Sokan szeretnek csinalni, csak nem fogjak fel, hogy milyen iszonyatos idot es energiat kell rendszeresen befektetni, hogy menjen. :^) Es a tanar nem tud helyettuk gyakorolni...

  • 64.

    ˝Nem tudod. nem látod a hibát.˝

    Hat hogyne latnad. Hallod, hogy egy barre-es akkornal zorog par hur, mert nem fogtad le eleg erovel. Erzed, hogy hamar el kezd fajni a kezed, mert tul erosen szoritod, vagy rosszul fogod. Hallod, hogy nem pontos a hajlitasod. (Es hamar el kezd fajni a kezed.) Hallod, hogy a megpenditett hur mellett a tobbi is megszolal, mindenfele zaj keletkezik. Satobbi. Persze, csak akkor, ha tenyleg erdekel es figyelsz a dolgokra. (Es, megint, megoszthatod a felvetelt neten es kerhetsz kritikat, akkor hasonlokra felhivjak a figyelmed. De a magyar kiberter teljesen halott e teren, szoval kulfoldi forumokon erdemesebb idot tolteni...)

    ˝Bírom azt, amikor valaki láthatóan egyáltalán nem ért valamihez, de kinyilatkoztat. ˝

    En csak az allitasaiddal vitatkozok. ;^)

  • 63.

    ˝Tudod folyamatosan elemezni, ellenorizni es˝
    Nem tudod. nem látod a hibát.
    ˝Nincsenek orokke tarto berogzodesek.˝
    Nem igaz.
    ˝De ha nem fog menni, ugye az sem gond,˝
    Nem igaz. Szeretné csinálni, és rosszul érzi magát, hogy nem megy.

    Bírom azt, amikor valaki láthatóan egyáltalán nem ért valamihez, de kinyilatkoztat. (Ja, nem bírom.)

  • 62.

    ˝Magadnak nem fogod tudni kijavítani, mert nem tudod, mit csinálsz rosszul.˝

    Tudod folyamatosan elemezni, ellenorizni es finomitani a technikadat, arra fokuszalni, amivel kuszkodsz, utananezni a lehetosegeknek es kikiserletezni, hogy neked mi mukodik...

    ˝És ugyan volt, hogy sikerült átlépni a rossz berögződéseket, de sajnos volt, hogy nem, és akinél nem, az meg is ragadt azon a szinten.˝

    Nincsenek orokke tarto berogzodesek. A helyes technikat ugyis maganak kell gyakorolnia, es ha nem erdekli annyira, hogy raszanja az idot az unalmas, monoton reszre, valoban nem fog menni.

    De ha nem fog menni, ugye az sem gond, mert nem ebbol tervezett megelni, van olyan, hogy valakihez nem passzol egy hobbi. :^)

  • 61.

    Kiváló gitáros oktatóvideók vannak. De, mint már írtam, csak annak jók, akik már nem az alapokkal küzdenek. Az alapokat jó, ha valaki nem csak megmutatja, hanem meg is nézi, hogy jól csinálod-e, és kijavítja, ha nem. Magadnak nem fogod tudni kijavítani, mert nem tudod, mit csinálsz rosszul.
    És ugyan Lorand szerinte ez mind bullshit, én azért elég sok emberrel küzdöttem már, aki vagy szar tanárhoz járt, vagy nem járt tanárhoz, de már évek óta rosszul csinált valamit, ami visszavetette a fejlődésben teljesen. Ez szaxofonban különösen így van, de gitárossal is volt dolgom (pedig nem is tanítok gitárt rendszeresen, csak ha nagyon megkérnek). És ugyan volt, hogy sikerült átlépni a rossz berögződéseket, de sajnos volt, hogy nem, és akinél nem, az meg is ragadt azon a szinten.

  • 60.

    szbzs, szerintem te meg sosem nezelodtel gitaros anyag temaban a neten. :^)

  • 59.

    és egy (ideális) tanárnak van valamilyen módszertana, a tanításának ˝iránya˝, amit rád igazít,
    ha meg önálló vagy, és nem valamilyen kurzust tolsz végig, akkor csak azzal foglalkozol ami ˝eszedbe jut˝, amire ˝rákeresel˝,

    ha GitárosGéza csatornáján rátalálsz a kedvenc dalodra, és azt csak elmutogatja neked, nincs mögötte ˝elmélet˝, akkor szerintem sokat vesztesz, mert ha bár valamit megtanulsz, de nem fogod érteni, hogy mi-merre-hány-méter, rosszabb esetben csak gépiesen fogod lemásolni,

    én nem vagyok kőműves, ezért nem tégláról téglára építkeznék, hanem hangról hangra, akkordról akkordra, ...

  • 58.

    Érdekes volt végigolvasni az alábbi értekezéseket. Nekem annyi jutott eszembe, hogy egy tanár (jó tanár) esetében nem szabad lebecsülni a személyes interakció erejét! Főként gyermekeknél szerintem sok múlik azon, de felnőttként is jelentősen hozzáad a folyamathoz. A gyerekek sokszor csaponganak, de egy gitároktató, egy ˝felnőtt˝ felé meg akarnak felelni, és másképp teljesítenek. Egy jó tanár néha akár átlendít, mikor kicsit elkedvetlenedsz, motivál, ha épp kell, és sok hasonló dolgot tesz. Azt gondolom, sok ˝hobbigitáros˝ (bármit is jelentsen ez) pont azért unja meg, vagy ragad le egy szinten, mert nincs ilyen segítsége. Én szeretem a youtube videókat, sokat lestem már onnan, de inkább egy-egy dal részt, vagy érdekesebb technikát. A tanárt meg manapság felváltották a gitáros barátok, kollégák, akikkel jó összeülni, és megtanulni egy-két újdonságot - szintén személyesen! :)

  • 57.

    Az elvben egy kényelmes hangszer, ha jól van beállítva.
    Én továbbra is azt javaslom, menj el egy jó tanárhoz, aki segít. Ha nem fér bele a heti rendszeresség, akkor havi egy alkalom. Megnézi a hangszert, a test és kéztartásodat, és megmondja, mit gyakorolj. Aztán a következő hónapban megnézi, jófelé tartasz-e. Aztán, ha igen, lehet, hogy még az is működik, hogy amikor elakadsz, megkeresed, és segít.

  • 56.

    Flór Gábor
    2024.12.15. 15:45:22

    Ibanez gio grg121sp-bkn gitárom van

  • 55.

    golya
    2024.12.15. 19:34:21

    Köszönöm! :)

  • 54.

    Az is lehet, hogy nincs jól beállítva a gitár. Vagy túl vastag húrok vannak rajta. Naná hogy nehéz úgy...

  • 53.

    És ne add fel, mindenki így kezdi, van aki így is fejezi be és még lemezt is kiad :D

  • 52.

    Találtam egy videót, tekerj bele, 5 perc után jöna lényeg

  • 51.

    Ha punk, vagy metált játszol akkor a három hangot lefoghatod egy újjal is ;)

  • 50.

    46. Tori 2024.12.15. 15:36:58
    ˝ De remélem több gyakorlással tudok majd ezen javítani.˝
    Szinte biztos, hogy így lesz.

    A többieknek (is) ajánlok egy játékot: ˝Spock pózba˝ (48. Henry Kaiser 2024.12.15. 16:13:51) tárd szét az ujjaidat mindkét kezeden, amennyire csak tudod, majd egymással tenyérrel szemben összemérve hasonlítsd össze a ˝terpesztéseket˝, aztán jöhet a csodálkozás a lefogó és pengető kéz közötti különbségen, nekem sokkal jobban ˝tágult˝ a lefogó kezem,

  • 49.

    44. Lorand Komaromi 2024.12.15. 12:59:23
    Szerintem egy hobbigitárosnak is érdemes (az elején).

  • 48.

    43. Henry Kaiser 2024.12.15. 12:51:32
    Bocsánat, akkor félreértettem a hozzászólásod.

  • 47.


    Addig is:

  • 46.

    Mindenkinek kisebbet nyílik a középső és a gyűrűs, mint a többi. Valamennyit lehet rajta nyújtani persze.
    Viszont:
    Nem derült ki, milyen gitár, milyen menzúra, milyen húrnyomás, ülve vagy állva gyakorolsz, karod milyen szögben hajlik, kézfejed hogy áll, hüvelykujjad hol van a gitárnyakon, ujjaid hogy állnak, stb. Ezek mind befolyásoló tényezők.

  • 45.

    Flór Gábor
    2024.12.15. 00:12:09

    Igen, tudom hogy ehhez a lefogáshoz a középső és gyűrűsujjnak nem is kell szétnyílnia, hiszen szinte egymás alatt vannak.
    Én csak arra a kommentre válaszoltam, hogy ez a kettő ujjam sokkal kisebb távra tud nyílni mint a többi.
    Viszont pont ezért tettem fel a kérdést, mert a mutatóujjam, és a középsőujjam, hiába tud jobban szétnyílni, még mindig fájdalmas és ˝nem bírja˝, és csúszik el a húrról az ujjam. De remélem több gyakorlással tudok majd ezen javítani. Persze jó lenne tanárhoz járni, mert szeretném többre is vinni majd idővel, de sajnos most egy darabig nem tudom megengedni magamnak a magántanárt.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 44.

    Átlag hobby-banjos vagyok (egyelőre), most jöttem haza óráról, ahol (többek között) kiválóan kijavították az ujjrendemet, ami ugyan adott darabra semmilyen hallható hatással nincs, viszont a további X darabra és az általános játékomra meg igen erősen lesz. Ja, és ezt indoklással, példákkal stb. Percek alatt. Minderre lehet, hogy rájöttem volna 5-10 éven belül, de én nem szeretnék annyit várni.

  • 43.

    ˝ de a diskurzus arról szólt, hogy jó-e a tanár vagy nem?˝

    Reszemrol nem errol szolt, nem vitatom, hogy egy jo tanar jo, illetve, hogy egy jo tanar eloben sokkal jobban tud rad figyelni. En csak azt vitatom, hogy az atlag hobbigitarosnak erdemes erre kolteni...

  • 42.

    41: Reagálni szerettem volna egy gondolatra, de közben főztem egy kávét, és mire lenyomtam az Entert, Te már bepötyögted a Háború és békét.
    Az eredeti kérdés egyébként a technikára vonatkozott, nem arra, hogy keressen-e a kérdező gitártanárt.
    Érdekes beszélgetés bontakozott ki alább - jól hasznosítható javaslatokkal.

  • 41.

    offtopic: ˝Vizet prédikálok, és bort iszom.˝
    az előbbieket úgy írtam, hogy én magam sosem jártam élő gitártanárhoz, csak egy online basszusgitáros kurzusnak voltam valameddig résztvevője, viszont harmincvalahány éves koromban elkapott a gépszíj, hogy jó lenne zongorázni, és rövid ideig - 1-2 hónap volt talán - jártam egy zongoratanárnőhöz, amit sajnos idő ill. pénz hiány miatt abbahagytam, máig ˝bánom˝,

    szerkesztés: és attól függetlenül, hogy jelenleg ˝a magam útját járom˝ (általában improvizálással töltöm az időt), szerintem elég sok ˝oktató˝ videót szoktam manapság nézni, meg egy adott darab interpretációit hallgatni különböző zenészektől, azaz elismerem, hogy nagyon hasznosak lehetnek az elérhető tartalmak, a lehetőségek,

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 40.

    39. Henry Kaiser 2024.12.15. 11:34:44
    Köszönöm a választ, de a diskurzus arról szólt, hogy jó-e a tanár vagy nem? (direkt így írtam és nem azt, hogy kell-e vagy nem)
    Vagy valami másra reflektáltál?

  • 39.

    37. Lorand Komaromi 2024.12.15. 11:26:53
    értem én, hogy lehet 3 telefonod/kamerád/krumplid, és felveheted egyszerre közeliben a bal kezedet, a jobb kezedet, meg egy kistotált magadról, és összevághatod, hogy egyben lássák mit is csinálsz, de egy offline tanár ezt egyből látja,

    persze, csinálhatsz jó hangfelvételt telefonnal is, de az nem fog úgy szólni, mint élőben, és most nem arra gondolok, hogy mennyire jól szól, hanem pld. arra, hogy valamit élőben kis hangerőn is simán kihallasz, felvételen meg nem biztos, pld. a pengetőujjad/pengetőd és a húr ˝reakcióját˝,

    értem én, hogy programmal ˝kielemezheted˝ az x perces felvételedet, mert nyilván nem fogod x ütemenként csekkolni, de egy tanár, ha szükségét érzi, akkor meg egyből (a játékod közben) szól,
    bár metronóm esetén meg csak észreveszed magad, tanár nélkül sem kell ehhez programban ˝elemezgetni˝ (feltéve, hogy fix tempó van),

    meg bármilyen felvételi/adatátviteli technikád van, szerintem sajnos jelenleg az online lehetőségek sokkal rosszabbak, mint az offline tanár, pld. UHD-ban láthat téged a tanár a másik oldalon egy szűkebb képen, és overall van egy látványa a játékodról, de pld. az ujjbegyeidet nem fogja látni, hogy miként fogod le a húrokat, élőben ez meg észrevehető, stb.

  • 38.

    Különböző okok miatt saját játéktechnikát fejlesztető zenészek.

  • 37.

    36. Henry Kaiser 2024.12.15. 11:18:05
    ˝Django Reinhardt, James Jamerson...˝

    ezzel mit akartál mondani? mindkettőnek voltak tanárai a családjában...
    Jamerson ráadásul iskolában tanult nagybőgőn játszani,

  • 36.

    ˝de a mplayer/vlc/ffplay/akármi nem fog szólni, hogy mit csinálsz rosszul, és akármennyit is nézel valamit, nem biztos, hogy észreveszed a ˝hibád˝, mert egyszerre nem tudsz mindenre (a tartásodra, a jobb kezedre, a bal kezedre, a ...-ra figyelni), arról nem is beszélve, hogy általában nem hallja magát az ember,˝

    Keszithetsz felvetelt, amit aztan visszahallgatsz, daw-ban lathatod precizen, hogy mennyire tartod a tempot. Ezt is elmagyarazzak par videoban... Sot, keszithetsz a jatekodrol video felvetelt, es megoszthatod es kerhetsz kritikat-javaslatokat. Kulfoldi oldalakon elnek is ezzel a lehetoseggel sokan. (Okosteloja, amivel felvetelt lehet kesziteni, meg mar mindenkinek van.)

  • 35.

    Django Reinhardt, James Jamerson...

  • 34.

    33. Lorand Komaromi 2024.12.15. 10:21:24
    ˝De ha megkuzdesz, meglesz az extra orom, hogy magadtol jottel ra... :^)˝

    ja, X év után rájöttem valamire, amit a tanártól LEHET, hogy 1 perc/óra/hét/... múlva ˝megtanultam˝ volna,

  • 33.

    Lorand Komaromi 2024.12.15. 09:51:01
    ˝Nem tanar/tanitvanykent, csupan hobbistakent meg tudom erositeni, hogy igen sok oromod lelheted a hangszerben barmilyen kepzes nelkul. :^)˝

    ezt aláírom, de én ˝bármit˝ odaadtam volna anno egy tanárért,
    a Viharsarokban nőttem fel, állítólag egyetlenegy (klasszikus)gitár tanár nem volt akkoriban a megyében, Békéscsabán ˝haverom˝ talált egy bőgőtanárt, aki állítólag gitárt is tanított, ˝kiröhögött˝, hogy tizeniksz évesen mit akarok, hiába próbáltam győzködni, hogy majd vonattal bejárok hozzá...

    én (elsősorban) klasszikus gitáron ˝kapirgálok˝, de nem feltétlenül klasszikus zenét, és tudom jól, hogy rengeteg rossz beidegződésem van, és tudom, hogy van olyan is, ami lehet, hogy az ˝előnyömre válhatna˝, ha profi (=pénzből élő) zenész lennék, mert van olyan ˝hibám˝, amit szerintem egy profi (klasszikus) gitáros nagyon nehezen tudna ˝lemásolni˝,

    értem én, hogy manapság minden fent van a ˝neten˝, meg offline is elérhető rengeteg videó, de a mplayer/vlc/ffplay/akármi nem fog szólni, hogy mit csinálsz rosszul, és akármennyit is nézel valamit, nem biztos, hogy észreveszed a ˝hibád˝, mert egyszerre nem tudsz mindenre (a tartásodra, a jobb kezedre, a bal kezedre, a ...-ra figyelni), arról nem is beszélve, hogy általában nem hallja magát az ember,
    nem azt mondom, hogy évekig kell járni valaki(k)hez, de nagyon sokat segíthet egy jó tanár, főleg a kezdőlépésekben,

  • 32.

    De ha megkuzdesz, meglesz az extra orom, hogy magadtol jottel ra... :^)

  • 31.

    Persze. És ha szerencséd van, elkerül a kudarcok egy része. Ha meg nincs szerencséd, küzdened kell egy E7-el.

  • 30.

    Nem vagyok mester, pont az egyik ervem volt, hogy nem akar mindenki azza valni. ˝Valodi˝ zeneszek/tanarok sokszor magukbol indulnak ki, nem is akarjak tudomasul venni, hogy nem mindenki annyira elkotelezodott zeneles irant, mint ok. Nem tanar/tanitvanykent, csupan hobbistakent meg tudom erositeni, hogy igen sok oromod lelheted a hangszerben barmilyen kepzes nelkul. :^)

  • 29.

    Oké, látom, sok éve tanítasz, ezért mindent is tudsz. Nekem sajnos nem ezek a tapasztalataim, sem tanítványként, sem tanárként. De végülis csak 40 éve csinálom mindkét műfajt, biztos végigbullshiteltem az egészet, köszönöm, hogy most így rávilágítottál. Írhatnám, hogy taníts engem, mester, de az ebben a helyzetben paradoxon lenne.

  • 28.

    Nem kell szoljon a video, mert latom 5-8 videoban a helyes technikat tobb szogbol, sokszor meg reszletesen elmagyarazza a keszito. Arrol is rengeteg video van, hogy miket gyakorolj, hogy ne kerulj zsakutcaba. Rossz beidegzodessel meg mindenfele tanar szeret riogatni, igazabol bullshit. :^) Vilagsztaroknal sokszor latni nagyon rossz technikakat, nem azon mult...
    En oriasi kulonbseget latok a ˝zenelesbol akarok megelni˝ es ˝csak otthon akarok szorakozni a gitarommal˝ celkituzesek kozott, utobbinal vegkepp nem latom ertelmet a tanarnak. Kiveve, ha nem gond a love, es az ember szeret eloben masik embertol tanulni, van, akinek az fontos...

  • 27.

    Lorand, neked szólt már egy videó, hogy rosszul tartod a kezed? Vagy rosszul ülsz? Esetleg kiszóltak a képernyőről, hogy ezért vagy azért ne azt a fogást használd, mert más az anatómiád?
    Pedig ezeken nagyon sok múlhat, és ezt egy tanár azonnal leveszi, és tudja javítani. Arról nem beszélve, hogy egy jó tanár személyre szabva adja a a tananyagot, látja, mi megy nehezebben, mit kell erősíteni stb. Ezzel szemben önképzés esetén a könnyebb ellenállás felé megy a tanuló, és inkább azt gyakorolja, ami könnyen megy, nem azt, ami fejlesztésre szorul, viszont ez végül zsákutcához vezet.
    Tanárhoz azért megyünk, hogy egy csomó időt megspóroljunk (gyorsabb a haladás, mint videókat nézve), valamint azért, hogy ne legyenek rossz beidegződéseink, amiket aztán később nehezen, vagy egyáltalán nem lehet kijavítani.
    Videóról, önképzéssel csak profik tudnak eredményesen tanulni.
    Persze vannak lehetőségek az interneten, ahol a videós tanulás működik, de ezek pénzes megoldások, és a jobbaknál van személyes konzultációs lehetőség is, vagy online óra formájában, vagy föl lehet tölteni videót, amiről a tanár elmondja, miket, hogy javíts, fejlessz.
    És mindenki komolyan gondolja a zenei ˝karriert˝, még akkor is, ha soha nem megy színpadra, hiszen saját magadnak is szórakoztatóbb otthon jól játszani, mint szarul.

  • 26.

    ˝Tori: azzal csak az a probléma, hogy nem javítja ki a hibáidat. Internetről akkor érdemes/lehet tanulni, amikor már az alapok megvannak.˝

    Hat ezzel vitatkoznek, millioegy video van, ami mindent bemutat reszletesen. Nem akar mindenki profi zenessze valni. :^) Azt az 5-8000+ forintot, amibe manapsag egy ora kerul, ertelmesebben is el lehet kotni. Ha valakinek nem gond a penz, vagy komolyan gondolja a zenei karriert, akkor erdemes tanarhoz menni.

  • 25.

    Tori: azzal csak az a probléma, hogy nem javítja ki a hibáidat. Internetről akkor érdemes/lehet tanulni, amikor már az alapok megvannak.
    Ehhez a fogáshoz nem is nagyon kell szétnyílnia, csak ha pl. az alap kéztartásod rossz, akkor bármeddig szenvedhetsz vele, nem fog menni.

  • 24.

    Mutatóval fogd a D húrt, a maradék hármat meg gyűrűs, vagy kicsivel ˝barrézva˝

  • 23.

    szbzs
    2024.12.14. 09:16:39

    Nekem is ez a problémám, hogy a középső és a gyűrűsujjam nem bír jobban szét˝nyílni˝.

  • 22.

    Flór Gábor
    2024.12.13. 22:45:24

    Nem járok tanárhoz. Youtube-ról és az internetről tanulok önállóan.

  • 21.

    Így van, sajnos eluralta a piacot a közepes, vagy annál gyengébb kiadványaival. Az iskola is rémes volt, amit működtetett, viszont mérhetetlen arca volt. Volt szerencsém hozzá személyesen, szerencsére nem vett föl tanítványnak, mert már az első találkozáskor szépen bemutatkozott, így gyorsan el tudtam dönteni, hogy tőle nem akarok tanulni. (Bár föl sem vett volna, elég jó kis pengeváltás volt köztünk). Pár haverom járt utána hozzá egy rövid ideig, nem voltak igazán lelkesek.

  • 20.

    20. Flór Gábor 2024.12.14. 10:43:00
    ˝Kedvencem a témában a méltán elhíresült Csepei nevű ˝pedagógus˝, akinek anno megvettem az 5000 akkord című, ma is kapható kiadványát, na, abban vannak olyanok, amit a polip sem fog le.˝
    emlékeim szerint ez nekem is megvan valahol, majd megkeresem,
    én sok kiadványt megvettem tőle, más a 80-as években nekem elérhetetlennek tűnt,

  • 19.

    17. Ezért írtam, hogy klasszikus nincs itthon, csupa cutaway hangszerem van. Meg azt nem mondtam, hogy kényelmes. :) De vannak sokkal kényelmetlenebb fogások.
    Kedvencem a témában a méltán elhíresült Csepei nevű ˝pedagógus˝, akinek anno megvettem az 5000 akkord című, ma is kapható kiadványát, na, abban vannak olyanok, amit a polip sem fog le.

  • 18.

    itt meg a második férjével:

  • 17.

    kicsit off
    nem tudom, hogy mennyire beállított képek, fogalmam sincs, hogy mely darababokban lenne ilyen fogásokra szükség, és elsősorban a jobb kezéről híres, de a múlt század egyik legismertebb női klasszikus gitárosáról, Ida Prestiről több hasonló kép készült:

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 16.

    16. Flór Gábor 2024.12.14. 10:19:39
    köszönöm, nekem 52 mm nyeregszélességű, lapos fogólapú klasszikuson reménytelen a kisujjammal felnyúlni az E6-ra, de lehet, hogy csak a 12. bundnál levő testcsatlakozás zavar be, meg a gyűrűssel is ˝kényelmetlen˝ az E1, bármennyire rövid a körmöm,

  • 15.

    15. 9. bund barré, A húr középső, E6 kisujj, E1 gyűrűs.
    Nem barátságos fogás, gyors dalokban biztos nem kísérleteznék vele, de igazán nem kényelmetlen.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 14.

    11. Flór Gábor 2024.12.14. 10:01:06
    milyen ujjrenddel? előre is köszönöm a választ,

  • 13.

    10. Lorand Komaromi 2024.12.14. 10:00:08
    szerintem ez az ˝alapfogás˝, nem a barrés, és talán neki a mutató ill. középső ujjai között ˝terpesztéssel˝ van a gondja,

  • 12.

    D húron 1-es ujj, G-H-E húrokon 3-as vagy 4-es ujj. Utóbbiakat egy kicsit vissza kell ˝törni˝, anélkül nem megy. Ezt a kezdők nem nagyon szeretik, ahogy a 4-es ujj sem elég erős kezdetben.

    A ˝maj7˝ család inkább jazz-es számokban jelenik meg, tábortüzes daloknál simán kiváltható egy ˝mezei˝ E dúrral, ahogy a 7-es és a 6-os akkord is. Ez alől kivétel lehet, ha egymás után szerepel pl. egy E, Emaj7, E7, E6. Itt a szólamvezetés miatt (E, D#, D, C#) sajna kellenek a bonyibb akkordok. De ez ritka eset.

    Vagyis ne ezen parázz szerintem, hanem gyakorold be jól a barrés alapakkordokat és 90%-os siker lesz. Ha szeretnéd jól csinálni, tényleg kelleni fog egy tanár, aki éveket spórol meg neked, Persze ennek ára van.

  • 11.

    Lorand Komaromi 2024.12.14. 09:54:32
    de úgy meg nem kihívás :)

  • 10.

    8. Én kipróbáltam a Telecasteren, azon simán. Igazi klasszikus gitár nincs itthon, úgyhogy arról nem tudok nyilatkozni, de az akusztikusokon is meg tudtam fogni. Pedig nekem aztán elég kötöttek az ízületeim.

  • 9.

    Kerdezo, ha jol latom, meg nem javasoltak, hogy a D hurt mutatoujjal, a G, B, E hurokat meg fakkjus, gyurus es kisujjal fogd le.

  • 8.

    ˝, a 9. fekvéses verziót klasszikus gitáron lefogni ˝lehetetlen˝, vagyis megnézném, hogy ki képes rá,˝

    Hat a 12. bundnal az E-t lesporolhatod, mert a G huron mar megvolt, ugy mar konnyu. :^)

  • 7.

    Lorand Komaromi 2024.12.14. 03:14:26
    ezen a képen, a 9. fekvéses verziót klasszikus gitáron lefogni ˝lehetetlen˝, vagyis megnézném, hogy ki képes rá, nekem elektromoson is nehézséget okoz (˝önmagában˝ is),

    szerkesztés: ez a (0. fekvéses) Gmaj7 barrés változata, és tudom magamról, hogy nekem maga a Gmaj7 is ˝kényelmetlen˝, én a kis ujjas G-ből ˝felszabaduló˝ kis ujjam helyett a mutatóval fogom a fiszt, biztos van olyan, aki a gyűrűsujját ˝tologatja˝, de nekem az sem kényelmes,

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 6.

    apropó, olyasmivel is ˝játszhatsz˝, amit a többiek is ajánlottak, pld. a Lorand által ajánlott linken levő képen a 4. fekvéses példánál valakinek az a kényelmes, hogy az A,D húrokat a középső ill. a gyűrűs ujjával fogja le, valaki meg gyűrűs ill. a kis ujját használja, valakinek meg mindegy, azaz a következő és/vagy előző fogás alapján ˝variál˝, azaz nem mindig használja ugyanazt az ujjrendet, bár ha valamelyikre rászoksz, akkor annál ragadsz,

  • 5.

    sokak szerint jó bemelegítéssel kezdeni, vannak különböző nyújtógyakorlatok is,
    youtube-on rengeteg ezzel kapcsolatos videót találni, magyar nyelvűt is, nem emelnék ki egyet sem (a guitar aerobics-ra is érdemes rákeresni, nem csak a gitár bemelegítés nyújtás, guitar warm up stretching, ... szavakra),
    sajnos, én csak régebben kezdtem így, manapság egyből ˝kapirgálni˝ akarok,

    gyerekkoromban a PIF magazinban volt egy ˝játék˝, hogy az emberek nagy része, nem tudja a középső ill. a gyűrűs ujját eléggé széttárni, én akkor még nem gitároztam (most is csak ˝kapirgálok˝), és azzal szórakoztam, hogy az ujjaimmal ˝tárogató˝ gyakorlatokat végeztem,
    az ˝önálló ujjhajlítások˝ is hasznosak lehetnek,
    szóval, hangszer nélküli is lehet ujjgyakorlatokat csinálni, de jobb ez ügyben is egy gitártanárhoz fordulni,
    Gábor javaslatával azért is értek egyet, mert egy tanár segít az esetleges rossz beidegződések elkerülésében, nemcsak abban segíthet, hogy megmutat egy akkordot, meg elmagyarázza az elméletet, hanem választ adhat az ilyen jellegű problémáidra, nem is kell mondanod neki, mert lát(hat)ja rajtad,
    nem lerázni akarlak a tanárral, sőt, támogatom, hogy itt is kérdezzél, mert a válaszokból tanulhatok én is,

    én az akkordok tanulásakor csináltam olyat, hogy megkerestem azokat a nyakon máshol is,
    itt nem a barrés megoldásokra gondolok, azokat csak meghallgattam (= pld. a ˝hagyományos˝ E dúrt a már általam ismert ˝hagyományos˝ D dúrból miként kapnám meg, és az mennyiben hangzik ˝másként˝, mennyivel ˝más az érzet˝, ha a D dúrt ˝lecsúsztatom 2 bunddal˝, esetlegesen az ujjrenden is változtatok és a ˝felszabaduló˝ mutató ujjamat meg keresztbe fektetem),
    egyszerűen az akkordot alkotó hangokat kerestem meg, és azokból próbáltam a fogásokat ˝összerakni˝,
    lényegében ˝azt˝ kaptam amit Lorand Komaromi linkelt, csak gondolkodnom kellett hozzá,
    most is szoktam csinálni ilyet dallamokkal, meg általam első blikkre ˝nem felismert akkordokkal˝, amik kigurulnak a kezem közül, szerintem ez segíti a fogólapon való tájékozódást is,

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    Egy akkordot tobb pozicioban is megtalalhatsz a nyakon: adamsguitars.com

  • 3.

    De akár a mutatóujjadat is fektetheted.

  • 2.

    A mutatóujjaddal lefogod az első hangot, a másik háromra meg ráfekteted a gyűrűsujjadat (vagy a kisujjadat).

  • 1.

    Tanárhoz jársz? Mert az az akkord pont nem olyan kínos, egy tanár simán megmutatja, miért fogod rosszul, és hogyan kellene jól.
    Ha viszont jól fogod, akkor meg gyakorlás, és menni fog.
    Kicsi az esély rá, hogy olyan hosszú menzúrás gitárod lenne, ami kényelmetlen.

GS Activo