Bugera G5 kimenetére az van írva Minimum 8 Ohm.

Sziasztok! Bugera G5 kimenetére az van írva Minimum 8 Ohm. A 16 Ohm-os ládát károsodás, illetve teljesítmény csökkenés nélkül csatlakoztatható? A segítséget előre is köszönöm!
    Número de comentarios - 19
  • 19.

    Igen, erre gondoltam, István javitott, nem volt pontos a megfogalmazásom, meg arra hogy fülelve más a hangkarakter ha 4 vagy 16-ra kapcsolod a ládád ugyanazzal az erősítővel. A fenderes írásod alátámasztom, a Rauley erősítő fejem ˝csak˝ 30W, de brutál hangos és dinamikusabb, szemben az 50-es DSL-el amim volt. Tisztáztuk, a kérdező el lett látva infóval bőven ;)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 18.

    Én is elolvastam, nem is igazán erre vonatkozott a hozzászólásom.
    De, hogy a kérdésre is meglegyen a válaszom: 5W-os erősítőnél talán nem számít annyira, hogy kicsivel nagyobb a terhelő impedancia, tehát: károsodás nélkül: igen, teljesítmény csökkenés nélkül: nem, de ez csak kis mértékben lesz érezhető.
    Laci: A 100 W-osnál valóban nagyobb valamivel a ˝headroom˝ érzet, a dinamika peak-ek tisztábban kijöhetnek. De erősítő kérdése is, ezt úgy érdemes összehasonlítani, ha ugyanannak az erősítőnek az 50 és 100 W-os változatát hallgatod A-B tesztben. Van olyan erősítő, ami a hangszíne, átviteli karakterisztikája miatt hangosabbnak tűnhet mint egy nagyobb teljesítményű, pl azért, mert olyan frekvenciákat emel ki valamivel jobban, amire a füled érzékenyebb. Nekem pl. a mostani 15 W-os Fenderem nagyobb hangerő érzetet ad, mint a régi 50 W-os Marshallom.
    A másik: lehet, hogy volt egy kis félreértés. Ha arra gondoltál, hogy választható a kimenő trafón a hangszóró impedanciája, akkor igen: a legnagyobbat érdemes választani (ugyanolyan ohmos hangszóróval), mert valóban így a legkisebb az ˝áttétel˝ a csövek és a hangszóró között.

  • 17.

    A minimum 8 ohm-os kimenetre, mehet a 16. A 4-2,66 pedig nem. El olvastuk Talpi, a többi csak okfejtés volt, tapasztalat megosztás. Szerintem ezzel ninca semmi baj. Szóba került a félhangerő, erre is reflektálunk.

  • 16.

    Szerintem néha az alap kérdést is el kéne olvasni és értelmezni : ˝a Bugera G5 kimenetére az van írva Minimum 8 Ohm˝ 1 db kimenet nincs 4-8-16-32 Ohmos hogy válogasson a ráérő

  • 15.

    Köszi István a pontosítást, ez volt az egyik lényege a hsz-nek! : ))
    JnCon: A hangszóró érzékenységben teljesen egyetértek veled, ezt én is említettem, az pedig igaz hogy nem fele a teljesítmény, én úgy fogalmaztam, hogy ezt érzed a füleddel. A 100W és 50W csöves között is csak 3dB a különbség van papíron, mégis a 100-t sokkal hangosabbnak hallod (headroom?)

  • 14.

    Talpinak nagyon igaza van, csak nem pontosan fogalmazott.
    A lehetséges kimenetek közül szereti a legnagyobb impedanciájút. A kimenőtrafó szekunder tekercse ilyenkor teljesen ki van használva.

  • 13.

    Szerintem senki sem akar savazni, de van azért pár dolog, amit érdemes betartani: csöves végerősítő kimenetét érdemes annyival terhelni, amennyi a névleges terhelése.
    Egyszerűsítve: kisebb impedancia esetén nagyobb áram folyik át a kimenő trafón és a végfok csöveken, ami hosszabb távon nem jó. Nagyobb impedanciájú terhelés esetén az OT primer oldalán nagyobb feszültséglökések keletkezhetnek, ami nem túl jó sem a trafónak, sem a csöveknek. Az átviteli frekvencia görbe is megváltozik valamennyire, így más hangot is kapsz.
    A tranzisztoros erősítőkben nincs kimenő trafó, ezért ezeknél ez máshogy működik: kisebb impedanciájú hangszóró esetén a végtranzisztorokon nagyobb áram folyik át, ami tönkreteheti ezeket. Nagyobb impedanciánál semmilyen gond nem lesz, de a teljesítmény arányosan kisebb.
    Fele teljesítmény nem jár fél hangerővel, kb. tizede a csökkenés.
    Ami fontosabb hangerő szempontjából, az a hangszórók érzékenysége.
    Ez azt jelenti, hogy (ha jól tudom, de javítsatok ki, ha nem) 1 W teljesítmény a hangszórótól 1 m távolságra mekkora hangerőt hoz létre (decibelben számolva)
    Nem mindegy, hogy mondjuk 91 dB vagy 100 dB érzékenységű a hangszóród, mert ez jelentős hangerő különbséget jelent ugyanakkorra kimenő teljesítmény mellett. Tehát ˝hangzásra˝ vagy ˝fülre˝ lehetséges, hogy egy 16 Ohmos érzékenyebb hangszóró hangosabbnak tűnik fele akkora teljesítménnyel meghajtva, mint egy 8 Ohmos kisebb érzékenységű. Emellett természetesen az is nagyon fontos, hogy mekkora felületen mozgatja meg a levegőt. Ugyanaz az 5 W egy 10 collos hangszórón lényegesen ˝soványabbnak˝ fog hangzani, mint egy 4x12-es ládán, és nem csak a mély hangok hiánya miatt, hanem mert a hangszóró membrán felülete az utóbbinál lényegesen nagyobb.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 12.

    Talpi: hangzatra irom ezt. Magam se hittem el, amig nem probaltam ki, de tenyleg masabb, es szerintem is jobb :D
    Szerk.: de lehet az en fulem szar, savazzatok batran, meg javitsatok ha butasag az irasom.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 11.

    Talpi: hát az bizony butaság.

  • 10.

    ˝Csovi a nagyobb terhelest kedveli, igy ajanlatos 16 Ohm-on kergetni˝ ???????.

  • 9.

    Ha engem kerdezel, zenekarban ilyen teljesitmenyek kozul sasolgatnek, igy tuti nem er csalodas.
    Tranyos cucc minimum 100W kimeno teljesitmeny 4-8-16 ohm-s ladara akasztva es lesz hangero akarmivel terheled. Tudni kell, a tranzisztor a kisebb terhelest kedveli, igy ajanlatos 4 Ohm-al terhelni. Ha raakasztasz 16-t egy 100W kimeno koruli fejre, nem lesz veszes a hangerocsokkenes es zenekarban eleg lesz igy is. Mindez igaz akkor ha 4x12-es a lada, 2x12-el, nekem picit mar halk a tranyo ha 16-al terhelem.
    Csovesnel 20-50W kozott szemezgess. 4x12-es ladan lobog a nadrag felhangeron : ))
    Csovi a nagyobb terhelest kedveli, igy ajanlatos 16 Ohm-on kergetni. 2x12 es 4x12 is ordit...
    DE sok mulik a hangszoro erzekenysegen es a fej dinamikajan. Pl van egy master lead marshall kombom, a B ladamon felhangeron ordit mint atom 4-16-al kuldve is, es csak 30W a motyo. Ezzel azt akarom mondani, hogy nincs irott szabaly, csak altalanossagban ezt lehet elmondani, en mindig tanacsolom a probat. Akkor derul ki minden szamodra, leszurod a veget: kell ez nekem, avagy sem?
    Bocsi az ekezet miatt, telefonrol voltam. Kb ennyj az agymenesem. Remelem adtam par infot, sok sikert!

  • 8.

    Egyszer megkérdezték tőlem, hogy milyen motorolajat tegyenek egy bizonyos autóba. Mondtam, hogy minimum 5W40-est. Beleraktak 10W40-et, mert úgy gondolták, hogy a 10 nagyobb, mint az 5... Szerintem inkább kérdezzen az ember, ha bizonytalan :)

  • 7.

    Az, hogy a 16 nagyobb mint 8 az tényleg általános iskola első osztály, de hogy akkor nem fog szólni rendesen az már nem. Egy 5W erősítőnél 50% teljesítmény csökkenés azt gondolom nem fér bele. Örülök, hogy megkérdeztem mert vettem volna egy olyan erősítőt ami nem passzol a meglévő ládámhoz. Még egyszer köszönöm a válaszokat. Nem volt még gitár erősítő fejem csak kombóm. Ott nem kell nézni, hogy passzol e hozzá. :-)

  • 6.

    nem akarom ideírni, h általános iskola első osztály, de nyugodtan kérdezd meg máskor is! :)

  • 5.

    Minimum 8 ohmba belefér a 16 nem? Épp azért mert nagyobb...

  • 4.

    Amikor az van feltüntetve egy erősítőn hogy MIN ˝X˝ Ohm, akkor az azt jelenti az alá ne menj, de felfele terhelheted 16-ig. Ha nagyobb terhelést akasztasz rá, ˝feleződik˝ a kimenő teljesítmény, hangerőre is kb a felét fogod érzékelni, cserébe kicsit vastagabb lesz az alja a hangnak, a miértjébe teljesen nem megyek bele, nagyobb áram vs kisebb áram stb. Ezt tranyós cuccoknál szokás felírni, csövesnél, mivel kimenő transzformátor szükséges a láda meghajtásához, ott fix 4-8-16 vagy sztereó használathoz 2x8 2x16 ritkán 2x4 kimenetek vannak. Csövesnél mindig legyen a kimenetre akasztva láda, ha nem dugsz rá semmit, megfőzöd a kimenőt, ami elég költséges, plusz a hangkép is meg fog változni ha megjavítják. Tranyós tolerálja az üresjáratot, de ott sem tanácsos láda nélkül üzemeltetni.
    Dióhéjban, gyorsan összeszedve kb ennyi a lényeg. Nyugodtan akaszd rá a 16-os ládádat, működni fog faszán : )

  • 3.

    Köszönöm a válaszokat, csak megzavart a ˝minimum 8 Ohm˝ mert úgye a 16 az felette van. Ma is tanultam valamit. Köszi!

  • 2.

    Ezt találtam, valszeg igaz:

    You can get away with a ½ mismatch for tube-amps. For example, you can connect an 8 ohm output of a tube-amp with a speaker cabinet of 4 or 16 ohm without causing too much harm. But you will lose power and bandwidth causing the guitar to sound thinner and less defined. Never connect a 4 ohm output to a 16 ohm speaker cabinet.

    If you need to make a mismatch it’s better to have the speaker impedance lower than the amps impedance (as described above).

  • 1.

    Teljesítménycsökkenés lesz.

GS Activo