Az erősítő hátulján 220 vagy 230V-ra állítsam a szelektort?

Sziasztok!

Hozzám került egy JCM800 2203 reissue fej. Két technikai jellegű kérdésem lenne a fejjel kapcsolatban. Az egyik banálisnak tűnhet, a másik talán nem annyira. :)
Az első kérdés: Az erősítő hátulján 220 vagy 230V-ra állítsam a szelektort? Van bármi jelentősége annak a 10V különbségnek?
A második: Megmértem a bias áramokat és valahogy nem azt látom amit kellene. Ennél az erősítőnél a két szélső (4-es és 7-es) végfok csőnél az 1-8-as lábak és a test között van egy 1ohm-os ellenállás, hogy közvetlenül mV-ban mérhető legyen a bias áram értéke. Ennek nagyságrendileg 33-40mV-nak kellene lennie. Na én 60mV-t mérek mind a négy csőnél ezeken a lábakon. Tehát a két belső csőnél is, ahol nincsen ellenállás. A fűtő áram 440V. Számszakilag a csövek e szerint 105,6%-on járnak az ajánlott 60-70% helyett. Vagy rosszul értelmezem és ez a 60mV két csőre vonatkozik? Akkor viszont kissé alacsony a 30mV, mert azzal meg csak 53%-on járnak a csövek. Mennyi árammal mennek most valójában akkor ezek a végfok csövek?

Segítségeteket előre köszönöm.
    Número de comentarios - 22
  • 22.

    Örülök,hogy sikerült a Neked tetsző beállítás megtalálni!
    Ugyan nem találkoztam semmilyem kimenő trafóval (ahogy írtam, csöves erősítővel nem foglalkoztam még,de jó,hogy e téma kapcsán végre belenéztem egy kapcsolásba), de az látszik,hogy itt a trafó teljesítményillesztést végez különböző impedanciájú hangszórókhoz (meg egyen-leválaszt), és az ellenállása,ami arányos a menetszámmal, a kicsatolni kiávánt teljesítményhez (U-I arány) van igazítva.csak a primer oldallal lehet játszani,mert a P illesztéshez a szekunder oldalon hangszóróhoz igazított 4-8-16 ohm ellenállás kell (nem tudom,mihez tud illeszkedni).

  • 21.

    A hétvégén volt időm kicsit szöszölni a klf. munkapont értékekkel.
    Úgy gondolom, korrektül betudtam lőni, de magasabb kb. 70%-on nekem már kicsit túl pezsgős, fuzos lett a hangja. Nem igazán szeretem a fuz-t. :) Bele került a hangképbe egy magas, fújós hang. Amikor már túltoljuk a gaint. pfffff. Kb. így hangzik.
    60%-kon érzem a legjobbnak. Kicsit tisztább, megfogottabb a hangja...nekem.

    A technikus kollégáktól kérdezném. A kimenőtrafó primer tekercsének 2 oldalának az ellenállása 14,6 ill. 16,3ohm. Én eddig kb. 40-60ohm-os értékeket szoktam mérni más erősítőkön. Más is találkozott már ilyen alacsony értékekkel?

  • 20.

    A gitárerősítőknek eléggé szűk az átviteli tartománya, plusz ha a kissé eltérő munkapont beállítás miatt megnő a torzítás, az még jól is kijöhet hangzásban. Nem kell igényeskedni, főleg ha még kevesebbe is kerül :)

  • 19.

    ˝a gitárerősítőknél nem mindig használnak osztott tekercselést a kimenőkhöz˝ mert nem igényesek - lényeg hogy ˝jól szóljon˝ no meg hogy olcsó legyen, mármint a gyártás ☺☺☺
    Ha nem szimmetrikus trafóval is teljesíti a leírt feltételeket mehet a piacra! !

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 18.

    Talpi: a gitárerősítőknél nem mindig használnak osztott tekercselést a kimenőkhöz.
    Fendernél pl. régebben nem, az újabbaknál igen, Marshalloknál (Dagnall) nem tudom, de ebben az esetben valószínűleg erről van szó, ezért nem pontosan egyforma a két tekercs ellenállása.

  • 17.

    A feszültség különbségek miatt : a lakk nem bír annyit szigetelni.

  • 16.

    Miért nem egymás mellé?

  • 15.

    A precíz trafóknak a primer oldalát osztottan tekerik - felét belülre, felét kívülre hogy kiegyenlítsék az egyenáramú ellenállást - nem tudom ebben az esetben igaz-e de már a 70-es évek BEAG csöves végfokok trafóit is így tekerték.

  • 14.

    Úgy néz ki jól számoltál.
    Remélem jól olvastam amit írtál, én csövenként értettem a beállítást. Tehát ha te csőpáronként nézted (ahogy ebben az esetben logikus is, mert kettesével párhozamosan vannak kapcsolva a csövek), akkor a 79 mA-t ha felezed, kb. kijön az amit én is írtam.
    A különbség abból adódik a push-pull kapcsolás két ˝fele˝ között, hogy a kimenő trafó primer menetszámai bár azonosak, az egyik oldal beljebb van a vasmagon a másik kijjebb, így az egyenáramú ellenállás a ˝külső˝ tekercsen kicsit nagyobb lesz. Ez amúgy nem baj.
    Te most egy átlag értéket állítottál, ami itt teljesen megfelelő, egy kicsit még az alsó érték felé van (-> ccol bias), ami élettartam szempontjából kedvező. Van aki hangzás szempontjából a hot biast szereti, ez elég hamar kinyírja a csöveket, meg a folyamatos melegedés miatt a PCB-t meg a foglalatokat is idővel.

  • 13.

    Sziasztok!
    Köszönöm a kiigazításokat. Látom lelki szemeim előtt, hogy a szakmabeliek hogy forgatják a szemüket ilyen dilettáns elírások láttán. :)

    No, de a lényeg, hogy kétféle módon is megméricsgéltem a cuccost és beállítottam ahogy tőlem tellett.
    Ez a 60mA úgy jön ki ahogy magyarázták, hogy a két szomszédos cső nyolcas lába (katód?) sorba van kötve és a szélső cső lábán van az 1ohm-os ellenállás. Vagyis inkább kicsit alacsony volt az érték.

    Megmértem és kiszámoltam az un. feszültség esés módszerrel is. Itt érdekes módon a kimenőtrafó primer tekercsének 2 oldalának az ellenállása 14,6 ill. 16,3ohm volt. Olyan 30-80ohm szokott lenni emlékeim szerint. De talán nincs gond, mert szépen kijött a matek.
    A fej 100W-os. Az anód fesz 440V. A nagyfesz. egyenirányító diódák + fele és az EL34 egyik csőpár 3-as lábán 0,79V-ot mértem. A másik csőpárnál pedig 0,89V-ot. 70%-al számolva:
    - 100W:440V=0,227:2=0,113 x 0,7=0,079A -> 79mA.
    - 14,6ohm x 0.079A=1,1534V
    - 16,3ohm x 0.079A=1,2877V

    E két érték közé lőttem be a biast. Remélem jól számoltam?

    Köszönöm a sok támogató hozzászólást.

  • 12.

    Csak annyit az előzőekhez, hogy a 440 V az inkább anódfeszülség lesz, nem fűtőáram, az ˝előfeszítést˝ vagyis inkább munkapontot pedig a bias állítja, nem a fűtés mértéke. Ez sem áram, hanem egy (katódhoz képest) negatív rácsfeszültség, ez fogja meghatározni a csövön átfolyó áramot (anódáram). Amit a be-és kikapcsolt állapotban való turkálásról mondtak a többiek, azt alaposan fogadd meg, ha nincs nagy rutinod a csöves erősítők buherálásában.
    Normál esetben ezeknek az ellenállásoknak nem kell ott lenniük, bár 1 Ohm nem sokat fog elhúzni a munkaponton, de inkább spec. csőadaptert szoktak használni a beállításhoz.
    Mivel egy EL-34 cső max 25 W-ot tud, a teljesítményt pedig 70% körül szokták belőni, így 440 V anódfeszültségnél kb. 40-45 mA áram adja ki a megfelelő munkapontot. A 60 mA nekem kicsit soknak tűnik.

  • 11.

    Köszönöm Fiúk a sok infót. Vagy ma este, de legkésőbb holnap nekiveselkedem a mérésnek. Természetesen az eredményről is beszámolok.

  • 10.

    Egyértelműen 230V-os állásba kell kapcsolni mert Mo.-on jelenleg 230V a hálózati feszültség. Sajnos a sok napelem miatt a gyengébb hálózatokon már jóval nagyobb feszültséget is mértem, ami nem igazán tesz jót semmilyen berendezéseknek hát még a csövesnek.

  • 9.

    Sőt, mivel emberes kondik vannak a cuccban, ne nagyon nyúlkáljon senki csupasz kézzel még kihúzott tápkábelnél sem benne. Percek múlva is nagyot tud rúgni.

  • 8.

    Frankó! Köszi,ez hasznos volt!
    Ezek alapján,ha a nyugalmi anódfeszed 440V,az erősítő 100W-os,akkor bias áramnak a 60mA teljesen jó,60% alatt is van valamivel.
    Viszont egy kérdés még maradt bennem: hogy jelenhet meg bármilyen feszültség a csövet vezérlő 1-es és 5-ös lábakon,ha mind direktben földön vannak? Ez most nem tiszta...

    A leíráshoz egy apró észrevétel: bekapcsolt állapotban SOHA ne mérjetek ellenàllást direktben műszerrel! Ez kicsit félreérthető a szövegben.

  • 7.

    Ezt javaslom elolvasni
    makosamp.blog.hu

  • 6.

    Ja, igen, Doki ezt írta is, illetve érthető, a földhöz rövidzáron nehéz feszültségesést mérni :)

    Ha jól értelmezem a cső működését, a cső előfeszítettsége a fűtés mértékétől függ (gain), plusz a bias áram befolyásolja a rács áteresztő hajlandóságát, azaz ez a két dolog közösen a munkapont beállítás, mint a tranyónál a bázisosztó.

    Mellesleg a kapcsolás vagy hibás, vagy nem értem, de a V4 1 és 5-ös lábának is zártnak kellene lenni, mert így asszimetrikus a két fél sáv (V4-nél nincs ˝pötty˝ az 1 és 5 vezetéke között).

    Ha mindig földponthoz mérsz feszültséget, akkor az adott lábakon mindig jól mérsz.
    Ahogy nézem, a bias áramot R23 / R24 ellenállásokon keresztül kapják meg a csövek, és VR1 potival (cvalszeg egy trimmer a nyákon) állítható be. Ez alapján a 220k + 5,6k-val kerül sorba egy 1Ohm a föld felé, ami nem nagyon oszt vagy szoroz, a többi ellenálláshoz képest gyakorlatilag rövidzár.
    Esetleg próbálj állítani a VR1 potin, miközben méred a bias feszültséget!

  • 5.

    Az 1Ohm-os ellenállást a biasz méréséhez szokás betenni

  • 4.

    Na, ránéztem, bár csövekkel tényleg nem vagyok mélységében képben, sőt, inkább alig.
    Annyi látszik, hogy a 4-es és 7-es csövek az egyik és a másik félhullám egy-egy csöve (félhullámonként kettő közül), és ezeknek van megemelve az előfeszítése, úgy fest, mintha ezzel nagyobb áramteljesítményre akarnák késztetni a csöveket (túlvezérlés). Ha nem gyári megoldás, hanem utólagosan van belestupekolva, én megpróbánlná, hogy szól, ha kiveszed. Ha gyári, akkor elképzelhető, hogy ez valami második változatos kompenzálás.

    Ja, most nézem amúgy, hogy az összes 1 és 8 láb közösítve és földelve van...? Hol méred ezeket a feszültségeket? Az 1-es és a 8-as lábakon külön-külön van egy 1Ohm, vagy ezek helyben vannak közösítve és úgy mennek földre?

    Ha bárkinek van gondolata, mostmár engem is érdekel, jó lenne kicsit belelátni a csövek világába :)

    Na, közben itt találtam egy jó kis irományt a témában:
    www.bartimexaudio.hu

    Szóval ige, úgy fest, hogy a bias növelése az ellenállásokkal (bár még mindig szeretném látni, hogy is történik ez kapcsolásban) az előfeszítés növelése miatt van.

  • 3.

    Köszönöm az eddigi válaszokat.
    230V-ra állítottam a szelektort.

    Ide linkelem az erősítő kapcsolási rajzát.
    link.: www.thetubestore.com

    Tehát ami különbséget látok a kapcsolás és az erősítő jelenlegi állapota között, az az 1ohm-os ellenálások hozzáadása a 4-es és 7-es csövek 1-8 lábai és a test között.

  • 2.

    Bocsánat, hogy kötekszem, de a 440V nem fűtő áram, hanem feszültség :)
    (elnézést, sajnos a csöves erősítőket nem ismerem, de ha küldesz kapcsolási rajzot, vagy adatlapot, szívesen ránézek.)

  • 1.

    A betáp beállító kapcsoló helyes beállításától függ a helyes fűtés feszültség. Primer oldalon 10V, a szekunder oldalon kb 20V eltérést jelent. A mostani standard ugye 230V, de ha kettőhúszon van, az már túlfűtést eredményez.
    Ezek a fűtőáramok ajánlások és függenek a konkrét típustól. Túlfűtött csövekkel jobban szól a gitár, de az élettartamuk lecsökken.

GS Activo