60-as húr hamis
Kedves Tagok! Segítséget szeretnék kérni hátha pofon egyszerű a megoldása a problémámnak de nem tudok róla, és arra gondoltam hátha már küzdött valaki ilyennel és megoldotta. Évek óta próbálom megoldani azt, hogy ha 60-as húrt teszek a gitárra hamisan szól hiába van behangolva hangológéppel tökéletesre, ha fogok egy kvintet vagy power cord-ot borzasztóan szól. Az alaphelyzet az, hogy szeretnék Standard C-re hangolni, és vannak dalok amik DROP A# hangoláson mennek. Aki ismeri a Katatonia zenekart, ők is ezt a módszert használják. A gitárom nem egy rossz darab (Framus Renegade Custom német gyártmány) 648-as menzúrával ami alkalmas vastagabb húrok használatára. A húrok tekintetében már használtam mindenféle márkát, és ugyan ez a jelenség. Elkeseredésemben kipróbáltam több féle vastagságot és a hangolást feljebb vittem (D- Drop C, E- Drop D ....) és a jelenség eltűnt a gitár tökéletesen szólt. Visszamentem a 60-as húrra és C-Drop A# kombóra beállítottam az oktávot újra, ha a 60-as húrt megpengetem, a hangológép tökéleteset mutat (több hangoló gépet is próbáltam) de ha megpengetem a kvintet hamisan szól. Más gitárokon is kipróbáltam ugyan ez volt a probléma (Framus Panthera Pro német és újan vettem) . Egyszerűen nem értem, akit megkérdeztem azt mondta felrakta a 60-as húrt azt jól szólt, nekem nem. A válaszokat előre is köszönöm, vagy ha esetleg tudtok olyan hangszerészt aki megbízható és tényleg meg tudja oldani a problémát azt szívesen veszem (elvittem már hangszerészhez nem sikerült neki).
Üdv.:
Gergő
Üdv.:
Gergő
András Liszkai
2024.04.21. 13:55:53Ha vastagabb, vagy véjonyabb húrt teszel fel, akkor újra be kell állítani az oktávokat, mer tuti, hogy elmászik. Esetleg ez lehet a gond. A hangológéppel behangolt gitár is lehet hamis.
Flór Gábor
2024.04.18. 11:20:46Akkor azért nem olvastam.
Lorand Komaromi
2024.04.18. 11:14:07Asszem priviben irta nekem.
Flór Gábor
2024.04.18. 11:13:14Lorand, én ezt nem olvastam, vagy nem jól olvastam valamit. Ha egyenként lefogva nem hamis, az bizony a húrelhúzás/eltolás tipikus esete, azon nem segít semmi, csak a kéztartás megváltoztatása, és a gyakorlás.
Henry Kaiser
2024.04.18. 11:09:34A hamisság is kinyitja az ajtót egy új hangzásvilág felé.
Lorand Komaromi
2024.04.18. 11:07:14Egyenkent ha lefogja, nem hamis.
Flór Gábor
2024.04.18. 10:58:54˝Érdekes módon az üveghang is pontos a 60-as húron és mindegyiken˝ Tehát, ha nem fogod bundhoz, nem hamis. Tehát, mitől hamis? A bundtól. Mikor hamis a bundtól? Ha túl nagyot nyom rajta az ember, és jobban megnyúlik a húr, mint kéne. (Vagy ha el van kopva a bund, vagy ha elhúzzuk húrt, de ezeket most kizárom.)
Gergő81
2024.04.18. 09:51:08@Flór Gábor Épp azért kezdtem Framus gitárokat használni mert azt használt az említett zenekar korábbi gitárosa, és megtetszett nekem is, Strato menzúrás ami jó a vastagabb húroknak. Ráadásul pont ezt a típust (Renegade Custom) és ez még régebben ˝megfizethető˝ volt (persze így is sokat kellett rá gyűjtögetni), nem távolkeleti gyártásban. Nyilván a nagy zenészek, nem olyanok mint én, custom verziói be vannak állítva az ő kívánalmaiknak (hangolás stb). A másik amit használnak a Mayones Regius 6, hááát nekem erre nincs pénzem sajnos. De hát sokan használnak ilyen hangolással más gitárokat is, sőt mélyebb hangolással is (A). Amint utána néztem a témának még a Standard C-DROP A# váltogatva hangolás szólal meg a 648-as menzúrán ettől lefelé már bariton gitár kellene ami nekem nem játszik mert rövidek a kezeim/ujjaim.
Érdekes módon az üveghang is pontos a 60-as húron és mindegyiken, olvastam, hogy kicsit lejjebb szokták állítani mert ezt lehet korrigálni játék közben, és segít a mélyebb fekvésű akkordok, kvintek intonációs problémájában, nem lesz annyira feszes a húr mert rövidebbre kell állítani a menzúrát, és így nem nyúlik akkorát a lefogáskor. Ezt még majd megpróbálom, meglátjuk.
@TóthPéter, jobb híján én is ezt csinálom, hogy lejjebb hangolom egy kicsivel de ezzel nem vagyok elégedett mert pontatlan.
Köszönöm szépen mindenkinek, jó tippeket adtatok (csak a drop hangolása hanyagolása nem jó tipp, ez kinyitja az ajtót egy új hangzásvilág felé :), meg az állat metál zene is marad mert ilyen dalokat írtam/írok), megpróbálkozom velük, és megosztom a tapasztalatokat ha sikerül valamit elérni. De szerintem hangszerésszel belélek mindenképp, el is viszem hozzá ha nem túl drága.
Norbert Nagy
2024.04.17. 22:48:37Az én vaktippjeim:
-intonáció beállítása a 12 helyett a 19-ik bundon,
-szemöldöknyereg lejjebb csiszolása,
(s most jön a trollkodás:)
-dropzsé hanyagolása a búsba, normális zene játszása ;-)
TothPeter
2024.04.17. 18:22:17Nekem egyedül a bariton gitáromon van az, hogy a hangoló jó értéket mutat drop hangolásban és úgy jók is a hangok. A többi normál menzúrás nyakon, ha drop hangolást használok szinte mindig kicsit lejjebb kell hangolnom a legvastagabb húrt, hogy ne legyen hamis. Ebben a mélységben, amit írtál a 62-es húr is eléggé ki tud lengeni - én ezt használom - Annyir a nem kell lejjebb vinni a hangolást, hogy kihallanád tisztán, próbáld ki. Az ilyen mély hangolású hangszereken egyébként mindig oktávnál az üveghanghoz nézem a hangolót, pont azért hogy ne lebegjen nagyon.
Flór Gábor
2024.04.17. 17:18:16Hangszerész megmondja a frankót.
Ettől függetlenül szerintem az van, hogy magas a bundozás (ami nem hiba, hanem típus), így amikor a puhább hangolást használod, és megfogod a húrt, mivel nem feszül annyira, erősebben tudod a fogólaphoz nyomni, nagyobbat nyúlik, és elhamisodik. A Framusoknak szép, nagy bundjai vannak, ott ez simán lehet. Mivel magasabb hangolásnál eltűnik, próbáld meg esetleg sztenderd hangolásban is (bár szerintem ott pláne nem fog változni), és ha ott sem hamisodik, igazam volt.
Nézd meg, említett zenekar milyen hangszereket használ, és próbáld olyannal (Sechter Ultra, megnéztem :)). Vagy bármi olyannal, aminek vékonyabb, alacsonyabb a bundozása, mint a Framusé.
Gergő81
2024.04.17. 13:24:46Köszönöm a válaszokat. Megkérdezem a guitar clinic -t is.
Kőszeghy Péter
2024.04.17. 11:46:08Érdekes a jelenség, én sem tudok választ, de azért van néhány gondolatom.
Tölts le egy jó hangoló appot mobilra (én Tuneot használok), azzal lődd be a gitárt! Érdekes módon a hangológép és az erősítőmben lévő hangoló mást mutatott, mint az app. és az utóbbi volt a helyes.
A (gondolom hallásra) hamisnak érzett akkordok hangjait külön-külön nézd meg a hangoló alkalmazással, aztán próbálj korrigálni, lehet, hogy nem az oktávval kellene foglalkoznod, olyan magasságban ritkábban fog az ember akkordot, szólóban meg talán elmegy egy kis eltérés.
Ha meg a hangok egyesével jók, akkor a füleddel lehet gond, én is jártam úgy, hogy a hangolóval hibátlannak mutatott akkordot hamisnak éreztem, pedig nagyon jó hallásom van, nem abszolút, de megbízható. Koncerteken szoktam is bosszankodni, ha nincsenek jól belőve a hangszerek.
Persze meg kellene vizsgálni a nyakat, húr-magasságot, a nyak egyenességét, íveltségét estleges vetemedettségét. Egy vastagabb húrkészlet elhúzhatja a nyakat, azzal meg nem nagyon tudsz mit kezdeni.
-
2024.04.17. 11:06:46Ilyen nincs.
RZK
2024.04.17. 10:58:29Kovács Zolit (guitar.clinic) tudom ajánlani. Ha esetleg úgy gondolja, hogy nem fogja tudni megoldani, akkor előre el fogja magyarázni, hogy szerinte miért nem megoldható, akkor pedig sokkal okosabb leszel a kérdésben. Ennyit sztem megér a dolog :)
Lorand Komaromi
2024.04.17. 10:47:57Hol szol hamisan a kvint? Egyenkent a hangok is hamisak benne hangolo szerint? Leirod priviben, hogy melyik hangszereszhez vitted?