SM Pro Audio TC 02 - Előfok

Preis: 35000 Forint (€114)
Veröffentlichungs-/Produktionsjahr: 2012
Kaufort/Art des Kaufs: Használtan
7.6
Gesamtpunktzahl

Technische Merkmale (Grundlegende Informationen und Design)

2 csatornás csöves (12AX7A) mikrofon- és hangszer előfok



Friss szerzemény, melyet kihagyhatatlan áron szereztünk és nem bántuk meg.

Az SM PRO termékeivel néhány évvel ezelőtt találkoztam először. Eleinte nem tett rám mély benyomást, mivel a hasonló árkategóriájú termékekkel tele van a piac és általános jellemzőjük a minőség és a megbízhatóság hiánya, ezért nem is igen nézelődtem a cég háza táján. Ám nemrégiben elérhető árú csöves mikrofon előfokot keresgéltem és megakadt a szemem egy ilyen szerkezeten. Az ára a hasonszőrű kínai gyártmányokhoz képest valamivel magasabb volt, ezért kíváncsi lettem, mit is kaphat az ember a pénzéért. Reménykedtem benne, hogy nem holmi ultragagyi megoldást akarnak jó pénzért rásózni a tisztelt vásárlóra.

Nos, nem! Ez az előfok túl azon, hogy félvezetős rendszerébe integrált elektroncsöves fokozat gondoskodik a felharmonikusok megjelenéséről a hangképben, rendelkezik optikai kompresszorral is, ami már akár a felvételkor kordában tartja a jelszinteket, de live alkalmazásra is kiváló az üvöltöző énekesek megfékezésére! Ezért is keltette fel az érdeklődésemet. Az optikai kompresszor egy igen hasznos találmány, mivel talán a legkevésbé érezhetően avatkozik bele a bejövő hangképbe, (feltéve, hogy értő kezek tekergetik a paramétereket) ugyanakkor jól kordában tartja a jelszinteket, aminek segítségével akár felvételkor is kiküszöbölhető a túlvezérlés okozta torzítás, ami digitális platformon történő rögzítéskor igen hasznos, hiszen egyetlen peak tönkretehet egy egész felvételt.

Természetesen, mint minden optikai kompresszort, ezt sem arra tervezték, hogy extrém beállításokkal használjuk, így agyon tekerve könnyen előránthatjuk annak saját torzítását, de a cél nem is ez.

A cél az, hogy a mikrofonból vagy hangszerből, esetleg vonalbemenetből érkező jelet szükség szerint megfelelően illesszük a konverterhez, vagy a keverőpultunk bemenetéhez, illetve amennyiben szüksé
7

Klang, Audioeigenschaften

A kicsomagolás:



Szokásos egyszerű hullámkarton dobozban érkezett a motyó. Semmi kamu reklámszöveg, vagy figyelemfelkeltő ˝lengyelpiacos3000wattsurrounddolbylófasz˝, csak a legszükségesebbek, hogy tudd, mit rejt a doboz. Belül sem vitték túlzásba a csomagolást, amit betudunk a környezettudatosságnak! Két szivacs, ami a helyén tartotta az eszközt, egy doboz a tápnak, és egy user manual. Elsőre feltűnt, hogy egy picit bizony masszívabbra sikerült a doboz a vártnál, ami általában jó jel. 17 voltos tápegységet kaptunk hozzá, melyhez külön csatlakozik a tápkábel. Így igény esetén akár hosszabbat is csatlakoztathatunk és nem kell az elosztóval bajlódni, meg a rövid adapterkábellel. Külső kialakítása nem hordoz semmi különlegeset magában. Elvárható módon van összeszerelve.

Kapcsolói, PAD, +48 volt, Phase Revere, Low Cut és Compressor on/off kicsit kínaiasan lötyögősek, de legalább rendes úton járnak és érezhetően kapcsolnak. Bekapcsolt állapotban világítanak. Található egy ki/be kapcsoló is, ami nem engedi rá egyből a jelet az áramkörre, csak nagyjából egy másodperc után. Potméterei közül az preamp gain és az output gain fokozatmentesek, a compress, az attack és a realase pedig sok fokozatos precíziós érzetet keltenek, de igazából nem azok. Tehát a fülednek higgy, amikor tekergeted! Két kis méretű deprez jelszintmérő akad még rajta, melyek minősége azért nem épp a csúcskategória. A mutatói mozgatáskor erősen kilengtek. Emiatt nem is feltételeztem, hogy igazán pontos értéket mutatnak, továbbá a számlap nehezen olvasható a kék háttéren megbúvó fekete feliratok miatt, de viszonyításnak éppen elég. Divatos kék LED-es oldal fényekkel megvilágítva egészen ízléstelenek... Pirosba ne menjen, azt jóvan! Elvégre nem is precíziós VU meterként akarjuk használni.


8

Qualität, Leistung

Első teszt:

Első ízben dinamikus mikrofonnal próbáltam ki PA rendszeren. Összedugás után elsőre kicsit zajosnak tűnt, ám a megfelelő szintek beállítása után a zaj teljesen eltűnt a hangképből, így ijedtségem szerencsére szertefoszlott. Transzparens hangja mellet, ha megfelelően megtekerve kihajtjuk a preamp gaint, figyelve a torzítási küszöbre, akkor megjelennek benne a csöves előfokra jellemző felharmonikusok és érezhetően melegebb, teltebb hangot kölcsönöz az énekesnek. A kompresszort bekapcsolva nagyjából 4 es fokozatig (Itt ugyanis nem aránypárokat adnak meg egységként) feltekerve a compress potmétert, (ami valójában a ratio értéket hivatott állítani) mellé adtam egy nagyjából 25 ms-es attack értéket és nagyjából 60 ms-es release-t ami szépen gatyába rázta az énekhangot és jól kordában tartotta a jelet. Halható torzítás nem jelent meg. Emellett nem húzta fel a zajt sem, és a gerjedési küszöb sem változott. Szépen ki lehetett hajtani a PA-t és egy nagyobb üvöltésnél sem szakadt le a fejem. Kifejezetten előnyösnek találtam élő alkalmazásra. Akár egy komplett ének group kompresszálására is jól jöhet. Főleg kisebb klubokban, ahol jól kiegészíti a helyi kisformátumú keverőpultokat.
8

Zuverlässigkeit und Haltbarkeit

Második teszt:

Főének felvételre kötöttem be a TC 02-t. A ˝Tankot˝ , avagy a jól ismert RODE NT 1000-es mikrofonját csatlakoztattam a mikrofon bemenetre, majd a motyót közvetlenül egy MOTU 24 I/O interface bemenetére kötöttem és 24 bit/88,2 kHz-s mintavételezéssel rögzítettem a főéneket. Itt inkább csak kis kompresszálási értéket adtam meg és tartottam a nagyjából 25-30 ms-s Attackot és a nagyjából 50-s Release értéket. A gaint beállítottam úgy, hogy ne villanjon a peak és a végén közelítőleg 0dB-re húztam kimeneti jel legnagyobb értékét. Felvétel közben a kivezérlésmérő gyakran feljebb kúszott, ám sem az interface kivezérlésmérője nem mutatott peak-et sem a felvételen nem jelent meg semmiféle torzítás, így ezt inkább a deprez műszerek igénytelenségének tudtam be. A jel egységes, torzítástól mentes és jól kezelhető volt. Felesleges zaj nem jelentkezett. Visszahallgatáskor minden apró rezdülés szépen és részletgazdagon jelent meg, emellett a hangzás meleg és kiegyensúlyozott volt, ami meg is lepett, mivel ennyit nem vártam ettől a felszereléstől. Egészen kiváló énekfelvételt sikerült vele készítenem. Azt kell mondanom, hogy alaposan elverte a kategóriatársakat és jóval drágább előfokok hangjával vetekszik. Karaktere nem erős, viszont hamar megszerettem épp azért, mert nem durván nyúl bele a hangba és nem vesz el annak értékéből. Szerencsére a csöves jelleg ismét jól megmutatkozott és szép, kerek hang jött át a lehallgatórendszerre, ami az ilyen árú cuccoknál már gyakran magas torzítással jár. Itt azonban ilyet nem tapasztaltam. Feltehetően ennek oka, amit a gyártó is hangsúlyoz. Válogatott csövekkel szerelik a cuccot! Ez még az alacsony feszültséggel dolgozó hibrid cuccoknál is igen sokat számít!!!
7

Allgemeine Eindrücke

Összességében tehát az SM PRO TC 02 formájában adott egy ízléses hangú, céljának teljesen megfelelő két csatornás mikrofon előfok, mellyel bizony igen komoly felvételeket lehet készíteni, és ha valóban arra használjuk, amire való, akkor nem kell kompromisszumokat kötnünk a jó felvétel érdekében. A kivezérlésmérők pontatlanságától és a tudattól, hogy Kínában gyártják, valamint az elsőre kicsit igénytelen (Berhingertől azért jobb) kapcsolóktól eltekintve azt kell mondanom, hogy összességében igen kellemesen csalódtam ebben a kütyüben és valóban élvezet felvenni vele!

Azt gyorsan elárulom, hogy a nálam lévő darab majd egy éves, így már van néhány üzemóra a csövekben. Ám nem kell attól tartani, hogy évente több ezer forintért kell benne csöveket cserélni. Lévén, hogy alacsony feszültséggel dolgozik a benne lévő két darab 12AX7, kevésbé veszi igénybe az üzemidő. De érdemes mindenképpen a későbbiekben is válogatott, jó minőségű csöveket tenni bele, mert igazán akkor bújik elő belőle a jó hang!!! Abszolút stúdióra érett a cucc, és ha valaki nem sajnál némi időt rászánni a kitapasztalására, akkor egy igazán jól használható, jó hangú, valóban pro előfokot kap cserébe és egy jó mikrofonnal, illetve egy jó rögzítővel simán nemzetközi szintű éneket vehet fel. Érdekességképpen elárulom, hogy vonalbemenetei révén külső effektként is lehet használni és utólagosan kompresszálni vele a flat jelet, ami igen hasznos lehet, ha valaki nem biztos benne, hogy milyen mértékben kívánja összenyomni a dinamikát egy-egy énektémában, vagy egyszerűen csak az előzőleg felvett nyers ének-, vagy hangszersávot szeretné kezelni vele. Nálam eddig nyert a cucc!



A következőkben az ART PRO VLA II csöves sztereó kompresszorától olvashattok!
8