Ibanez Thermion TN120 - Gitárerősítő-fej

Preis: 200000 Forint (€644)
Veröffentlichungs-/Produktionsjahr: 2006
Kaufort/Art des Kaufs: Használtan
9
Gesamtpunktzahl

Technische Merkmale (Grundlegende Informationen und Design)

2006-os gyártmány, Made in China, japán tervek alapján, nyilvánvalóan. Teljesen megszokott csöves fej-kivitel, mind méretben, mind pedig súlyban. Megjelenésén nagyon sokat dob a LED-sorral megvilágított potmétersor és Ibanez-logo.

120Watt, fullcső, két külön csatorna. 5 db 12AX7 előfokcső, ebből 4 darab high-gain, és négy darab 6L6 GCM-STR végfokcső, melyek némi utánállítással 6550 vagy KT88 csövekre cserélhetőek. Magas és alacsony ellenállású bemenet, melyet nem két jack-csatlakozóval oldottak meg, hanem kapcsolóval lehet választani, melyiken szeretnénk bejuttatni a gitár jelét, így megszabadulunk némi dugdosástól. 4-8-16 Ohmos csatlakozási lehetőség a hangszóróknak, természetesen több hangládát is tud kezelni egyszerre. Továbbá Effektloop, és lábkapcsoló-aljzatok, utóbbi kettő. Utóbbival csatornát tudunk választani, a Dampening opciót tudjuk aktiválni, illetve az effektkör kapcsolására nyílik róla lehetőség,

A tiszta, azaz a Vintage csatorna potméterei: Gain, Bright Switch, Bass-Mid-Treble, Presence és Master. Ezek közül csak a Bright Switch szorul némi magyarázatra: 3 állású forgókapcsoló, melynek segítségével csilingelősebbé tehetjük ezen csatorna hangképét: Normal, Bright és Brighter állások közül lehet választani.

A Hot elnevezésű csatorna potméterei: Gain, Bass-Mid-Treble, Master és Presence. Két módban tud működni, melyet egy Dampening kapcsolóval tudunk aktiválni, ez egyik állásban crunch, a másikban hi-gain üzemmódba kapcsolja a fejet.

A két csatorna közt manuálisan is lehet választani egy frontpanelen elhelyezett kapcsolóval. További opció, hogy az effektkört is aktiválhatjuk a frontpanelről további kapcsolóval, és hogy ne legyen ilyen egyszerű, Send és Return potméterek tartoznak ezen szekcióhoz. Előbbivel az effektnek küldött előfokjelet tudjuk szabályozni, utóbbival az effektből érkező jel mértékét tudjuk szabályozni a végfok irányába. Effekt csatlakoztatása nélkül pedig további Gain táplálására alkalmas ez a két potméter...

Végül a legfontosabb: a fullcső ezen esetben VALÓJÁBAN FULLCSŐ, egy darab árva tranzisztor sincs a jel útjában, még az effektkörben sem. Ezt a nagy nevű gyártók modelljei közül csak nagyon kevés mondhatja el magáról.
9

Klang, Audioeigenschaften

Rendkívül sokoldalú erősítő, az Ibanez nagyon odatette magát ezen cucc tervezésekor, lényegében zavarban is voltam eleinte a sok opciótól.

Vegyük először a Vintage csatornát. Leszámítva a Bright kapcsolót, semmivel sem tud többet ez a csatorna, mint egy konvencionális tiszta-szekció bármely hasonszőrű erősítőn. Hangja a Bright Switch normál állásában szép kerek, meleg, tisztességes csöves hang, mely senkit sem hagy csalódottan, igaz, nem is nyújt különösebb extrát, mondjuk egy VOX-szerű tiszta hangzást, nem bír igazán egyedi karakterrel. A kapcsolót a Bright állásba tekervén már észlelhetően megváltozik a hangkép, csilingelős jelleg költözik a hangba sok életet adván a játék dinamikájának. A Brighter állásban mindez kap még egy kis pluszt, így minden fül megtalálja a saját hangzásvilágát. Észrevételem szerint az állásoktól függően változik az EQ szekció érzékenysége is, Birghter állásban sokkal reszponzívabbnak hatnak a potméterek. A Gain félig kitekerve a dinamikát és hangerőt befolyásolja inkább, onnantól viszont már ad is némi konzervatív crunch-jelleget a hangképnek. Finom bluesos játékhoz teljesen ideális. Az effektkör potmétereivel tovább babrálva elmélyíthetjük ezen jelleget.

A Hot csatornánál kezdődnek az igazán vad dolgok. Egyik arcát a Dampening kapcsoló bal állásában mutatja meg: igazi telt, odacsapós crunch hangzás jellemzi, mely a Gain poti 50%-os állásánál jelentkezik igazán - előtte a Vintage csatorna kitekert állására emlékeztet, noha annál sokkal dinamikusabb hangképpel. Nincs az a határozott Hard-rock téma, amit ne lehetne vele simán hozni. Dinamikus, harapós, mégis értelmezhető hang, egyaránt szólózásra és ritmusozásra is jó.

A Dampening kapcsolót jobbra lökve szabadul el a pokol, megnyílik az a játszótér, ahova csak az igazi nagyfiúk léphetnek be a high-gain kapun. Egyszer csak megjön a morgás, az arconcsapás, kijózanító erejű pofonokkal, intenzív horzsolással. Negyedig tekervén a Gaint, klasszikus `80s heavy metal hangzás fogad minket, feszesen, zsírosan szól. Feljebb srófolva a dolgokat jön a kemény thrash, azon felül meg szinte bármi - leszámítva az igazán határtalanul szanaszéttorzított grind és death hangzásokat. Hangképe végig értelmezhető, harmonikusokban gazdag, mégis igazán súlyos. Hatalmas pozitívum, hogy még ezen a csatornán is igencsak jól használhatóak az EQ potméterei, nincs azon érzés az emberben, hogy azokat már felesleges tekerni. Ezt korábban nem sok másik erősítőnél tapasztaltam. Igaz, nem állít valótlant az Ibanez a gyári leírásban: mindez csak akkor működik, ha a Gain potméterrel ésszel bánunk; teljesen kitekerve azt az EQ elveszti reszponzivitását.

Ha mindez nem elég, és nem nagyon szeretünk effektekkel szórakozni, csak fel kell löknünk aktív állásba az effektkör kapcsolóját, és még tovább tudjuk súlyosítani a hangképet a Send-Return potméterek tekergetésével. Szólókiemelésre is alkalmas ez a funkció, melyet a lábkapcsolóval lehet ugye élesíteni. Na innen jön a grind, death, és szólómennyország. Mindent elértünk hát, ráragaszthatjuk a cuccra a ˝Jazztől a legsúlyosabb metálig˝ címkét, méghozzá a frontpanelre, nem valahová eldugva.

Természetesen az effektör boostolásra való funkciója mindkét csatorna esetében használható. Pedáloktól egyáltalán nem jön zavarba.

Azonban nagyon hiányolok egy beépített zajzárat. Minél több a gain, csöves hi-gain fejekhez hűen növekszik a zaj is. Persze egy effektkörbe iktatott zajzárral ezt nagyjából leküzdhetjük, de az akarva-akaratlanul beleszól a hangképbe, továbbá ezen esetben elveszítjük a Send-Return potméterek biztosította további opciókat is.

További negatívum, hogy a Thermion általános hangképét tán egy kicsit túlzottan is uralja a sötét tónus, nem ártott volna egy Birght Switch a Hot csatornára is. A Bass potmétert háromnegyed állásba tekerve már nagyon komoly mélyeket pakol az erősítő, mely nem minden élethelyzetben előnyös túlságosan, ilyenkor mintha nem lélegezne elég jól.
9

Qualität, Leistung

Teljesen korrekt felépítésű erősítő, semmi de semmi kivetnivalóval a felépítését figyelembe véve. Masszív házban pihen, melyben emberes csavarok tartják a helyén. Minden kapcsolója és potmétersapkája fém, minőséget sugároznak mind kinézetre mind pedig érintésre.
8

Zuverlässigkeit und Haltbarkeit

Nem fiatal kora ellenére teljesen hibátlanul működik, soha rosszabb darab ne forduljon meg a kezeim között. A hevedertartók - igen többes számban, ugyanis nem csak hosszirányban van egy középen, hanem ellentétesen is a két szélén, a hordozási opciókat bővítendő - teljesen hibátlanul teszik a dolgukat. Egy LED kiégett benne a Standby kapcsoló felett, amit fillérekből pótoltunk. Igazán tisztességes anyagminőség és megmunkálás jellemzi. Néhol elengedett a tolex ragasztója 10 év után, de annyi baj legyen.
9

Allgemeine Eindrücke

Egy igazán kis hírnévnek örvendő erősítő, gondolom abból fakadóan, hogy Ibanezék sosem fektettek kellő energiát abba, hogy igazán megvessék a lábukat az erősítők piacán. Látszik, hogy a korábbi próbálkozásaikkal ellentétben igazán odatették maguk ezen darab tervezésekor, igazán jó termék lett a végeredmény. Ha ellopnák, belebetegednék, és ha találok még egyet, tutira lecsapok rá. Igen kevés akad a piacon, ezek gyorsan cserélnek gazdát, méghozzá szinte nevetséges árakon. Számomra szinte tökéletes darab, Isten áldja a Hoshino Gakki csoportot!

Tekintettel a benne rejlő lehetőségekre, minőségére, sokoldalú hangzására és igen alacsony árára, a többi neves, hasonló tudású és specifikációval bíró, ámde kétszer-háromszor drágább cucc tükrében osztályozása nagyon erős kilences.
10