Üdv, sziasztok!

Üdv, sziasztok! Kérdésem lenne, hogy mi a véleményetek csöves és tranzisztoros erősítők tárolásáról
és használatáról. Konkrétan a garázsban szeretném használni továbbra is az erősítőimet, a hangerő miatt főleg csöves cucc esetén, ahol téli időszakban 10-12 fokra is lecsökken a hőmérséklet, a páratartalom 60-70% ált. Szóval árthat az erősítőimnek ezen kondíciók? (A gitárokat benn tartom a házban, szóval az nem kérdés). Köszönöm segítségeteket!
    Kommentzahl - 17
  • 17.

    Elmaradt a többi.. Móló: a hagszigetelesen már gondolkodtam szamolgattam, hát 70-ben benne lenne, ez azért sok pedig csak a sima felületeket és a sarkokat számoltam, ami nagyon fontos. Szval nem olyan nagy hangerő az 30watt cső 4.-es hangerő max ( este 8-kor lehalkitom mindig) . Köszi nektek a sok vitamint a témához

  • 16.

    Kedves zenész társak, hát olvasva az ötleteket, tényleg vannak megoldások persze halk zenelesre,De azért vettem meg első és álmaim csöves erositojet, mert kell nekem az a hangzás világ, egyszerűen imádom azt az öblös szőrös hangzást nyaki pukin fuzz torziton atkuldve, egyszerűen...mintha belonem magam

  • 15.

    Az a tapasztalatom, hogy egy gyakorló zenészt hallgatni idegőrjítő. Hiszen nem előadást hallgatunk, hanem ujjgyakorlatokat, skálázást, - megnézegeti a kottát, - egy-egy ritmust gyakorol, próbálgat, hamis, most jól sikerült, stb. Mindegy, hogy ez a garázsból, vagy a hálószobából hallatszik, kibírhatatlan TV nézés közben, vagy a vacsora alatt! Nem a szomszéd fülébe kell füldugó, hanem a művész fejére kell fejhallgató! Nagyon jó minőségű fejhallgatókat lehet venni már 20000 Ft ár körül/felett. Igaz, hogy az eredeti hangzást nem adja vissza a legdrágább sem, de a koncertet megelőző próbákon mindent be lehet állítani, és a konceren pedig mindent bele! Hagy szóljék!
    A lakásunk alatt garázsban egy dobos szokott gyakorolni. Mindenféle tört ritmussal szórakozik. Az 5/4 a minimum. De a 9/8 és a társaik egy idő után már növelik az adrenalin szintemet és a cukrot... Hála Istennek, most végzett a jazz tanszakon...

  • 14.

    No, de garázsban kell gyakorolni, mert innen van a garázs rock, az meg fontos műfaj.
    A fülhallgató/fejhallgató tényleg nagyszerű, de én pl. akármiylen kényelmes is az első fél órában, utána már kellemetlen, kisebb fájdalommal jár, de ez az én hibám.
    Miért vagy kitiltva a házból? Hangos? Nem szeretik azt a zenét amit játszol? Akkor ez nem a te házad?
    Ha ez egy normál tégla/beton garázs, és stabilan ott ˝edzel˝, érdemes elgondolkodni némi hő és hangszigetelésen és valami rendesebb elektromos fűtésen. Nem a klasszikus hősugárzóra gondolok, vannak már jobb megoldások. Pl. az egyik féle: nordart.hu
    Be lehet állítani egy állandó hőfokot, nem kell sok, 16-17°C, gyakorláshoz elég, temperált hőfok mellett kevésbé alakulnak ki hőhídak és párakicsapódás. Ha drága cuccokat tartasz ott, megéri. Szvsz.

  • 13.

    Én arra gondolok, hogy drága erősítőket nem érdemes garázsban tartani a felsorolt okok miatt. A garázsban gyakorolni szerintem kényelmetlen, főleg télen, (és lehet, hogy az autó fog megsüketülni). Azonkívül, ha a szomszédok már egyszer meghallották a gitározást, akkor mindig figyelik, és a garázsból is meg fogják hallani. Én így jártam. Az egyedüli megoldás a fülhallgató. Amióta ezt használom, mindenki nyugodt.

  • 12.

    Csak annyit hogy a pára a levegőnél hideg testeken (vagy levegőben) csapódik le illetve ki.
    Leginkább akkor kell vigyázni ha a hideg elektromos berendezést fűtött helyre viszik vagy a fűtést ki-be kapcsolgatják.

  • 11.

    A kisfeszültségű részeken (konkrét erősítést végző áramköri rész) a lecsapódó víz,ami gyakorlatilag desztvíz,nem fog rövidzárat okozni (illetve de,de mérjetek ellenállást egy pohát vízben mérőfejeket egymáshoz közel tartva...ami áam itt 12V hatására kialakul,nem mérvadò). A korróziós hatás viszont jelentős lehet,és a láda faanyagát is megtámadhatja a lecsapódó víz. Mem szerencsés helyzet :(

  • 10.

    Lala007: Köszönöm szépen neked is ezt az átfogó ismertetést, azt hiszem nagyon hasznos dolgokat írtál, annyit helyesbítenék, hogy nem pincében hanem garázsban történik a művelet, de ez nem is számít, mert minden benne volt a válaszban, ami fontos infó lehet, Különösen a csövek lábaira tenném én is a hangsúlyt, gondoltam, hogy az a gyenge láncszem. Egyébként is amikor gyakorlok 1-2 órát, már aznap nem használom többször, szval az a veszély nem áll fenn, hogy a visszahűlt párás csöveket beindítom újra.
    Köszönöm mégegyszer mindenkinek a segítséget! :)

  • 9.

    Tedd bele egy jó nagy beföttesüvegbe, az uborka is eláll benne...

  • 8.

    A kedves előttem szólók véleményét hadd egészítsem ki a magaméval is...
    Az erősítőkben nyomtatott áramkörök rézcsíkjai, rézvezetékek, kondenzátorok, ellenállások és aktív alkatrészekk drótlábai és forrasztások tömkelege van. Ezek legnagyobb ellensége a VÍZ, ami a levegő páratartalmával jut be a készülékbe. Ha a levegőben lévő víz a készülék belsejében csapódik le, akkor az két gondot okozhat, egy rövidtávút, meg egy hosszútávút. A rövidtávú, ahogy a neve is mutatja, a rövidzárlat, mivel a víz vezeti az áramot, és két vezeték között, vagy valamelyik alkatrész lába és a fémház között (lehetőségek tárháza...) zárlatot okozhat, és akkor jó esetben egy biztosíték cseréje, rossz esetben komolyabb javítás, esetleg a készülék cseréje válhat szükségessé, mert az egész leég...
    A hosszútávú probléma a páralecsapódással pedig a korrózió. Az alkatrészek beforrasztásakor, és a nyomtatott áramkörök készítésekor is sok vegyianyagot használnak, ami a párából származó vízzel korrozív elegyet tud képezni, illetve, a víz önmagában is képes bizonyos fémeket korrodálni, valamint a forrsztóanyag óntartalma egyszerűen magától is el tud öregedni.
    Ha pincében akarod tartani az erősítődet, az önmagában nem baj, attól még nem megy tönkre, ha a pince hideg, csak ne legyen nedves. Minél hidegebb a levegő, annál kevesebb nedvességet tud megkötni magában, tehát alapvetően annál szárazabb, feltéve, hogy nem kap utánótlást a pince falából, abból, hogy beleheled a pincét amikor gyakorolsz, vagy összenyitod a lakással. Amikor az erősítődet használod, akkor a belseje meleg lesz, és az ott keletkező levegő sokkal több párát meg tud kötni, mint a környezete ami jó, mert akkor az erősítő belseje száraz lesz. Viszont amikor kikapcsolod, akkor elkezd hűlni, és egyre kevesebb párát tud megtartani a levegő, és a gyorsan lehűlő fémalakatrészekre a pára szépen kicsapódik és az erősítőd belseje jó vizes lesz. Ezzel rövid távon csak akkor lehet baj, hogyha gakorolsz kétó órát, aztán felmész, két három órára, majd visszamész és újra bekapcsolod a készüléket mielőtt kiszáradt volna... A hosszútávú hatásokat már fentebb ismertettem.
    Kéne tehát valami megoldás...
    A megoldás a ventillátor, illetve egy páramentesítő. Ha mozog a levegő, nehezebben kondenzál belőle a víz, illetve, ha eleve száraz a levegő, kevesebb esélye lesz elérni a kondenzációs értékeket.
    Összefoglalva: száraz és jól szellőző helyen nem lesz baja az erősítődnek, ha el tudod kerülni a páralecsapódást. Az, hogy hány fok van a pincében önmagában nem releváns, csak pára ne legyen.
    Az erősítők (a csövesek is) jól bírják a hideget. A tranyósokat egyébként is hűteni szokták jó nagy hűtőbordákkal, azok kifejezetten jól érzik magukat a hidegben. Az elektroncsövekben vákuum van, tehát nem túl sokat számít azoknak sem a külső hőmérséklet, mert az üveg rossz hővezető, a sugárzással leadott hőmennyiség nem függ a külső hőmérséklettől, tehát legfejjeb a drótlábain keresztül érzik csak meg, a hideget...

    Sok sikert! :o)

  • 7.

    Hát köszi nektek a sok hasznos véleményt, arra gondoltam én is, hogy a csövek visszahülése miatt nem lehet-e gond gyakorlás után, de akkor nem parázok. Megnyugtató mert a házból már félig meddig ki vagyok tiltva a zeneles miatt :) Ez van!

  • 6.

    Nem az a lényege, hogy melegen tartsa. De abból kiindulva, hogy amikor én garázsban próbáltam ilyen kis fos olajradiátorokkal, hősugárzókkal, miegymással fűtöttünk és próbáltuk minél jobban lezárni a nyílászáró(ka)t, néha volt, hogy a falak is nedvesedtek. Azellen igen is használt a hungarocell ˝bugyi˝ és hogy letakartam egy pokróccal. Tízen plusz év alatt sem lett rozsdás egyik fém alkatrésze sem a fejeimnek. Dobalkatrészeknél szintúgy sokat számít már az is, hogy próbák után el lettek téve egy táskába, bőröndbe, akármibe. A tapasztalatom ezt igazolja, nekem bevált.

  • 5.

    Bezzegmultivalnemlenneilyenbajod. :^)

  • 4.

    Gondot a gyakori változás(hőmérséklet,pára) okozhat. Ha csak tárolod akkor nagy gond nem lehet a leírt környezetben. Ha időnként máshol is használod, akkor érdemes megvárni a bekapcsolás elött, hogy az erősítő felvegye a helység hőmérsékletét, kikapcsolás után meg megvárni míg kihül, mielött a hidegebb helyre viszed. Ez főleg a téli időszakra értendő.

  • 3.

    És az a tok melegen fogja tartani? Ha bebugyoláljuk attól még le fogy hűlni, csak később. Csináljon bele fűtést is, vagy hagyja bekapcsolva?
    Semmi baja sem lesz, a páratartalom is elég alacsony.

  • 2.

    Takard/bugyoláld be, esetleg csinálj neki egy DIY tokot hungarocellből.(szikével méretre vágod, melegragasztóval összeragasztok és ráhúzod felülről)

  • 1.

    Szerintem a hideg egy bizonyos pontig [fagypont??] nem hinném, hogy gond, de a kicsapodó nedvesség már okozhat gondot. És persze a hőmérséklet változás mértéke, időbelisége is fontos. 10°C nem hinném, hogy önmagában baj, de gondolom a cső bemelegítése tovább tarthat. Szvsz, de majd akadnak, akik ezt jobban értik.

GS AKTIV