Üdv és sziasztok!

Üdv és sziasztok! Szeretnék segítséget kérni tőletek..már lassan megint aktuálissá válik két elektromos gitárom beállítása is, de már belefáradtam, hogy a hangszerboltokra várnom kell (már amelyik szervizel is), időre vigyem, kb, 1-1,5 hét múlva menjek érte stb..stb.. Szóval szeretném kézbe venni a dolgokat, hangszereimet eddig is magamnak húroztam, de a nyak, oktáv beállítását még nem mertem beválallni, félek, hogy nagyon elállítom, aztán vihetem tényleg a hangszerboltba.. Nekem a hangszerek szent dolgok, szóval szeretném megtanulni, nem tudom, hogy egyszerű gitárosként megoldható-e ez otthon? Kérdezném tóletek, hogy ti sokan állítjátok be otthon magatoknak? ill. mit csináltok magatok? Fix húrlábas elektromos gitárokról van szó. Köszönöm a segítő válaszaitokat. Üdv nektek..Rock&roll
    Kommentzahl - 25
  • 25.

    Nincs mit, jó próbálkozást a beállításhoz!
    Nekem is az a tapasztalatom, hogy a saját gitárjaim nyakán 3-4 é után kellett minimálisat állítani, rendszeresen nézegetem. Cimbora Epije sem volt állítva vagy 5-6 éve, mégis hibátlan volt. Mondjuk mi vigyázunk is a gitárokra, és biztos, hogy anyag- / hangszerfüggő. Ellenőrizni kell időnként és ˝nem lehet baj˝.

  • 24.

    Köszönöm neked is ˝LK˝ a segítséget. Egyébként a nyakhoz azért én úgy tudom, hogy évekig nem kell hozzányúlni, persze nyilván függvénye, hol tartja az ember a hangszerét, pára stb. de én pl. ősszel, télen szobában, nyáron garázsban tartom, mert ott gyakorlok. A legutóbb nyakállításon átesett gitárom is azóta 4 évet használva van és oktávpontos most is. Csak most már nem akarok függni másoktól ezért szeretném tudni megcsinálni. Mégegyszer köszi mindenkinek az építő segítséget.

  • 23.

    Azzal egyetértek, hogy mindig érdemes valami olcsó gitáron próbálkozni, amit nem sajnálsz, de ez inkább a romboló műveletekre igaz (bundcsere :) ), beállításnál az a lényeg, hogy lehetőleg semmilyen csavart ne tekerj előfeszítés alatt, azaz behangolva. Persze pl. nyakat állítani így hosszadalmas, de megéri vigyázni a menetekre, csavarfejekre.
    Ez a gyerek néha kicsit idegesítő, de ez a videója egész jól elmagyarázza a nyakállítást:

  • 22.

    Fix húrlábas gitár a belépő szint. Tegnap húroztam át cimbora Epi LP Costum Prophecy-jét, régi húr le, fogólap tisztítás, ápolás, új húrok be (mindegyik befűz, majd szimmetrikusan fokozatosan meghúz, hogy ne húzza félre a nyakat), a nyakon nem kellett állítani, utána magasság állítás, végül oktáv, pontos hangolás. Néhány szerszám kell, de egyébként pofon egyszerű. Pálinkval is megvolt fél óra alatt :) (Összehasonlítás képpen a Kahler tremolós gitáromat húrvastagság váltással, tremoló csavarra szedéssel, pucolással, olajzással, nyakállítgatással háromszor másfél órát csináltam, mire tökéletes lett.)

    Ha van kérdésed, írj.

  • 21.

    Talpi: - Bizony, bizony! Az úri kisasszony is félrenyúlt a zongoraórán. Fisz helyett mást fogott! Ezért jók a temperált hangszerek...

  • 20.

    Messius minden temperált hangszer hamis mert pl. a Fisz meg a Gesz eredetileg nem ugyan az (a vonósok nem is ugyanott fogják!) a gitárnak a hamisságát lehet kompenzálni nyújtással de zongorát nehézkes :^)

  • 19.

    Talpi! Arra értettem, hogy az üres húrhoz képest minél magasabb hangot fogsz le annál nagyobb a húrmagasság, jobban megnyúlik a húr, szóval sosem lesz pontos a lefogott hang. Persze ha minimálisra van beállítva a húrmagasság, a 12. bundra beállítás az arany középút és a fül sem veszi észre a többi bundon lefogott ˝hamisságot˝. Amúgy azon is el lehet elmelkedni, hogy üveghangra vagy bundra fogva ideálisabb az oktávbeállítás(szerintem utóbbi). És akkor nem beszélve még a kompenzált felső nyeregről, kompenzált bundozásról... A gitár alapvetően egy hamis hangszer, szóval mindenki zongorázzon inkább! :)

  • 18.

    Messius nem értem ˝Persze tökéletes oktávbeállítás sosem lesz mert a húr szöget zár be a nyakkal˝

  • 17.

    Norbi, az Outsider már korábban segített nekem floyd rose témában, nagyon rendes arc, Lacát nem ismerem, de olvastam pár írását erősító témában, nagyon érti a témát ő is.. köszi neked is azért:)

  • 16.

    Debreceniként privicsetelj rá Outsiderre vagy Laca, Orosz Laca fanatikusokra, meglepne ha nem segítenének, Kala HELYESBÍTEK: Keve jut még eszembe, de õ kiköltözött a városból. Én meg május óta vagy ötször voltam és nem tudom mikor megyek, pedig én is szívesen segítenék. (bocsi Kala és Keve, ezek a 4 betüs szavak mindig összekevernek, meg jó hogy nem P betüs egyikõtök sem)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 15.

    Oktávbeállításra egy kijelzős hangoló is megteszi. A 12. bundnál lefogva ha egyezik az üres húrral a hang akkor kész. (Persze tökéletes oktávbeállítás sosem lesz mert a húr szöget zár be a nyakkal! )
    A legalacsonyabbra kell állitani a húrmagasságot, amikor még épp nem ˝zörög a bund˝(esetleg minimálisan) és mindegyik húrmagasság kövesse a fogólap ívét(rádiuszát), ezután állíts oktávot!
    Ha a 12. bundon lefogva magasabb a hang akkor hátrafelé kell állítani a húrláb babát, ha mélyebb akkor előre.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 14.

    Köszönöm a lehetőséget Tamás, de debreceni vagyok ezért ezt kihagyom, de szívesen elmennék, ha közelben laknék :) Azért ezek annyira jó dolgok, hogy ilyen segítőkész emberek vannak itt, bármit megtudhat z ember, nagy segítség:)

  • 13.

    Köszönöm neked is Messius a tippeket, persze azt már rég tudom melyik csavarnak mi a funkciója, ahogy Koriander is írta, mar fejben mennek sztem a dolgok, csak nem mertem hozzálátni, meg nagyon tudni akartam, hogy mekkora azon gitárosok tábora, akik már maguknak állítják a hangszereiket. Még egy kérdés, az oktáv beállítása után az üveghangpróba az egyetlen és elfogadott ellenőrzési módszer a megfelelő oktáv ellenőrzésére?

  • 12.

    Ha gondolod gyere le a műhelyembe Újpesten!
    Egyébként én 2-3 napos határidővel szoktam vállalni egyszerű beállításokat mivel egy ilyen beállítás maximum 3 órát vesz igénybe ha nulláról kell mindent megcsinàlni. És az átlag áraknál 15%bál olcsóbban!
    De akar beszélhetünk arról is hogy megtanítom az alap beállítások kivételezését ha gondolod!

    Udv Tamás

    Mcgrey gitár szerviz

  • 11.

    Ha van egy kis műszaki érzéked és megérted melyik csavarnak mi a funkciója akkor idővel simán menni fog! Szerintem a gitárosok nagy többsége maga állítja be a hangszerét. Egyrészt pénzt spórolsz, másrészt idővel ha már rutinból megy a folyamat, a saját kezedhez/stílusodhoz tudod állítani, amit csak te érzel, hogy mikor a legjobb számodra.
    Nagy bajt nem tudsz okozni, talán a nyakpálcánál, de ott ha betartod az óvatos tekergetest(max negyed fordulat laza húrokkal!), több lépcsőben próbálva, akkor nagy baj nem lehet. (Amúgy a nyakat nagyon ritkán kell állítani, én pl évek óta nem tekertem és nyílegyenes.)
    A húrmagasság és oktáv beállításnál meg türelem kérdése, nemigazán lehet maradandó kárt okozni. A hangszedő-húr távokkal is érdemes foglalozni, a beállítás után. És persze mielött nekiálsz ajánlott a bunokat, húrlábakat tisztítani, ha kell csiszolni hogy minél simább felületen feküdjenek a húrok.
    Különböző hangolásoknál érdemes ránézni az ˝oktávra˝, de nem feltétlenül szükséges, függ a gitártól, hangolástól...

    Ha rászánod magad és kérdésed van a részletekről szívesen segítünk!
    Sok sikert, hajrá!

  • 10.

    Köszönöm a tippeket, igen a neten már sokat olvastam erről a témáról, a videókat meg még megnézegetem. Egyébként a húrcserénél én is megtakarítom mindig a bundokat, meg a húrnyerget grafittal meg szoktam kenni, igy nem pattan a húr hangolásnál..

  • 9.

    Csatlakozom az elõttem szólókhoz, menni fog. Csak ne légy lusta és sóher, mint én. Lazítsd le a húrt mielõtt pálcát, oktávot, vagy húrlábat állítanál, még ha 42-szer is kell az oktávoláshoz újrahangolni és elszakad 1-2 e1-es. Ellenkezõ esetben jöhet az elnyalt pálcaanya, csavarfej, meg ilyesmi apróbb balesetek.
    Kezdd az olcsóbb gitáron.

  • 8.

    Youtube videókból sokat lehet tanulni. Addig nézi az ember, míg elfogja az érzés “hát ki nem tudja ezt megcsinálni˝. Olyan ez, mint fejben gyakorolni a gitározást. Megnézi, elolvassa az ember az elérhető tudást és jön a bátorság vele. Ha tudod mit, miért csinálsz, akkor már egyszerű lesz, a rutin meg idővel megjön.
    Azt is leírhatnánk, hogyan csináld, de a netről ezt könnyű megnézni, inkább néhány apró, de fontos dolgot említenék. Húrcserénél, beállításnál egy tűt, vagy a körmöd húzd végig a húrok felfekvési felületein. Ha érdesnek érzed el kell simítani és megkenni. Jobban fogja tartani a hangolást. Olcsón lehet kapni fémpolírozó pasztát (én Preventet használok), a frissen polírozott bundokon sokkal kényelmesebb a játék. Az épphogy nedves körömkefe a fogólapról és a szerelvényekről is leszedi a koszt. Ha bizonytalannak gondolod a szerszámokat a kezedben, félsz, hogy megkarcolsz vele valamit, ragaszd körbe maszkolószalaggal a területet.
    Kicsit gyakorolsz, két hét múlva már a bundozásról fogunk beszélgetni. Én csak bátorítani tudlak, ahogy Gábor is ísta, nem tudsz kárt tenni a gitárjaidban, ha tudod mit és miért csinálsz.

  • 7.

    Na Koriander..ebben aztán minden benne volt :) Azért ismerem a szerszámokat , gépekkel dolgozom, csak a hangszerre egészen más szemmel tekintek rá, de akkor belevágok, végülis a húrozást is egyszer elkezdtem annó és már rutinszerű. Köszönöm a véleményetek megosztását:)

  • 6.

    Ha valaki ennyire félve vág bele, teljesen az alapoktól érdemes kezdeni. Ha néhány csavar tekergetése egyenlőre gondot okoz, először a szerszámokkal és használatukkal barátkozz meg. Senki nem születtett ezekkel az ismeretekkel. Kidobásra szánt rádió, vagy bármi, amiben csavar van, biztosan akad, tekergesd ki a csavarokat, aztán ha már bátrabb vagy a csavarhúzóval, nekiállhatsz az oktáv beállításának. Hangolód biztosan van, így a videókon látott módon gyorsan sikerélményed lesz. A nyak beállítása még ettől is egyszerűbb. Mindíg csak jól illeszkedő és jól illesztett szerszámot használj, nem lesz gond, ha tudod mit csinálsz. Rengeteg videó található, akár a saját típusodat is kikeresheted.
    Ha már rászántad magad mindent bele, bátorság. Akiket én ismerek, hangszerbolti szervízelők, egyáltalán nem szakmabeliek, sőt nem is műszaki végzettségűek, bolti eladó, tornatanár, kőműves, stb. Ahogy mondják, gyakorlat teszi a mestert.

  • 5.

    Éppen hozzá szeretnék nyúlni, csak látni szeretném, hogy itt köztetek mennyire elterjedt ez a ˝csináld magad˝ projekt. :) Egyébként ha sztenderd E-ről szeretném tartósan hangolni sztandard D-re pl., akkor gondolom szükséges az oktávot állítani, meghát idő után a húrok is zörögnének..

  • 4.

    Ha semmiképp nem szernél hozzányúlni a gitárhoz vidd el az Árkádiába, ott pár óra alatt beállítják.

  • 3.

    Mit tudsz elrontani? Ha nem flex-el meg kalapáccsal nyúlsz hozzá, kb. semmit nem lehet elszúrni. Még a nyakpálca beállítása sem akkora dolog, ha óvatosan lát neki az ember.

  • 2.

    Igen Gábor, olvastam is sokat róla már, csak nem merek komolyabban hozzányúlni, de előbb utóbb magam szeretném csinálni, azért költségben sem mindegy, van azért pár hangszerem. Pl. oktávbeállítás idővel elkerülhetetlen..:)

  • 1.

    Én abban a korszakban szocializálódtam, amikor nem volt minden bokorban egy hangszerész, úgyhogy a famunkán, bundozáson, vagy komolyabb elektronikai munkán kívül mindent magam csinálok évtizedek óta. Nem rakétatudomány ez, meg lehet tanulni, finomam kell a hangszerhez nyúlni, és akkor nem keletkezik kár. Arról nem is beszélve, hogy manapság a net tele van oktatóvideókkal.

GS AKTIV