Miért némulnak el a monitorhangfalak, ha bármit ki- vagy bekapcsolok a környezetükben?

Sziasztok!
Miért némulnak el a monitorhangfalak, ha bármit ki- vagy bekapcsolok a környezetükben? Akár lámpa, akár effekt... gondolom hálózati tüske okozza, és a védelem kapcsol be.
Hálózati feszültségszabályzó megoldaná?
    Kommentzahl - 13
  • 13.

    És nem, nem oldotta meg a Furman M-10X E... Ez az A/D konverter még azon keresztül is ˝leáll˝ a tüske időtartamáig. Ez van. 5000 Ft volt. Tehát ha nem 8, hanem 10 csatornán akarok felvenni, addig nem szabad kapcsolgatni semmit...

  • 12.

    Azt hiszem megvan a hiba forrása...
    A hangkártyámra egy külső A/D konverter van rádugva, az adja neki az órajelet. Valószínű, hogy annak a tápja érzékeny a kisebb feszültségtüskékre. Gondolom gyengébb minőségű trafó, alkatrészek miatt.
    Így amikor ki/be kapcsoltam valamit, és tüske jutott a hálózatba, valószínű ő nem tudta ezt feldolgozni, és egy pillanatra megszűnt az órajel átvitele vagy valami... így a hangkártya adta ki a pattogó hangot, és némult el. Nem a hangfalak védelme. Hál istennek...
    Szóval ez a kis vacak volt a lúdas, remélem a tápfeszszabályzó megoldja. Lényeg, hogy nem a hálózat a hibás...

  • 11.

    Elsőként akkor talán a főbetápot kéne megnézni, azokat a bejövő vezetékeket, amelyeket a lakás felújításakor már nem cseréltek ki. Lehet, hogy annál a becsatlakozásnál van a kontakthiba, főként, ha bejövő vezeték alumínium. A lényeg, hogy a hiba központinak tűnik, tehát én a fogadó és az elosztó sínen, lévő csatlakozások között keresném.

    Sok siker! :o)

  • 10.

    Köszönöm a tippeket, és a választ!
    Két éve lett újrakábelezve a ház villanyszerelő által... minden vezeték, biztosíték, fali dobozok újak.
    Próbálgattam máshogy elosztani az áramot a hangfalaknak/eszközöknek az asztalom alatt. A jelenségre nincs hatással, hogy a hangfalakat külön elosztóba dugom, vagy sorba mindent... sőt, még ha a ház túlsó végébe dugom a hangalakat, akkor is van a jelenség.
    Meg fogom nézegetni valamikor a dobozokat, aljzatokat. Meg lassan megjön a Furman is.
    Mégegyszer köszi!

  • 9.

    Üres hosszabító bedugására is reagál a rendszer? Na ez érdekes, mert akkor ez inkább kontakthibára mutat. Hova dugtad be azt az üres hosszabbítót?
    Ha a falban lévő vezetékek régiek és alumíniumból vannak, akkor gyakran előfordul, hogy a falba szerelt dugaszoló aljzatban a vezeték és az őt befogadó, általában réz, vagy rézötvözetből készült csavaros kötés a két fém korróziója miatt leromlik, átmeneti ellenállás keletkezik és terheléskor akár szikrát is húzhat. A réz és az alumínium akár a levegő nedvességének hatására is reakcióba tudnak lépni egymással. A kémiáját most nem írom ide, de a lényeg, hogy ez még térfogat változással is jár, és az ilyen kötések idővel mind mind leromlanak, kehesek leszek, mert mechanikailag meglazulnak. (Nem akarlak paráztatni, de akár még tűz is keletkezhet belőle.) A lényeg tehát, amit javasolnék ellenőrizni, kipróbálni:
    - fogd azt a hosszabbítót és dugd be egy nem használt, másik konnektorba, és nézd meg, hogy ott is van-e a lekapcsolásos jelenség. Ha nincs, akkor szereld ki az eredeti konnektort, és ellenőrizd a bekötését, húzd meg a csavarokat amelyek a vezetékeket fogják. (Természetesen előtte áramtalanítsd a lakást, nehogy belehalj, nem érrné meg!) Ez esetben a hibát a konnektorban lévő rossz kontaktus okozta.
    - Ha a másik konnektorba dugva is lekapcsola a rendszer, akkor valószínű, hogy a baj az villanyóra felé található. Talán az elosztódobozban, biztosítéktáblánál, ahol szintén érdemes lenne meghúzogatni a csavaros kötéseket, és ellenőrizni, hogy vannak-e szikrázásra utaló égésnyomok, ilyesmi.
    - Ha fentiek is rendben vannak, akkor jöhetnek a falba szerelt szerelődobozok, amiben a vezetkek kötései vannak, az is lehet, hogy a vezetékek csak egyszerűen egymáshoz vannak tekerve, és szigetelőszalaggal be vannak csavarva... Idővel ezek is okozhatnak terhelésre változó átmeneti ellenállást, szikrázást, stb...
    Ha gondolod, a fentiek tükrében talán érdemes lenne egy hivatásos villanyszerelővel is beszélned, mert lehet, hogy a Furman árának feléből is is megúszható a dolog. Ettől persze a Furman még biztosan jót tesz majd a rendszernek...

    Sok sikert! :o)

  • 8.

    Fú.. hát igen, most megpróbáltam. Másik szobában lévő konnektor is hatással van a cuccra... De ha csak egy üres hosszabbítót bedugok, már akkor is pattan a hangfal, és elnémul 2 másodpercre.
    Várom, hogy megérkezzen az a Furman tápfesz szabályzó, akkor arra rádugom a hangfalakat. Kíváncsi leszek

  • 7.

    Ha az egész lakást ez az egy fázis látja el, akkor nem csak az a terhelés számít, amit Te a hangrendszerrel rákapcsolsz, hanem a lakás összterhelése, beleértve a hűtőszekrényt, a TV-t, a vasalót és a WC-ben a világítást... A lényeg, hogy az új fogysztó bekapcsolási tüskéje meg tudja húzni a táphálózatot, és ez nem jó dolog, mert ezek a tranziensek azoknak a készülékeknek sem tesznek jót, amelyekben nincs védelem...

    Írd majd meg kérlek, hogy mi lett a megoldás, szurkolok!

    Sok iskert :o)

  • 6.

    Köszönöm szépen!
    Igen, egy fázis van, földelve van, azon van minden, nem tudok mit csinálni...
    Viszont teljesítményileg egyáltalán nincs túlterhelve, körülbelül 200-300W az összteljesítmény számítógépestül, hangfalastul.
    Genelec 8020CPM a hangfal.

  • 5.

    Próbáld meg az erősítő hálózati csatlakozó vezetékét a jelenlegihez képest fordított polaritással bedugni.
    Ellenőrizd, hogy a csatlakozó aljzatban van-e védőföldelés, ha igen, akkor használd, ha lehet.
    Ha a helyiségbe nem csak egy fázis van bevezetve, akkor próbáld az erősítőt a másik fázisba dugni.
    Ha ezek nem segítenek, akkor jöhet a drágább megoldás: zavarszűrő, ahogy Talpi alább írta.
    A lényeg, hogy a hálózat felől érkező feszültségcsúcsokat távol kell tartani az erősítőtől.
    Ilyenek leginkább akkor keletkeznek, hogyha egy új fogyasztó bekapcsolásakor a terhelés hirtelen megnő. Ez lehet egy induktív fogyasztó (villamos motor, transzformátor, háztartási gép..., melynek nyugalmi ellenállása nagyon alacsony, tehát bekapcsoláskor óriási áram fut át rajta amíg fel nem mágneseződik, és ez okoz egy nagy tüskét a hálózaton) bekapcsolása, vagy izzólámpa bekapcsolása, ahol az izzószál hideg ellenállása nagyon alacsony, és esetleg még a kapcsoló is ívet húz... Ezek a nagy áramterhelések egy pillanatra leejthetik a hálózati feszültséget, ami miatt a védelem azt hiszi, hogy kikapcsoltad az erősítőt, és letilt, vagy pont az ellenkezője, amikor a trafó felmágneseződik és visszarúg a hálózatra, keletkezik egy kiugró feszültségtüske, amit a védelem túlfeszültségként érzékel és azért tilt le. Lehet, hogy a helyiség, ahol az erősítőt használod, régi, vagy nem megfelelően méretezett hálózati vezetékezéssel bír, vagy az az egy fázis, amiről az egész megy, eléggé túlterhelt és emiatt az egész táphálózatnak nagy a belső ellenállása: kisebb áramlökések is számottevő feszültésgingadozást tudnak okozni rajta...
    Az is lehet, hogy a védőáramkör túl érzékeny... Egy oszcilloszkóppal szépen ki lehetne mutatni hogy milyen tranziensek szaladgálnak a hálózaton... Gondold végig...

    Sok sikert! :o)

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    Igen, Furman M-10xE-t rendeltem a probléma megoldására. Kérdés, hogy megoldja-e majd a problémát.
    Tehát mégegyszer. Azzal van bajom, hogy ha felkapcsolok egy mezei íróasztali lámpát, elhallgat a hangfal, bekapcsol a védelem.

  • 3.

    Azok a zajzár és egyéb zajcsökkentő masinák, én a villamos hálózaton keletkező keletkező zajok kiszűrésére ajánlottam megoldást. Léteznek jó drága berendezések pl.: Furman itt : www.arkadiahangszer.hu

  • 2.

    A zavarszűrő nem a rendszeren keletkezett elektromos zajokat szünteti meg? Mint például az aszimmetrikus jelkábel által összeszedett zajt. Javíts ki, ha rosszul gondolom!
    Csak mert nekem nem a zajjal van a gondom, hanem a feszültséggel.

  • 1.

    Nem feszültségszabályzó hanem zavarszűrő kellene. Zavarszűrőkkel ellátott Hosszabbítót akár a villamossági boltokban is lehet vásárolni pár ezer Ft-ért.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

GS AKTIV