Unsere Website speichert Daten in HTTP-Cookies, die für die Bereitstellung der Dienste wichtig sind. Bitte lesen Sie unsere Informationsseite darüber. Data protection
Sziasztok!
Kezdő gitáros ként :) milyen kábelt ajánlotok?
Mert magam is tudnék gyártani,csöves erősítőt már csináltam,csak kábel az még kérdéses!
Vagy kezdésnek mindegy?
Igazán forrasztáshoz alacsony olvadáspontú forrasztó ónt használok ilyen esetben!
Oxidosnak ha megtisztított rendesen amit kell akkor azzal nem lehet gond, nyilván jó minőségű csatlakozó kell plussz jó kábel plusz jó firrasztások,akkor nem lehet gond(szerintem)!
De nyilván egy kábelt kilehetne mérni egy átviteli karakterisztika mérővel mint egy plusz tagként!
Viszont az egyszerűbb ha gyári a kábel!
˝Plachtovics György tanárurral raktam össze csöves erősítőt˝
Mennyi cikkét olvastam anno a Rádiótechnikában... Az első torzítómat is egy ilyenből építettem kb. 14 éves koromban.
Amúgy ami sokat számít, és sima ellenállás- vagy dióda mérővel nem fogod tudni soha megmérni, az a kábel kapacitása. A belső ér és az árnyékolás egy hosszú kábelben úgy viselkedik, mint egy kondenzátor fegyverzetei. A külső rész (=árnyékolás) testre van kötve, tehát olyan, mintha a hangszedő és az erősítő bemenete közé egy kondenzátort kötnél, ami a PU belső ellenállásával egy magashang vágó RC szűrőt alkot. Ezért tompítja a gitárhangot egy rosszabb minőségű kábel, pláne ha még jó hosszú is. Meg persze a rossz minőségű dugó vagy az oxidos, túlmelegített forrasztás sem javítja az átvitelt.
Végül is amit kinéztem kábelt az valami ilyesmi lesz. elimex.hu. Vagy magam fogom összerakni, szerencsére forrasztani azt eléggé jól tudok, nagyon sok tervezett és épített áramkörök mögöttem!
Van egy basszgitáros haverom még azt is meghallja milyen irányba megy a jel. Minden kábelén jelölve a hangszer és erősítő dugó - természetesen nem alsó-kategóriás kábelek. Ha odafigyelek már én is hallom csak nem mindig érdekel, igaza van ez egyik előző komment véleményének gyenge hangszeren és erősítőn nem vehető észre a szuper kábel előnye.
Mikor lecseréltem a kábelem, csináltam egy AB tesztet. Bizony mindenki hallotta a különbséget. Az átlagos (üzletben vett) kábel tök vágta a magasakat. A Roland pont annyival jobb , amivel drágább
Szerintem senki nem írta, hogy a házilag forrasztott kábel csak rossz lehet. Nekem is van itthon valami olasz kábelem néhány, Neutrikkal, amit én forrasztottam, és baromi jók. A márkás kábel azért jobb, mert nagyjából biztos lehetsz benne, hogy nem fos. Ha jó minőségű alapanyagokat veszel, az megegyezik a márkás kábellel, ha tudsz forrasztani. Ha nem tudsz, akkor roszabb lesz. Ja, és egy kábel esetén azt érdemes mérni, hogy a jelátvitel milyen: hangerő, hangszín stb. Ezekhez általában elég a bioműszer, a fül, de stúdiókörülmények között elég beszédes tud lenni a felvett jel is. Ezek mondjuk nyilván se két gagyi kábel, se két profi kábel között nem feltétlenül mutatják meg a különbséget, ellenben egy gagyi és egy profi között igen erősen hallatszani/látszani fog.
Én jobban szeretem a profi gyári kábeleket, mert bár tudok forrasztani, meg eszközöm is van hozzá, utálok. És ha a gyárit megkapom 7000 forintért, a házi gyártás meg 5000, akkor már inkább a gyári, és nem kell vele vacakolnom. 30000 forintos kábelt meg nem veszek, mert az szerintem baromság.
Tapasztalatom ami előfordult, a jó ès rossz dugó esetében, a jó jack dugó tizedekkel nagyobb átmérőjű a rossz dugóètól, nem forog el a belseje a pozitív pontnak, jól befogja a kábelt, szerelhető, és Taposásra nem törik, ellenállás nem mèrhető. A többit pedig az idő bizonyítja. A kábel esetében hálós árnyék, nagy keresztmetszet és nem mèrhető ellenállás kB 6m en sem. Legyen jó gumis vastag fallal. Sajnos az ismerőseim sok drága kábelt hoztak hozzám hogy rossz, ment rá a kínai neutrik. Azóta nem jönnek.
Én elektromos beállítottságú embernek tartom magam mint villanyszerelő, de árulja el valaki hátha kimaradt a tanulmányaimból, persze csak bèkèsen mint ahogy én szólnèk hogy a műszer dióda állásban csak a műszer kábeleit összeèrintve 0,3at mutat majd a márkás és házi kábel vègeire csatlakozva az eredmény 1tizeddel tèr el. Autó állásban nem mèrhető semmi. A rossz kábel rossz dugóval akár 2ohm vagy mèg több is lehet. Akkor amin csak 0,1az eltèrès no name vs oh nagy márka az mièrt szólhat máshogy. Mindkettő hálós szövetű árnyékos, keresztmetszet a sztereó miksikábel esetében még nagyobb is. Ugye milivoltokról beszèlünk, áramerőssèg nincs. Taposásra egyik sem reagált. Akkor mitől szólna máskèpp? Mert rá van írva valami? Tènyleg kíváncsi lettem. A hangnem amibe írtam az még mindig tartózkodó nehogy valaki megsèrtődjőn. :)
11.
-
2019.07.09. 12:21:07
Hát el kell dönteni milyen szinten akarsz zenélni.És mennyit vagy hajlandó rászánni a cuccra.Kábelt adnak újat már kétezer forintér is,de láttam már huszonkettőért is. Szerintem a lényeg a jó árnyékolás.Én Klotz kábeleket használok amire én forrasztottam a jackeket. Persze van drágább kábelem is, de a kettő között nem hallom a több mint tízezer forint különbséget.De lehet hogy az én fülem a szar.
A zenekarral megcsináltuk azt, hogy összeszedtünk 9-10 db különböző kábelt, és a PA-n teszteltük. Gitároztam, a kollégák meg cserélték a kábeleket, minden más állandó volt. Egyértelműen hallani lehetett a differenciát, főleg a közép és magas tartományokban, és dinamikában. Volt közöttük többféle Proel, Vox, Planet waves, Fender, Klotz, Laboga. Még az azonos márkájú, más kategóriájú kábelek is másképp szóltak. Nekem ez meggyőző volt. Annyit tennék még hozzá, hogy ez a saját tapasztalat, nem hivatalos kísérlet, vagy mérés, csak az én félsüket fülem, szóval nem biztos, hogy teljesen objektív. :)
A fizakai tények makacs dolgok nem is szeretnék velük vitatkozni mert ez így van... viszont egy szubjektív dolgot, a saját tapasztalatomból megosztanék. Az átlag magyar gitárosok sajnos általában nem Fenderen vagy Gibsonon kezdenek tanulni. Sajnos ÁR-érzékenyek vagyunk a nagytöbbség... minden nagyon fontos ez egy többtényezős dolog egy lánc (a gitár, a hangszedő, a kábel, az effektek, az erősítő ) nyilván vedd meg a legjobb cuccokat amitket meg tudsz szerezni VISZONT egy határon túl már nem lineáris az ár teljesítmény arány hanem inkább exponenciális, ha értitek mire gondolok. Szerintem valahol ott kell meghúzni a határ árban teljesítményben minőségben, amikor már azt érzed hogy a gyenge keresztmetszet nem a cucc hanem te vagy... :D :D (UFF beszéltem jöhetnek a kövek :))
Ha építettél már erősítőt, tapasztalhattad, mennyire kritikus még az eszközön belüli kábelezés is. A gitárpickup jele eléggé alacsony szintű, és sajnos hajlamos az útja során sokféle zajt, zavart összeszedni, ezért nagyon nem mindegy, milyen módon vezeted az eszközeidhez. A gitár kimenő jele, mely a kimeneti Jack-ről jön, nemcsak kisjelű de aszimmetrikus is, és így fokozottan érzékeny a külső behatásokra. Így elsődlegesen fontos a jó minőségű, árnyékolt kábel használata a hangszer és az azt követő berendezés között. Egy darab kábel két végére felforrasztani 1-1 csatlakozót nem ördöngösség, de a forrasztások szakszerű kivitelezése szintén fontos tényező. Én az előzőekben említett bevált helyről szoktam volt Klotz-kábelt vásárolni méterre. De nagyon jól beváltak a Conducfil vagy a Cordial kábelei is. A kábel kedvező mechanikai és villamos tulajdonságain túl, az árnyékolás milyenségét is érdemes megvizsgálni, előny a vezető központi magot szőtt harisnyaként körülvevő minőségi árnyékoló réteg. Csatlakozók terén egyértelműen a Neutrik-ra szavaznék, mechanikailag is rendkívül ellenálló (pl. ha rátaposol nem törik, mint pár olcsóbb). Alternatívaként a Switchcraft vagy az Amphenol csatijai sem rosszak. De egészen nyugodtan vásárolhatsz gyári kész gitárkábelt is, ahogy az előttem szólók is írták, léteznek nagyon jó minőségű kész kábelek is, melyek ráadásul sok esetben még esztétikusabbak is, ahol ez is szempont. Még egy gondolat - a hangszer és erősítő közi kábelen kívül gondolni kell az esetleges rövidebb interconnectek minőségére is (pl. pedálokat összekötő rövid pipa-kábelek a board-ban) - itt is sok jelveszteség történhet ha a szűk keresztmetszet a gyenge összekötözgetés.
Márton! A számból vetted ki a szót. Ezèrt megsarznak mindjárt! Azt elhiszem hogy egy fos jack dugó rosszul ad át. A stúdióban is elhiszem hogy az általam készített sztereó miksikábel kínai neutrikkal is tökéletesen átviszi az alsó és felső tartományt. De hogy a klotzot vagy bosst vagy a házi készítésű jó forrasztásu kábelt a kutya se különbözteti meg az tuti. Ez csak az én véleményem ami cáfolható. Kipróbáltam e az említett kâbeleket? Igen.
Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek!
Vagy egy Boss vagy egy Klotz kábel lesz ahogy engedi a költségvetés!
Arra is gondoltam,hogy magam gyártók le de az sem lenne olcsóbb mint egy kb 5000Ft-os kábel!
Semmi sem mindegy. MInden kábellel meg fog szólalni a hangszer, de ha van pénzed, vegyél profi kábelt. Sokféle van a piacon, onnan lehet fölismerni, hogy drága. Nekem jelenleg a Roland/BOSS új kábelei eléggé bejöttek, de van sok jó még, ami márkás, és valóban jó is, VOX, Fender, Klotz, ZZYZX, vagy a Vovox, de az már kicsit túl van árazva szerintem. Van még a Sommer-Cable márkanéven futó holmi a Thomannál, az is jóféle, nekem van belőle, bevált. www.thomann.de
ewr
2019.07.09. 23:01:52A kénnel azért óvatosan bánj.
morfeus
2019.07.09. 21:54:56Igazán forrasztáshoz alacsony olvadáspontú forrasztó ónt használok ilyen esetben!
Oxidosnak ha megtisztított rendesen amit kell akkor azzal nem lehet gond, nyilván jó minőségű csatlakozó kell plussz jó kábel plusz jó firrasztások,akkor nem lehet gond(szerintem)!
De nyilván egy kábelt kilehetne mérni egy átviteli karakterisztika mérővel mint egy plusz tagként!
Viszont az egyszerűbb ha gyári a kábel!
JnCon
2019.07.09. 20:22:35˝Plachtovics György tanárurral raktam össze csöves erősítőt˝
Mennyi cikkét olvastam anno a Rádiótechnikában... Az első torzítómat is egy ilyenből építettem kb. 14 éves koromban.
Amúgy ami sokat számít, és sima ellenállás- vagy dióda mérővel nem fogod tudni soha megmérni, az a kábel kapacitása. A belső ér és az árnyékolás egy hosszú kábelben úgy viselkedik, mint egy kondenzátor fegyverzetei. A külső rész (=árnyékolás) testre van kötve, tehát olyan, mintha a hangszedő és az erősítő bemenete közé egy kondenzátort kötnél, ami a PU belső ellenállásával egy magashang vágó RC szűrőt alkot. Ezért tompítja a gitárhangot egy rosszabb minőségű kábel, pláne ha még jó hosszú is. Meg persze a rossz minőségű dugó vagy az oxidos, túlmelegített forrasztás sem javítja az átvitelt.
morfeus
2019.07.09. 16:15:01Végül is amit kinéztem kábelt az valami ilyesmi lesz. elimex.hu. Vagy magam fogom összerakni, szerencsére forrasztani azt eléggé jól tudok, nagyon sok tervezett és épített áramkörök mögöttem!
morfeus
2019.07.09. 16:13:09Plachtovics György tanárurral raktam össze csöves erősítőt SE és PP is volt közte,egy kicsi 2x5W SE. és 2x10W PP!
Sajnos már nincsenek meg!
kadlecsik imre
2019.07.09. 15:40:32Azt én nem hallom hogy honnan jön a jel, viszont meg tudom állapítani. Rálèpek a kábelre és ahol púposodik onnan jön!
Talpi
2019.07.09. 15:04:42Van egy basszgitáros haverom még azt is meghallja milyen irányba megy a jel. Minden kábelén jelölve a hangszer és erősítő dugó - természetesen nem alsó-kategóriás kábelek. Ha odafigyelek már én is hallom csak nem mindig érdekel, igaza van ez egyik előző komment véleményének gyenge hangszeren és erősítőn nem vehető észre a szuper kábel előnye.
saszi
2019.07.09. 14:19:00Mikor lecseréltem a kábelem, csináltam egy AB tesztet. Bizony mindenki hallotta a különbséget. Az átlagos (üzletben vett) kábel tök vágta a magasakat. A Roland pont annyival jobb , amivel drágább
laca, Orosz laca vagyok.
2019.07.09. 13:39:03Milyen erősítőt tettél össze?
Flór Gábor
2019.07.09. 13:26:48Ja, én nem nagyon nézem ezeket az ujjakat. Kaptam én már olyankor is, amikor csak kérdeztem, vagy sima információt adtam. :)
kadlecsik imre
2019.07.09. 13:24:20De, kaptam lefelé mutató ujjat. Gondoltam kifejtem.
Flór Gábor
2019.07.09. 13:20:38Szerintem senki nem írta, hogy a házilag forrasztott kábel csak rossz lehet. Nekem is van itthon valami olasz kábelem néhány, Neutrikkal, amit én forrasztottam, és baromi jók. A márkás kábel azért jobb, mert nagyjából biztos lehetsz benne, hogy nem fos. Ha jó minőségű alapanyagokat veszel, az megegyezik a márkás kábellel, ha tudsz forrasztani. Ha nem tudsz, akkor roszabb lesz. Ja, és egy kábel esetén azt érdemes mérni, hogy a jelátvitel milyen: hangerő, hangszín stb. Ezekhez általában elég a bioműszer, a fül, de stúdiókörülmények között elég beszédes tud lenni a felvett jel is. Ezek mondjuk nyilván se két gagyi kábel, se két profi kábel között nem feltétlenül mutatják meg a különbséget, ellenben egy gagyi és egy profi között igen erősen hallatszani/látszani fog.
Én jobban szeretem a profi gyári kábeleket, mert bár tudok forrasztani, meg eszközöm is van hozzá, utálok. És ha a gyárit megkapom 7000 forintért, a házi gyártás meg 5000, akkor már inkább a gyári, és nem kell vele vacakolnom. 30000 forintos kábelt meg nem veszek, mert az szerintem baromság.
kadlecsik imre
2019.07.09. 13:20:14Tapasztalatom ami előfordult, a jó ès rossz dugó esetében, a jó jack dugó tizedekkel nagyobb átmérőjű a rossz dugóètól, nem forog el a belseje a pozitív pontnak, jól befogja a kábelt, szerelhető, és Taposásra nem törik, ellenállás nem mèrhető. A többit pedig az idő bizonyítja. A kábel esetében hálós árnyék, nagy keresztmetszet és nem mèrhető ellenállás kB 6m en sem. Legyen jó gumis vastag fallal. Sajnos az ismerőseim sok drága kábelt hoztak hozzám hogy rossz, ment rá a kínai neutrik. Azóta nem jönnek.
kadlecsik imre
2019.07.09. 13:02:29Én elektromos beállítottságú embernek tartom magam mint villanyszerelő, de árulja el valaki hátha kimaradt a tanulmányaimból, persze csak bèkèsen mint ahogy én szólnèk hogy a műszer dióda állásban csak a műszer kábeleit összeèrintve 0,3at mutat majd a márkás és házi kábel vègeire csatlakozva az eredmény 1tizeddel tèr el. Autó állásban nem mèrhető semmi. A rossz kábel rossz dugóval akár 2ohm vagy mèg több is lehet. Akkor amin csak 0,1az eltèrès no name vs oh nagy márka az mièrt szólhat máshogy. Mindkettő hálós szövetű árnyékos, keresztmetszet a sztereó miksikábel esetében még nagyobb is. Ugye milivoltokról beszèlünk, áramerőssèg nincs. Taposásra egyik sem reagált. Akkor mitől szólna máskèpp? Mert rá van írva valami? Tènyleg kíváncsi lettem. A hangnem amibe írtam az még mindig tartózkodó nehogy valaki megsèrtődjőn. :)
-
2019.07.09. 12:21:07Hát el kell dönteni milyen szinten akarsz zenélni.És mennyit vagy hajlandó rászánni a cuccra.Kábelt adnak újat már kétezer forintér is,de láttam már huszonkettőért is. Szerintem a lényeg a jó árnyékolás.Én Klotz kábeleket használok amire én forrasztottam a jackeket. Persze van drágább kábelem is, de a kettő között nem hallom a több mint tízezer forint különbséget.De lehet hogy az én fülem a szar.
airchild
2019.07.09. 10:37:27A zenekarral megcsináltuk azt, hogy összeszedtünk 9-10 db különböző kábelt, és a PA-n teszteltük. Gitároztam, a kollégák meg cserélték a kábeleket, minden más állandó volt. Egyértelműen hallani lehetett a differenciát, főleg a közép és magas tartományokban, és dinamikában. Volt közöttük többféle Proel, Vox, Planet waves, Fender, Klotz, Laboga. Még az azonos márkájú, más kategóriájú kábelek is másképp szóltak. Nekem ez meggyőző volt. Annyit tennék még hozzá, hogy ez a saját tapasztalat, nem hivatalos kísérlet, vagy mérés, csak az én félsüket fülem, szóval nem biztos, hogy teljesen objektív. :)
Révész Márton
2019.07.09. 09:46:42A fizakai tények makacs dolgok nem is szeretnék velük vitatkozni mert ez így van... viszont egy szubjektív dolgot, a saját tapasztalatomból megosztanék. Az átlag magyar gitárosok sajnos általában nem Fenderen vagy Gibsonon kezdenek tanulni. Sajnos ÁR-érzékenyek vagyunk a nagytöbbség... minden nagyon fontos ez egy többtényezős dolog egy lánc (a gitár, a hangszedő, a kábel, az effektek, az erősítő ) nyilván vedd meg a legjobb cuccokat amitket meg tudsz szerezni VISZONT egy határon túl már nem lineáris az ár teljesítmény arány hanem inkább exponenciális, ha értitek mire gondolok. Szerintem valahol ott kell meghúzni a határ árban teljesítményben minőségben, amikor már azt érzed hogy a gyenge keresztmetszet nem a cucc hanem te vagy... :D :D (UFF beszéltem jöhetnek a kövek :))
abstrax
2019.07.09. 09:30:18Ha építettél már erősítőt, tapasztalhattad, mennyire kritikus még az eszközön belüli kábelezés is. A gitárpickup jele eléggé alacsony szintű, és sajnos hajlamos az útja során sokféle zajt, zavart összeszedni, ezért nagyon nem mindegy, milyen módon vezeted az eszközeidhez. A gitár kimenő jele, mely a kimeneti Jack-ről jön, nemcsak kisjelű de aszimmetrikus is, és így fokozottan érzékeny a külső behatásokra. Így elsődlegesen fontos a jó minőségű, árnyékolt kábel használata a hangszer és az azt követő berendezés között. Egy darab kábel két végére felforrasztani 1-1 csatlakozót nem ördöngösség, de a forrasztások szakszerű kivitelezése szintén fontos tényező. Én az előzőekben említett bevált helyről szoktam volt Klotz-kábelt vásárolni méterre. De nagyon jól beváltak a Conducfil vagy a Cordial kábelei is. A kábel kedvező mechanikai és villamos tulajdonságain túl, az árnyékolás milyenségét is érdemes megvizsgálni, előny a vezető központi magot szőtt harisnyaként körülvevő minőségi árnyékoló réteg. Csatlakozók terén egyértelműen a Neutrik-ra szavaznék, mechanikailag is rendkívül ellenálló (pl. ha rátaposol nem törik, mint pár olcsóbb). Alternatívaként a Switchcraft vagy az Amphenol csatijai sem rosszak. De egészen nyugodtan vásárolhatsz gyári kész gitárkábelt is, ahogy az előttem szólók is írták, léteznek nagyon jó minőségű kész kábelek is, melyek ráadásul sok esetben még esztétikusabbak is, ahol ez is szempont. Még egy gondolat - a hangszer és erősítő közi kábelen kívül gondolni kell az esetleges rövidebb interconnectek minőségére is (pl. pedálokat összekötő rövid pipa-kábelek a board-ban) - itt is sok jelveszteség történhet ha a szűk keresztmetszet a gyenge összekötözgetés.
kadlecsik imre
2019.07.09. 08:47:27Márton! A számból vetted ki a szót. Ezèrt megsarznak mindjárt! Azt elhiszem hogy egy fos jack dugó rosszul ad át. A stúdióban is elhiszem hogy az általam készített sztereó miksikábel kínai neutrikkal is tökéletesen átviszi az alsó és felső tartományt. De hogy a klotzot vagy bosst vagy a házi készítésű jó forrasztásu kábelt a kutya se különbözteti meg az tuti. Ez csak az én véleményem ami cáfolható. Kipróbáltam e az említett kâbeleket? Igen.
Révész Márton
2019.07.09. 08:22:52Nem kötözködni akarok, de vaktesztben fel lehet ismerni, meg lehet hallani melyik melyik? , a 10 ezres kábel meg mondjuk a 3 ezres? :)
Talpi
2019.07.09. 07:01:35Most vettem észre már forgalmaznak készre szerelt kábeleket is.
Talpi
2019.07.09. 06:58:03Ma netán mégis készítenél itt találsz minőségi kábelt és egyéb alkatrészt:
elimex.hu/
morfeus
2019.07.09. 01:10:59Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek!
Vagy egy Boss vagy egy Klotz kábel lesz ahogy engedi a költségvetés!
Arra is gondoltam,hogy magam gyártók le de az sem lenne olcsóbb mint egy kb 5000Ft-os kábel!
airchild
2019.07.08. 22:00:53Gábor jól mondja... nagyon nem mindegy a kábel. Nekem a Klotz kábelek Neutrik dugókkal beváltak, de a másik kedvencem a Laboga, minőségi lengyel cucc.
Flór Gábor
2019.07.08. 21:42:05Semmi sem mindegy. MInden kábellel meg fog szólalni a hangszer, de ha van pénzed, vegyél profi kábelt. Sokféle van a piacon, onnan lehet fölismerni, hogy drága. Nekem jelenleg a Roland/BOSS új kábelei eléggé bejöttek, de van sok jó még, ami márkás, és valóban jó is, VOX, Fender, Klotz, ZZYZX, vagy a Vovox, de az már kicsit túl van árazva szerintem. Van még a Sommer-Cable márkanéven futó holmi a Thomannál, az is jóféle, nekem van belőle, bevált. www.thomann.de