Ha valaki tudja a csöves erősítőknél a standby gyakorlati használatát s elméletét, szívesen meghal

Sziasztok. Ha valaki tudja a csöves erősítőknél a standby gyakorlati használatát s elméletét, szívesen meghallgatnám. Neten már utána néztem, de gondoltam nem árt ha itt is megkérdem. Köszönöm.
    Kommentzahl - 10
  • 10.

    Köszönöm, örülök a sok infónak, s a tapasztaltabb emberek tanácsainak.

  • 9.

    Közel 40 éve foglalkozok csöves technikával. Van tapasztalatom bőségesen, hiszen gyakorlatilag minden típust javítottam már. Tranzisztorost úgyszintén. Bizonyos tévhiteket el kell, hogy oszlassak. A csövek működésüknél fogva bizonyos fűtő teljesítményt igényelnek. Ez típusonként változó. A felfűtési idő is változó, hiszen egy ECC 83 már vígan dalol miközben az EL84 EL34 6L6 stb még melegedik. Ha hideg katódra engedjük az anódfeszt akkor úgynevezett katódrombolás jelensége lép fel. Ez azt jelenti, hogy nem teljes felületen emmittál a cső csak a melegebb ˝szigeteken˝. Ez nagy mértékben csökkenti az amúgy sem olcsó végcsövek élettartamát. Ez pedig már kemény zsebbe nyúlást eredményez. Minden egyes indításkor győződjünk meg arról, hogy az anódkapcsoló le van-e kapcsolva. A baj akkor szokott bekövetkezni amikor még hideg csöveknél a szűrőlánc elején a kondenzátorok terhelés híján képesek teljes anódot kapni. Találkoztam már felrobbant kondival. Második , hogy a hangszóró be van-e kötve impedancia helyesen. A csövek nem szeretik a felülillesztést. Magyarul 16 ohmos sugárzót ne kössünk 8 ohmra. A kimenő trafó ilyenkor a gerjesztési egyensúly felborulása miatt átüthet, vagy a Laney-nél az EL34 cső fűtés anód átütés keletkezik mert a foglalat bakelitből van. Ennek porcelánra való cseréje meg trafó átütést eredményezhet helytelen illesztés miatt. Harmadszorra adjunk neki hálózatot. Az anód felkapcsolása akkor legyen amikor már az összes cső felfűtött. Ezt pedig lehet látni, de egy percnél ne legyen az idő rövidebb. Tévhit, hogyha nem muzsikálunk akkor le kell tenni standby-ba. A végcsövek élettartamát egyáltalában nem befolyásolja, hiszen csak a nyugalmi áram megy rajtuk át. Én inkább levettem a hangerőt , hogy ne zajongjon. Ennek a kapcsolónak csak bekapcsoláskor van értelme.

  • 8.

    www.wamplerpedals.com

  • 7.

    Nagyon szépen köszönöm az infókat,, :)

  • 6.

    ja most jut eszembe a legfontosabb. MINDIG LEGYEN TERHELÉS A FEJEN!!! magyarítva. Amikor üzemi hőmérsékletre ˝melegíted˝ az erősítőt mindig legyen rádugva a hangfal. 4-8-16 ohm os kimenetre 4-8-16 ohm-os össz IMPEDANCIÁJÚ hangfalat köss. A lényeg, hogy a hangfalból a derót mindig legyen bedugva az erősítő kimenetére. Ha nem kötsz rá terhelést LEÉGETED A KIMENŐTRAFÓT!!! Egy az hogy a csere baromi sok lesz, de talán még viselhető, a másik hogy ha cseréled, újratekercseled a kimenőt NEM lesz ugyan az a hang!!! Minden kimenő máshogy szól picit. Ja tapasztalatból mondom (nem vicc, olvass utána neten) a csövesek 16 ohm-ra dolgozva valamivel markánsabban szólnak. picit kerekebb, ütősebb a hang mint 4-8 ohm-os terhelés alatt. Mindig nézd meg hogy jó helyre vannak e dugva a jackek, ha nem jó helyre vannak alul illeszted az erősítőt és gagyin fog szólni.

  • 5.

    Amikor kezdődik a próba/koncert/cájg próbálgatás/ mit tudom én a kövi a sorrend. Power FELKAPCSOL. Vársz. A szakzsargon azt mondja kb 1-2 (max 5 perc) és a csövek felmelegszenek üzemi hőmérsékletre, én azt mondom 10-15 perc legalább. Hidd el 10 perces felfűtés után teltebben, kerekebben szól a cucc mint 1-2 perces melegítés után :) Sőőőt van aki 30 perces felfűtésre esküszik. Ha eltelt a kívánt időtartam a STANDBY-t is FELKAPCSOLOD. Ezzel ráengeded az anódfeszt a csövekre. Azért nem egészséges a hirtelen power on aztán stdby on mert a csöveket megterheli a 4-500V-os feszkó ha hirtelen kerül rá az elektrodákra. Kikapcsolásnál. LEkapcsolod a STDBY-t vársz egy fél percet és lecsapod a powert is. Én amikor ki, be kapcsolom a cuccot mindig meglesem hogy mind1 cső virít e, illetve nincs kékes, vagy nagyon piros izzás a fűtőszálon. Ha van egy 20-30 perces szünet a próbán vagy ahol hajtod a fejet, érdemes olyankor a standbyt lekapcsolni, ezzel leveszed az anódfeszt a csövekről és nem használódik fölöslegesen, így a cső élettartamát hosszabbítod. Megjegyzem az 5 perces pihikre ne kapcsolgasd mert fölösleges, sőt jobban megsínyli a szerencsétlen mintha inkább rajta hagynád.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 4.

    hozzátenném továbbá, hogy egyes gyakorló csöves kombókon ha fülessel használod, a standby off-on marad, egyébként kifelé is üvölt :)

  • 3.

    Igen fordítva. Hogy ilyenkor kell-e várni abban nem vagyok biztos.
    Van olyan erősítő ami jelzi ha bemelegedett (talán régi Gibsonnál láttam ilyet, hogy akkor gyullad ki a lámpa ha már jó).

  • 2.

    köszönöm.
    gondolom kikapcsoláskor is ez az eljárás, csak fordított sorrendben. standby aztán power..

  • 1.

    gyakorlat: power kapcsolót bekapcsolod, vársz 1/2 vagy 1 percet és a szandbájt is bekapcsolod, és kezdődhet a r`n`r.
    másik gyakorlat(nem gondolom hogy ez elméleti dolog lenne de valószínűleg erre vagy kiváncsi): a hideg csöveket megviseli a hirtelen ráküldött energia (hamarabb tönkremehetnek), és nem megfelelően működnek(hangi hibákat, elhalkulásokat zúgást okozhatnak akárcsak a viseltes csövek), nem tudják az igényelt teljesítményt leadni, ezért először megvárjuk hogy az elektródák felmelegedjenek, és elektronokkal telítődjenek, meg minden ami a jó működéshez kell, és csak utána terheljük. Egy percecske elég erre.

GS AKTIV