Érdekelne dobro-val kapcsolatos tapasztalatotok.

Sziasztok!
Érdekelne dobro-val kapcsolatos tapasztalatotok. Mit kell keresni, nézni rajta? Melyik márkák, típusok kerülendők? Mitől jó, mitől rossz egy? Esetleg beszerzésben ha van ötlet azt is szívesen fogadom.
Nagy köszi mindenkinek!
    Kommentzahl - 14
  • 14.

    Gabe: a LesPaul stb valóban jogvédelem alatt álló nevek, de ugyanúgy típust is jelölnek, mint a Dobro. Nem írhatod rá, hogy Les Paul, de amikor a hangszerboltban keresed, ezt a fazont keresed, és így is vanak csoportosítva, típusnév szerint. Persze, hozzá lehet tenni, hogy style és akor pontosabb. Ugyanez a Dobro: ha valahol dobro-t keresel, nem fogják azt mondani, hogy nincs, miközben a falon lóg 8 más márka. Anniy a helyzet velük, hogy a valóban dobro-t másoloó (tehát építésben is azonos) hangszereket nevezik annak azok, akik értenek hozzá, és rezonátoronak azokat, amik nem a dobro licensz alapján készültek.
    De uyganúyg, ha valaki olcsó Les Paul keres, nem fogod neki azt mondani, hogy olyan sajnos nincs, mert a legolcsóbb Les Paul az Epiphone, a többi nem Les Paul, a dobronál sem mondod, hogy az csak kizárólag a National, és abból is csak az, amin a kis hárfás logó van. ˝The name Dobro is generically associated with any and all resonator designs.˝

  • 13.

    Keve! A Variax piszok jó dolog, ha a hang a lényeg, nem maga a hangszer. Stúdiózni és kiváltani hangzásokat, ha nem akarsz sok hangszert hordozni mindenhova és szereted, ha kényelmes a gitár, akkor a legjobb eszköz!

  • 12.

    Gábor, a Les Paul, meg a Stratocaster, stb. nem típusnév, csak arra használják. Ugyanolyan baklövés, mint a motoros fűrészt Sthilfűrésznek hívni, a réselőt Hiltinek, a terepjárót Jeepnek, meg sorolhatnám. A Sanyo-t is Sanyóként használja a magyar, pedig nem Sanyi becézett formája. Normális helyeken ez LP style, ST style, TL style megnevezésekkel fut, mert a Les Paul és a hasonló nevek jogvédelem alatt álló nevek, kizárólagos használattal.
    A Dobro témában meg nem tudok nyilatkozni, soha nem vonzott :)

  • 11.

    tudom, h megköveznek érte a szakik! :)
    én is rezonátoros gitárt szerettem volna, és hangszerész/zenész barátom azt javasolta, inkább szerezzek be egy Line6 Variax gitárt.
    megtettem: aktív hangfallal szépen szól. biztosan nem úgy, mint egy igazi, de elektromos koncertjeink mellett akusztikus projektjeinkhez kiváló.

  • 10.

    Azt nem írtuk, hogy hol. Itt ki tudod próbálni őket, elvileg, ami a honlapon van, az benn van a boltban: stageshop.hu
    meg itt van egy egész olcsó, akár még jó is lehet: www.arkadiahangszer.hu
    Itt meg egy még gazdaságosabb: www.dj-sound-light.hu
    Máshol csak rendelésre láttam.
    De ezeket a gazdaságos típusúakat csak akkor javaslom, ha volt már a kezedben normális, tehát tudod, hogyan kell kb. szólnia, meg milyen fogásra. Ha szánsz rá 200000 körül, akkor meg tulajdonképpen nem is érdemes megnézni az olcsókat, hanem meg kell venni a Sigma-t vagy a Johnsont (attól függően, hogy fém vagy fa test az elképzelés). Vagy egy Gretsch-et én még lehet, hogy bevállalnék vakon, a netről, aztán max visszaküldöm, ha rossz. Ezek kicsit olyanok, mint a gypsy gitárok, abban is van baromi olcsó, meg is szólal, de általában ipari hulladék. Spéci cucc, nem mindegy, hogy van megépítve, milyen anyagok stb. , úgyhogy elég ritka a túl olcsó = jó.

  • 9.

    Egy modern-régi gitáros:

  • 8.

    Nagyon köszönöm a hozzászólásokat!

  • 7.

    Igen, az Amistarnál szeretnek a dicső múltra hivatkozni, meg arra, hogy Csehország a rezonátoros gitárok szülőanyja. Mégiscsak jobban hangzik, mit az, hogy Franta Javurek 1991-ben vett egy National Tricone-t, és lekoppintotta, majd 1997-ben már be is mutatta az Amistart (meg megcsinálta a céget)..

  • 6.

    Nekem az Amistar gyárban mondták el még a múlt évezredben, de biztos rosszul tudják vagy szokás szerint nem figyeltem meg már felejtek is.
    Elkövettem azt a hibát többek között hogy nem néztem utána a Wikipédián.

  • 5.

    Hát, igen, amikor nincs igazad, akkor nem lehet igazad, sajnos ez van.
    Ján (John) Dopyera szlovák születésű, és az első hegedűjét még ottt készítette, de 15 éves korától Kaliforniában élt, ott nyitott az apja boltot. Stb. Ugyan általában nem a Wiki a legautentikusabb forrás, de a leggyorsabb.
    1. en.wikipedia.org
    2. en.wikipedia.org

  • 4.

    Hát Gábor nem akarok vitát nyitni egy mert a Kristóf nem erre kíváncsi a másik hogy tudom nekem nem lehet igazam.

  • 3.

    Szerintem nem volt az cseh soha. Két cseh bevándorló csinálta, és a Nationalnál kezdték, majd lett saját cég, majd megint egyesültek, meg szétváltak stb, mindezt a 20-as, 30-as évek USA-jában. A Dobro név onnan van, hogy Do(pyera) Bro(thers). Teljesen helytálló a Dobro megnevezés, pont anniyra, mint a rezonátoros, ugyanis típusnévvé vált, ugyanúgy, mint pl. a Les Paul.

  • 2.

    Ne haragudj a pontos megnevezés rezonátoros gitár, a Dobro eredetileg cseh gyártású rezonátoros volt, a mai Amistar gitárok elődje.
    Nekem volt egy Johnson JM-999 3 rezonátoros fémtestű gitárom olyan mint a videón csak volt benne pu is

    Hat évig az enyém volt nem a YT videók alapján írok róla véleményt.
    Nagyon jó kidolgozású és hangú hangszer, de 260 eFt árkategóriától el is várja az ember. Nagyon nehéz, állva csak komoly edzés után lehet csak játszani rajta. Hangja nagy, a 3 különböző méretű membrán miatt kiegyensúlyozott.
    Beszerzésre tanács ha most kezded nem biztos hogy a csúcskategóriás hangszert kell venni mert nem mindenkinek fekszik ez a technika (pl. más hangolások, vastag húrok). Többen próbálták amikor eladó volt de mégsem vették meg mert nehéz ˝rajta játszani˝ Azért megjött a vevő :-)
    Mos egy Guvnor gitárom van, itt az oldalon vettem a fémtestű töredékéért, az én tudásomnak és gyakorlási szorgalmamnak ez is megfelel.
    Pl itt válogathatsz kis honunkban stageshop.hu
    Az említetteken kívül a National és a Dean is nagy márka www.deanguitars.com az utóbbi is volt nekem.

  • 1.

    Szerintem az árát. :)
    A megfizethetőek közt a Johnson dobrókat dicsérik, de jó a Sigma is. Ezek 200 körül vannak. A Gretsch van még ebben az árfekvésben, de olyat még nem láttam élőben, de a márka alapján bizalmat szavaznék neki, meg az Epiphone meg olcsóbban, azzal sincs semmilyen élményem.
    Ha meg nagyon jót akarsz, akkor a National, ára 700000-nél kezdődik.

    Aztán vannak a noname, vagy félnoname cuccok, ezek kb. az Epiphone szintjén lehetnek, ugyanúgy néznek ki, meg ugyanúgy lutrik.

    Amit nézni kell rajta az a játszhatóság és a hang, de nem kell nagy csodát várni, minél drágább, annál jobb lesz. :) A nyakon sok múlhat, round és square nyak van, a Square fekvő játékra jó.

GS AKTIV