Ázsiai gitár ˝vintage˝ nyakkal?

Sziasztok!

Tudtok olyan gitárról amelyet jelenleg lehet még boltban vásárolni és kifejezetten vastag nyakkal rendelkezik fél millió Ft alatt?
Sok hangszer leírásában modern, vékony vagy közepesen vastag nyak szerepel - persze különböző fantázianevekkel.
Kíváncsi lennék milyen érzés egy régimódi ˝bézbózütős˝ Fender és/vagy Gibson (típusú) nyakon játszani anélkül, hogy ehhez vagy nagyon sok pénzt kellene kiadnom vagy betojva egy valódi 60-70 éves gitárral kelljen leülnöm - tuti, hogy akkor ejteném el...
A test alakja, hangszedők, márka és minden egyéb csak másodlagos, csak azért írtam a címbe ázsiai gitárt mert egyre nehezebb 500 ezer Ft alatt nem-ázsiai új hangszert találni boltban.
Használt piactól sem riadok meg de az mindig lutri, hogy épp mi kerül eladósorba.

Köszönöm.
    Kommentzahl - 26
  • 26.

    Az biztos, hogy csak hosszabb használat után lehet megismerni rendesen egy hangszert, nem véletlen, hogy pl. a mesterhegedűket akár hónapokra is elvihetik tesztelni a jövendő reménybeli tulajdonosaik.
    Két dolgot viszont elsőre meg lehet állapítani: az egyik, ha egyáltalán nem jön be a nyak, a másik, ha nagyon bejön. Ezért vagyunk ebben az országban nehéz helyzetben, mert vagy kockáztat az ember, és rendel egy hangszert kipróbálás nélkül (én ezt szoktam), vagy mehet több száz km-t, míg talál külföldön egy hangszerboltot, amiben megfelelő mennyiségű gitár van készleten (ebből a legjobb a Klangfarbe Bécsben, az még nincs is olyan messze). Esetleg addig seftel, amíg végre talál egy igazán neki megfelelőt, de ez az azonnal és a soha között bármikor lehet, ami elég tág intervallum, és rengeteg macerával jár.

  • 25.

    helo.
    nekem volt régebben egy Fender Baja 50s telém, annak igazi bézbózütő nyaka volt. Átlagos magasságú vagyok, átlagos a kezem is. Eleinte nagyon tetszett ez a vastagabb V nyak, de egy idő után kényelmetlennek éreztem és eladtam. Ezt csak azért írom, mert pl hangszerboltban 10-15 perc gitározgatás után nem biztos, hogy meg tudja jósolni az ember, hogy a későbbiekben órákig gitározva kényelmes lesz-e (ráadásul valószínűleg más húrokkal, más beállításokkal, stb...).
    Persze kérdés, mennyire tudod, mit keresel. Egy próbát megérhet amit fentebb írtam. Az egy mexikói gyártmányú Fender, biztos h még mindig 500e alatt van, ha még lehet bárhol kapni (már nem gyártják tudtommal).
    sok sikert!

  • 24.

    Az általam hirdetett Harley Benton gitárok elég vastag nyakúak. Nem kényelmetlen, de nem is egy sportnyak. Volt Harley Benton TE90-esem, annak is hasonlóan vastag nyaka volt. Nekem tetszenek.

  • 23.

    Nincs olyan nagy osszefugges kez es nyak meret kozott. Nekem kis kezekkel a kedvencem a PRS wide fat. Az a par extra milimeter hatul nem akadalyoz a nyujtozkodasban a bundoknal, de legalabb meg lehet kapaszkodni benne hajlitasnal. Az Ibanez Wizard-ok tunnek kenyelmetlennek...

  • 22.

    Igaza van Flór Gábornak, szerintem is érdekes ez. Nekem pl. kis kezem van, egy csomó nyakprofilt kipróbáltam és változatos élményeim vannak. Nekem a mai napig a jó öreg Fender stratom soft V nyaka a legkényelmesebb, amit nem ajánlanak kis kezűeknek, ráadásul még 7.5 rádiusza is van, ami szintén a vélemények szerint nem kis kéz párti. Amikor anno vettem, el sem akartam érte menni a nyakprofil miatt, de adtam neki egy esélyt és bejött. Voltak modern nyakú gitárjaim is 12-14-es rádiusszal is, de mégis a stratomat érzem a legkényelmsebbnek. Volt a kezemben Steve Vai signature is, ami sportos nyak, de nekem kényelmetlen volt. Viszont volt D nyakas Ibanezem, ami kicsit vállas, de mégis brutál kényelmes volt. Most a Yamaha Revstar-t is szeretem, érzem, hogy nem egy vékony és sportos nyak, de a játékot valszeg kompenzálja a 628-as menzúra. Szóval változatos tud ez lemni.

  • 21.

    Nem annyira szoktak azzal foglalkozni az emberek, milyen típusú nyak van a gitárjukon. megfogják, kényelmes, örülnek, kényelmetlen, nem örülnek. Én is csak amiatt kerültem képbe a nyaktípusok terén, mert megvettem a Telecasteremet, és annak deep C nyaka van, ami nekem eddig a létező legkényelmesebb nyak életemben. Előtte én nem néztem utána, mik ezek, csak úgy vettem egy gitárt, ami Fender, meg telecaster, meg tetszett. :) Aztán megnéztem, mi van (krónikus információfüggőségem van, ami érdekel, annak bazira utánanézek :)), és rájöttem, hogy jól rá is cseszhettem volna, mert nekem pl. egy U nyak, még a Thin is, katasztrófa lenne.
    Tehát ez nem olyan téma, mint a tonewood, inkább érdekes, és mostanában van igazán létjogosultsága, amikor sokkal többen vesznek kipróbálás nélkül gitárt. Jobb helyeken bemész a boltba, ott van 500 gitár, és megveszed a legjobbnak tűnőt, aztán pont letojod, hogy C, V, U vagy D nyaka van.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 20.

    @ Flór Gábor #19: Ó jaj, mibe vágtam a fejszémet... Még jó, hogy nem a különböző fafajták hangzásáról kérdeztem - a ˝Tonewood˝ az internet bizonyos helyein tabutéma. :D

  • 19.

    Sokaknál etalon a Fender profil, azt másolják, keresgélni kell. De amit linkeltem az elején, a Fender nyak, az nem vészes. Azt hiszem, van ilyen Stratocasterben is, de ebben nem vagyok biztos. Gibsonnál a Fat D az, ami brutál: www.thegearpage.net/

  • 18.

    - Wolfgang Standard: kicsit utánanéztem és több helyen is azt olvastam, hogy a Standard nyaka vékonyabb mint a Special változaté.
    - Fender U profil: kipróbálnám mert fogalmam sincs mennyire esik számomra kézre. :) Van a Fenderen kívül más aki elfogadható áron gyárt hangszert ilyen nyakkal?

  • 17.

    Fontos azt tudni, kinek, mi a lapát stb. Az igazi U profilú nyak, ami az 52-es Fender szabvány, az 0, 990 incs az első és a 12. bundnál is. Az durván 25 mm. na, ennél kicsit komolyabb az 51-es U, mert az ugyan finomabban indít (0, 950 inch), de aztán rádurvít, és a 12. bundnál bizony 1 inch vastag (2, 54 centi! ).
    Ezekhez képest a többi vastagnak nevezett nyak csak evőpálcika. :) (Csak összehasonlításként az én Telém deep C nyaka az 0, 820 és 0, 920)
    Úgyhogy, ha tényleg vastag nyakat akarsz próbálni, akkor 51-es vagy 52-es Telecaster nyakat, vagy azzal megegyezőt kell nézni, ha viszont csak vastagabbat, mint a mostani, akkor próbálgatni kell sokat.

    Eredeti bejegyzés megtekintése

  • 16.

    Szerváltam nemrég egy EVH Wolfgang Standardot, és az Ibanez Wizard nyakakhoz szokott kezemnek meglepően vastag volt az EVH nyaka, és a profilja is elég bézbózütős. A honlapja szerint 22,35 mm a nyak vastagsága a 12. bundnál. Szóval az is megérhet egy próbát. Nekem amúgy teljesen bejön, jó kis gityó lett néhány apró módosítás után.

  • 15.

    Ha a test alakja másodlagos, ennek tényleg bézbózütő nyaka van, gibson menzúrával és rádiusszal (12˝):
    gsfanatic.com
    és itt vannak a specifikációk, köztük a nyakméret is: archive.md

  • 14.

    Yamaha Revstar a legjobb választás! Az új szeriából 3 sorozat van, Element (RSE kóddal), ez 200 alatt van, Standard (RSS), 300 körül, Professional (RSP) 600-700 körül. A régebbi szeriák más kóddal futnak, de ez az új line fantasztikus! Ízlés kérdése, ebből csak a Prof szériát gyártják Japánban, de a két olcsóbb line is kivételes minőség! Nem véletlen, a Yamaha ritkán jön ki új darabokkal, és nem gyárt úgy tömegbe, mint az Ibanez, Fender, stb, de akkor viszont egészen kiemelkedő cuccokkal rukkolnak elő! Én most nyúzok egy Revstart, túlzás nélkül mondhatom, hogy messze az egyik legjobb gitár, amit fogtam, pedig volt pár minőségi cucc nálam... Vastagabb a nyaka az átlagnál, de nagyon jól játszható. Próbáld meg.

  • 13.

    Ezen pl. ˝pattern vintage˝ nyak van: hangszercenter.hu

    Az kb olyan vastag, mint az `50-es LP-k.

  • 12.

    Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, próbálok egyben reagálni a felmerült dolgokra.
    - Igen, sajnos valóban nehéz ˝olcsó˝ árkategóriában ilyen nyakat találni. Valószínűleg azért, mert a lapátnyak elrettentene sok kezdőt és így nem fogyna a hangszer. Azonban ennek ellenére csak lehetne a piacon legalább 1-2 fajta az olyan lükéknek, mint én - na meg persze nem csak a kezdőkre kell gondolni.
    - Az Epiphone Special-nak még utánanézek, eddig nem volt a látóteremben.
    - Az Epiphone Les Paul Slash elvileg keskenyebb nyakú (˝Slash Custom C-shape), de vastagságban lehet, hogy régi nyakakhoz hasonlít. A Tokai, Epi LP 1959 és Gibson LP 50-ről el tudom képzelni, hogy jók lehetnek név alapján.
    - PRS: sosem volt a kezemben, az SE széria szimpi(bb árban), ránézek a Paul`s Guitar-ra, köszi.
    - Brian May: neten már találkoztam ilyen hangszerekkel de élőben még nem és ha jól sejtem nem is forgalmazzák itthon - mármint boltban, ahol kipróbálható lenne. Nézelődök neten miket írnak róla aztán ha ezek után felbukkan egy jó áron... majd meglátjuk, de köszi.
    - Ibanez: nekem mindig is az volt az előítéletem, hogy az Ibanez elektromos gitárok biztos mind vékony, a gyors játékra, szólózásra alkalmasabb. Eszembe nem jutott volna ennél a gyártónál is nézelődni. :D

  • 11.

    A két legvastagabb nyakú gitár amit fogtam: egy Orville Les Paul, amik kb 500 ezer Ft körül mennek (a régebbi japánok), a másik az újabb Paul Gilbert Ibanez (Az FRM széria nem a PGM), ami a legvastagabb nyakú gitár, amit valaha fogtam. Ami érdekes, hogy nekem egy PGM 301-em van, ami kb a legvéknyabb nyakú hangszer. Ugyanennek az artistnak a másik szériája meg a legvastagabb nyakú gitár ever. Ha vastag nyakat szeretnél próbálj ki egy Fireman-t, most is hirdetnek itt egyet egész jó áron.

  • 10.

    shop.brianmayguitars.co.uk/
    Special és Arielle

  • 9.

    Volt egy PRS SE Paul`s Guitar-om, annak elég vaskos a nyaka.

  • 8.

    Tokai Love Rock R9
    Epiphone Les Paul 1959
    Epiphone Les paul Slash
    Gibson Les Paul Studio 50`s (évjárattól függően találsz 50-es nyakkal is)
    Ezek mind 250-500 ezer között mozognak.

  • 7.

    Volt ilyen Epiphone-om, és nagyon imádtam, vaskos nyaka volt, mint egy hídpillér. Minőségileg is nagyon rendben volt, jó híd volt rajta, jól faragott felsőnyereg, vajpuha és stabil kulcsok, hibátlan bundok-bundszélek, cts potméterek. Az Epiphone jack elég masszív felépítésű.
    A P90 hangszedő is emlékeim szerint hangra ugyan az volt mint a Gibsonnak, nem volt sok különbség, lehet kb semmi.
    A billenőkapcsolót érdemes benne kicserélni, azok hamar feladják, de minden más szuper rajta.

    www.muziker.hu

  • 6.

    De mivel ez egy 21 bundos nyak, az sem lehetetlen, hogy belemegy egy HB TE 52-be, aminek meg kiváló kőris teste van....

  • 5.

    Amit linkeltem Fender nyak, 150000 a Thomannál: www.thomann.de . Kell hozzá venni egy kompatibilis olcsó bármilyen telecastert, és kicserélni a nyakat (egy Squier Affi 80 körül megvan, azzal tuti kompatibilis a Fender nyak), és megvagyunk 230-ból. Vagy, ha nagyobb a barkács késztetés, testet is lehet venni: www.muziker.hu , és egy jó elektronikával és kulcskészlettel is megvan a gitár 300 körül.

  • 4.

    @ Flór Gábor #2: Szerintem ilyet csak custom shop hangszernél talál, de ne legyen igazam. Egyébként szerintem is jobb egy jó vastag nyakú szerszámot markolászni. (lehet, hogy tinédzser koromból maradt meg, nade akkor is. gitárnál is! XD)

  • 3.

    Mostanában gyártott szarok között szerintem nem találsz, minden gyártó a ˝sportnyakra˝ esküszik. Hajrá!

  • 2.

    De érdemes figyelni, mert csak a vintage, standard stb. U az a lapátnyél, a slim, thin és egyéb jelzésű már nem. Esetleg az 1950`s D is jó lehet, az is elég bumszli, de nem annyira, mint az U.

  • 1.

    Szerintem a Fendernek az U típusú nyakai ilyenek. Talán a Gibson Les Paul Junior is olyan. De, hogy az olcsóbb hangszerek ebben mennyire korrektek...
    Valóban nem lesz könnyű, mert a C vagy modern C a leggyakoribb, pláne az olcsó szériában. Ha a spórolás szempont, akkor lehet, hogy érdemes venni egy Fender nyakat, pl. ezt: www.fender.com és beleapplikálni egy olcsó telecaster testbe.

GS AKTIV