Azoknál a csöves erősítőknél ahol a csőcserénél nem szükséges munkapontot állítani (pl.

Sziasztok!
Azoknál a csöves erősítőknél ahol a csőcserénél nem szükséges munkapontot állítani (pl.újabb fajta Vox ac15), ott igazából az erősítő automatikusan végzi el ezt helyettünk? Ha veszek egy párban árusított EL84-et és három darab ECC83 előfokcsövet akkor csak simán kihúz a régi, és bedug az új?
Esetleg el tudja valaki magyarázni miért nincs szükség Biasolásra ezen típusoknál, egyszerű laikus gitárosok számára :-)?
Köszi a segítséget előre is. Üdv
    Kommentzahl - 6
  • 6.

    Laca: elolvastam a cikket. Finoman szólva is értetlenkedem a szakmaiatlanságán. 12 V-os egyenáram? A Volt a feszültség mértékegysége. Ezenkívül ha helyesen is fogyalmazna, 100 Ohmos ellenálláson eső 12V-os feszültség 120 mA-t jelent, ami majdnem pontosan a duplája az EL-84 legnagyobb megengedett katódáramának (65 mA a katalógusérték). Cső által generált áram? A végerősítő cső nem generál semmilyen áramot, max. átfolyik rajta. Meg amik a földeléssel kapcsolatban le vannak írva, azt sem értem. Miért kéne földeletlen erősítő? A 30 Watt meg alig hangosabb a 15-nél. ˝Végül több ilyen kis erősítő összekombinálása nem szolgálná a zenét, megnövekedne az alapzaj szintje és például 3-6 erősítő összekombinálása gyakorlatilag agyrémnek tűnt.˝ -> Eric Clapton? Brian May? Simán összekombinálták. Amit meg a rácsfeszültségekről ír, az is értelmetlen. Kivéve, ha guglifordítóval kopizta a cikket valahonnan.
    Tudom, hogy színtiszta kötözködésnek tűnik amit írtam és nincs köze az eredeti témához, de az egész írás egy katyvasz a számomra.

  • 5.

    Köszönöm a válaszokat! Üdv

  • 4.

    Igen, simán kihúz a régi, és bedug az új. El 84 is. Nem kell neked munkapontot állítani. Vox ac4-ac30 ig bezárólag, marshall bluesbreaker.

    www.gitarhangtechnika.hu

    Érdekelhet...

  • 3.

    Az automata bias-nál egy áramgenerátort kötnek sorba a katóddal, így a csövektől függetlenül a katódáram mindig egyforma lesz, nem kell állítgatni.

  • 2.

    Az AC15 (és sok kisebb teljesítményű erősítő) ún. katód bias-t használ, itt a katódellenálláson (vagy az ezt helyettesítő tranzisztor/FET áramkörön) átfolyik a cső teljes katódárama. Nagyobb teljesítményű erősítőknél ez nem megoldható, mert túl nagy teljesítményű ellenállás kéne. Ezért ezeknél grid bias-t használnak, vagyis a végerősítő csövek rácsának adnak egy negatív feszültséget, a katódokat pedig közvetlenül a testre kötik ahelyett, hogy a rácsot kötnék a testre és ehhez képest a katód feszültségét emelnék meg egy ellenállással, mint a katód bias-nál.

  • 1.

    Előfok csőcserénél nem kell munka pontot állítani azt bárrki megcsinálhatja otthon tudtomal végcsőnél kell munkapontot állítani de az ilyen erősítők amik ezt a technológiát használják automatikusan elvégzik ezt bár a működési elvet sajna én sem tudom de majd valaki szerintem ide csapja nemsokára és megtudjuk :))

GS AKTIV